Діяння, пов'язане з ризиком (виправданий ризик): відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показані 9 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n185 Кримінальний кодекс України]
== Загальні положення ==
'''''Ризик''''' - це усвідомлення особою допустимості настання небезпечних наслідків у процесі її професійної діяльності, здійснюваної з метою досягти значного суспільно корисного результата, за наявності обґрунтованого розрахунку щодо запобігання таким наслідкам.


== Поняття ==
У кримінальному праві проблема ризику виникає лише в разі, коли ризиковане діяння пов’язане із поставленням у небезпеку правоохоронюваних інтересів або із реальним заподіянням їм шкоди. Обставиною, що виключає в такому випадку кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду, виступає '''виправданий ризик'''.  
'''Виправданий ризик''' як обставина, що виключає злочинність діяння - це вчинення діяння (дії або бездіяльності), пов'язаного із заподіянням шкоди правоохоронюваним інтересам особи, суспільства або держави для досягнення значної суспільна корисної мети, якщо ця мета у даній обстановці не могла бути досягнута неризикованою дією (бездіяльністю) і вжиті особою запобіжні заходи давали достатні підстави розраховувати на відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.


== Особливості ==
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n185 статті 42 Кримінального кодексу України] '''виправданий ризик''' як обставина, що виключає злочинність діяння, — це вчинення діяння (дії або бездіяльності), пов’язаного із заподіянням шкоди правоохоронюваним інтересам особи, суспільства або держави, для досягнення значної суспільно корисної мети, якщо ця мета в даній обстановці не могла бути досягнута неризикованою дією (бездіяльністю) і вжиті особою запобіжні заходи давали достатні підстави розраховувати на запобігання шкоди правоохоронюваним інтересам.
# Ризик визнається виправданим, якщо мету, що була поставлена, не можна було досягти в даній обстановці дією (бездіяльністю), не поєднаною з ризиком, і особа, яка допустила ризик, обґрунтовано розраховувала, що вжиті нею заходи є достатніми для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.
== Ознаки ==
# Ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.
'''Ознаками''' діяння, пов'язаного з ризиком, визнаються:
 
# Його мета ( наприклад: запобігання техногенній аварі).
== Підстави ==
# Об'єкт заподіяння шкоди при виправданому ризику є правоохоронювані інтереси особи (наприклад: життя особи, здоров'я або її власність), суспільні інтереси (наприклад: громадська безпека, громадський порядок, безпека руху транспорту) або інтереси держави (наприклад: збереження державної таємниці, авторитет влади, порядок управління).
# Характер діяння -  зовні діяння, пов'язане з ризиком, збігається ознаками  злочину (наприклад:  нанесення тілесних ушкоджень, залишення в небезпеці, знищення або пошкодження майна, тощо)
# Його своєчасність (має місце тоді, коли  вчинено лише протягом часу існування його підстави).
# Межі заподіяння шкоди, які ст. 42 КК прямо не визначені, проте ч. 3 ст. 42 КК визначено,  що ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.  
Ризик можливий у будь-якій професійній діяльності: науково-технічній, виробничій, комерційній, медичній, оперативно-розшуковій, соціальній тощо.
== Підстави: ==
* наявність об'єктивної ситуації, що свідчить про необхідність досягнення значної суспільно корисної мети;  
* наявність об'єктивної ситуації, що свідчить про необхідність досягнення значної суспільно корисної мети;  
* неможливість досягнення цієї мети неризикованим діянням;  
* неможливість досягнення цієї мети неризикованим діянням;  
* прийняття особою запобіжних заходів для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.  
* прийняття особою запобіжних заходів для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.  
Лише у своїй єдності вони виправдовують вчинення особою діяння, пов'язаного з ризиком.
Лише у своїй єдності вони виправдовують вчинення особою діяння, пов'язаного з ризиком.
== Мета ==
Частина [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text перша статті 42 Кримінального кодексу України] передбачає, що ризиковане діяння повинно бути вчинене для досягнення значної суспільно корисної мети. При виправданому ризику, далі, поставлена суспільно корисна мета повинна бути значною. Поняття значущості такої мети є оціночним. Проте в будь-якому випадку вона повинна бути настільки високозначимою, щоб бути співрозмірною зі шкодою, що заподіюється об'єкту кримінально-правової охорони. Ризиковані дії для досягнення незначної, хоча б і суспільно корисної мети, правомірними не є. Нарешті, правомірний характер такому діянню надає сама наявність зазначеної мети, незалежно від того, чи вдалося особі цю мету досягти.
== Об'єкт ==
Об'єктом заподіяння шкоди при виправданому ризику є правоохоронювані інтереси особи, суспільні інтереси або інтереси держави.
== Характер діяння ==
Виправданий ризик із зовнішньої сторони збігається з фактичними ознаками якогось кримінального правопорушення, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінальним кодексом України]. Відповідно до  частини першої статті 42 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України] може виражатися як в активній (дія), так і в пасивній (бездіяльність) поведінці. Таке діяння, нарешті, повинно заподіювати шкоду правоохоронюваним інтересам. Ця шкода може бути двох видів: поставлення об'єкта кримінально-правової охорони в небезпеку заподіяння шкоди або фактичне заподіяння йому шкоди.
== Своєчасність ==
'''Своєчасність''' ризикованого діяння полягає в тому, що воно повинно бути вчинено лише протягом часу існування його підстави (умов виправданого ризику). Якщо ця підстава ще не виникнула або, навпаки, уже минула, то вчинення ризикованого діяння, що спричинило заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, може тягти відповідальність на загальних підставах.
== Межі заподіяння шкоди ==
'''Межі заподіяння шкоди''' в статті 42 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України] прямо не визначені.


== Ознаками діяння, пов'язаного з ризиком ==
Водночас висновок про такі межі можна зробити на основі частини третьої статті 42 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України], де вказується, що ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій. Звідси випливає, що поставлення в небезпеку інших цінностей або фактичне заподіяння їм шкоди повинно визнаватися правомірним, якщо така шкода відповідала вимогам, закріпленим у частині статті 42 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України].
* його мета;
== Джерело ризику ==
* об'єкт заподіяння шкоди;
'''Джерелом,''' що містить небезпеку заподіяння шкоди правоохоронним цінностям за наявності обґрунтованого ризику, є діяння особи, яка ризикує.
* характер діяння;
[[Категорія:Кримінальне право]]
* його своєчасність;
* межі заподіяння шкоди.

Поточна версія на 13:15, 12 липня 2024

Нормативна база

Загальні положення

Ризик - це усвідомлення особою допустимості настання небезпечних наслідків у процесі її професійної діяльності, здійснюваної з метою досягти значного суспільно корисного результата, за наявності обґрунтованого розрахунку щодо запобігання таким наслідкам.

У кримінальному праві проблема ризику виникає лише в разі, коли ризиковане діяння пов’язане із поставленням у небезпеку правоохоронюваних інтересів або із реальним заподіянням їм шкоди. Обставиною, що виключає в такому випадку кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду, виступає виправданий ризик.

Відповідно до статті 42 Кримінального кодексу України виправданий ризик як обставина, що виключає злочинність діяння, — це вчинення діяння (дії або бездіяльності), пов’язаного із заподіянням шкоди правоохоронюваним інтересам особи, суспільства або держави, для досягнення значної суспільно корисної мети, якщо ця мета в даній обстановці не могла бути досягнута неризикованою дією (бездіяльністю) і вжиті особою запобіжні заходи давали достатні підстави розраховувати на запобігання шкоди правоохоронюваним інтересам.

Ознаки

Ознаками діяння, пов'язаного з ризиком, визнаються:

  1. Його мета ( наприклад: запобігання техногенній аварі).
  2. Об'єкт заподіяння шкоди при виправданому ризику є правоохоронювані інтереси особи (наприклад: життя особи, здоров'я або її власність), суспільні інтереси (наприклад: громадська безпека, громадський порядок, безпека руху транспорту) або інтереси держави (наприклад: збереження державної таємниці, авторитет влади, порядок управління).
  3. Характер діяння - зовні діяння, пов'язане з ризиком, збігається ознаками злочину (наприклад: нанесення тілесних ушкоджень, залишення в небезпеці, знищення або пошкодження майна, тощо)
  4. Його своєчасність (має місце тоді, коли вчинено лише протягом часу існування його підстави).
  5. Межі заподіяння шкоди, які ст. 42 КК прямо не визначені, проте ч. 3 ст. 42 КК визначено, що ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.

Ризик можливий у будь-якій професійній діяльності: науково-технічній, виробничій, комерційній, медичній, оперативно-розшуковій, соціальній тощо.

Підстави:

  • наявність об'єктивної ситуації, що свідчить про необхідність досягнення значної суспільно корисної мети;
  • неможливість досягнення цієї мети неризикованим діянням;
  • прийняття особою запобіжних заходів для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.

Лише у своїй єдності вони виправдовують вчинення особою діяння, пов'язаного з ризиком.

Мета

Частина перша статті 42 Кримінального кодексу України передбачає, що ризиковане діяння повинно бути вчинене для досягнення значної суспільно корисної мети. При виправданому ризику, далі, поставлена суспільно корисна мета повинна бути значною. Поняття значущості такої мети є оціночним. Проте в будь-якому випадку вона повинна бути настільки високозначимою, щоб бути співрозмірною зі шкодою, що заподіюється об'єкту кримінально-правової охорони. Ризиковані дії для досягнення незначної, хоча б і суспільно корисної мети, правомірними не є. Нарешті, правомірний характер такому діянню надає сама наявність зазначеної мети, незалежно від того, чи вдалося особі цю мету досягти.

Об'єкт

Об'єктом заподіяння шкоди при виправданому ризику є правоохоронювані інтереси особи, суспільні інтереси або інтереси держави.

Характер діяння

Виправданий ризик із зовнішньої сторони збігається з фактичними ознаками якогось кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України. Відповідно до  частини першої статті 42 Кримінального кодексу України може виражатися як в активній (дія), так і в пасивній (бездіяльність) поведінці. Таке діяння, нарешті, повинно заподіювати шкоду правоохоронюваним інтересам. Ця шкода може бути двох видів: поставлення об'єкта кримінально-правової охорони в небезпеку заподіяння шкоди або фактичне заподіяння йому шкоди.

Своєчасність

Своєчасність ризикованого діяння полягає в тому, що воно повинно бути вчинено лише протягом часу існування його підстави (умов виправданого ризику). Якщо ця підстава ще не виникнула або, навпаки, уже минула, то вчинення ризикованого діяння, що спричинило заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, може тягти відповідальність на загальних підставах.

Межі заподіяння шкоди

Межі заподіяння шкоди в статті 42 Кримінального кодексу України прямо не визначені.

Водночас висновок про такі межі можна зробити на основі частини третьої статті 42 Кримінального кодексу України, де вказується, що ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій. Звідси випливає, що поставлення в небезпеку інших цінностей або фактичне заподіяння їм шкоди повинно визнаватися правомірним, якщо така шкода відповідала вимогам, закріпленим у частині статті 42 Кримінального кодексу України.

Джерело ризику

Джерелом, що містить небезпеку заподіяння шкоди правоохоронним цінностям за наявності обґрунтованого ризику, є діяння особи, яка ризикує.