Кримінологічна характеристика кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Об’єктом службових злочинів є правомірна діяльність державних чи само управлінських органів (апарату), підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності у будь-яких галузях їх діяльності і їх авторитет.Суб’єктом цих злочинів (крім передбаченого ст.369 КК України) може бути лише службова особа. Із суб’єктивної сторони службові злочини, за виключенням службової недбалості, вчиняються лише умисно. Службова недбалість – це необережний злочин.)
Немає опису редагування
 
(Не показано 4 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України] (КК України)
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-98 Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані з корупцією» № 13 від 25.05.1998 р]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-98 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 1998 року № 13 «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані з корупцією»]  
== Загальні відомості ==
== Загальні відомості ==
Правова держава і громадянське суспільство повинні гарантувати особі максимальну свободу і вільний розвиток її особистості. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно із [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#n4285 статтею 38] Конституції України – громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.


Правова держава і громадянське суспільство повинні гарантувати особі максимальну свободу і вільний розвиток її особистості. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно із [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 статтею 38 Конституції України] – громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Тобто за [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією України] кожен має право бути допущеним до управління державними справами, тільки потрібно відповідати певним критеріям. Одним з таких критеріїв є відповідність своєму службовому становищу, цінування такого становища, а також додержання законності, тобто виконання своїх обов’язків в рамках законів України. Усі порушення цих правил перелічені у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 Розділі XVII КК України «Кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг».]
== Кримінологічна характеристика кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності ==
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 Розділом XVII] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України] передбачена кримінальна відповідальність за діяння, суспільна небезпечність яких полягає у заподіянні шкоди відносинам, що забезпечують нормальну діяльність державного та громадського апарату, а також апарату управління підприємств, установ та організацій.  


Тобто за [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією України] кожен має право бути допущеним до управління державними справами, тільки потрібно відповідати певним критеріям. Одним з таких критеріїв є відповідність своєму службовому становищу, цінування такого становища, а також додержання законності, тобто виконання своїх обов’язків в рамках законів України. Усі порушення цих правил перелічені у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Розділі XVII Кримінального кодексу України «Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг».]
Діяння, відповідальність за які встановлена в зазначеному розділі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України], можуть бути віднесені до числа так званих загальних видів кримінальних правопорушень, вчинюваних у сфері службової діяльності, оскільки кожне з них посягає на суспільні відносини, що забезпечують нормальну службову діяльність в окремих ланках державного чи громадського апарату, а також апарату управління окремих підприємств, установ та організацій незалежно від їх галузевої та відомчої належності, сфери діяльності, обсягу повноважень чи форми власності.
== Актуальність проблеми ==
Актуальність проблеми протидії службовій злочинності на сучасному етапі розвитку України зумовлена негативним впливом службової злочинності на розвиток демократичних інститутів суспільства, діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування та управлінських структур. Цей процес потребує розроблення та вжиття відповідних заходів, спрямованих на протидію їй. Ефективних заходів протидії можна вжити на підставі аналізу рівня, структури і динаміки злочинів, вчинених у сфері службової діяльності. Дослідження цієї теми сприятиме глибшому розумінню вже вивчених проблем як Загальної, так і Особливої частини кримінального права, зокрема, пов’язаних з поняттям і особливостями кримінальної відповідальності спеціального суб’єкта злочину, і питаннями застосування норм інших глав [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального кодексу України] про злочини, суб’єктом яких є посадова особа.
== Кримінологічний аналіз злочинності ==
Кримінологічний аналіз злочинності, її показників, умов і детермінант безпосередньо пов’язаний з розробленням комплексу організаційних, соціальних і правових заходів протидії як злочинності загалом, так і конкретним протиправним діянням. Так, у кримінології зазначено, що наукове дослідження – це процес отримання нових знань про злочинність, причини й умови її виникнення, а також особу злочинця з метою розроблення та реалізації заходів, спрямованих на підвищення ефективності роботи щодо запобігання злочинним проявам. У процесі аналізу враховують закономірності злочинності та її змін, що дає змогу точніше оцінювати особливості протиправних дій за конкретних умов, своєчасно виявляти нові тенденції та специфічні співвідношення різних структурних елементів злочинності.  


В Розділі XVII Особливої частини КК України «Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг» встановлена кримінальна відповідальність за діяння, суспільна небезпечність яких полягає у заподіянні шкоди відносинам, що забезпечують нормальну діяльність державного та громадського апарату, а також апарату управління підприємств, установ та організацій.
'''''Об'єктом службових кримінальних правопорушень'' є''' правомірна діяльність державних чи самоуправлінських органів (апарату), підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності у будь-яких галузях їх діяльності і їх авторитет.


Діяння, відповідальність за які встановлена в зазначеному розділі Особливої частини КК, можуть бути віднесені до числа так званих загальних видів злочинів, вчинюваних у сфері службової діяльності, оскільки кожне з них посягає на суспільні відносини, що забезпечують нормальну службову діяльність в окремих ланках державного чи громадського апарату, а також апарату управління окремих підприємств, установ та організацій незалежно від їх галузевої та відомчої належності, сфери діяльності, обсягу повноважень чи форми власності.
'''''З об'єктивної сторони'' необхідно, щоб:'''
# мало місце порушення службовою особою обумовлених її службовим положенням обов’язків;
# в результаті таких дій службової особи була заподіяна шкода охоронюваним законом правам, свободам і інтересам окремих громадян або державним або громадським інтересам або інтересам юридичних осіб;
# мав місце причинний зв'язок між кримінально протиправним діянням службової особи та наслідками, що настали. 
Це не відноситься до тих норм [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 Розділу XVII] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України], які передбачають відповідальність за кримінальних правопорушень з <u>формальним складом</u>. При цьому діяння, що утворює об’єктивну сторону будь-якого службового кримінального правопорушення, вчиняється всупереч інтересам служби, тобто є незаконним і таким, що суперечить тим цілям і завданням, заради досягнення яких функціонує апарат управління відповідних організацій і для рішення яких службові особи цього апарату наділяються певними повноваженнями. Обумовленість діяння службовим становищем суб'єкта та вчинення його всупереч інтересам служби є обов'язковою ознакою, що характеризує об’єктивну сторону, вчинюваного у сфері службової діяльності.


'''''Об’єктом службових злочинів'' є''' правомірна діяльність державних чи само управлінських органів (апарату), підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності у будь-яких галузях їх діяльності і їх авторитет.
'''''Суб'єктом''''' цих кримінальних правопорушень (крім передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2628 статтею 369] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України]) може бути лише службова особа.


'''''З об’єктивної сторони'' для наявності службового злочину необхідно, щоб:'''
'''Із ''суб'єктивної сторони''''' службові кримінальні правопорушення, за виключенням службової недбалості, вчиняються лише умисно. Службова недбалість – це необережне кримінальне правопорушення.


- мало місце порушення службовою особою обумовлених її службовим положенням обов’язків;
Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони кримінальних правопорушень, передбачених частинами першими статей [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 364], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2547 364<sup>1</sup>],  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2554 365] , [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2563 365<sup>2</sup>] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2577 367] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України], є настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб. 


- в результаті таких дій службової особи була заподіяна шкода охоронюваним законом правам, свободам і інтересам окремих громадян або державним або громадським інтересам або інтересам юридичних осіб;
Істотна шкода може виявлятися у заподіянні:
 
- мав місце причинний зв'язок між злочинним діянням службової особи та наслідками, що настали.
 
Це не відноситься до тих норм даного розділу, які передбачають відповідальність за злочини з формальним складом. При цьому діяння, що утворює об’єктивну сторону будь-якого службового злочину, вчиняється всупереч інтересам служби, тобто є незаконним і таким, що суперечить тим цілям і завданням, заради досягнення яких функціонує апарат управління відповідних організацій і для рішення яких службові особи цього апарату наділяються певними повноваженнями. Обумовленість діяння службовим становищем суб’єкта та вчинення його всупереч інтересам служби є обов’язковою ознакою, що характеризує об’єктивну сторону, вчинюваного у сфері службової діяльності.
 
'''''Суб’єктом''''' цих злочинів (крім передбаченого ст.369 КК України) може бути лише службова особа.
 
'''Із ''суб’єктивної сторони''''' службові злочини, за виключенням службової недбалості, вчиняються лише умисно. Службова недбалість – це необережний злочин.
 
Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони злочинів, передбачених частинами першими статей 364, 365 та 367 КК України, є настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб. Істотна шкода може виявлятися у заподіянні:


а) матеріальних (майнових) збитків;
а) матеріальних (майнових) збитків;
Рядок 41: Рядок 34:
в) матеріального збитку у сполученні з наслідками нематеріального характеру.
в) матеріального збитку у сполученні з наслідками нематеріального характеру.


Згідно з п.3 примітки до ст.364 КК України, коли шкода полягає у заподіянні матеріальних збитків, то вона визнається істотною лише за умови, якщо сума таких збитків в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Згідно з пунктом 3 примітки до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 статті 364] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2533 КК України] коли шкода полягає у заподіянні матеріальних збитків, то вона визнається істотною лише за умови, якщо сума таких збитків в <u>сто і більше разів</u> перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.


Питання про те, чи є шкода істотною, якщо вона полягає у заподіянні суспільно небезпечних наслідків нематеріального характеру (фізичного, морального) характеру вирішується органами досудового слідства та судом у кожному окремому випадку з урахуванням конкретних обставин справи. При вирішенні цього питання необхідно враховувати ступінь негативного впливу протиправного діяння на нормальну діяльність органів влади та управління, роботу підприємств, установ та організацій, характер завданої ним нематеріальної шкоди, кількість потерпілих громадян, тяжкість заподіяної ним фізичної, моральної шкоди тощо.
Питання про те, чи є шкода істотною, якщо вона полягає у заподіянні суспільно небезпечних наслідків нематеріального характеру (фізичного, морального) характеру вирішується органами досудового слідства та судом у кожному окремому випадку з урахуванням конкретних обставин справи. При вирішенні цього питання необхідно враховувати ступінь негативного впливу протиправного діяння на нормальну діяльність органів влади та управління, роботу підприємств, установ та організацій, характер завданої ним нематеріальної шкоди, кількість потерпілих громадян, тяжкість заподіяної ним фізичної, моральної шкоди тощо.


Судова практика визнає істотною таку шкоду, яка полягає в обмеженні основних конституційних (виборчих, трудових, житлових) прав і свобод особи, у підриві престижу та авторитету органів державної влади та місцевого самоврядування, у порушенні громадської безпеки та громадського порядку, у створенні обстановки та умов, що утруднюють підприємствам, установам та організаціям виконання їх основних функцій. Істотною практика визнає і шкоду, що настає у разі використання службовою особою свого службового становища для: а) сприяння чи потурання вчиненню злочину іншими особами; б) вчинення поряд зі службовим, іншого злочину; в) приховування злочину, раніше вчиненого нею самою чи іншими особами. Шкода також є істотною, якщо внаслідок порушення службовою особою своїх службових обов’язків злочин вчиняється іншими особами.       
Судова практика визнає істотною таку шкоду, яка полягає в обмеженні основних конституційних (виборчих, трудових, житлових) прав і свобод особи, у підриві престижу та авторитету органів державної влади та місцевого самоврядування, у порушенні громадської безпеки та громадського порядку, у створенні обстановки та умов, що утруднюють підприємствам, установам та організаціям виконання їх основних функцій.  
 
Істотною практика визнає і шкоду, що настає у разі використання службовою особою свого службового становища для:  
* сприяння чи потурання вчиненню кримінальних правопорушень іншими особами;
* вчинення поряд зі службовим, іншого кримінального правопорушення;
* приховування кримінального правопорушення, раніше вчиненого нею самою чи іншими особами.
Шкода також є істотною, якщо внаслідок порушення службовою особою своїх службових обов’язків кримінальне правопорушення вчиняється іншими особами.       


Не є службовими особами працівники, які виконують суто професійні (лікар, тощо), виробничі (водій, тощо) або технічні (друкарка, сторож, тощо) функції. Проте, якщо особа здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних послуг і вчиняє злочин саме у цій сфері (наприклад, лікар отримує незаконну винагороду за видачу листа непрацездатності), відповідальність настає за відповідними статтями.
Не є службовими особами працівники, які виконують суто професійні (лікар тощо), виробничі (водій, тощо) або технічні (друкарка, сторож тощо) функції. Проте, якщо особа здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних послуг і вчиняє кримінальне правопорушення саме у цій сфері (наприклад, лікар отримує незаконну винагороду за видачу листа непрацездатності), відповідальність настає за відповідними статтями.


Також, усі службові злочини можуть бути класифіковані на:
Також, усі службові кримінальні правопорушення можуть бути класифіковані на:
* службові злочини корисливої спрямованості (неправомірна вигода) ;
* службові кримінальні правопорушення корисливої спрямованості (неправомірна вигода);
* некорисливої спрямованості(зловживання владою, перевищення влади, службова недбалість, службове підроблення).
* некорисливої спрямованості (зловживання владою, перевищення влади, службова недбалість, службове підроблення).
Серед них найбільшу суспільну небезпечність становлять злочини пов’язані із неправомірною вигодою. Такі злочини призводять до дезорганізації управлінської діяльності, підриву авторитету органів влади і управління. Особи, що вчиняють злочини, пов’язані з порушенням службових обов’язків, належать, як правило, до працівників, що мають безпосередній доступ до майна (комірники, касири, старші продавці, завідувачі відділів, складів, магазинів), або до співробітників, що здійснюють контроль за діяльністю останніх (бухгалтери, ревізори, інвентаризатори). Переважна більшість службових осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності – представники середньої і найнижчої управлінської ланки.
Серед них найбільшу суспільну небезпечність становлять кримінальні правопорушення пов’язані із неправомірною вигодою. Такі кримінальні правопорушення призводять до дезорганізації управлінської діяльності, підриву авторитету органів влади і управління. Особи, що вчиняють кримінальні правопорушення, пов’язані з порушенням службових обов’язків, належать, як правило, до працівників, що мають безпосередній доступ до майна (комірники, касири, старші продавці, завідувачі відділів, складів, магазинів), або до співробітників, що здійснюють контроль за діяльністю останніх (бухгалтери, ревізори, інвентаризатори). Переважна більшість службових осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності – представники середньої і найнижчої управлінської ланки.
== Причини службових злочинів ==
== Причини службових кримінальних правопорушень ==
Кримінологічний аналіз причин службових злочинів можливий передусім з урахуванням базисних економічних процесів і становища службових осіб у системі існуючих суспільно-економічних відносин. Криміногенні фактори, які визначають причини і умови службових злочинів, досить численні, різноманітні і визначені наперед істотними змінами у соціально-економічному житті суспільства.  
Кримінологічний аналіз причин службових кримінальних правопорушень можливий передусім з урахуванням базисних економічних процесів і становища службових осіб у системі існуючих суспільно-економічних відносин. Криміногенні фактори, які визначають причини і умови службових кримінальних правопорушень, досить численні, різноманітні і визначені наперед істотними змінами у соціально-економічному житті суспільства.  


За сутнісною характеристикою їх можна розподілити на п’ять основних груп:
За сутнісною характеристикою їх можна розподілити на п’ять основних груп:
Рядок 62: Рядок 61:
* соціально-психологічні;
* соціально-психологічні;
* правові фактори.
* правові фактори.
Причини та умови службових злочинів відображають як загальний стан суспільства, об’єктивно існуючі в ньому суперечності, так і суб’єктивні фактори, у тому числі недостатність політичної волі керівних найвищих органів державної влади вести рішучу боротьбу з цим негативним соціальним явищем.
Причини та умови службових кримінальних правопорушень відображають як загальний стан суспільства, об’єктивно існуючі в ньому суперечності, так і суб’єктивні фактори, у тому числі недостатність політичної волі керівних найвищих органів державної влади вести рішучу боротьбу з цим негативним соціальним явищем.
== Запобігання службовим злочинам ==
== Запобігання службовим кримінальним правопорушенням ==
Запобігання службовим злочинам становить узгоджену систему заходів політичного, економічного, соціального, організаційно-правового характеру, спрямованих на випередження появи передумов цих злочинів, їх послаблення, нейтралізацію та усунення.
Запобігання службовим кримінальним правопорушенням становить узгоджену систему заходів політичного, економічного, соціального, організаційно-правового характеру, спрямованих на випередження появи передумов цих кримінальних правопорушень, їх послаблення, нейтралізацію та усунення.
 
Запобіжні заходи політичного характеру зводяться до програмованості та предметності у впровадженні демократичних засад у різних сферах суспільної організації, зокрема у системі управління суспільством.
 
Заходи запобігання службовим злочинам соціального характеру передбачають доведення рівня оплати праці державних службовців до рівня задоволення соціально значущих потреб відповідно до їх соціального статусу.
 
Запобігання службовим злочинам заходами правового характеру означає запровадження кримінологічної експертизи проектів нормативно-правових актів, здійснення повної систематизації антикорупційного законодавства. У сфері державного управління з метою запобігання злочинам необхідно в обов’язковому порядку дотримуватися правил підбору та розстановки кадрів, які базуються на конкурсній основі; запровадити практику обов’язкової ротації керівних працівників та інших працівників правоохоронних органів.
 
Попри всю важливість заходів запобігання через об’єктивні та суб’єктивні обставини вони не завжди досягають своєї мети. Виявлення службових злочинів через специфіку їх прояву становить надзвичайну складність. Це зумовлює високий рівень їх латентності, перебування поза сферою юридичної відповідальності значної кількості осіб, діяльність яких є суспільно небезпечною.
 
З метою вдосконалення діяльності спеціальних органів, які виявляють і запобігають службовим злочинам, необхідно переорієнтувати їх із виявлення незначних фактів корупції на виявлення найбільш небезпечних злочинів та проявів у найбільш важливих сферах життя держави, а також там, де ця злочинність набула найбільшого поширення; чітко визначити порядок повної та своєчасної реєстрації повідомлень про вчинені злочини та інші правопорушення і встановити юридичну відповідальність за його порушення працівниками правоохоронних органів. Ефективна боротьба зі службовими злочинами не може бути здійснена в результаті разових і короткочасних акцій будь-якого ступеня активності та суворості на певному рівні, а потребує довгострокових соціально-економічних, політичних і правових перетворень.
 
Згідно аналізу кримінального законодавства, можна визначити, що '''злочини у сфері службової діяльності''' – це суспільно небезпечне діяння, вчинене навмисно чи з необережності службовою особою всупереч інтересам служби, що грубо порушує нормальну діяльність органів влади, а також органів управління підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, або спричинило тяжкі наслідки.
 
До цих злочинів відносяться (Розділ ХVІІ Кримінального кодексу України) :
 
1.      Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем
 
2.      Стаття 364-1. Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми
 
3.      Стаття 365. Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу
 
4.      Стаття 365-2. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги
 
5.      Стаття 366. Службове підроблення
 
6.      Стаття 366-1. Декларування недостовірної інформації
 
7.      Стаття 367. Службова недбалість
 
8.      Стаття 368. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
 
9.      Стаття 368-2. Незаконне збагачення
 
10. Стаття 368-3. Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми
 
11. Стаття 368-4. Підкуп особи, яка надає публічні послуги


12. Стаття 369. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі
Запобіжні заходи <u>політичного характеру</u> зводяться до програмованості та предметності у впровадженні демократичних засад у різних сферах суспільної організації, зокрема у системі управління суспільством.  


13. Стаття 369-2. Зловживання впливом
Заходи запобігання службовим кримінальним правопорушенням <u>соціального характеру</u> передбачають доведення рівня оплати праці державних службовців до рівня задоволення соціально значущих потреб відповідно до їх соціального статусу.


14. Стаття 370. Провокація підкупу
Запобігання службовим кримінальним правопорушенням заходами <u>правового характеру</u> означає запровадження кримінологічної експертизи проектів нормативно-правових актів, здійснення повної систематизації антикорупційного законодавства. У сфері державного управління з метою запобігання кримінальним правопорушенням необхідно в обов’язковому порядку дотримуватися правил підбору та розстановки кадрів, які базуються на конкурсній основі; запровадити практику обов’язкової ротації керівних працівників та інших працівників правоохоронних органів.  
З урахуванням міжнародного досвіду спеціально-кримінологічного запобігання службовим злочинам повинно базуватись на зменшенні стимулів вчинення злочинів шляхом збільшення заробітної плати, морального заохочення, більш швидкого просування по службі, з одного боку, і збільшенні ризиків для правопорушників: адекватне законодавство щодо перевірки законності одержаних доходів, а також призначення різних видів покарання, боротьби з «вибірковим правосуддям», більш широкого застосування норм цивільного і адміністративного права при регулюванні певних відносин, освітніх програм для населення, з іншого боку.<br>
Злочини у сфері службової діяльності можна розглядати як частину корупційних правопорушень, оскільки вони, безумовно, пов’язані з діяльністю організованих злочинних груп і організацій, в тому числі і у сфері господарської діяльності. Тому заходи протидії названим видам злочинності можуть бути частиною спеціально-кримінологічного запобігання даному виду злочинів.<br>


Ще однією проблемою є ведення статистичного обліку злочинів у сфері службової діяльності, наприклад статистична безграмотність і відсутність понятійного апарату в правоохоронних органах, це призводить до того, що можна використовувати статистичні дані для маніпулювання як в бік штучного підвищення кількісних показників роботи оперативних органів, так і навпаки – в бік їх зменшення. Усунення цих недоліків можливе лише завдяки уніфікації понятійного апарату, який використовується у кримінально-правовій статистиці. Тобто, назріла потреба в розробці єдиної уніфікованої системи статистичного обліку у сфері правопорушень, обов’язкової для застосування відповідними органами, яка б містила необхідні відомості від моменту виявлення злочину до моменту відбуття покарання особою, яка засуджена за вчинення злочину.<br>
Попри всю важливість заходів запобігання через об’єктивні та суб’єктивні обставини вони не завжди досягають своєї мети. Виявлення службових кримінальних правопорушень через специфіку їх прояву становить надзвичайну складність. Це зумовлює високий рівень їх латентності, перебування поза сферою юридичної відповідальності значної кількості осіб, діяльність яких є суспільно небезпечною.  


У свою чергу це б призвело до можливості проводити централізований збір інформації, аналітично прослідкувати усі стадії кримінального правосуддя, інформаційні потоки і зв’язки усередині системи статистичної звітності правоохоронних і судових органів, використовувати додаткові джерела інформації про стан злочинності у сфері службової діяльності за рахунок проведення статистичних опитувань і використання показників інших галузей соціальної статистики.
З метою вдосконалення діяльності спеціальних органів, які виявляють і запобігають службовим кримінальним правопорушенням, необхідно переорієнтувати їх із виявлення незначних фактів корупції на виявлення найбільш небезпечних кримінальних правопорушень та проявів у найбільш важливих сферах життя держави, а також там, де ця кримінальна протиправність набула найбільшого поширення; чітко визначити порядок повної та своєчасної реєстрації повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші правопорушення і встановити юридичну відповідальність за його порушення працівниками правоохоронних органів. Ефективна боротьба зі службовими кримінальним правопорушенням не може бути здійснена в результаті разових і короткочасних акцій будь-якого ступеня активності та суворості на певному рівні, а потребує довгострокових соціально-економічних, політичних і правових перетворень.
Отже, зловживання своїм службовим становищем службовими особами, особливо тими, які здійснюють публічні функції (органів державної влади та управління, органів місцевого самоврядування), посягають не лише на інтереси і завдання служби та її авторитет, а й завдають значної політичної, економічної і соціальної шкоди суспільству в цілому, правам, свободам і законним інтересам людини і громадянина.<br>


Здійснення завдань і функцій, які стоять перед державою та суспільством у цілому, дотримання прав і свобод людини неможливе без належної роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, зобов’язаних діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією] та законами України.
Згідно аналізу кримінального законодавства, можна визначити, що '''кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності''' – це суспільно небезпечне діяння, вчинене навмисно чи з необережності службовою особою всупереч інтересам служби, що грубо порушує нормальну діяльність органів влади, а також органів управління підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, або спричинило тяжкі наслідки.


На даний момент у державі є велика кількість проблем пов’язаних з відповідним покаранням для службових осіб, які вчинили злочин. Одна з таких проблем також є неправильне санкціонування законодавцями всіх злочинів з цим пов’язаних. Наприклад, за більшість злочинів у сфері службової діяльності передбачено санкції другого класу, що у свою чергу, дає змогу встановлювати широкий спектр покарань, які у більшості випадків є незначними і не відповідають ступеню тяжкості вчиненого злочину. Такий вид санкцій сприяє існуванню корупційних схем.
До цих кримінальних правопорушень відносяться:
[[Категорія:Кримінальне право]]
# Зловживання владою або службовим становищем (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 364] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми (стаття  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2547 364<sup>1</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Здійснення народним депутатом України на пленарному засіданні Верховної Ради України голосування замість іншого народного депутата України (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3677 364<sup>2</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2554 365] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# [[Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги]] (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2563 365<sup>2</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Бездіяльність працівника правоохоронного органу щодо незаконної діяльності з організації або проведення азартних ігор, лотерей (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3754 365<sup>3</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Службове підроблення (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2571 366] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Декларування недостовірної інформації (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3761 366<sup>2</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3767 366<sup>3</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Службова недбалість (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2577 367] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2583 368] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2605 368<sup>3</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Підкуп особи, яка надає публічні послуги (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2617 368<sup>4</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Незаконне збагачення (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3649 368<sup>5</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2628 369] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Зловживання впливом (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2640 369<sup>2</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3322 369<sup>3</sup>] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]);
# Провокація підкупу (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2649 370] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2535 КК України]).
[[Категорія:Кримінальні правопорушення]]

Поточна версія на 15:51, 18 вересня 2024

Нормативна база

Загальні відомості

Правова держава і громадянське суспільство повинні гарантувати особі максимальну свободу і вільний розвиток її особистості. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно із статтею 38 Конституції України – громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Тобто за Конституцією України кожен має право бути допущеним до управління державними справами, тільки потрібно відповідати певним критеріям. Одним з таких критеріїв є відповідність своєму службовому становищу, цінування такого становища, а також додержання законності, тобто виконання своїх обов’язків в рамках законів України. Усі порушення цих правил перелічені у Розділі XVII КК України «Кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг».

Кримінологічна характеристика кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності

Розділом XVII КК України передбачена кримінальна відповідальність за діяння, суспільна небезпечність яких полягає у заподіянні шкоди відносинам, що забезпечують нормальну діяльність державного та громадського апарату, а також апарату управління підприємств, установ та організацій.

Діяння, відповідальність за які встановлена в зазначеному розділі КК України, можуть бути віднесені до числа так званих загальних видів кримінальних правопорушень, вчинюваних у сфері службової діяльності, оскільки кожне з них посягає на суспільні відносини, що забезпечують нормальну службову діяльність в окремих ланках державного чи громадського апарату, а також апарату управління окремих підприємств, установ та організацій незалежно від їх галузевої та відомчої належності, сфери діяльності, обсягу повноважень чи форми власності.

Об'єктом службових кримінальних правопорушень є правомірна діяльність державних чи самоуправлінських органів (апарату), підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності у будь-яких галузях їх діяльності і їх авторитет.

З об'єктивної сторони необхідно, щоб:

  1. мало місце порушення службовою особою обумовлених її службовим положенням обов’язків;
  2. в результаті таких дій службової особи була заподіяна шкода охоронюваним законом правам, свободам і інтересам окремих громадян або державним або громадським інтересам або інтересам юридичних осіб;
  3. мав місце причинний зв'язок між кримінально протиправним діянням службової особи та наслідками, що настали.

Це не відноситься до тих норм Розділу XVII КК України, які передбачають відповідальність за кримінальних правопорушень з формальним складом. При цьому діяння, що утворює об’єктивну сторону будь-якого службового кримінального правопорушення, вчиняється всупереч інтересам служби, тобто є незаконним і таким, що суперечить тим цілям і завданням, заради досягнення яких функціонує апарат управління відповідних організацій і для рішення яких службові особи цього апарату наділяються певними повноваженнями. Обумовленість діяння службовим становищем суб'єкта та вчинення його всупереч інтересам служби є обов'язковою ознакою, що характеризує об’єктивну сторону, вчинюваного у сфері службової діяльності.

Суб'єктом цих кримінальних правопорушень (крім передбаченого статтею 369 КК України) може бути лише службова особа.

Із суб'єктивної сторони службові кримінальні правопорушення, за виключенням службової недбалості, вчиняються лише умисно. Службова недбалість – це необережне кримінальне правопорушення.

Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони кримінальних правопорушень, передбачених частинами першими статей 364, 3641, 365 , 3652 та 367 КК України, є настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб.

Істотна шкода може виявлятися у заподіянні:

а) матеріальних (майнових) збитків;

б) нематеріальної (фізичної, моральної тощо) шкоди;

в) матеріального збитку у сполученні з наслідками нематеріального характеру.

Згідно з пунктом 3 примітки до статті 364 КК України коли шкода полягає у заподіянні матеріальних збитків, то вона визнається істотною лише за умови, якщо сума таких збитків в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Питання про те, чи є шкода істотною, якщо вона полягає у заподіянні суспільно небезпечних наслідків нематеріального характеру (фізичного, морального) характеру вирішується органами досудового слідства та судом у кожному окремому випадку з урахуванням конкретних обставин справи. При вирішенні цього питання необхідно враховувати ступінь негативного впливу протиправного діяння на нормальну діяльність органів влади та управління, роботу підприємств, установ та організацій, характер завданої ним нематеріальної шкоди, кількість потерпілих громадян, тяжкість заподіяної ним фізичної, моральної шкоди тощо.

Судова практика визнає істотною таку шкоду, яка полягає в обмеженні основних конституційних (виборчих, трудових, житлових) прав і свобод особи, у підриві престижу та авторитету органів державної влади та місцевого самоврядування, у порушенні громадської безпеки та громадського порядку, у створенні обстановки та умов, що утруднюють підприємствам, установам та організаціям виконання їх основних функцій.

Істотною практика визнає і шкоду, що настає у разі використання службовою особою свого службового становища для:

  • сприяння чи потурання вчиненню кримінальних правопорушень іншими особами;
  • вчинення поряд зі службовим, іншого кримінального правопорушення;
  • приховування кримінального правопорушення, раніше вчиненого нею самою чи іншими особами.

Шкода також є істотною, якщо внаслідок порушення службовою особою своїх службових обов’язків кримінальне правопорушення вчиняється іншими особами.     

Не є службовими особами працівники, які виконують суто професійні (лікар тощо), виробничі (водій, тощо) або технічні (друкарка, сторож тощо) функції. Проте, якщо особа здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних послуг і вчиняє кримінальне правопорушення саме у цій сфері (наприклад, лікар отримує незаконну винагороду за видачу листа непрацездатності), відповідальність настає за відповідними статтями.

Також, усі службові кримінальні правопорушення можуть бути класифіковані на:

  • службові кримінальні правопорушення корисливої спрямованості (неправомірна вигода);
  • некорисливої спрямованості (зловживання владою, перевищення влади, службова недбалість, службове підроблення).

Серед них найбільшу суспільну небезпечність становлять кримінальні правопорушення пов’язані із неправомірною вигодою. Такі кримінальні правопорушення призводять до дезорганізації управлінської діяльності, підриву авторитету органів влади і управління. Особи, що вчиняють кримінальні правопорушення, пов’язані з порушенням службових обов’язків, належать, як правило, до працівників, що мають безпосередній доступ до майна (комірники, касири, старші продавці, завідувачі відділів, складів, магазинів), або до співробітників, що здійснюють контроль за діяльністю останніх (бухгалтери, ревізори, інвентаризатори). Переважна більшість службових осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності – представники середньої і найнижчої управлінської ланки.

Причини службових кримінальних правопорушень

Кримінологічний аналіз причин службових кримінальних правопорушень можливий передусім з урахуванням базисних економічних процесів і становища службових осіб у системі існуючих суспільно-економічних відносин. Криміногенні фактори, які визначають причини і умови службових кримінальних правопорушень, досить численні, різноманітні і визначені наперед істотними змінами у соціально-економічному житті суспільства.

За сутнісною характеристикою їх можна розподілити на п’ять основних груп:

  • політичні;
  • економічні;
  • організаційно-управлінські;
  • соціально-психологічні;
  • правові фактори.

Причини та умови службових кримінальних правопорушень відображають як загальний стан суспільства, об’єктивно існуючі в ньому суперечності, так і суб’єктивні фактори, у тому числі недостатність політичної волі керівних найвищих органів державної влади вести рішучу боротьбу з цим негативним соціальним явищем.

Запобігання службовим кримінальним правопорушенням

Запобігання службовим кримінальним правопорушенням становить узгоджену систему заходів політичного, економічного, соціального, організаційно-правового характеру, спрямованих на випередження появи передумов цих кримінальних правопорушень, їх послаблення, нейтралізацію та усунення.

Запобіжні заходи політичного характеру зводяться до програмованості та предметності у впровадженні демократичних засад у різних сферах суспільної організації, зокрема у системі управління суспільством.

Заходи запобігання службовим кримінальним правопорушенням соціального характеру передбачають доведення рівня оплати праці державних службовців до рівня задоволення соціально значущих потреб відповідно до їх соціального статусу.

Запобігання службовим кримінальним правопорушенням заходами правового характеру означає запровадження кримінологічної експертизи проектів нормативно-правових актів, здійснення повної систематизації антикорупційного законодавства. У сфері державного управління з метою запобігання кримінальним правопорушенням необхідно в обов’язковому порядку дотримуватися правил підбору та розстановки кадрів, які базуються на конкурсній основі; запровадити практику обов’язкової ротації керівних працівників та інших працівників правоохоронних органів.

Попри всю важливість заходів запобігання через об’єктивні та суб’єктивні обставини вони не завжди досягають своєї мети. Виявлення службових кримінальних правопорушень через специфіку їх прояву становить надзвичайну складність. Це зумовлює високий рівень їх латентності, перебування поза сферою юридичної відповідальності значної кількості осіб, діяльність яких є суспільно небезпечною.

З метою вдосконалення діяльності спеціальних органів, які виявляють і запобігають службовим кримінальним правопорушенням, необхідно переорієнтувати їх із виявлення незначних фактів корупції на виявлення найбільш небезпечних кримінальних правопорушень та проявів у найбільш важливих сферах життя держави, а також там, де ця кримінальна протиправність набула найбільшого поширення; чітко визначити порядок повної та своєчасної реєстрації повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші правопорушення і встановити юридичну відповідальність за його порушення працівниками правоохоронних органів. Ефективна боротьба зі службовими кримінальним правопорушенням не може бути здійснена в результаті разових і короткочасних акцій будь-якого ступеня активності та суворості на певному рівні, а потребує довгострокових соціально-економічних, політичних і правових перетворень.

Згідно аналізу кримінального законодавства, можна визначити, що кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності – це суспільно небезпечне діяння, вчинене навмисно чи з необережності службовою особою всупереч інтересам служби, що грубо порушує нормальну діяльність органів влади, а також органів управління підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, або спричинило тяжкі наслідки.

До цих кримінальних правопорушень відносяться:

  1. Зловживання владою або службовим становищем (стаття 364 КК України);
  2. Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми (стаття 3641 КК України);
  3. Здійснення народним депутатом України на пленарному засіданні Верховної Ради України голосування замість іншого народного депутата України (стаття 3642 КК України);
  4. Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (стаття 365 КК України);
  5. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги (стаття 3652 КК України);
  6. Бездіяльність працівника правоохоронного органу щодо незаконної діяльності з організації або проведення азартних ігор, лотерей (стаття 3653 КК України);
  7. Службове підроблення (стаття 366 КК України);
  8. Декларування недостовірної інформації (стаття 3662 КК України);
  9. Неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (стаття 3663 КК України);
  10. Службова недбалість (стаття 367 КК України);
  11. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (стаття 368 КК України);
  12. Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми (стаття 3683 КК України);
  13. Підкуп особи, яка надає публічні послуги (стаття 3684 КК України);
  14. Незаконне збагачення (стаття 3685 КК України);
  15. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (стаття 369 КК України);
  16. Зловживання впливом (стаття 3692 КК України);
  17. Протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (стаття 3693 КК України);
  18. Провокація підкупу (стаття 370 КК України).