Використання громадянами України транспортних засобів з іноземною реєстрацією та можливі юридичні наслідки: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
м (Oleksii.lefter перейменував сторінку з Обговорення користувача:Oleksii.lefter на [[Обговорення:Використання громадянами України транспортних засо...)
Мітка: редагування коду 2017
 
(Не показані 16 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
[1. Конвенція про тимчасове ввезення
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472 Конвенція про тимчасове ввезення від 26 червня 1990 року]
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17 Митний кодекс України]
[2. Митний кодекс України
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення]
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12 Закон України "Про дорожній рух"]
[3. Кодекс України про адміністративні правопорушення
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закон України "Про Національну поліцію"]
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2344-14 Закон України "Про автомобільний транспорт"]
[4. Закон України «Про дорожній рух»
== Режими ввезення транспортних засобів на територію України ==
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12]<br>
Відповідно до  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n1034 Митного кодексу України] транспортні засоби на територію України можливо ввозити використовуючи відповідні режими:
[5. Закон України «Про Національну поліцію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19]<br>
[6. Закон України «Про Автомобільний транспорт»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2344-14]<br>
[7. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19]<br>
[8. Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2612-19]<br>
<br>
== Вступ. ==
Використання автомобілів з іноземними номерами на території України часто супроводжується певними ризиками для водіїв або власників, які зумовлені незнанням або неправильним трактуванням вітчизняного законодавства щодо порядку їх ввезення.
Протягом останніх років українські дороги масово заполонили авто з Польщі, Литви, Латвії та інших країн Європейського Союзу. Такий наплив «євроблях» зумовлений бажанням багатьох громадян України їздити на доступному автомобілі і не переплачувати за його розмитнення. Як наслідок, купити вживане нерозмитнене авто зараз не є великою проблемою.
Проте віддати гроші за авто з іноземною реєстрацією це одне, а мати можливість законно експлуатувати їх на території України – зовсім інше.
Загалом існує два легальних способи ввезення іноземних автомобілів без розмитнення – це перетин кордону в режимі «тимчасовий ввіз» або «транзит». Кожен з них має свої види, переваги та недоліки. Використовуючи їх, завезти такі транспортні засоби в Україну можна цілком законно. Проте зробити це можуть далеко не всі та/або на недовгий час.
== Режими ввезення транспортних засобів на територію України. ==
'''1) Ввезення авто в режимі транзит'''


При використанні цієї схеми, громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні термінів «транзитного» перебування:
'''1) Режим транзит'''
• не довше 5 днів, якщо подальший виїзд з територій країни буде відбуватись в межах тієї ж області (зоні діяльності одного митного органу), що і в’їзд;
• не довше 10 днів, якщо виїжджати з країни через пункт пропуску в іншій області.
При цьому необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля.
Такий спосіб досить часто використовується мешканцями прикордонних районів західних областей України і не тільки. У цьому їм активно допомагають поляки, які масово реєструють автомобілі для українців. Дійшло до того, що на 17 жителів Перемишля зареєстровано понад 12,5 тисяч авто.
Головним недоліком цього методу є необхідність часто перетинати кордон. Це сприяє зростанню черг на кордоні з Польщею, що в свою чергу, зумовлює невдоволення інших водіїв, які хочуть виїхати до сусідньої держави.
Також необхідно пам’ятати про необхідність регулярного проходження техогляду в Польщі, Литві чи іншій країні ЄС та сплату необхідних «автоподатків» в цих країнах.
Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можна, якщо у вас будуть документи, що підтверджуватимуть неможливість вчасного перетину кордону з поважних причин. Ними можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили.
Деякі громадяни України використовують інший спосіб «легалізації». Після перетину кордону, вони свідомо порушують встановлені терміни перебування, а потім платять передбачений штраф у 500 неоподаткованих мінімумів (наразі це 8500 грн.). Оскільки законодавством заборонено накладати повторні стягнення за одне і теж правопорушення, то такі спритники отримують змогу і надалі користуватись «євробляхами» на території України.
Проте останнім часом почастішали випадки, коли митники в подібних ситуаціях або після відповідного повідомлення патрульної поліції застосовують статтю 485 Митного кодексу України. За дії, які спрямовані на ухилення від сплати необхідних митних платежів, вона передбачає штраф у розмірі 300% несплаченої суми. Мотивація проста – «транзит» і «використання для власних цілей» це різні речі. Саме цим зумовлені повідомлення про багатомільйонні штрафи, які останнім часом набули широкого розголосу в Україні.


'''2) Тимчасове ввезення автомобіля'''
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n1166 Стаття 90 Митного кодексу України] встановлює, що транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.


Цей режим дозволяє автомобілю з іноземними номерами перебувати на українській території від двох місяців до року, що залежить від конкретного способу ввезення.
Переміщення транспортних засобів комерційного призначення у митному режимі транзиту митною територією України здійснюється як прохідний або внутрішній транзит, або каботаж.


'''Консульський облік'''
Митний режим транзиту може бути застосований як до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що безпосередньо ввозяться на митну територію України, так і до таких, що перебувають на митній території України.
 
Митний режим транзиту застосовується до транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються:
 
* прохідним транзитом від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України (у тому числі в межах одного пункту пропуску через державний кордон України);
* внутрішнім транзитом або каботажем:
* від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України;
* від митного органу, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України;
* від одного пункту, розташованого на митній території України, до іншого пункту, розташованого на митній території України, у тому числі якщо частина цього переміщення проходить за межами митної території України;
* від штучного острова, установки або споруди, створених у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, до митного органу, розташованого на території України, зайнятій сушею, та у зворотному напрямку.
 
Громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні строків транзитних перевезень.
 
'''Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n1201 ст. 95  Митного кодексу України]):'''
# для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
# для залізничного транспорту - 28 діб;
# для авіаційного транспорту - 5 діб;
# для морського та річкового транспорту - 20 діб;
# для трубопровідного транспорту - 31 доба;
# для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.
 
'''До вищезазначених строків не включається:'''
* час дії обставин, зазначених у ст. 192 '''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n1034 Митного кодексу України]''';
* час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення);
* час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів);
* час, протягом якого транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим транзиту, не можуть бути своєчасно доставлені до митного органу призначення внаслідок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил.
 
Необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля.
 
Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можливо у разі  підтвердження неможливості вчасного перетину кордону з поважних причин. Такими документами можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили.
 
'''2) Тимчасове ввезення автомобіля'''
 
Тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
 
У митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами поміщуються військова техніка та інші товари підрозділів збройних сил держав - членів Європейського Союзу, держав - членів Організації Північноатлантичного договору та інших держав, які у встановленому законом порядку допущені на територію України.
 
'''Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами''' на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк '''до одного року'''. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17/ed20240516#n3296 стаття 380 Митного кодексу України)]
 
'''Тимчасове ввезення громадянами-резидентами''' транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється '''на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення''' за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України '''інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року''' під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів


Українські громадяни, які постійно проживають в іншій державі, можуть легально їздити по території України на власних автомобілях до 60 днів протягом календарного року (безперервно або з перервами).
Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Головними умовами для цього є перебування на консульському обліку в іншій державі та письмове зобов’язання (при перетині кордону) виїхати на своєму авто з України.


'''Робота в іноземній фірмі'''
'''Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.'''
  Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.


Цей спосіб передбачає необхідність перетинати державний кордон України лише раз на рік. Щоб мати можливість його використовувати, українські громадяни повинні офіційно працювати на організацію, яка зареєстрована за межами України. При цьому нашим громадянам видається доручення на керування транспортом. Крім того, при перетині кордону необхідно написати декларацію, в якій буде зобов’язання про вивезення автомобіля у встановлені строки.
'''Консульський облік'''
Врахуйте, що у такій ситуації власником автомобіля формально залишається іноземна фірма. При цьому вважається, що транспортний засіб використовується не в особистих, а в комерційних цілях.


'''Іноземне громадянство'''
Громадяни-резиденти, які '''перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном''', мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, '''один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього,''' (за умови ввезення разом із транспортним засобом), '''на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами)''', без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.


Відповідно до Стамбульської конвенції про тимчасове ввезення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472], іноземні громадяни (нерезиденти) можуть безперешкодно перетинати український кордон на своєму автомобілі і цілий рік не виїжджати з України.
Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.
Термін в один рік може бути продовжений не більш як на 60 днів, при надані документів що підтверджуватимуть «обставини непереборної сили та особистих обставин громадян».
Виникає досить цікава ситуація. Громадянин Польщі, Латвії чи іншої країни, може цілий рік їздити Україною на автомобілі з іноземними номерами, а український громадянин – ні.
Цим користуються деякі європейці, яких в народі прозвали «верблюдами». Суть схеми полягає в тому, що іноземний громадянин в’їжджає в Україну на зареєстрованому в своїй країні авто. Після цього він передає українцю ключі, документи на машину та довіреність на право керування транспортом, а сам спокійно їде додому, отримавши винагороду за таку «послугу».
Ось тут і криється схема, яку використовують деякі підприємливі люди. Парадокс полягає в області застосування своїх повноважень працівниками Державної фіскальної служби та Національної поліції.
Митники не мають права зупиняти і перевіряти «євробляхи» за межами митниці або прикордонної зони. З іншого боку поліцейські не можуть вимагати для перевірки якісь інші документи крім техпаспорта на автомобіль, посвідчення водія та страхового поліса. Крім того, правоохоронці поки не мають доступу до бази даних митниці і не можуть проконтролювати, хто і коли перетинав кордон на автомобілі.
Якщо не порушувати правила дорожнього руху, то таким чином на нерозмитнених автомобілі можна їздити досить довго. І навіть якщо поліція зупинить, то зможе перевірити лише передбачені законодавством документи та виписати штраф водію за порушення ПДР.
Проте цей спосіб є незаконним. Відповідно до частини 4 статті 380 Митного кодексу України транспортні засоби, які були ввезенні на українську територію тимчасово, можуть використовуватися винятково громадянами, які перевезли їх через кордон і лише для особистих потреб. Відповідно на порушників чекає штраф у розмірі 300% від суми несплачених митних платежів.


Зауважимо, 25 листопада 2018 року в Україні почали діяти нові правила, які визначають порядок ввезення «євроблях», їх розмитнення та розмір штрафів за порушення митного законодавства. Крім того, поліція отримала право зупиняти авто з іноземними номерами для перевірки законності підстав його експлуатації.
Отож, якщо ви маєте намір їздити в Україні на автомобілі з іноземною реєстрацією, то необхідно враховувати всі умови та ризики його експлуатації.
== Стамбульська конвенція в українських реаліях. ==
Для початку кілька слів про одну з найпопулярніших схем ввезення авто – «тимчасове ввезення». Іноземець ввозить легковий автомобіль на територію України, перетинає кордон і віддає його українцеві. Часто разом з авто передають довіреність, техпаспорт та інші документи, хоча жоден із них не має для українця ніякого значення. При цьому авто може бути як у власності іноземця, так і у власності іноземної компанії.
Далі українець радий та безтурботний роз’їжджає на «новому» автомобілі до знайомства з інспекторами митниці. Після зустрічі з інспектором наш водій має великі шанси отримати протокол про порушення митних правил за [статтею 485 Митного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]. Санкція статті передбачає чималий штраф – 300% платежів, які потрібно сплатити за «розмитнення» такого автомобіля. Тут всі і починають згадувати Стамбульську конвенцію.


Але давайте розберемось у всіх тонкощах застосування Конвенції.
== Порядок ввезення транспортних засобів за К[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472#Text онвенцією про тимчасове ввезення] ==
Товари (у тому числі  транспортні  засоби),  на  тимчасове ввезення  яких  був  наданий  дозвіл,  повинні  бути  вивезені  у визначений  термін,  визнаний  достатнім  для  досягнення  мети тимчасового  ввезення.


'''Які автомобілі можна ввозити за Конвенцією?'''
'''Які автомобілі можна ввозити за Конвенцією?'''


Стамбульська конвенція [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472] розрізняє два види транспортних засобів (ТЗ):
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472#Text конвенція] розрізняє два види транспортних засобів (ТЗ):
 
1. ТЗ комерційного використання – використовують для міжнародних платних перевезень осіб або для міжнародних комерційних перевезень вантажів. Використовувати такі ТЗ для внутрішніх перевезень заборонено. Для міжнародного перевезення пасажирів потрібна ліцензія.


1. ТЗ комерційного використання – використовують для міжнародних платних перевезень осіб або для міжнародних комерційних перевезень вантажів. Використовувати такі ТЗ для внутрішніх перевезень заборонено.
До автомобілів, які використовують для міжнародного перевезення вантажів, законодавство також висуває ряд вимог (детальніше в Законі України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2344-14#Text «Про автомобільний транспорт»]).
Якщо хтось подумає, що можна розказати казку про легковий автомобіль для міжнародного перевезення пасажирів, то я його розчарую. Для таких перевезень потрібна ліцензія.
До автомобілів, які використовують для міжнародного перевезення вантажів, законодавство також висуває ряд вимог (детальніше в Законі України «Про автомобільний транспорт» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2344-14]).


2. ТЗ приватного використання – використовують для особистих потреб. Поїздку на авто у відрядження митниця розглядає як особисте використання.
2. ТЗ приватного використання – використовують для особистих потреб. Поїздку на авто у відрядження митниця розглядає як особисте використання.
Тут краще використовувати поняття «резидент»/«нерезидент».
Тут краще використовувати поняття «резидент»/«нерезидент».


1. Резидент – підприємства, зареєстровані на території України; громадяни, які постійно проживають на території України. Тобто, це можуть бути навіть іноземці, які мають посвідку на постійне проживання на території України.
* '''Резидент''' – підприємства, зареєстровані на території України; громадяни, які постійно проживають на території України. Тобто, це можуть бути навіть іноземці, які мають посвідку на постійне проживання на території України.
 
* '''Нерезидент''' – іноземні підприємства; громадяни, які постійно проживають за кордоном.


2. Нерезидент – іноземні підприємства; громадяни, які постійно проживають за кордоном.
Що стосується ТЗ приватного використання, то Конвенція надає пільги у сплаті митних платежів щодо таких ТЗ тільки нерезидентам.
Що стосується ТЗ приватного використання, то Конвенція надає пільги у сплаті митних платежів щодо таких ТЗ тільки нерезидентам.
Натомість ТЗ комерційного використання без сплати митних платежів можуть ввозити як резиденти так і нерезиденти. Такі ТЗ повинні бути зареєстровані за кордоном і належати нерезиденту. Якщо резидент ввозить такий ТЗ, то він повинен надати підтвердження, що цей ТЗ він буде використовувати для міжнародного перевезення вантажів за вказівками його власника.
Натомість ТЗ комерційного використання без сплати митних платежів можуть ввозити як резиденти так і нерезиденти. Такі ТЗ повинні бути зареєстровані за кордоном і належати нерезиденту. Якщо резидент ввозить такий ТЗ, то він повинен надати підтвердження, що цей ТЗ він буде використовувати для міжнародного перевезення вантажів за вказівками його власника.
Рядок 89: Рядок 94:


Майже у всіх випадках іноземні автомобілі ввозять на територію України з використанням «зеленого коридору». Цим самим водії автоматично декларують, що їхні ТЗ є ТЗ особистого використання.
Майже у всіх випадках іноземні автомобілі ввозять на територію України з використанням «зеленого коридору». Цим самим водії автоматично декларують, що їхні ТЗ є ТЗ особистого використання.
Якщо ТЗ належить до ТЗ комерційного використання, то його не можна ввозити через «зелений коридор» (частина 2 статті 379 Митного кодексу України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]).
 
Звичайно завжди можна сказати, що «зелений коридор» водій обрав помилково. Тільки потрібно не забувати, що за це також існує відповідальність. У такому випаду на порушника можуть скласти протокол за статтею 471 Митного кодексу України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17], а можуть ще і за статтею 472 (санкція передбачає конфіскацію ТЗ + штраф у розмірі його вартості).
Якщо ТЗ належить до ТЗ комерційного використання, то його не можна ввозити через «зелений коридор» ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3286 частина 2 статті 379 Митного кодексу України]).
 
На порушника цього правила можуть скласти протокол за [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3758 статтею 471 Митного кодексу України], а можуть ще і за [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3761 статтею 472] (санкція передбачає конфіскацію ТЗ + штраф у розмірі його вартості).


'''Чи можна передавати автомобіль українцю?'''
'''Чи можна передавати автомобіль українцю?'''


Багато хто вважає, що Стамбульська конвенція [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472] дозволяє українцям використовувати ТЗ, ввезені іноземцями.
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472#o923 Стаття 7 додатку С до Конвенції] дозволяє третім особам використовувати тимчасово ввезені ТЗ. Але для того, щоб розібратися, які ТЗ і кому можна використовувати, наводимо повний текст цієї статті.
Дійсно стаття 7 додатку С до Конвенції [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472] дозволяє третім особам використовувати тимчасово ввезені ТЗ. Але для того, щоб розібратися, які ТЗ і кому можна використовувати, наведу повний текст цієї статті.


«a) ТЗ комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення;
a) ТЗ комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення;


b) ТЗ приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.»
b) ТЗ приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.»
Як бачите, ТЗ комерційного використання можуть використовувати і українці, які працюють на користь власника такого ТЗ (іноземця чи іноземну компанію). Тобто вони повинні перевозити товари на користь такого власника ТЗ. Але це не означає, що такий ТЗ можна безконтрольно передавати. Для цього є установлений порядок.
Як бачите, ТЗ комерційного використання можуть використовувати і українці, які працюють на користь власника такого ТЗ (іноземця чи іноземну компанію). Тобто вони повинні перевозити товари на користь такого власника ТЗ. Але це не означає, що такий ТЗ можна безконтрольно передавати. Для цього є установлений порядок.


Що стосується ТЗ приватного використання, то тут Конвенція надає право кожній державі-учасниці Конвенції, самій вирішувати, чи надавати своїм громадянам право використовувати такі автомобілі. В Україні це питання вирішено не на користь громадян – тимчасово ввезені ТЗ особистого використання заборонено передавати іншим особам (частина 4 статті 380 Митного кодексу України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]).
Що стосується ТЗ приватного використання, то тут Конвенція надає право кожній державі-учасниці Конвенції, самій вирішувати, чи надавати своїм громадянам право використовувати такі автомобілі. В Україні це питання вирішено не на користь громадян – тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3296 частина 5 статті 380 Митного кодексу України]).
Як ми бачимо, Стамбульська конвенція в Україні дозволяє тільки нерезидентам тимчасово ввозити легкові автомобілі без сплати мита. Українець зможе скористатися такими пільгами тільки, якщо буде ввозити ТЗ комерційного використання з належно оформленими документами. Тільки врахуйте, що навіть у такому випадку мова йде про ввезення ТЗ не на строк до 1 року, а тільки на час, необхідний для здійснення перевезення вантажів (частина 1 статті 9 додатку С до Конвенції [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472]). Тому будьте пильні і не довіряйте пустим обіцянкам.
 
 
== Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації. ==
== Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації. ==
Закони 8487 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19] та 8488 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2612-19], прийняті Верховною Радою, підписані Президентом, вступили в силу з 25-го листопада (окрім деяких положень, які вступлять в силу через 180 днів після опублікування). Вони передбачають дуже серйозні санкції проти тих, хто використовує авто на іноземній реєстрації.
Якщо Закон 8487 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19] стосується розмитнення та не пов’язаний безпосередньо з діяльністю патрульної поліції, то якраз 8488 вносить зміни в діяльність поліції стосовно тих, хто вимоги законів порушує.
Яка відповідальність? За що відповідальність?


Примітка: Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.
Визначена [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3794 статтями 481-485 Митного кодексу України].
 
Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.
 
'''По-перше''' - за перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України:
* не більше ніж на три доби - попередження або накладення штрафу в розмірі 850 грн.
* більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб - 5100 грн.
* більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб - 17000 грн.


По-перше - штрафні санкції за порушення строків переміщення транспортних засобів особистого користування в митному режимі транзиту значно збільшуються (вступлять в силу через 180 днів з моменту опублікування закону), зокрема за перевищення строку але не більше однієї доби - 170 грн. або попередження; від однієї доби до 10 діб - 3400грн.; від 10 до 20 діб – 8500 гривень, від 20 до 30 діб – 85 тисяч гривень, а більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розкомплектування транспортних засобів) – 170 тисяч гривень, або ж конфіскацію автомобіля за рішенням суду.
'''По-друге''' - перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 34000 грн.


По-друге - штрафні санкції за порушення строків переміщення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення в митному режимі тимчасового ввезення також значно збільшено (вступлять в силу через 180 днів з моменту опублікування закону), а саме за перевищення строку не більш ніж на три доби - 850грн. або попередження; від 3 до 10 діб - 5100 грн.; від 10 до 20 діб – 17 тисяч гривень, від 20 до 30 діб – 85 тисяч гривень, більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розкомплектування транспортних засобів) – 170 тисяч гривень, або конфіскацію автомобіля за рішенням суду.
'''По-третє''' – перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України:
* більше ніж на двадцять діб, але не більше ніж на тридцять діб - штрафу в розмірі 85000 грн.
* більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування - штраф в розмірі 170000 грн. або конфіскацію таких транспортних засобів


По-третє запроваджується автоматизований обмін інформацією між фіскальними органами, Державною прикордонною службою та Національною поліцією і, коли він запрацює (сподіваємось, що скоро), ми зможемо в автоматичному режимі перевіряти, коли та ким ввезений автомобіль з іноземними номерами.
'''Четверте''' дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тягнуть накладення штрафу від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів


Четверте – встановлюється новий вид відповідальності за передачу транспортного засобу особистого користування (“тимчасово ввезеного на митну територію України” чи “поміщеного у митний режим транзиту”), у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила такий транспортний засіб на митну територію України (чи не поміщувала його у митний режим транзиту), а так само за використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні (наприклад – таксі).
Зберігання, перевезення, придбання чи використання транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію


'''Як саме патрульна поліція буде все це реалізовувати?'''
'''Як саме патрульна поліція може це реалізовувати?'''


Новий закон вводить нові механізми і зміни до основоположної нормативки, якою керується поліція:
Існують наступні  механізми, якими керується поліція:


1) У статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10] запроваджується адміністративна відповідальність (вступає в силу через 180 днів з моменту опублікування закону) за керування водієм транспортним засобом, стосовно якого порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, постанову про що виноситиме сам поліцейський, а у випадку повторності протягом року – 17 тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (в такому випадку розгляд справи здійснюватиметься судом).
1) У [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n958 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення] запроваджено адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, стосовно якого порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, постанову про що виноситиме сам поліцейський, а у випадку повторності протягом року – 17 тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (в такому випадку розгляд справи здійснюватиметься судом).


2) Положення ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12] доповнено обов'язками водія не порушувати строки тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту транспортного засобу особистого користування, не використання тимчасово ввезений транспортний засіб для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, не передавати його у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Також до транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, запроваджено вимогу їх державної реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення. Ця вимога зобов’язує користуватися автомобілем тільки того водія, що ввіз цей автомобіль на територію України.
2) Положення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12#n222 ст. 16 Закону України "Про дорожній рух"] містять обов'язок водія не порушувати строки тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту транспортного засобу особистого користування, не використання тимчасово ввезений транспортний засіб для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, не передавати його у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Також до транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, запроваджено вимогу їх державної реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення. Ця вимога зобов’язує користуватися автомобілем тільки того водія, що ввіз цей автомобіль на територію України.


3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19], де визначені підстави для зупинки поліцейським транспортного засобу у кількості дев’яти пунктів, введено десятий пункт – зупинка авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.
3) У [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#n282 статті 35 Закону України «Про Національну поліцію»] однією з підстав для зупинки поліцейським транспортного засобу встановлено можливість зупинки авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.


Новий закон про автомобілі на іноземній реєстрації впливає не тільки на дорожню ситуацію чи фіскальну складову. Він має припинити безконтрольну передачу у володіння автомобілів вже всередині країни та значно ускладнити життя тим, хто хоче використати ці авто в протиправних діях, в тому числі під час вчинення кримінальних правопорушень.
[[Категорія:Митне право]]

Поточна версія на 18:55, 16 травня 2024

Нормативна база

Режими ввезення транспортних засобів на територію України

Відповідно до Митного кодексу України транспортні засоби на територію України можливо ввозити використовуючи відповідні режими:

1) Режим транзит

Стаття 90 Митного кодексу України встановлює, що транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Переміщення транспортних засобів комерційного призначення у митному режимі транзиту митною територією України здійснюється як прохідний або внутрішній транзит, або каботаж.

Митний режим транзиту може бути застосований як до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що безпосередньо ввозяться на митну територію України, так і до таких, що перебувають на митній території України.

Митний режим транзиту застосовується до транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються:

  • прохідним транзитом від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України (у тому числі в межах одного пункту пропуску через державний кордон України);
  • внутрішнім транзитом або каботажем:
  • від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України;
  • від митного органу, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України;
  • від одного пункту, розташованого на митній території України, до іншого пункту, розташованого на митній території України, у тому числі якщо частина цього переміщення проходить за межами митної території України;
  • від штучного острова, установки або споруди, створених у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, до митного органу, розташованого на території України, зайнятій сушею, та у зворотному напрямку.

Громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні строків транзитних перевезень.

Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту (ст. 95 Митного кодексу України):

  1. для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
  2. для залізничного транспорту - 28 діб;
  3. для авіаційного транспорту - 5 діб;
  4. для морського та річкового транспорту - 20 діб;
  5. для трубопровідного транспорту - 31 доба;
  6. для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

До вищезазначених строків не включається:

  • час дії обставин, зазначених у ст. 192 Митного кодексу України;
  • час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення);
  • час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів);
  • час, протягом якого транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим транзиту, не можуть бути своєчасно доставлені до митного органу призначення внаслідок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил.

Необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля.

Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можливо у разі підтвердження неможливості вчасного перетину кордону з поважних причин. Такими документами можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили.

2) Тимчасове ввезення автомобіля

Тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

У митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами поміщуються військова техніка та інші товари підрозділів збройних сил держав - членів Європейського Союзу, держав - членів Організації Північноатлантичного договору та інших держав, які у встановленому законом порядку допущені на територію України.

Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом (стаття 380 Митного кодексу України)

Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів

Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.

 Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Консульський облік

Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.


Порядок ввезення транспортних засобів за Конвенцією про тимчасове ввезення

Товари (у тому числі транспортні засоби), на тимчасове ввезення яких був наданий дозвіл, повинні бути вивезені у визначений термін, визнаний достатнім для досягнення мети тимчасового ввезення.

Які автомобілі можна ввозити за Конвенцією?

конвенція розрізняє два види транспортних засобів (ТЗ):

1. ТЗ комерційного використання – використовують для міжнародних платних перевезень осіб або для міжнародних комерційних перевезень вантажів. Використовувати такі ТЗ для внутрішніх перевезень заборонено. Для міжнародного перевезення пасажирів потрібна ліцензія.

До автомобілів, які використовують для міжнародного перевезення вантажів, законодавство також висуває ряд вимог (детальніше в Законі України «Про автомобільний транспорт»).

2. ТЗ приватного використання – використовують для особистих потреб. Поїздку на авто у відрядження митниця розглядає як особисте використання.

Тут краще використовувати поняття «резидент»/«нерезидент».

  • Резидент – підприємства, зареєстровані на території України; громадяни, які постійно проживають на території України. Тобто, це можуть бути навіть іноземці, які мають посвідку на постійне проживання на території України.
  • Нерезидент – іноземні підприємства; громадяни, які постійно проживають за кордоном.

Що стосується ТЗ приватного використання, то Конвенція надає пільги у сплаті митних платежів щодо таких ТЗ тільки нерезидентам. Натомість ТЗ комерційного використання без сплати митних платежів можуть ввозити як резиденти так і нерезиденти. Такі ТЗ повинні бути зареєстровані за кордоном і належати нерезиденту. Якщо резидент ввозить такий ТЗ, то він повинен надати підтвердження, що цей ТЗ він буде використовувати для міжнародного перевезення вантажів за вказівками його власника.

Конвенція і «зелений коридор».

Майже у всіх випадках іноземні автомобілі ввозять на територію України з використанням «зеленого коридору». Цим самим водії автоматично декларують, що їхні ТЗ є ТЗ особистого використання.

Якщо ТЗ належить до ТЗ комерційного використання, то його не можна ввозити через «зелений коридор» (частина 2 статті 379 Митного кодексу України).

На порушника цього правила можуть скласти протокол за статтею 471 Митного кодексу України, а можуть ще і за статтею 472 (санкція передбачає конфіскацію ТЗ + штраф у розмірі його вартості).

Чи можна передавати автомобіль українцю?

Стаття 7 додатку С до Конвенції дозволяє третім особам використовувати тимчасово ввезені ТЗ. Але для того, щоб розібратися, які ТЗ і кому можна використовувати, наводимо повний текст цієї статті.

a) ТЗ комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення;

b) ТЗ приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.»

Як бачите, ТЗ комерційного використання можуть використовувати і українці, які працюють на користь власника такого ТЗ (іноземця чи іноземну компанію). Тобто вони повинні перевозити товари на користь такого власника ТЗ. Але це не означає, що такий ТЗ можна безконтрольно передавати. Для цього є установлений порядок.

Що стосується ТЗ приватного використання, то тут Конвенція надає право кожній державі-учасниці Конвенції, самій вирішувати, чи надавати своїм громадянам право використовувати такі автомобілі. В Україні це питання вирішено не на користь громадян – тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.(частина 5 статті 380 Митного кодексу України).


Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації.

Визначена статтями 481-485 Митного кодексу України.

Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.

По-перше - за перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України:

  • не більше ніж на три доби - попередження або накладення штрафу в розмірі 850 грн.
  • більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб - 5100 грн.
  • більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб - 17000 грн.

По-друге - перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 34000 грн.

По-третє – перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України:

  • більше ніж на двадцять діб, але не більше ніж на тридцять діб - штрафу в розмірі 85000 грн.
  • більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування - штраф в розмірі 170000 грн. або конфіскацію таких транспортних засобів

Четверте – дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тягнуть накладення штрафу від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів

Зберігання, перевезення, придбання чи використання транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію

Як саме патрульна поліція може це реалізовувати?

Існують наступні механізми, якими керується поліція:

1) У статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення запроваджено адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, стосовно якого порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, постанову про що виноситиме сам поліцейський, а у випадку повторності протягом року – 17 тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (в такому випадку розгляд справи здійснюватиметься судом).

2) Положення ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" містять обов'язок водія не порушувати строки тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту транспортного засобу особистого користування, не використання тимчасово ввезений транспортний засіб для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, не передавати його у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Також до транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, запроваджено вимогу їх державної реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення. Ця вимога зобов’язує користуватися автомобілем тільки того водія, що ввіз цей автомобіль на територію України.

3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» однією з підстав для зупинки поліцейським транспортного засобу встановлено можливість зупинки авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.