Норма тривалості робочого часу: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(зміни не внесено, вся інформація актуальна)
 
(Не показані 28 проміжних версій 9 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Нормативна база''' ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/993_145 Конвенція МОП від 22 червня 1935 року № 47 "Про скорочення тривалості робочого часу до сорока годин на тиждень"]  
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 Кодекс законів про працю України (КЗпП)]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 Кодекс законів про працю України (КЗпП України)]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/850-2016-%D1%80 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 850-р «Про перенесення робочих днів у 2017 році»]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/163-2001-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 163 «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня»]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/163-2001-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 163 «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня»]
{| class="wikitable sortable mw-collapsible"
* Лист Міністерства соціальної політики України від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2017 рік»
|
|-
| style="background-color:#98FB98;" |'''Увага!!!''' З 24 лютого 2022 року відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закону України "Про правовий режим воєнного стану"] в Україні введено '''режим воєнного стану'''!
15 березня 2022 року прийнято [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"](далі - Закон), відповідно до якого на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституції України].


[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України в статті 45] передбачає, що працівникові гарантується законодавче регулювання тривалості робочого часу, встановлення максимальної тривалості робочого.
Відповідно до статті 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text Закону]:
Робочий час поділяється на такі види: нормальної тривалості, скороченої тривалості та неповних робочий час.
* Нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану <u>може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо)</u>.
* Для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану <u>не може перевищувати 40 годин на тиждень</u>.
* П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем.
* Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем.
* Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена <u>до 24 годин</u>.
* У період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів стаття 73), частини першої статті 65, частин третьої - п’ятої статті 67, статей 71, 73 (святкові і неробочі дні), 78<sup>1</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text Кодексу законів про працю України] та частини другої статті 5 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-вр#Text Закону України "Про відпустки"].
* У разі встановлення нормальної тривалості робочого часу понад норму, встановлену відповідно до законодавства, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.
*Норми частин першої, другої та п’ятої цієї статті не застосовуються до праці неповнолітніх.
*У період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок, які мають дитину до одного року) за їхньою згодою на важких роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
У період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота. У період дії воєнного стану норми частин першої і другої статті 54 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/322-08#Text Кодексу законів про працю України] не застосовуються (стаття 8 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text Закону]).
|}
== Як встановлюється тривалість робочого часу? ==
Робочий час поділяється на такі види:  
* нормальної тривалості
* скороченої тривалості  
* неповний робочий час
Конкретна тривалість робочого часу встановлюється на рівні організації - через локальні нормативно-правові акти та за угодою сторін [[Трудовий договір, контракт. Види, умови укладення|трудового договору]].
Тривалість робочого часу може встановлюватися з розрахунку на різні календарні періоди: добу, тиждень, місяць, рік.
 
Тривалість робочого часу для конкретного працівника (чи групи працівників) у годинах і хвилинах протягом доби називається '''робочим днем'''.
 
Розрахунки щодо робочого часу ведуться за робочим тижнем.  


== '''Як встановлюється тривалість робочого часу?''' ==
Для працівників встановлюється кількість робочих годин та кількість робочих днів за тиждень.
Конкретна тривалість робочого часу встановлюється на рівні організації - через локальні нормативно-правові акти та за угодою сторін трудового договору.
Тривалість робочого часу може встановлюватися з розрахунку на різні календарні періоди: добу, тиждень, місяць, рік.
Тривалість робочого часу для конкретного працівника (чи групи працівників) у годинах і хвилинах протягом доби називається робочим днем. Розрахунки щодо робочого часу ведуться за робочим тижнем.
Для працівників встановлюється кількість робочих годин та кількість робочих днів за тиждень.  
Тривалість роботи в інші періоди (місяць, рік) розраховується залежно від тривалості робочого тижня та кількості робочих днів.  
Тривалість роботи в інші періоди (місяць, рік) розраховується залежно від тривалості робочого тижня та кількості робочих днів.  
Робочий тиждень - це тривалість робочого часу протягом календарного тижня.
 
== '''Нормальна тривалість робочого часу''' ==
'''Робочий тиждень''' - це тривалість робочого часу протягом календарного тижня.  
[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 Статтею 50 Кодексу законів про працю України] встановлено: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу ніж 40 годин на тиждень.
== Нормальна тривалість робочого часу ==
Відповідно до [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 52 КЗпП України] для працівників установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.  
Статею 1 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/993_145 Конвенції МОП про скорочення тривалості робочого часу до сорока годин на тиждень] та [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 статтею 50 КЗпП України] встановлено: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні [[Колективний договір|колективного договору]] можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу ніж 40 годин на тиждень.
При п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.  
 
Відповідно до [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 52 КЗпП України] для працівників установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома [[Робота у вихідний день. Компенсація за роботу у вихідний день|вихідними днями]].  
 
При п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з [[Первинна організація профспілки. Профспілковий представник|виборним органом первинної організації профспілки (профспілковим представником)]] підприємства, установи, організації.  
 
На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
 
== Скорочена тривалість робочого часу ==
== '''Скорочена тривалість робочого часу''' ==
Скорочена тривалість робочого часу згідно ст. 51 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 КЗпП України] встановлюється:
Скорочена тривалість робочого часу згідно ст. 51 КЗпП встановлюється:
* Для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень.
* Для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень.
* Для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.
* Для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.
Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку. <br />
Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку.  
* Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень.
* Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень. [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/163-2001-%D0%BF]
Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджується в порядку, встановленому законодавством (Постанова КМУ від 21 лютого 2001 р. № 163 «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня»).
Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу], затверджується в порядку, встановленому законодавством. Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
* Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів підприємств, установ, організацій для працівників, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, а також для одиноких матерів та батьків, які виховують дитину без батька (матері), у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікарняному закладі<br>Встановлення скороченого робочого часу не впливає на розмір заробітної плати. Це означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов'язки, скорочується, однак працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.<br>'''Напередодні [[Час, відведений для відпочинку|святкових і неробочих днів]]''' тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. '''Напередодні вихідних днів''' тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).
Встановлення скороченого робочого часу не впливає на розмір заробітної плати.
== Скорочення робочого часу при роботі у нічний час ==
Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).
[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 Стаття 54 КЗпП України] передбачає скорочення робочого часу на 1 годину при роботі в нічний час.
== '''Скорочення робочого часу при роботі у нічний час''' ==
Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.
Стаття 54 КЗпП передбачає скорочення робочого часу на 1 годину при роботі в нічний час.  
Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.  
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.  
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.  
ВАЖЛИВО! Не допускається залучення до роботи в нічний час вагітних жінок, жінок, що мають дітей у віці до 3 років, працівників у віці до 18 років.  
== Заборона роботи в нічний час ==
Залучати до роботи в нічний час інвалідів можливо тільки з їх згоди і при умові, що така робота не суперечить медичним показанням (ст. 55 КЗпП).  
Забороняється залучення до роботи в нічний час:
Робота, яка виконується в нічний час, оплачується в підвищеному розмірі, який встановлюється генеральною, галузевою, регіональною угодами і колективним договором, але не повинен бути менше за 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).
 
== '''Неповний робочий час''' ==
1) вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років  
 
2) осіб, молодших вісімнадцяти років
 
3) інших категорій працівників, передбачених законодавством.
 
Робота жінок в нічний час не допускається, за винятком випадків, передбачених статтею 175 цього Кодексу. Робота осіб з інвалідністю у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям .
 
Робота, яка виконується в нічний час, оплачується в підвищеному розмірі, який встановлюється генеральною, галузевою, регіональною угодами і [[Колективний договір|колективним договором]], але не повинен бути менше за 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 108 КЗпП України]).
== Неповний робочий час ==
Неповний робочий час може мати вигляд у формі:
Неповний робочий час може мати вигляд у формі:
* неповного робочого дня (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на зумовлену кількість годин);  
* неповного робочого дня (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на зумовлену кількість годин);  
* неповного робочого тижня (при якому зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів у тиждень).  
* неповного робочого тижня (при якому зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень).  
За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 56 КЗпП). В такому випадку це право роботодавця погодитись або відмовити працівнику у встановленні неповного робочого часу.
За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ч. 1 ст. 56 КЗпП України]). В такому випадку це право роботодавця погодитись або відмовити працівнику у встановленні неповного робочого часу.
На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.  
{| class="wikitable"
Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.<br />
|-
Оплата праці у випадку, коли працівник працює неповний робочий час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
|'''Важливо!'''На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган '''зобов'язаний''' встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.  
Як правило, на умовах неповного робочого часу працюють сумісники, тобто особи, що уклали два або більше трудових договорів (з двома або декількома роботодавцями).  
|}
Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.  
 
Оплата праці у випадку, коли працівник працює неповний робочий час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.  
 
Як правило, на умовах неповного робочого часу працюють сумісники, тобто особи, що уклали два або більше [[Трудовий договір, контракт. Види, умови укладення|трудових договорів]] (з двома або декількома роботодавцями).  


Законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні, а тому на підприємствах, в установах і організаціях норма тривалості робочого часу на рік визначається самостійно з дотриманням вимог статей 50 – 53, 67 і 73 КЗпП України.<br />
Законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні, а тому на підприємствах, в установах і організаціях норма тривалості робочого часу на рік визначається самостійно з дотриманням вимог [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 статей 50 – 53, 67 і 73 КЗпП України].
[[Категорія:Оплата праці‎]]
== Робочий час при окремих видах організації праці ==
Можливі варіанти встановлення на підприємстві за рішенням власника чи заявою працівника режимів:
*гнучкого робочого часу ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 60 КЗпП України]), який передбачає встановлення іншого режиму роботи, ніж визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік тощо), норми тривалості робочого часу.
*переведення на надомну роботу ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 60-1 КЗпП України]) - використовується така ж тривалість робочого часу як і на підприємстві.
*переведення працівників на дистанційну роботу ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 ст. 60-2 КЗпП України]) - працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором.
У всіх цих випадках загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями ([http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/322-08 50 і 51 цього Кодексу.])
[[Категорія:Робочий час]]
[[Категорія: Оплата праці‎]]
[[Категорія: Гарантії і компенсації]]
[[Категорія: Вагітні жінки‎]]
[[Категорія: Особи з інвалідністю‎]]

Поточна версія на 08:50, 19 квітня 2024

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!

15 березня 2022 року прийнято Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"(далі - Закон), відповідно до якого на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.

Відповідно до статті 6 Закону:

  • Нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).
  • Для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень.
  • П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем.
  • Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем.
  • Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.
  • У період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів стаття 73), частини першої статті 65, частин третьої - п’ятої статті 67, статей 71, 73 (святкові і неробочі дні), 781 Кодексу законів про працю України та частини другої статті 5 Закону України "Про відпустки".
  • У разі встановлення нормальної тривалості робочого часу понад норму, встановлену відповідно до законодавства, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.
  • Норми частин першої, другої та п’ятої цієї статті не застосовуються до праці неповнолітніх.
  • У період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок, які мають дитину до одного року) за їхньою згодою на важких роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

У період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота. У період дії воєнного стану норми частин першої і другої статті 54 Кодексу законів про працю України не застосовуються (стаття 8 Закону).

Як встановлюється тривалість робочого часу?

Робочий час поділяється на такі види:

  • нормальної тривалості
  • скороченої тривалості
  • неповний робочий час

Конкретна тривалість робочого часу встановлюється на рівні організації - через локальні нормативно-правові акти та за угодою сторін трудового договору. Тривалість робочого часу може встановлюватися з розрахунку на різні календарні періоди: добу, тиждень, місяць, рік.

Тривалість робочого часу для конкретного працівника (чи групи працівників) у годинах і хвилинах протягом доби називається робочим днем.

Розрахунки щодо робочого часу ведуться за робочим тижнем.

Для працівників встановлюється кількість робочих годин та кількість робочих днів за тиждень. Тривалість роботи в інші періоди (місяць, рік) розраховується залежно від тривалості робочого тижня та кількості робочих днів.

Робочий тиждень - це тривалість робочого часу протягом календарного тижня.

Нормальна тривалість робочого часу

Статею 1 Конвенції МОП про скорочення тривалості робочого часу до сорока годин на тиждень та статтею 50 КЗпП України встановлено: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу ніж 40 годин на тиждень.

Відповідно до ст. 52 КЗпП України для працівників установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.

При п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної організації профспілки (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.

На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

Скорочена тривалість робочого часу

Скорочена тривалість робочого часу згідно ст. 51 КЗпП України встановлюється:

  • Для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень.
  • Для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку.

  • Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень. [1]

Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу], затверджується в порядку, встановленому законодавством. Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

  • Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів підприємств, установ, організацій для працівників, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, а також для одиноких матерів та батьків, які виховують дитину без батька (матері), у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікарняному закладі
    Встановлення скороченого робочого часу не впливає на розмір заробітної плати. Це означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов'язки, скорочується, однак працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
    Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).

Скорочення робочого часу при роботі у нічний час

Стаття 54 КЗпП України передбачає скорочення робочого часу на 1 годину при роботі в нічний час. Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

Заборона роботи в нічний час

Забороняється залучення до роботи в нічний час:

1) вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років

2) осіб, молодших вісімнадцяти років

3) інших категорій працівників, передбачених законодавством.

Робота жінок в нічний час не допускається, за винятком випадків, передбачених статтею 175 цього Кодексу. Робота осіб з інвалідністю у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям .

Робота, яка виконується в нічний час, оплачується в підвищеному розмірі, який встановлюється генеральною, галузевою, регіональною угодами і колективним договором, але не повинен бути менше за 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП України).

Неповний робочий час

Неповний робочий час може мати вигляд у формі:

  • неповного робочого дня (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на зумовлену кількість годин);
  • неповного робочого тижня (при якому зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень).

За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 56 КЗпП України). В такому випадку це право роботодавця погодитись або відмовити працівнику у встановленні неповного робочого часу.

Важливо!На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Оплата праці у випадку, коли працівник працює неповний робочий час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Як правило, на умовах неповного робочого часу працюють сумісники, тобто особи, що уклали два або більше трудових договорів (з двома або декількома роботодавцями).

Законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні, а тому на підприємствах, в установах і організаціях норма тривалості робочого часу на рік визначається самостійно з дотриманням вимог статей 50 – 53, 67 і 73 КЗпП України.

Робочий час при окремих видах організації праці

Можливі варіанти встановлення на підприємстві за рішенням власника чи заявою працівника режимів:

  • гнучкого робочого часу (ст. 60 КЗпП України), який передбачає встановлення іншого режиму роботи, ніж визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік тощо), норми тривалості робочого часу.
  • переведення на надомну роботу (ст. 60-1 КЗпП України) - використовується така ж тривалість робочого часу як і на підприємстві.
  • переведення працівників на дистанційну роботу (ст. 60-2 КЗпП України) - працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором.

У всіх цих випадках загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями (50 і 51 цього Кодексу.)