Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів"]
[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2109-14 Закон України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю"]


<div align="justify">
- [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року № 2947-III]<br />
- [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» 15.05.2006  N 3]
- [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2109-14 Закон України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" від 16.11.2000 № 2109-III] <br />
</div>
== Загальні положення про сплату аліментів ==
== Загальні положення про сплату аліментів ==
<div align="justify">
<div align="justify">

Версія за 07:36, 8 квітня 2019

Нормативна база

Сімейний кодекс України Постанова Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" Закон України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю"

Загальні положення про сплату аліментів

Сімейний кодекс зобов'язує батьків утримувати своїх непрацездатних дітей з інвалідністю з дитинства, навіть якщо вони досягли повноліття. Розмір і періодичність виплат призначається в судовому порядку.
Головні умови для призначення аліментів:

  • непрацездатність особи з інвалідністю;
  • необхідність матеріальної допомоги.

За законом, до повністю непрацездатним громадянам належать особи з інвалідністю 1 і 2 групи.
Якщо дитина з інвалідністю належить до 3 групи, то вона вважається особою зі зниженою працездатністю. З невеликими обмеженнями вона може працювати на посаді, яка передбачає не особливо складну і тільки під суворим наглядом лікаря. Однак далеко не у всіх підприємствах осіб з інвалідністю беруть на роботу. І наявність 3 групи не гарантує обов'язкове працевлаштування. Якщо немає роботи, то з'являється право на матеріальну допомогу. При цьому вік особи інвалідністю особливого значення не має.
Таким чином, право на отримання аліментів беззастережно мають особи з інвалідністю 1 і 2 груп, а особам з інвалідністю 3 і частково 2 груп доведеться додатково підтвердити, що вони не можуть влаштуватися на роботу і отримувати дохід.
Аліменти на дитину з інвалідністю після його повноліття виплачуються тільки у твердій грошовій формі і є матеріальною допомогою.

Порядок виплати аліментів на дитину з інвалідністю

Добровільний Між батьками (батьком) і повнолітньою дитиною укладається угода про матеріальну допомогу.

У ньому мають бути зазначені сума щомісячних платежів і дата виплат. Розмір аліментів на дитину, яка є повнолітньою особою з інвалідністю 1 або 2 груп, визначається так, щоб задовольняв обидві сторони.
Зазвичай виплата не нижче прожиткового мінімуму.
Якщо дитина є недієздатною, то на укладення такого договору потрібна згода опікуна. Документ завіряється у нотаріуса.

Примусовий Передбачає звернення дитини чи її опікуна до суду для отримання рішення суду.

Для призначення аліментів на дитину з інвалідністю з дитинства суд повинен визнати непрацездатність і складний фінансовий стан позивача.
Навіть якщо особа з інвалідністю отримує від держави допомоги, пенсії та інші платежі і у неї може бути майно, яке приносить додатковий дохід, вона все одно може претендувати на стягнення аліментів.
Якщо дитина з інвалідністю до 18 років отримувала аліменти після звернення до суду, то вважається, що дія цього позову закінчилася.
Потрібно знову подавати в судову інстанцію відповідну заяву.


Відповідно до ст. 88 Сімейного кодексу України  якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 цього Кодексу, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.
Ст. 80 Сімейного кодексу України визначено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Які потрібні документи

Для подачі заяви на стягнення виплат на дорослу дитину з інвалідністю потрібно звертатися в міський чи районний суд.
Крім самої заяви потрібні наступні документи:

  • свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;
  • довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;
  • довідка про доходи учасників процесу;
  • копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про стан на обліку;
  • довідка про склад сім'ї.

У ньому потрібно вказати:

  • дані суду, куди подається позов;
  • особисті дані стягувача (дитини, її батьків або опікуна) і платника (платників);
  • підстави, на яких повинні бути призначені аліменти на дитину з інвалідністю;
  • дані з медичної довідки про непрацездатність;
  • розмір аліментів (обов'язково у твердій сумі);
  • періодичність виплат;
  • реквізити отримувача.

Як збільшити або зменшити виплати?

Суд при ухваленні рішення враховує думку заявника, але розмір аліментів на дитину з інвалідністю встановлює самостійно, виходячи з багатьох факторів:

  • дохід платників та одержувача;
  • наявність або відсутність у них житла, що здається в оренду;
  • наявність або відсутність банківських вкладів та цінних паперів;
  • витрати на лікування;
  • витрати на інших членів сім'ї, стосовно яких платник має зобов'язання за змістом, наприклад, витрати на його власних дітей.

Законом передбачено, що при тривалій хворобі, що вимагає додаткових витрат, аліменти на повнолітню дитину можуть бути скориговані на користь збільшення. Для цього потрібно подати до суду відповідну заяву. До нього потрібно докласти всі документи, що підтверджують витрати на лікування.
За заявою сторін можливий перерахунок аліментів не у твердій сумі, а в процентному відношенні до доходу платника. Зменшення платежів також провадиться в судовому порядку. Платник повинен довести погіршення свого матеріального становища або поліпшення матеріального становища одержувача і не мати заборгованостей. Якщо аліменти на дітей були переплачені, то можна зайнятися стягненням надлишково сплачених коштів.
Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу. Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і(або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів.
При цьому суд враховує:

  • стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи.

Суд обов'язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо батько або дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.
Позов про стягнення аліментів можуть подати:

  1. Один з батьків (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги;
  2. Безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 СК України).