Альтернативна (невійськова) служба: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
м (законодавство та реагування по тексту)
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* Конституція України (ч. 4 статті 35);
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* Закон України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12 грудня 1991 року №1975-XII (далі – Закон);
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу"]
* Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII;
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12 Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу"]
* Положення про порядок проходження альтернативної (неї) служби, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 10.11.1999 року № 2066 (далі – Положення).
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 10 листопада 1999 року № 2066 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text Закон України "Про  військовий обов’язок і військову службу"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"]


== Право на альтернативну (невійськову) службу. ==
== Поняття альтернативно (невійськової) служби ==
Альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов’язку перед суспільством.


Відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Такі особи називаються громадянами призовного віку.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.
Громадяни України, які відповідають усім наступним вимогам:
* підлягають призову на строкову військову службу;
* сповідують релігію та належать до релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю (перелік таких організацій затверджений [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF/page2 Постановою Кабміну від 10.11.1999 року № 2066]);
* документально підтвердили істинність своїх переконань (довідка релігійної організації, наявність релігійної освіти чи певного духовного сану, тощо);
* щодо яких відповідною комісією місцевої державної адміністрації прийнято рішення про направлення на альтернативну (невійськову) службу замість проходження строкової ї служби.
Не підлягають направленню на альтернативну службу громадяни:звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову
військову службу;  яким відповідно  до  законодавства  надано  відстрочку  від призову на строкову військову службу (на строк дії відстрочки).Громадянам,  які  звільняються  з  роботи  у  зв'язку  з направленням  для  проходження альтернативної служби, виплачується вихідна  допомога  в  розмірі  двох  мінімальних  заробітних плат.


== Куди звернутись ==
== Право на альтернативну (невійськову) службу==
«Для  вирішення  питання  про  направлення  на  
Право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов’язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.  
альтернативну службу громадяни, зазначені у статті 2 цього Закону,
після взяття на військовий  облік,  але  не  пізніше  ніж  за  два
календарні  місяці до початку встановленого законодавством періоду
проведення призову на строкову військову службу, особисто подають
до  відповідного  структурного  підрозділу  місцевої  державної
адміністрації за місцем проживання мотивовану письмову заяву.»


[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 Стаття 9. Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»]
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF Перелік таких релігійних організацій затверджується Кабінетом Міністрів України.] Цим правом користуються громадяни, які належать до зазначених релігійних організацій, що діють як із зареєстрованим статутом, так і без його реєстрації 


== Умови та місце проходження альтернативної служби ==
В умовах воєнного або надзвичайного стану  можуть  бути встановлені окремі обмеження цього права із зазначенням строку їх дії. 


=== Стаття  5. ===
'''ПЕРЕЛІК релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю:'''  
Альтернативну  службу  громадяни  проходять  на підприємствах,  в  установах,  організаціях,  що  перебувають  у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді  яких є  в державній або комунальній власності,  діяльність яких у першу чергу пов'язана  із  соціальним  захистом населення, охороною    здоров'я,    захистом    довкілля,    будівництвом,  житлово-комунальним  та  сільським  господарством,  а  також  у патронажній  службі  в  організаціях  Товариства  Червоного Хреста України.
Громадянин,  який проходить альтернативну службу, не може бути  призначений  на  посаду,  що  передбачає  виконання  функцій представників  органів  виконавчої  влади  або  органів  місцевого самоврядування, організаційно-розпорядчих  або адміністративно-господарських обов'язків. (п.31 . Положення про порядок проходження альтернативної  служби в  редакції  Закону  N  1720-IV ( 1720-15 ) від 18.05.2004)


=== Стаття 6. ===
-  Адвентисти-реформисти
Строк  альтернативної  служби  у  півтора  рази перевищує  строк  ї  служби,  встановлений для солдатів і сержантів,  які проходять строкову  військову  службу  в  Збройних Силах  України  та  інших  утворених відповідно до законів України військових  формуваннях.  Для  осіб,  які  мають  вищу  освіту  за освітньо-кваліфікаційним  рівнем  підготовки  спеціаліста  або магістра,  строк альтернативної служби у  півтора  рази  перевищує строк  ї  служби,  встановлений  для  осіб,  які  мають відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень". Згідно Закону N 1720-IV ( 1720-15 ) від 18.05.2004 Громадяни  проходять    альтернативну    службу відповідно  до  цього  Закону,  Положення  про порядок проходження альтернативної  служби,  яке  затверджується  Кабінетом  Міністрів України, та інших нормативно-правових актів України.
Громадяни проходять  альтернативну  службу  переважно в межах населеного пункту за місцем проживання або  у  місцевості,  звідки вони мають можливість щоденно повертатися до місця проживання.
У разі  проходження  громадянином альтернативної служби не за місцем проживання,  а в місцевості,  звідки він не має  можливості щоденно  повертатися  до  місця проживання,  власник підприємства, установи,  організації або уповноважений  ним  орган  зобов'язаний надати  громадянину  з  дня  початку служби місце в гуртожитку або інше впорядковане тимчасове житло.
Конкретне місце    проходження    альтернативної    служби визначається    відповідним  структурним  підрозділом  місцевої державної адміністрації. Стаття 13. Закону України про альтернативну (невійськову) службу.


== Заява, яка подається для проходження альтернативної служби ==
-  Адвентисти сьомого дня


[https://drive.google.com/open?id=0B84Fn7fObiluVl96TzQyMkpVdG8 Завантажити бланк заяви]
-  Євангельські християни


== Перелік релігійних організацій які затверджені Постановою Кабміну від 10.11.1999 року № 2066. ==
-  Євангельські християни-баптисти  
* Адвентисти-реформісти
* Адвентисти сьомого дня
* Євангельські християни
* Євангельські християни-баптисти  
* Покутники
* Свідки Єгови
* Харизматичні християнські церкви (та  церкви,  прирівняні  до них згідно із зареєстрованими статутами)
* Християни віри  євангельської  (та церкви,  прирівняні до них згідно із зареєстрованими статутами)
* Християни євангельської віри
* Товариство Свідомості Крішни


-  Покутники
-  Свідки Єгови
-  Харизматичні християнські церкви (та  церкви,  прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)
-  Християни віри  євангельської (та церкви,  прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)
-  Християни євангельської віри
-  Товариство Свідомості Крішни
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 статті 4 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"] (далі - Закон) на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, <u>документально або іншим чином підтвердили істинність переконань</u> та стосовно яких прийнято відповідні рішення.
<u>Не підлягають направленню на альтернативну службу громадяни: </u>
* [[Відстрочка та звільнення від призову на строкову військову службу|звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову військову службу]]; 
* яким відповідно до законодавства надано [[Відстрочка та звільнення від призову на строкову військову службу|відстрочку від призову на строкову військову службу]] (на строк дії відстрочки).
Громадянам, які звільняються з роботи у зв'язку з направленням для проходження альтернативної служби, виплачується вихідна допомога в розмірі '''двох мінімальних заробітних плат'''.
<u>Громадянин, направлений на альтернативну службу, не має права: </u>
* ухилятися від проходження альтернативної служби;
* брати участь у страйках;
* займатися підприємницькою діяльністю;
* навчатися в закладах освіти, крім середніх або вищих закладів освіти з вечірньою або заочною формами навчання;
* відмовлятися від місця проходження альтернативної служби, визначеного відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації (стаття 8 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
<u>Ухиленням від проходження альтернативної служби вважається: </u>
* неприбуття без поважних причин на місце проходження альтернативної служби, зазначене у направленні, або прибуття із запізненням більше ніж на три календарні дні;
* самовільне припинення виконання службових обов'язків;
* несвоєчасне (пізніше ніж за п'ять календарних днів) повідомлення відповідному структурному підрозділу місцевої державної адміністрації про надання відпустки з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а також про попередження власником або уповноваженим ним органом щодо звільнення у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації.
У разі ухилення громадянина від проходження альтернативної служби або вчинення інших дій, місцева державна адміністрація може скасувати своє рішення про направлення його на альтернативну службу, про що '''протягом п'яти календарних днів у письмовій формі''' повідомляє громадянина і територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, після чого громадянин підлягає призову на строкову військову службу на загальних підставах.
== Направлення на альтернативну службу==
=== Куди звернутись?===
Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадянин після взяття на військовий облік, але '''не пізніше ніж за два календарні місяці''' до початку встановленого законодавством періоду призову на строкову військову службу особисто подає мотивовану письмову заяву '''до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації за місцем проживання.'''
У разі призову на військові збори громадян, які після проходження строкової військової служби набули релігійних переконань і належать до діючих згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, вони '''не пізніше семи календарних днів''' від дня одержання повістки територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призов на військові збори подають особисто до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації заяву про звільнення від призову на ці збори (стаття 9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
=== Необхідні документи===
Заява про направлення на альтернативну службу подається у довільній формі із зазначенням мотивів неможливості проходження строкової військової служби та підтвердженням істинності релігійних переконань громадянина. До заяви додаються <u>документи, що підтверджують істинністьйого релігійних переконань, копія документа про освіту та довідка з місця роботи або навчання</u>.
У разі порушення громадянином установленого строку подання заяви у ній мають бути зазначені причини її несвоєчасного подання (пункт 5 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF#Text Положення]).
'''Заява про направлення на альтернативну службу приймається за наявності паспорта.''' Відсутність паспорта є підставою для відмови у прийнятті заяви (пункт 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF#Text Положення]).
=== Строк розгляду ===
Заява громадянина про направлення на альтернативну службу розглядається відповідним структурним підрозділом місцевої держадміністрації '''протягом календарного місяця''' після її надходження в присутності громадянина (частина перша статті 11 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
У разі потреби до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації запрошуються представники релігійних організацій, громадськості та вживаються в межах законодавства інші заходи для встановлення належності громадянина до релігійної організації, віровчення якої не допускає користування зброєю, та істинності його релігійних переконань (пункт 13 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2066-99-%D0%BF#Text Положення]).
=== Підстави для відмови===
<u>Підставою для відмови громадянину в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори є: </u>
* несвоєчасне подання заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори;
* відсутність підтвердження істинності релігійних переконань;
* неявка громадянина без поважних причин за викликом до місцевої державної адміністрації для розгляду його заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори (частина третя статті 11 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
Інші причини не можуть бути підставою для відмови в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори.
== Проходження альтернативної служби==
Громадяни проходять альтернативну службу переважно в межах населеного пункту за місцем проживання або у місцевості, звідки вони мають можливість щоденно повертатися до місця проживання.
У разі проходження громадянином альтернативної служби не за місцем проживання, а в місцевості, звідки він не має можливості щоденно повертатися до місця проживання, власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган зобов'язаний надати громадянину з дня початку служби місце в гуртожитку або інше впорядковане тимчасове житло.
Конкретне місце проходження альтернативної служби визначається відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації (стаття 13 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
=== Умови та місце проходження альтернативної служби===
Альтернативну службу громадяни проходять на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді яких є в державній або комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов'язана із соціальним захистом населення, охороною здоров'я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України (стаття 5 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Закону]).
=== Строк альтернативної служби===
Строк альтернативної служби '''у півтора раза перевищує строк військової служби''', встановлений для солдатів і сержантів, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра, строк альтернативної служби у півтора раза перевищує строк військової служби, встановлений для осіб, які мають відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень.
'''Початком альтернативної служби''' вважається день, коли громадянин фактично приступив до роботи на підприємстві, в установі, організації, визначений наказом про прийняття на роботу.
У разі направлення громадянина для проходження альтернативної служби не за місцем проживання, а в місцевість, звідки він не може щоденно повертатися до місця проживання, строк альтернативної служби визначається з урахуванням часу, необхідного для переїзду до місця служби та у зворотному напрямку.
=== Зміна місця проходження служби===
Під час проходження альтернативної служби громадянин має право звернутися до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з мотивованою заявою щодо зміни місця проходження служби, а також дострокового звільнення з неї на підставах, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 Законом].
У разі самовільного припинення або систематичного невиконання без поважних причин покладених на громадянина службових обов'язків власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган має право звернутися до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з клопотанням про дострокове розірвання трудового договору.
Власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган не має права в односторонньому порядку достроково розірвати трудовий договір з громадянином, який проходить альтернативну службу.
== Припинення альтернативної служби==
Альтернативна служба припиняється у разі закінчення строку її проходження або достроково за рішенням місцевої державної адміністрації.
Рішення місцевої державної адміністрації щодо дострокового припинення альтернативної служби є обов'язковим як для власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, так і для громадянина.
<u>Альтернативна служба достроково припиняється у разі:</u>
* призову громадянина на строкову військову службу за власним бажанням;
* визнання громадянина непридатним за станом здоров'я для подальшого проходження військової служби на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
* виникнення у громадянина права на відстрочку внаслідок зміни сімейних обставин, передбаченого законодавством про військовий
* обов'язок і військову службу; 
* засудження громадянина до позбавлення волі; 
* порушення вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 статті 8 Закону].
[[Категорія:Військова служба]]
[[Категорія:Військова служба]]
[[Категорія:Військовослужбовці]]

Поточна версія на 12:19, 9 вересня 2024

Нормативна база

Поняття альтернативно (невійськової) служби

Альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов’язку перед суспільством.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.

Право на альтернативну (невійськову) службу

Право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов’язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.

Перелік таких релігійних організацій затверджується Кабінетом Міністрів України. Цим правом користуються громадяни, які належать до зазначених релігійних організацій, що діють як із зареєстрованим статутом, так і без його реєстрації

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть бути встановлені окремі обмеження цього права із зазначенням строку їх дії.

ПЕРЕЛІК релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю:

-  Адвентисти-реформисти

-  Адвентисти сьомого дня

-  Євангельські християни

-  Євангельські християни-баптисти

-  Покутники

-  Свідки Єгови

-  Харизматичні християнські церкви (та  церкви,  прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)

-  Християни віри  євангельської (та церкви,  прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)

-  Християни євангельської віри

-  Товариство Свідомості Крішни

Відповідно до статті 4 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" (далі - Закон) на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення.

Не підлягають направленню на альтернативну службу громадяни:

Громадянам, які звільняються з роботи у зв'язку з направленням для проходження альтернативної служби, виплачується вихідна допомога в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Громадянин, направлений на альтернативну службу, не має права:

  • ухилятися від проходження альтернативної служби;
  • брати участь у страйках;
  • займатися підприємницькою діяльністю;
  • навчатися в закладах освіти, крім середніх або вищих закладів освіти з вечірньою або заочною формами навчання;
  • відмовлятися від місця проходження альтернативної служби, визначеного відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації (стаття 8 Закону).

Ухиленням від проходження альтернативної служби вважається:

  • неприбуття без поважних причин на місце проходження альтернативної служби, зазначене у направленні, або прибуття із запізненням більше ніж на три календарні дні;
  • самовільне припинення виконання службових обов'язків;
  • несвоєчасне (пізніше ніж за п'ять календарних днів) повідомлення відповідному структурному підрозділу місцевої державної адміністрації про надання відпустки з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а також про попередження власником або уповноваженим ним органом щодо звільнення у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації.

У разі ухилення громадянина від проходження альтернативної служби або вчинення інших дій, місцева державна адміністрація може скасувати своє рішення про направлення його на альтернативну службу, про що протягом п'яти календарних днів у письмовій формі повідомляє громадянина і територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, після чого громадянин підлягає призову на строкову військову службу на загальних підставах.

Направлення на альтернативну службу

Куди звернутись?

Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадянин після взяття на військовий облік, але не пізніше ніж за два календарні місяці до початку встановленого законодавством періоду призову на строкову військову службу особисто подає мотивовану письмову заяву до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації за місцем проживання.

У разі призову на військові збори громадян, які після проходження строкової військової служби набули релігійних переконань і належать до діючих згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, вони не пізніше семи календарних днів від дня одержання повістки територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призов на військові збори подають особисто до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації заяву про звільнення від призову на ці збори (стаття 9 Закону).

Необхідні документи

Заява про направлення на альтернативну службу подається у довільній формі із зазначенням мотивів неможливості проходження строкової військової служби та підтвердженням істинності релігійних переконань громадянина. До заяви додаються документи, що підтверджують істинністьйого релігійних переконань, копія документа про освіту та довідка з місця роботи або навчання.

У разі порушення громадянином установленого строку подання заяви у ній мають бути зазначені причини її несвоєчасного подання (пункт 5 Положення).

Заява про направлення на альтернативну службу приймається за наявності паспорта. Відсутність паспорта є підставою для відмови у прийнятті заяви (пункт 6 Положення).

Строк розгляду

Заява громадянина про направлення на альтернативну службу розглядається відповідним структурним підрозділом місцевої держадміністрації протягом календарного місяця після її надходження в присутності громадянина (частина перша статті 11 Закону).

У разі потреби до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації запрошуються представники релігійних організацій, громадськості та вживаються в межах законодавства інші заходи для встановлення належності громадянина до релігійної організації, віровчення якої не допускає користування зброєю, та істинності його релігійних переконань (пункт 13 Положення).

Підстави для відмови

Підставою для відмови громадянину в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори є:

  • несвоєчасне подання заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори;
  • відсутність підтвердження істинності релігійних переконань;
  • неявка громадянина без поважних причин за викликом до місцевої державної адміністрації для розгляду його заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори (частина третя статті 11 Закону).

Інші причини не можуть бути підставою для відмови в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори.

Проходження альтернативної служби

Громадяни проходять альтернативну службу переважно в межах населеного пункту за місцем проживання або у місцевості, звідки вони мають можливість щоденно повертатися до місця проживання.

У разі проходження громадянином альтернативної служби не за місцем проживання, а в місцевості, звідки він не має можливості щоденно повертатися до місця проживання, власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган зобов'язаний надати громадянину з дня початку служби місце в гуртожитку або інше впорядковане тимчасове житло.

Конкретне місце проходження альтернативної служби визначається відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації (стаття 13 Закону).

Умови та місце проходження альтернативної служби

Альтернативну службу громадяни проходять на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді яких є в державній або комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов'язана із соціальним захистом населення, охороною здоров'я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України (стаття 5 Закону).

Строк альтернативної служби

Строк альтернативної служби у півтора раза перевищує строк військової служби, встановлений для солдатів і сержантів, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.

Для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра, строк альтернативної служби у півтора раза перевищує строк військової служби, встановлений для осіб, які мають відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень.

Початком альтернативної служби вважається день, коли громадянин фактично приступив до роботи на підприємстві, в установі, організації, визначений наказом про прийняття на роботу.

У разі направлення громадянина для проходження альтернативної служби не за місцем проживання, а в місцевість, звідки він не може щоденно повертатися до місця проживання, строк альтернативної служби визначається з урахуванням часу, необхідного для переїзду до місця служби та у зворотному напрямку.

Зміна місця проходження служби

Під час проходження альтернативної служби громадянин має право звернутися до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з мотивованою заявою щодо зміни місця проходження служби, а також дострокового звільнення з неї на підставах, передбачених Законом.

У разі самовільного припинення або систематичного невиконання без поважних причин покладених на громадянина службових обов'язків власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган має право звернутися до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з клопотанням про дострокове розірвання трудового договору.

Власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган не має права в односторонньому порядку достроково розірвати трудовий договір з громадянином, який проходить альтернативну службу.

Припинення альтернативної служби

Альтернативна служба припиняється у разі закінчення строку її проходження або достроково за рішенням місцевої державної адміністрації.

Рішення місцевої державної адміністрації щодо дострокового припинення альтернативної служби є обов'язковим як для власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, так і для громадянина.

Альтернативна служба достроково припиняється у разі:

  • призову громадянина на строкову військову службу за власним бажанням;
  • визнання громадянина непридатним за станом здоров'я для подальшого проходження військової служби на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
  • виникнення у громадянина права на відстрочку внаслідок зміни сімейних обставин, передбаченого законодавством про військовий
  • обов'язок і військову службу;
  • засудження громадянина до позбавлення волі;
  • порушення вимог статті 8 Закону.