Умови введення надзвичайного стану: відмінності між версіями
Немає опису редагування |
|||
(Не показані 10 проміжних версій 4 користувачів) | |||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
== Нормативна база == | == Нормативна база == | ||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення] | |||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України] | |||
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14 Закон України "Про правовий режим надзвичайного стану"] | |||
== Поняття та мета надзвичайного стану == | |||
'''Надзвичайний стан''' - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14 стаття 1 Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану"] (далі - Закон). | |||
Метою введення надзвичайного стану є усунення загрози та якнайшвидша ліквідація особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, нормалізація обстановки, відновлення правопорядку при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, для відновлення конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, створення умов для нормального функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших інститутів громадянського суспільства ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#n10 стаття 2 Закону]). | |||
== Умови введення надзвичайного стану == | |||
Надзвичайний стан вводиться '''лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#n10 частина перша статті 4 Закону)]. | |||
<u>Надзвичайний стан може бути введений в разі:</u> | |||
# виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення; | |||
# здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення; | |||
# виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування; | |||
# виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи; | |||
# спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства; | |||
# масового переходу державного кордону з території суміжних держав; | |||
# необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади (частина друга статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text Закону]). | |||
== Порядок введення надзвичайного стану == | |||
Порядок введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях передбачає наступні етапи: | |||
* подання пропозиції щодо введення надзвичайного стану; | |||
* винесення та підписання Указу щодо введення надзвичайного стану Президентом України ; | |||
* затвердження Указу Президента України Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України; | |||
* негайне оголошення Указу Президента через засоби масової інформації або в інший спосіб. | |||
Суб’єктами подання пропозицій щодо введення надзвичайного стану в Україні можуть бути: | |||
* Кабінет Міністрів України; | |||
* Рада національної безпеки і оборони України. | |||
При цьому, Кабінет Міністрів України може подати пропозиції щодо введення надзвичайного стану лише за умови, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text Закону]: у разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення. | |||
До введення надзвичайного стану за підставами, передбаченими пунктами 2-7 частини другої статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text Закону], Президент України звертається через засоби масової інформації або в інший спосіб до груп осіб, організацій, установ, які є ініціаторами чи учасниками дій, що можуть бути приводом для запровадження надзвичайного стану, з вимогою припинити свої протиправні дії протягом встановленого у зверненні строку і попередженням про можливість введення надзвичайного стану. | |||
За умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження. | За умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження. | ||
'''Для запровадження надзвичайного стану Президент України повинен:''' | |||
'''Для запровадження надзвичайного стану | |||
* чітко обґрунтувати його необхідність; | * чітко обґрунтувати його необхідність; | ||
* визначити території, де вводиться надзвичайний стан; | * визначити межі території, де вводиться надзвичайний стан; | ||
* визначити час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться; | * визначити час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться; | ||
* перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік прав і свобод людини й громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням надзвичайного стану, а також перелік тимчасових обмежень прав юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; | * перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік прав і свобод людини й громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням надзвичайного стану, а також перелік тимчасових обмежень прав юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; | ||
* | * визначити органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається здійснення заходів надзвичайного стану, та межі їх додаткових повноважень. | ||
== Строк дії надзвичайного стану == | == Строк дії надзвичайного стану == | ||
Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк '''не більш як 30 діб''' і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях. | Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк '''не більш як 30 діб''' і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях. | ||
У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений Президентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України. | У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений Президентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України (стаття 7 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text Закону]). | ||
== Заходи правового режиму надзвичайного стану == | |||
Указом Президента України про введення надзвичайного стану в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням або кримінальним правопорушенням, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей на період надзвичайного стану можуть запроваджуватися певні заходи правового режиму. | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
!Загальні заходи правового режиму надзвичайного стану | |||
!Додаткові заходи режиму надзвичайного стану у зв’язку із надзвичайними ситуаціями техногенного або природного характеру | |||
!Додаткові заходи правового режиму надзвичайного стану у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку | |||
|- | |||
| | |||
*встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан; | |||
* обмеження руху транспортних засобів та їх огляд; | |||
* посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства; | |||
* заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом; | |||
* заборона страйків; | |||
* примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб. | |||
| | |||
*тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень; | |||
* встановлення для юридичних осіб квартирної повинності для тимчасового розміщення евакуйованого або тимчасово переселеного населення, аварійно-рятувальних формувань та військових підрозділів, залучених до подолання надзвичайних ситуацій; | |||
* тимчасова заборона будівництва нових, розширення діючих підприємств та інших об’єктів, діяльність яких не пов’язана з ліквідацією надзвичайної ситуації або забезпеченням життєдіяльності населення та аварійно-рятувальних формувань; | |||
* встановлення карантину та проведення інших обов’язкових санітарних та протиепідемічних заходів; | |||
* запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності; | |||
* мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат; | |||
* зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт; | |||
* усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та покладення тимчасового виконання обов’язків зазначених керівників на інших осіб. | |||
| | |||
* запровадження комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби); | |||
* перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках - проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян; | |||
* заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та/або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України; | |||
* обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин, а також алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі; | |||
* тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї та боєприпасів, а у підприємств, установ і організацій - також навчальної військової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин; | |||
* заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку; | |||
* регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування; | |||
* особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі; | |||
* порушення у порядку, визначеному Конституцією і законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей. | |||
|} | |||
З метою ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій у мирний час може здійснюватися цільова мобілізація, обсяги і строк проведення якої визначаються в Указі Президента України про введення надзвичайного стану. | |||
У виняткових випадках, пов’язаних з необхідністю проведення невідкладних аварійно-рятувальних робіт, допускається тимчасове переведення або залучення на добровільній основі працездатного населення і транспортних засобів громадян для виконання зазначених робіт за дозволом відповідного керівника аварійно-рятувальних робіт та за умови обов’язкового забезпечення безпеки праці. Забороняється залучення неповнолітніх, а також вагітних жінок до робіт, які можуть негативно вплинути на стан їх здоров’я. | |||
== Діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування в умовах надзвичайного стану == | |||
В умовах надзвичайного стану Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні і місцеві органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також військове командування та його представники (далі - військове командування), підприємства, установи і організації відповідно здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України та законами України, і забезпечують виконання заходів, передбачених цим Законом ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#n51 стаття 9 Закону)]. | |||
'''У разі введення надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях Верховна Рада України приймає рішення про продовження сесії або роботу в пленарних засіданнях протягом усього періоду його дії'''. Якщо Указ Президента України про введення надзвичайного стану на всій території України чи в окремих її місцевостях виданий у міжсесійний період, парламент збирається у дводенний строк без скликання і працює у сесійному режимі. | |||
У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування надзвичайного стану. | |||
У період надзвичайного стану <u>'''не можуть бути відповідно припинені чи обмежен'''і</u> повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#n51 стаття 11 Закону)]. | |||
В умовах надзвичайного стану органам, що здійснюють управління на відповідній території, Указом Президента України про введення надзвичайного стану, затвердженого Законом України, визначаються межі додаткових повноважень для здійснення заходів, необхідних для якнайшвидшої нормалізації обстановки, відновлення конституційного правопорядку і законності, а також для ліквідації загрози безпеці громадян ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#n70 стаття 13 Закону)]. | |||
Указом Президента України про введення надзвичайного стану | == Скасування надзвичайного стану == | ||
Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасований Указом Президента України раніше строку, на який він вводився, в разі усунення обставин, що обумовили необхідність введення надзвичайного стану. | |||
З пропозицією про скасування надзвичайного стану до Президента України може звернутися Верховна Рада України. | |||
Надзвичайний стан на території Автономної Республіки Крим або в окремих її місцевостях може бути скасований за ініціативою Верховної Ради Автономної Республіки Крим. | |||
Пропозиції щодо скасування надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, введеного з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text Закону], подаються Кабінетом Міністрів України. | |||
Про скасування надзвичайного стану оголошується негайно через засоби масової інформації або в інший спосіб після видання відповідного Указу Президента України. | |||
[[Категорія:Адміністративне право]] | |||
[[Категорія:Конституційне право]] |
Поточна версія на 12:57, 9 вересня 2024
Нормативна база
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Кримінальний кодекс України
- Закон України "Про правовий режим надзвичайного стану"
Поняття та мета надзвичайного стану
Надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" (далі - Закон).
Метою введення надзвичайного стану є усунення загрози та якнайшвидша ліквідація особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, нормалізація обстановки, відновлення правопорядку при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, для відновлення конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, створення умов для нормального функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших інститутів громадянського суспільства (стаття 2 Закону).
Умови введення надзвичайного стану
Надзвичайний стан вводиться лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим (частина перша статті 4 Закону).
Надзвичайний стан може бути введений в разі:
- виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення;
- здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
- виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
- виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи;
- спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;
- масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
- необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади (частина друга статті 4 Закону).
Порядок введення надзвичайного стану
Порядок введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях передбачає наступні етапи:
- подання пропозиції щодо введення надзвичайного стану;
- винесення та підписання Указу щодо введення надзвичайного стану Президентом України ;
- затвердження Указу Президента України Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України;
- негайне оголошення Указу Президента через засоби масової інформації або в інший спосіб.
Суб’єктами подання пропозицій щодо введення надзвичайного стану в Україні можуть бути:
- Кабінет Міністрів України;
- Рада національної безпеки і оборони України.
При цьому, Кабінет Міністрів України може подати пропозиції щодо введення надзвичайного стану лише за умови, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 4 Закону: у разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення.
До введення надзвичайного стану за підставами, передбаченими пунктами 2-7 частини другої статті 4 Закону, Президент України звертається через засоби масової інформації або в інший спосіб до груп осіб, організацій, установ, які є ініціаторами чи учасниками дій, що можуть бути приводом для запровадження надзвичайного стану, з вимогою припинити свої протиправні дії протягом встановленого у зверненні строку і попередженням про можливість введення надзвичайного стану.
За умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.
Для запровадження надзвичайного стану Президент України повинен:
- чітко обґрунтувати його необхідність;
- визначити межі території, де вводиться надзвичайний стан;
- визначити час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться;
- перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік прав і свобод людини й громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням надзвичайного стану, а також перелік тимчасових обмежень прав юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
- визначити органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається здійснення заходів надзвичайного стану, та межі їх додаткових повноважень.
Строк дії надзвичайного стану
Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більш як 30 діб і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях.
У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений Президентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України (стаття 7 Закону).
Заходи правового режиму надзвичайного стану
Указом Президента України про введення надзвичайного стану в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням або кримінальним правопорушенням, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей на період надзвичайного стану можуть запроваджуватися певні заходи правового режиму.
Загальні заходи правового режиму надзвичайного стану | Додаткові заходи режиму надзвичайного стану у зв’язку із надзвичайними ситуаціями техногенного або природного характеру | Додаткові заходи правового режиму надзвичайного стану у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку |
---|---|---|
|
|
|
З метою ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій у мирний час може здійснюватися цільова мобілізація, обсяги і строк проведення якої визначаються в Указі Президента України про введення надзвичайного стану.
У виняткових випадках, пов’язаних з необхідністю проведення невідкладних аварійно-рятувальних робіт, допускається тимчасове переведення або залучення на добровільній основі працездатного населення і транспортних засобів громадян для виконання зазначених робіт за дозволом відповідного керівника аварійно-рятувальних робіт та за умови обов’язкового забезпечення безпеки праці. Забороняється залучення неповнолітніх, а також вагітних жінок до робіт, які можуть негативно вплинути на стан їх здоров’я.
Діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування в умовах надзвичайного стану
В умовах надзвичайного стану Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні і місцеві органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також військове командування та його представники (далі - військове командування), підприємства, установи і організації відповідно здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України та законами України, і забезпечують виконання заходів, передбачених цим Законом (стаття 9 Закону).
У разі введення надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях Верховна Рада України приймає рішення про продовження сесії або роботу в пленарних засіданнях протягом усього періоду його дії. Якщо Указ Президента України про введення надзвичайного стану на всій території України чи в окремих її місцевостях виданий у міжсесійний період, парламент збирається у дводенний строк без скликання і працює у сесійному режимі.
У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування надзвичайного стану.
У період надзвичайного стану не можуть бути відповідно припинені чи обмежені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування (стаття 11 Закону).
В умовах надзвичайного стану органам, що здійснюють управління на відповідній території, Указом Президента України про введення надзвичайного стану, затвердженого Законом України, визначаються межі додаткових повноважень для здійснення заходів, необхідних для якнайшвидшої нормалізації обстановки, відновлення конституційного правопорядку і законності, а також для ліквідації загрози безпеці громадян (стаття 13 Закону).
Скасування надзвичайного стану
Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасований Указом Президента України раніше строку, на який він вводився, в разі усунення обставин, що обумовили необхідність введення надзвичайного стану.
З пропозицією про скасування надзвичайного стану до Президента України може звернутися Верховна Рада України.
Надзвичайний стан на території Автономної Республіки Крим або в окремих її місцевостях може бути скасований за ініціативою Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Пропозиції щодо скасування надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, введеного з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 4 Закону, подаються Кабінетом Міністрів України.
Про скасування надзвичайного стану оголошується негайно через засоби масової інформації або в інший спосіб після видання відповідного Указу Президента України.