Договір підряду: відмінності між версіями
м (Редагування статті та підтримка в актуальному стані) |
м (Незначні редагування, підтримка в актуальному стані) |
||
Рядок 8: | Рядок 8: | ||
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2780-12 Закон України «Про основи містобудування»] | * [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2780-12 Закон України «Про основи містобудування»] | ||
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/687-14 Закон України «Про архітектурну діяльність»] | * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/687-14 Закон України «Про архітектурну діяльність»] | ||
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/978-15 Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»] | * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/978-15 Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»] | ||
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/668-2005-п Постанова Кабінету міністрів України від 1 серпня 2005 р. № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві»] | * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/668-2005-п Постанова Кабінету міністрів України від 1 серпня 2005 р. № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві»] |
Версія за 12:54, 31 жовтня 2018
Нормативна база
- Конституція України
- Цивільний кодекс України
- Цивільний процесуальний кодекс України
- Господарський кодекс України
- Закон України «Про основи містобудування»
- Закон України «Про архітектурну діяльність»
- Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»
- Постанова Кабінету міністрів України від 1 серпня 2005 р. № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві»
- Постанова Кабінету міністрів України від 16 травня 1994 р. № 313 (в ред. від 04.06.1999 р. № 974) «Правила побутового обслуговування населення»
- Інструкція щодо надання послуг з ремонту та виготовлення меблів (Наказ Українського союзу об’єднань підприємств і організацій побутового обслуговування населення №20 від 27.08.2000 р.)
- Інструкція щодо надання послуг з ремонту і пошиття взуття (Наказ Українського союзу об’єднань підприємств і організацій побутового обслуговування населення №20 від 27.08.2000 р.)
- Інструкція щодо надання послуг з ремонту побутових машин і приладів, ремонту та виготовлення металовиробів (Наказ Українського союзу об’єднань підприємств і організацій побутового обслуговування населення №20 від 27.08.2000 р.)
- Положення про взаємовідносини організацій – генеральних підрядників з субпідрядними організаціями (Протокол № 4 від 14.12.1994 р. науково-технічної ради Державного комітету України у справах містобудування і архітектури)
- Лист Вищого господарського суду від 10.03.2005 р. N 01-8/375 «Про практику Верховного Суду України у справах зі спорів, пов'язаних з виконанням зобов'язань за договорами підряду»
Що таке договір підряду?
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 Цивільного кодексу України).
Що відрізняє договір підряду від інших цивільних договорів?
- підрядник виконує роботу за завданням замовника з метою задоволення індивідуальних потреб та вимог замовника;
- підрядник повинен виконати роботу, результатом якої є створення нової речі або зміна (поліпшення, відновлення) вже існуючої;
- результат (річ) роботи адвоката належить підрядникові до моменту прийняття виконаної роботи замовником (окрім випадків укладення договору будівельного підряду);
- підрядник самостійно обирає засоби та способи досягнення результату;
- підрядник має право залучати до виконання договору третіх осіб БЕЗ ЗГОДИ замовника.
Особливості договору
- НЕ виконується в момент підписання
- двосторонній
- строковий
Увага! Може укладатися на невизначений строк. У цьому випадку підрядник зобов'язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов'язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту (ст. 846 ЦК).
Що зазначається у договорі?
- робота (виготовлення речі, її переробка або обробка тощо) та результат роботи
- сторони договору – замовник і підрядник
- ціна
- строк виконання
- яка саме сторона здійснює забезпечення матеріалами та устаткуванням
- гарантійний термін
- охорона праці та техніка безпеки
- приймання-передача виконаних робіт
Увага! Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами (ст. 843 ЦК).
Як визначити ціну договору?
Ціна = винагорода + витрати (матеріали, устаткування, послуги третіх осіб)
Важливо! Ціна в договорі може бути визначена у кошторисі. У цьому випадку кошторис набирає чинності та стає частиною договору з моменту підтвердження його замовником.
КОШТОРИС: ПРИБЛИЗНИЙ (може змінюватись) або ТВЕРДИЙ (зміни вносяться лише за погодженням сторін)
Які обов’язки має підрядник?
- виконати роботу відповідно до завдання та вимог замовника, зі свого матеріалу, своїми засобами, доброякісно, у визначений строк;
- передати результат робіт;
- вживати всіх заходів щодо збереження майна, переданого його замовником, та відповідати за втрату або пошкодження цього майна;
- вчасно надавати замовнику необхідну інформацію
Важливо! Підрядник, який вчасно не попередив замовника про зміну ціни, зобов’язати виконати договір за ціною, встановленою договором.
Які обов’язки має замовник?
- виплатити винагороду підряднику
- прийняти роботу
- сприяти підрядникові у виконанні роботи
Увага! Якщо виявивши недоліки або невідповідність виконаних робіт умовам договору, замовник не зробив відповідної заяви підряднику, замовник втрачає право вподальшому посилатися на дані недоліки.
Які умови припинення договору?
одностороння відмова замовника,
- якщо він не погодився на перевищення приблизного кошторису (обов’язково оплачується виконана частина роботи);
- своєчасно не розпочато роботу
- неусунення недоліків
одностороння відмова підрядника,
- якщо замовник, незважаючи на своєчасне попередження з боку підрядника, не змінить указівок про спосіб виконання роботи або не усуне перешкод для її виконання;
- у разі загрози життю або здоров’ю виконавця робіт – ОБОВ’ЯЗКОВА ВІДМОВА
розірвання договору на вимогу замовника (ст. 852 ЦК) розірвання договору на вимогу підрядника, у разі виправданого зростання вартості робіт за умови, що замовник відмовляється збільшувати суму кошторису
Види договорів підряду
Залежно від результату роботи підрядника договори підряду поділяються на зобов’язання, спрямовані на виготовлення нових речей, зобов’язання, спрямовані на відновлення, зміну або поліпшення споживчих властивостей уже існуючих. За цивільним кодексом: побутовий, будівельний, на проведення проектних та пошукових робіт.
Судовий порядок
У випадку виникнення суперечок між підрядником та замовником, будь-яка із сторін має право звернутися до суду. Спори за договором підряду розглядаються судами загальної юрисдикції, а спори за договором будівельного підряду – господарськими судами.
Шаблон договору підряду
ДОГОВІР ПІДРЯДУ № ______
м. __________ «__» _________20___ р.
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРСИТВО «____________________________» (надалі іменується – «Замовник»), в особі голови правління/директора_______________________________________, який діє на підставі Статуту/Положення про філію/Довіреності № ___ від _______ р. , з однієї сторони та
________________________________________________________________ (надалі іменується – «Підрядник»), в особі _______________________________________________, який діє на підставі__________________, з іншої сторони (далі разом за текстом – «Сторони», а кожна окремо – «Сторона»), уклали цей договір підряду (надалі – «Договір») про нижченаведене.
1. Предмет Договору
1.1. Відповідно до умов цього Договору, Підрядник зобов'язується виконати роботи ______________________________________________________________________________ (далі – Об’єкт) та здати їх Замовнику у встановлений Договором строк, а Замовник зобов'язується прийняти від Підрядника виконані роботи та оплатити їх вартість.
1.2. Склад та обсяги робіт, які будуть виконуватись за даним Договором, визначаються кошторисною документацією - Додаток № 1 до даного Договору, що є невід’ємною його частиною (надалі – «Кошторисна документація»).
1.3. Склад та обсяги робіт можуть бути переглянуті в процесі виконання робіт за вимогою Сторін шляхом внесення змін до кошторисної документації.
1.4. Виконання робіт та взаємовідносини між Сторонами регулюються цим Договором, з урахуванням державних будівельних норм та норм чинного законодавства України.
2. Строки виконання та якість робіт
2.1. Строк виконання робіт за цим Договором складає ________ (______________) календарних днів дати підписання даного Договору.
2.1.1. Підрядник зобов’язується приступити до виконання робіт протягом _______ (__________) робочих днів з дати підписання даного Договору.
2.1.2. Датою фактичного виконання робіт вважається дата підписання Сторонами акту приймання-передачі виконаних робіт КБ-2в та Довідки про вартість виконаних робіт КБ-3. Підрядник має право забезпечити дострокове завершення виконання робіт і здачу їх Замовнику, при умові погодження цього з Замовником.
2.2. Строки виконання робіт можуть змінюватися із внесенням відповідних змін у даний Договір у разі виникнення об’єктивних обставин, які впливають на строки виконання робіт.
2.3. Робота, виконана Підрядником, має відповідати вимогам, що звичайно ставляться до робіт такого характеру.
3. Вартість Договору та порядок розрахунків
3.1. Загальна вартість цього Договору (договірна ціна) визначається у кошторисній документації і складає ___________(__________________) грн., в тому числі ПДВ –________________грн.
3.2. Договірна ціна є динамічною у відповідності з ДСТУ Б.Д.1.1-1: 2013 і може бути змінена за взаємною згодою Сторін.
3.3. У разі необхідності виконання додаткових робіт, уточнення договірної ціни буде здійснюватися виключно за згодою Сторін.
3.4. Розрахунки за даним договором здійснюються поетапно в наступному порядку:
3.4.1. I етап – Замовник здійснює авансовий платіж в розмірі 30% вартості робіт, а саме ______________ (________________________гривень _______ копійок) грн., в тому числі ПДВ –________________грн., протягом _______ (_________) банківських днів після підписання цього Договору, на підставі отриманого рахунку-фактури Підрядника, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника.
3.4.2.II етап – Замовник здійснює остаточний розрахунок в розмірі 70% вартості робіт, а саме: _____________(_________________________) грн., в тому числі ПДВ – _______________грн., протягом ______(_____________) банківських днів з дати підписання акту приймання-передачі виконаних робіт, на підставі отриманого рахунку-фактури Підрядника, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника.
3.5. Підрядник несе повну відповідальність за правильність вказаних ним у цьому Договорі банківських реквізитів та зобов'язується своєчасно у письмовій формі повідомляти Замовника про їх зміну, а у разі неповідомлення несе ризик настання пов'язаних із цим несприятливих наслідків.
3.6. Якщо під час виконання даного Договору виникла потреба у проведенні додаткових робіт, не врахованих кошторисною документацією, що спричиняє підвищення договірної ціни, Підрядник зобов’язаний протягом 7 (семи) робочих днів повідомити Замовника про обставини, що призвели до виконання таких робіт, та подати Замовнику пропозиції з відповідними розрахунками. Замовник протягом 7 (семи) робочих днів розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про це Підрядника.
3.7. Платежі за даним Договором здійснюються в безготівковій формі, в національній валюті України - гривні.
3.8 Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку Замовника.
3.9. Сторони складають акти звірок взаєморозрахунків на вимогу однієї із сторін.
4. Права та обов’язки Сторін
4.1. Замовник зобов’язується:
4.1.1. Своєчасно проводити оплату в строки та розмірах, визначених цим Договором.
4.1.2. Підписати наданий Підрядником акт приймання-передачі виконаних робіт або надавати мотивовану відмову від підписання протягом 5 (п’яти) робочих днів з моменту його отримання.
4.1.3. Забезпечити точкою підключення обладнання Підрядника до електричних мереж в межах території підприємства.
4.1.4. Виділити окреме приміщення для збереження інструментів, обладнання та речей працівників Підрядника на час виконання робіт на Об’єкті.
4.2. Замовник має право:
4.2.1. Здійснювати в будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність Підрядника, технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
4.2.2. Вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених Підрядником порушень. У такому разі збитки, завдані Замовнику, відшкодовуються Підрядником, у тому числі за рахунок відповідного зменшення договірної ціни.
4.2.3. Відмовитися від цього Договору та вимагати відшкодування збитків, якщо Підрядник своєчасно не почав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений договором підряду (додатковою угодою), стає неможливим.
4.2.4. Відмовитися від даного Договору та вимагати відшкодування збитків, якщо відступи у роботі від умов Договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені Підрядником у встановлений Замовником строк.
4.2.5. Відмовитися від цього Договору в будь-який час до закінчення виконання робіт, оплативши Підряднику виконану частину робіт та відшкодувати реальні збитки, завдані такою відмовою.
4.2.6. Ініціювати внесення змін до даного Договору, вимагати його розірвання та відшкодування збитків за наявності істотних порушень Підрядником умов цього Договору
4.2.7. Замовник також має інші права, передбачені чинним законодавством України.
4.3. Підрядник зобов’язується:
4.3.1. Забезпечити своєчасне, високоякісне та безпечне виконання робіт.
4.3.2. Надати своєчасно Замовнику акти приймання-передачі виконаних робіт та рахунки- фактури, що підлягають оплаті.
4.3.3. Для оформлення перепусток для допуску своїх працівників зобов’язується не пізніше ніж за 5 (п’ять) робочих днів до початку виконання робіт, надавати Замовнику перелік таких працівників з зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, посади, серії та номера паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
4.3.4. Нести повну матеріальну відповідальність у випадку втрати або пошкодження майна Замовника, яка є прямим результатом дій Підрядника (Субпідрядника) або його робітників при проведенні робіт.
4.3.5. Забезпечити за власний рахунок та власними силами організацію безпечного виконання робіт та додержання і виконання робітниками Підрядника всіх чинних норм, правил та вимог з охорони праці, пожежної безпеки та промислової санітарії.
4.3.6. Використовувати технічно справні механічні, електричні та інші технічні засоби і обладнання, що необхідні для належного проведення робіт.
4.3.7. Відшкодувати Замовнику завдані неналежним виконанням умов договору збитки.
4.3.8. Своєчасно повідомляти Замовника про виконання робіт та попередити про неможливість вчасного виконання робіт.
4.3.9.Підрядник зобов’язується надати розрахунки використаних матеріалів.
4.3.10. Виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені цим Договором та чинним законодавством України.
4.4. Підрядник має право:
4.4.1. Залучати до виконання робіт субпідрядників. Субпідрядники, що залучаються до виконання робіт, повинні відповідати вимогам, які ставляться до виконавців, передбачених цим Договором. За неякісне виконання робіт субпідрядниками Підрядник несе повну відповідальність перед Замовником.
4.4.2. Ініціювати внесення змін до даного Договору, вимагати його розірвання та відшкодування збитків за наявності істотних порушень Замовником умов цього Договору.
4.4.3.Одержати оплату за виконані роботи у розмірах і у строки, передбачені даним договором.
4.4.4. Підрядник також має інші права, передбачені чинним законодавством України
5. Забезпечення матеріалами та устаткуванням
5.1. Забезпечення матеріалами та устаткуванням здійснюється Підрядником за власний рахунок.
5.2. Підрядник несе відповідальність за якість матеріалів, які він сам закуповує.
5.3. Вартість ресурсів визначається у кошторисній документації, що є невід’ємною частиною даного Договору.
6. Приймання-передача виконаних робіт
6.1. Передача виконаних робіт Підрядником і їх приймання Замовником здійснюється шляхом підписання акту приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3).
6.2. Замовник зобов’язаний протягом 5 (п’яти) робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) підписати їх та повернути екземпляр Підряднику, якщо у нього не виникло жодних зауважень до виконаних робіт.
6.3. У випадку наявності обґрунтованих претензій до виконаних робіт Замовником складається дефектний акт з вказівкою на виявлені недоліки та строк їх усунення. У такому випадку, підписання відповідного акту приймання-передачі виконаних робіт переноситься до усунення виявлених дефектів.
7. Гарантійний термін
7.1 Підрядник гарантує якість та надійність виконаних робіт протягом _____ (________) років з дати прийняття виконаних робіт.
7.2. У разі виявлення протягом гарантійного терміну у закінчених роботах недоліків (дефектів) Замовник протягом 5 (п’яти) робочих днів після їх виявлення повідомляє про це Підрядника і запрошує його для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо Підрядник не з'явиться без поважних причин у визначений у запрошенні строк, акт, складений Замовником, вважається узгодженим з Підрядником. Акт, складений без участі Підрядника, надсилається йому для виконання протягом 5 (п’яти) робочих днів після складання.
7.3. Підрядник зобов'язаний за свій рахунок усунути недоліки (дефекти) в строки та в порядку, визначені в акті про їх усунення.
7.4. На матеріали, придбані Підрядником за цим Договором, гарантійні терміни визначаються згідно гарантійних зобов’язань заводів-виробників.
8. Охорона праці та техніка безпеки
8.1. Відповідальність за організацію охорони праці та техніку безпеки при виконанні робіт покладається на Підрядника.
9. Відповідальність сторін за порушення зобов'язань
9.1. У випадку невиконання або неналежного виконання зобов’язань, передбачених Договором, Сторони несуть відповідальність у відповідності з чинним законодавством України та цим Договором.
9.2. У випадку порушення Підрядником строку виконання робіт, передбачених даним Договором, він сплачує Замовнику пеню у розмірі 0,1% від вартості прострочених робіт за кожен день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково сплачує штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
9.3. У випадку порушення Замовником строку остаточного розрахунку відповідно до умов п. 3.4.2. даного Договору, він сплачує Підряднику пеню у розмірі 0,1 % від суми заборгованості за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ що діяла на період, за який нараховується пеня, від несплаченої суми.
9.4.У випадку порушення умов зобов'язання щодо якості робіт Підрядник сплачує Замовнику штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних робіт та усуває виявлені недоліки у роботі своїми силами та за власний рахунок протягом строку, визначеному у акті.
9.5. У випадку невиконання своїх зобов’язань за цим Договором, Підрядник зобов’язується повернути всі попередньо отримані грошові кошти Замовника в повному обсязі, протягом 7 (семи) банківських днів з дати отримання відповідної письмової вимоги, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Замовника.
9.6. У випадку залучення третіх осіб до виконання своїх зобов’язань за цим Договором, Підрядник несе повну відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов’язань притягнутих ним третіх осіб, як за свої власні.
9.7. В разі порушення Підрядником порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, останній відшкодовує в повному обсязі понесені збитки Замовника (суму втраченого податкового кредиту).
9.8. Сплата штрафних санкцій не звільняє Сторони від взятих на себе зобов’язань за даним Договором.
10. Порядок вирішення спорів
10.1. Сторони зобов'язуються докладати зусиль для вирішення спорів у досудовому порядку, в тому числі шляхом проведення переговорів.
10.2. У випадку неможливості досягнення взаємної згоди мирним шляхом, Сторона звертається до господарського суду для вирішення справи по суті в порядку, встановленому діючим законодавством України.
11. Обставини непереборної сили
11.1. Сторони звільняються від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань у наслідок обставин непереборної сили (форс-мажор) за умови, що дані обставини сталися не з вини Сторін та безпосередньо вплинули на своєчасне виконання договірних зобов'язань.
У цьому разі термін виконання зобов'язань переноситься відповідно до терміну дії зазначених обставин, про що укладається відповідний договір.
Інформація про дію обставин форс-мажору повинна бути підтверджена Торгово-промисловою палатою України.
11.2. Сторона, для якої склалися такі умови, повинна в короткий строк, але не пізніше 5 (п’яти) днів, повідомити іншу Сторону про настання і припинення обставин, які перешкоджають виконанню договірних зобов'язань.
11.3. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання або припинення даних обставин непереборної сили позбавляє Сторону права посилатися на дані обставини.
11.4. Якщо обставини непереборної сили діють більше одного місяця, то такий факт підтверджується довідкою Торгово-промислової палати України і кожна зі Сторін вправі розірвати Договір в односторонньому порядку, попередньо (за 10 днів) повідомивши про це іншу Сторону.
12. Застереження про конфіденційність
12.1. Сторони погодилися, що текст цього Договору, будь-які матеріали, інформація та відомості, які стосуються цього Договору, є конфіденційними і не можуть передаватися третім особам без попередньої письмової згоди іншої Сторони цього Договору, крім випадків, коли таке передавання пов’язане з одержанням офіційних дозволів, документів для виконання Договору або оплати податків, інших обов’язкових платежів, а також у випадках, передбачених чинним законодавством України, яке регулює зобов’язання Сторін даного Договору.
13. Ризики знищення або пошкодження об’єкту ремонту
13.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта ремонту до його прийняття Замовником несе Підрядник.
14. Зміна умов Договору
14.1. Умови цього Договору можуть бути змінені та доповнені за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткових письмових угод, які є його невід’ємною частиною.
14.2. Жодна із Сторін не може передавати свої права і обов'язки по цьому Договору третій стороні без письмової згоди другої Сторони.
15. Інші умови Договору
15.1. У разі зміни реквізитів підприємства, фактичної адреси, інших змін, які можуть перешкодити виконанню зобов’язань за даним Договором, Сторони зобов’язані повідомити про це один одного не пізніше ніж за 5 (п’ять) календарних днів до виникнення таких змін.
15.2. У випадках, не передбачених цим Договором, відносини Сторін регулюються чинним законодавством України.
15.3. Замовник та підрядник підтверджують, що мають статус платників податків ____________________________________________________________________
15.4. При зміні статусу платника податку, Сторони зобов’язані письмово повідомити один одного протягом 5 (п’яти) днів з дня виникнення таких змін.
15.5. Всі письмові доповнення до даного Договору є його невід’ємною частиною.
15.6. Даний Договір може бути розірваний за взаємною згодою Сторін шляхом укладення додаткової угоди до цього Договору або в односторонньому порядку у разі невиконання іншою Стороною зобов'язань, за умови повідомлення про це у 20-деннийстрок.
16. Строк дії Договору
16.1. Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками та скріплення печатками обох Сторін і діє до ______ __________ 201__ року.
16.2. Закінчення строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.
16.3. Цей Договір укладається і підписується у двох примірниках (по одному для кожної із Сторін), що мають однакову юридичну силу.
17. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін
17.1. ЗАМОВНИК:
17.2. ПІДРЯДНИК: