Порядок встановлення індивідуальної (автономної) системи опалення: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
 
(Не показані 12 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база: ==
== Нормативна база ==
 
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1875-15 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2633-15 Закон України «Про теплопостачання»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2633-15 Закон України «Про теплопостачання»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/630-2005-%D0%BF «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630]
* [https://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1478-05 «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0982-19 ПОРЯДОК відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169]
== Право споживача на відключення централізованого опалення ==
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
 
Відключення від мереж централізованого опалення та можливість встановлення індивідуального опалення у багатоповерхових житлових будинках регулюється
 
Порядком відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання)  та постачання гарячої води, який затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169 (із змінами, далі – Порядок).
 
Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» .
 
Система індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) - комплекс обладнання та матеріалів, розміщених в окремому будинку, квартирі, нежитловому приміщенні багатоквартирного будинку, що є самостійними об’єктами нерухомого майна, призначений для виробництва теплової енергії для потреб опалення такого нерухомого майна, а також за потреби приготування гарячої води.
 
=== Процедура переходу на автономне опалення у квартирі ===
Усі питання щодо відключення від централізованого опалення та перехід на індивідуальне регулює Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води. Чинний порядок затверджений у 2019 році наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
 
Процедура переходу на автономний обігрів квартири складається з кількох етапів – далі детально розглянемо кожен з них.
 
=== Звернення до комісії ===
Перший етап переходу – подання заяви про відключення від централізованого опалення в орган місцевого самоврядування (міську раду) власником або співвласниками приміщення. Заяву подають у ЦНАП.
 
Цю заяву передають на розгляд комісії. На найближчих зборах у присутності заявника розглядають заяву та ухвалюють рішення – його передають до органу місцевого самоврядування, а заявник отримує копію.
 
=== Згода всіх жителів ===
У разі, якщо йдеться про багатоквартирний будинок – до заяви додають витяг з протоколу зборів мешканців, який підтверджує, що було ухвалене рішення про відключення будинку від мережі.
 
=== Рішення органу місцевого самоврядування ===
Далі відбувається засідання органу місцевого самоврядування (міської чи селищної ради) за участі заявника. На ньому, згідно із законом, приймають рішення з урахуванням рекомендацій від комісії.
 
=== Отримання дозволу через суд (якщо необхідно) ===
У разі отримання відмови у наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та встановлення автономного – рішення органів місцевого самоврядування можна оскаржувати у судовому порядку.
 
Зауважимо, що до 2018 року індивідуальні споживачі не могли бути відключені від мережі – відключення було можливе тільки цілого будинку за рішенням усіх його мешканців. Наразі, відключення можливе і для кожного індивідуального споживача – квартири.
 
Також до уваги беруться технічні можливості газо-, електро- та водопостачання, які потрібні для живлення запропонованої індивідуальної системи обігріву.
 
== Порядок відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків від ЦО та/або ГВП ==
Власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання. Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП.
 
Заява про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП передається на розгляд Комісії, яка на найближчому засіданні розглядає відповідну заяву за участю заявника чи його уповноваженого представника. Комісія передає рішення до органу місцевого самоврядування протягом п’яти робочих днів із дня його прийняття. Копія рішення Комісії надається заявникові.


== Право споживача на відключення централізованого опалення. ==
Орган місцевого самоврядування на найближчому засіданні за участі заявника чи його уповноваженого представника приймає відповідно до законодавства рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП з урахуванням рекомендацій Комісії. Копія рішення органу місцевого самоврядування надається заявникові.


Відключення від мереж централізованого опалення та можливість встановлення індивідуального опалення у багатоповерхових житлових будинках регулюється [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/630-2005-%D0%BF Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення], затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі – Правила) та [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1478-05 Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання], який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (далі – Порядок).<br />
'''Для відключення будівлі власник (співвласники) забезпечує''' розроблення проєкту відключення будівлі від ЦО та/або ГВП, який має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил, і проекту системи індивідуального чи автономного теплопостачання будівлі, який розробляється з урахуванням схеми теплопостачання населеного пункту та має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил.


Згідно з [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/630-2005-%D0%BF пунктом 26 Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення], затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2633-15 схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Саме тому самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води заборонено.<br />
Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється виконавцем відповідної комунальної послуги, або оператором зовнішніх інженерних мереж, якщо він не є виконавцем комунальної послуги, або залученим власником (співвласниками) суб’єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження відповідної господарської діяльності.  


Отже, запровадження права споживача на відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води можливе лише за умови комплексного урахування технічних, економічних та правових аспектів вирішення цього питання. Зазначений вище Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Для реалізації такого права споживачів, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі – Комісія).
'''''Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється лише в міжопалювальний період, але не пізніше ніж 01 вересня.'''''


== Порядок звернення до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. ==
Після виконання робіт із відключення будівлі від ЦО та/або ГВП складається відповідний акт про відключення будівлі - по одному примірнику для власника/представника співвласників та кожного виконавця відповідної комунальної послуги, а також для оператора зовнішніх інженерних мереж або іншого суб’єкта господарювання (у разі їх залучення). Такий акт підписується усіма присутніми під час відключення сторонами.
==Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП==
Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.  


Власник квартири повинен <big>'''звернутися саме до цієї Комісії з письмовою заявою'''</big> про відключення від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води, у якій має зазначити причини відключення. Комісія може запропонувати перенести розгляд його заяви на погоджений термін у зв’язку з підготовкою рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (під’їзду або секції). У разі бажання власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень відключити весь житловий будинок, секцію або під’їзд будинку від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води вони подають до Комісії колективну заяву про надання дозволу на відключення від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води квартири (нежитлового приміщення, секції, під’їзду, будинку) і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.<br />
'''''Інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.'''''
<big>'''До заяви додається'''</big> копія протоколу загальних зборів мешканців будинку, секції або під’їзду щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, засвідчена власником будинку або уповноваженою ним особою.<br />
                                 
Комісія після вивчення конкретних умов <big>'''у місячний термін приймає рішення'''</big>, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води.<br />
                                                                                                 
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під’їзду) від внутрішньобудинкових мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.<br />


Отримання технічних умов може виконуватися безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником та узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з  централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. Цю заяву розглядає Комісія за участю заявника або його уповноваженого представника.  
Роботи з відключення виконуються у міжопалювальний період.<br />


По закінченні робіт складається <big>'''акт про відключення квартири'''</big> (нежитлового приміщення, секції, під’їзду, будинку) від мереж  централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.<br />
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.


Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.<br />
Для відключення квартири власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проекту встановлення системи індивідуального теплопостачання у такій квартирі. Усі витрати, пов’язані з відокремленням (відключенням) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, здійснюються за рахунок власника.


Отже, на сьогодні законодавство України прямо встановлювати індивідуальне опалення не забороняє.
Для виконання робіт із відокремлення від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги». До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проекту такого відокремлення (відключення).  


== Порядок оскарження відмов. Судова практика у справах. ==
Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається відповідний акт - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб’єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення сторонами.


Рішення Комісії про відмову в наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення може бути оскаржене до адміністративного суду. На сьогоднішній день існують наступні правові позиції судів з даного питання:
'''Не допускається''' примусове відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до ЦО та ГВП, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП інших власників квартир та нежитлових приміщень.
* ухвала ВАСУ від 06.07.2016 справа № 569/4809/15-а;
* ухвала ВАСУ від  18.10.2016 справа № 242/3245/14-а;
* ухвала ВАСУ від 15.06.2016 справа № 242/3235/14-а;
* постанова ВАСУ від 02.04.2015 справа № 2а/1522/5940/11.
* ухвала ВАСУ від 28.05.2015 справа № 2а-2745/11;<br />


Проаналізувавши наведену судову практику та нормативні акти, які регулюють дані правовідносини, приходимо до висновку, що чинним законодавством не передбачено відключення індивідуальних споживачів теплової енергії, що мешкають у багатоповерхових будинках, від мереж централізованого опалення. Таке відключення можливе виключно щодо окремих житлових будинків, за наявності згоди всіх власників квартир, розташованих в будинку та з урахуванням технічних можливостей газопостачання, електропостачання, водопостачання даного населеного пункту щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.
==== Порядок оскарження відмов ====
Рішення органів місцевого самоврядування про відмову в наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення може бути '''оскаржене в судовому порядку'''. [http://wiki.legalaid.gov.ua:8555/index.php/%D0%97%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B4%D0%BE_%D1%81%D1%83%D0%B4%D1%83:_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B2_%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%96%D0%B9_%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%96]. <br />
'''Увага!''' Законодавством не передбачено відключення індивідуальних споживачів теплової енергії, що мешкають у багатоповерхових будинках, від мереж централізованого опалення. Таке відключення можливе виключно щодо окремих житлових будинків, за наявності згоди всіх власників квартир, розташованих в будинку та з урахуванням технічних можливостей газопостачання, електропостачання, водопостачання даного населеного пункту щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.


[[категорія:Вирішення житлових спорів]]
[[категорія: Житлове право]]
[[Категорія:Місцеві державні адміністрації, інші органи державного управління в адміністративно-територіальних одиницях України]]
[[Категорія:Органи місцевого самоврядування]]
[[Категорія:Захист прав споживачів]]

Поточна версія на 12:10, 19 серпня 2024

Нормативна база

Право споживача на відключення централізованого опалення

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

Відключення від мереж централізованого опалення та можливість встановлення індивідуального опалення у багатоповерхових житлових будинках регулюється

Порядком відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання)  та постачання гарячої води, який затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169 (із змінами, далі – Порядок).

Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» .

Система індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) - комплекс обладнання та матеріалів, розміщених в окремому будинку, квартирі, нежитловому приміщенні багатоквартирного будинку, що є самостійними об’єктами нерухомого майна, призначений для виробництва теплової енергії для потреб опалення такого нерухомого майна, а також за потреби приготування гарячої води.

Процедура переходу на автономне опалення у квартирі

Усі питання щодо відключення від централізованого опалення та перехід на індивідуальне регулює Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води. Чинний порядок затверджений у 2019 році наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Процедура переходу на автономний обігрів квартири складається з кількох етапів – далі детально розглянемо кожен з них.

Звернення до комісії

Перший етап переходу – подання заяви про відключення від централізованого опалення в орган місцевого самоврядування (міську раду) власником або співвласниками приміщення. Заяву подають у ЦНАП.

Цю заяву передають на розгляд комісії. На найближчих зборах у присутності заявника розглядають заяву та ухвалюють рішення – його передають до органу місцевого самоврядування, а заявник отримує копію.

Згода всіх жителів

У разі, якщо йдеться про багатоквартирний будинок – до заяви додають витяг з протоколу зборів мешканців, який підтверджує, що було ухвалене рішення про відключення будинку від мережі.

Рішення органу місцевого самоврядування

Далі відбувається засідання органу місцевого самоврядування (міської чи селищної ради) за участі заявника. На ньому, згідно із законом, приймають рішення з урахуванням рекомендацій від комісії.

Отримання дозволу через суд (якщо необхідно)

У разі отримання відмови у наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та встановлення автономного – рішення органів місцевого самоврядування можна оскаржувати у судовому порядку.

Зауважимо, що до 2018 року індивідуальні споживачі не могли бути відключені від мережі – відключення було можливе тільки цілого будинку за рішенням усіх його мешканців. Наразі, відключення можливе і для кожного індивідуального споживача – квартири.

Також до уваги беруться технічні можливості газо-, електро- та водопостачання, які потрібні для живлення запропонованої індивідуальної системи обігріву.

Порядок відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків від ЦО та/або ГВП

Власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання. Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП.

Заява про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП передається на розгляд Комісії, яка на найближчому засіданні розглядає відповідну заяву за участю заявника чи його уповноваженого представника. Комісія передає рішення до органу місцевого самоврядування протягом п’яти робочих днів із дня його прийняття. Копія рішення Комісії надається заявникові.

Орган місцевого самоврядування на найближчому засіданні за участі заявника чи його уповноваженого представника приймає відповідно до законодавства рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП з урахуванням рекомендацій Комісії. Копія рішення органу місцевого самоврядування надається заявникові.

Для відключення будівлі власник (співвласники) забезпечує розроблення проєкту відключення будівлі від ЦО та/або ГВП, який має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил, і проекту системи індивідуального чи автономного теплопостачання будівлі, який розробляється з урахуванням схеми теплопостачання населеного пункту та має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил.

Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється виконавцем відповідної комунальної послуги, або оператором зовнішніх інженерних мереж, якщо він не є виконавцем комунальної послуги, або залученим власником (співвласниками) суб’єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження відповідної господарської діяльності.

Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється лише в міжопалювальний період, але не пізніше ніж 01 вересня.

Після виконання робіт із відключення будівлі від ЦО та/або ГВП складається відповідний акт про відключення будівлі - по одному примірнику для власника/представника співвласників та кожного виконавця відповідної комунальної послуги, а також для оператора зовнішніх інженерних мереж або іншого суб’єкта господарювання (у разі їх залучення). Такий акт підписується усіма присутніми під час відключення сторонами.

Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП

Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. Цю заяву розглядає Комісія за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.

Для відключення квартири власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проекту встановлення системи індивідуального теплопостачання у такій квартирі. Усі витрати, пов’язані з відокремленням (відключенням) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, здійснюються за рахунок власника.

Для виконання робіт із відокремлення від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги». До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проекту такого відокремлення (відключення).

Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається відповідний акт - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб’єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення сторонами.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до ЦО та ГВП, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП інших власників квартир та нежитлових приміщень.

Порядок оскарження відмов

Рішення органів місцевого самоврядування про відмову в наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення може бути оскаржене в судовому порядку. [1].
Увага! Законодавством не передбачено відключення індивідуальних споживачів теплової енергії, що мешкають у багатоповерхових будинках, від мереж централізованого опалення. Таке відключення можливе виключно щодо окремих житлових будинків, за наявності згоди всіх власників квартир, розташованих в будинку та з урахуванням технічних можливостей газопостачання, електропостачання, водопостачання даного населеного пункту щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.