Досудове розслідування: загальні положення: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показано 23 проміжні версії 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1697-18/page Закон України "Про прокуратуру"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0918-17#Text Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.07.2017 № 570 "Про організацію діяльності слідчих підрозділів Національної поліції України"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0298905-20#Text Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затверджене наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298]
== Загальні положення ==
'''Досудове розслідування''' - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text пункт 5 частини першої статті З Кримінального процесуального кодексу України]) (далі - КПК України).


* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України.]
Одним із суб'єктів, які реалізують завдання кримінального судочинства, є <u>слідчий</u>, котрий у своїй професійній діяльності застосовує положення кримінального процесуального законодавства.
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1697-18/page Закон України "Про прокуратуру"] від 14.10.2014 № 1697-VII.
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0918-17/paran9#n9 Про організацію діяльності органів досудового розслідування Національної поліції України : наказ МВС України від 06.07.2017 № 570, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.07.2017 за № 918/30786.]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0680-16 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань : наказ Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2016 р. за №680/28810.]


== Визначення основних термінів ==
'''Слідчий''' - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text пункт 17 частини першої статті З КПК України]).


У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. З [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran389#n389 Кримінального процесуального кодексу України] (далі КПК України) досудовим розслідуванням визнається стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому КПК України ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text частина перша статті 215 КПК України]).
Одним із суб'єктів, які реалізують завдання кримінального судочинства, є слідчий, котрий у своїй професійній діяльності застосовує положення кримінального процесуального законодавства.


Слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу державного бюро розслідувань, органу Державної кримінально-виконавчої служби України, підрозділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень (п. 17 ч. 1 ст. З [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran389#n389 КПК України]).<br />
Ключовим суб'єктом з боку обвинувачення також є <u>прокурор</u>, який згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text пунктом 15 частини першої статті З КПК України] визнається особа, яка обіймає посаду, передбачену [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1697-18#Text статтею 15 Закону України «Про прокуратуру»], та діє у межах своїх повноважень.
 
Ключовим суб'єктом з боку обвинувачення також є прокурор. Згідно з п. 15 ч. 1 ст. З [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran389#n389 КПК України] прокурором визнається особа, яка обіймає посаду, передбачену ст. 15 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1697-18/page Закону України «Про прокуратуру»], та діє у межах своїх повноважень.


Умови досудового розслідування регулюють норми КПК України, що визначають:
# початок досудового розслідування;
# підслідність;
# об’єднання і виділення матеріалів досудового розслідування;
# місце проведення досудового розслідування;
# строки досудового розслідування;
# розгляд клопотань під час досудового розслідування;
# ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення;
# недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування тощо.
== Початок досудового розслідування ==
== Початок досудового розслідування ==
Слідчий, дізнавач, прокурор '''невідкладно, але не пізніше 24 годин''' після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2632 частина перша статті 214 КПК України]).


Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2035#n2035 ч. 1 ст. 214 КПК України].<br />
Слідчий, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог КПК України, починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення від заявника до правоохоронного органу, що фактично і є передумовою для початку досудового розслідування. Ця інформація подається у вигляді заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення як в усній формі (викладена фізичною особою і оформлена в письмовій формі посадовою особою), так і письмово (надіслана поштою або передана фізичною особою до відповідного органу, установи особисто).


Слідчий, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК України], починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення від заявника до правоохоронного органу, що фактично і є передумовою для початку досудового розслідування. Ця інформація подається у вигляді заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення як в усній формі (викладена фізичною особою і оформлена в письмовій формі посадовою особою), так і письмово (надіслана поштою або передана фізичною особою до відповідного органу, установи особисто).
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Порядок та підстави звернення до поліції за фактами вчинення кримінальних правопорушень]]


Якщо особа безпосередньо звертається до слідчого, прокурора або іншої службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, - приймається заява про вчинене кримінальне правопорушення або складається протокол прийняття усної заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Якщо особа безпосередньо звертається до слідчого, прокурора або іншої службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, - приймається заява про вчинене кримінальне правопорушення або складається протокол прийняття усної заяви про вчинення кримінального правопорушення.


Із заявою чи повідомленням може звернутися як заявник, так і потерпілий. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran860#n860 ст. 60 КПК України]).
'''Заявником''' є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2632 стаття 60 КПК України]).  


Потерпілим, згідно з [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 ч. 1 ст. 55 КПК України], є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
'''Заявник має право''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran860#n860:~:text=2.%20%D0%97%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%BC%D0%B0%D1%94%20%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%3A (частина друга статті 60 КПК України])''':'''
 
Права та обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її як потерпілого. Потерпілому вручається пам'ятка про його процесуальні права та обов'язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 ч. 2 ст. 55 КПК України]). Другий екземпляр пам'ятки долучається до матеріалів досудового розслідування із відповідною відміткою про її вручення потерпілому.
 
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 ч. 3 ст. 55 КПК України]).
 
У відповідності до [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran860#n860 ч. 2 ст. 60 КПК України] заявник має право:
* отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;
* отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;
* отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
* отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР);
* подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;
* подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;
* отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.
* отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.
'''Потерпілим''' у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 частина перша статті 55 КПК України]). Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 частина друга статті 55 КПК України]).  Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran801#n801 частина третя статті 55 КПК України]). 
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Визнання особи потерпілою, її права та обов’язки]]


Внесення відомостей до ЄРДР визначає момент початку досудового розслідування.  
== Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) ==
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) визначає момент початку досудового розслідування.  


ЄРДР - це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, які використовуються для формування звітності та надання інформації про відомості, внесені до Реєстру.
'''ЄРДР''' - це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, які використовуються для формування звітності та надання інформації про відомості, внесені до ЄРДР.


ЄРДР утворено та ведеться відповідно до вимог КПК України, Положення про порядок ведення ЄРДР, затвердженого [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0680-16 наказом Генерального прокурора України №139 від 06.04.2016].
ЄРДР утворено та ведеться відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0298905-20#Text Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298].


Реєстрація кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2070#n2070 ст. 218 КПК України]).
Реєстрація кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться <u>місце вчинення кримінального правопорушення</u> ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2070#n2070 стаття 218 КПК України]).


У разі виникнення процесуальної необхідності (обрання запобіжного заходу, видання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій тощо) відомості з ЄРДР надаються у вигляді витягу з Реєстру. Витяг з ЄРДР - це документ про внесення певних відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або про відсутність таких у ЄРДР, отриманих за параметрами пошуку. Витяги надаються на спеціальних бланках та засвідчуються підписом уповноваженої особи.
У разі виникнення процесуальної необхідності (обрання запобіжного заходу, видання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій тощо) відомості з ЄРДР надаються у вигляді витягу з ЄРДР.


Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою передбачену законом юридичну відповідальність ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 ч. 3 ст. 214 КПК України]). З огляду на те, що жодних відомостей про відповідальність за невнесення, несвоєчасне внесення відомостей до ЄРДР, а також про проведення будь-яких процесуальних дій до його внесення у кримінальному, адміністративному законодавстві немає, вважається, що дієвим заходом в такому випадку буде притягнення винної особи до дисциплінарної відповідальності.
'''Витяг з ЄРДР''' - це документ про внесення певних відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або про відсутність таких у ЄРДР, отриманих за параметрами пошуку. Витяги надаються на спеціальних бланках та засвідчуються підписом уповноваженої особи.


Єдиною слідчою дією, яку КПК України дозволяє проводити у невідкладних випадках до моменту внесення відомостей до ЄРДР, є огляд місця події ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 ч. 3 ст. 214 КПК України]). Під невідкладними випадками розуміється ситуація, за якої зволікання з проведенням огляду місця події може призвести до втрати матеріальних слідів кримінального правопорушення, знарядь та засобів його вчинення, втрати інформації про осіб, що його вчинили.
Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Реєстру або без такого внесення <u>не допускається</u> і тягне за собою передбачену законом юридичну відповідальність ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 частина третя статті 214 КПК України]). З огляду на те, що жодних відомостей про відповідальність за невнесення, несвоєчасне внесення відомостей до ЄРДР, а також про проведення будь-яких процесуальних дій до його внесення у кримінальному, адміністративному законодавстві немає, вважається, що дієвим заходом в такому випадку буде притягнення винної особи до дисциплінарної відповідальності.


Законом передбачено обов'язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 ч. 4 ст. 214 КПК України]).  
Єдиною слідчою дією, яку КПК України дозволяє проводити у невідкладних випадках до моменту внесення відомостей до ЄРДР, є <u>огляд місця події</u> ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 частина третя статті 214 КПК України]). Під невідкладними випадками розуміється ситуація, за якої зволікання з проведенням огляду місця події може призвести до втрати матеріальних слідів кримінального правопорушення, знарядь та засобів його вчинення, втрати інформації про осіб, що його вчинили.


До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:
Законом передбачено обов'язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення <u>не допускається</u> ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 частина четверта статті 214 КПК України]).


<u>До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:</u>
# дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
# дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
# прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
# прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
Рядок 62: Рядок 70:
# попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
# попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
#  прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
#  прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
#  інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 ч. 5 ст. 214 КПК України]).
#  інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036:~:text=5.%20%D0%94%D0%BE%20%D0%84%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B5%D1%94%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%20%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%8C%20%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%3A частина п'ята статті 214 КПК України]).
У ЄРДР автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.


У ЄРДР автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Отримавши відповідні матеріали, слідчий невідкладно у повідомленні про початок досудового розслідування доводить про це до відома прокурора, зазначаючи підставу початку провадження та інші відомості, передбачені частиною п'ятою статті 214 КПК України, а також направляє повідомлення заявнику та потерпілому про початок досудового розслідування, відповідно до вимог [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran1281#n1281 статті 111 КПК України].
 
== Складання процесуальних документів під час досудового розслідування ==
Кожна слідча (розшукова) чи інша процесуальна дія фіксується в одному або кількох процесуальних документах, форма яких визначена кримінально-процесуальним законодавством.
 
Основні види кримінально-процесуальних документів під час досудового розслідування: постанова, протокол, обвинувальний акт.


Отримавши відповідні матеріали, слідчий невідкладно у повідомленні про початок досудового розслідування доводить про це до відома прокурора, зазначаючи підставу початку провадження та інші відомості, передбачені [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 ч. 5 ст. 214 КПК України], а також направляє повідомлення заявнику та потерпілому про початок досудового розслідування, у відповідності до вимог [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran1281#n1281 ст. 111 КПК України].  
'''Постанова''' - це процесуальний документ, у якому мотивуються та формулюються рішення слідчого, дізнавача, прокурора, прийняті відповідно до вимог КПК України. Постанова виноситься у випадках, передбачених КПК України (наприклад, про [[Зупинення досудового розслідування. Тактика захисту|зупинення досудового розслідування]]), а також коли слідчий, дізнавач, прокурор визнає це за необхідне.  


Факти скерування кримінального провадження до іншого органу досудового розслідування та отримання його останнім підтверджуються слідчим відповідного правоохоронного органу шляхом внесення до ЄРДР відомостей про рух кримінального провадження.
Постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з: 1) вступної частини, яка повинна містити відомості про: місце і час прийняття постанови; прізвище, ім’я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову; 2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу; 3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про: зміст прийнятого процесуального рішення; місце та час (строки) його виконання; особу, якій належить виконати постанову; можливість та порядок оскарження постанови ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036:~:text=5.%20%D0%94%D0%BE%20%D0%84%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B5%D1%94%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%20%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%8C%20%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%3A частина п'ята статті 110 КПК України]).  


Досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2070#n2070 ч. 1 ст. 218 КПК України]).
'''Протокол''' - це процесуальний документ, у якому фіксується хід і результати проведення процесуальної дії. Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частини третьої статті 104 КПК України] протокол складається із: вступної, описової та заключної частини.


Додатками до протоколу можуть бути:
# спеціально виготовлені копії, зразки об’єктів, речей і документів;
# письмові пояснення спеціалістів, які брали участь у проведенні відповідної процесуальної дії;
# стенограма, аудіо-, відеозапис процесуальної дії;
# фототаблиці, схеми, зліпки, носії комп’ютерної інформації та інші матеріали, які пояснюють зміст протоколу ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина друга статті 105 КПК України]).
'''Обвинувальний акт''' - це процесуальний документ, який складається за результатами досудового розслідування у разі, якщо слідчим встановлені достатні підстави для розгляду матеріалів кримінального провадження в судовому засіданні та вирішення питання про винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2036#n2036 частина четверта статті 110 КПК України]).
== Підслідність та її види==
== Підслідність та її види==
'''Предметна (родова)''' - означає, що орган, який буде розслідувати визначається за характером вчиненого кримінального правопорушення, тобто його кваліфікацією. Відповідно в законі для органів досудового розслідування визначені переліки кримінальних правопорушень, віднесених до їх компетенції (наприклад, слідчі органів поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування).
'''Предметна (родова)''' - означає, що орган, який буде розслідувати визначається за характером вчиненого кримінального правопорушення, тобто його кваліфікацією. Відповідно в законі для органів досудового розслідування визначені переліки кримінальних правопорушень, віднесених до їх компетенції (наприклад, слідчі органів поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування).


'''Персональна (спеціальна, суб'єктна)''' - визначається суб'єктом кримінального правопорушення, тобто пов'язана з особистістю підозрюваного, його службовим становищем, особливим правовим статусом в державі (наприклад, слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених Головою Національного банку України, його першим заступником чи заступником, членом Ради національної безпеки і оборони України, суддею чи працівником правоохоронного органу тощо);
'''Персональна (спеціальна, суб'єктна)''' - визначається суб'єктом кримінального правопорушення, тобто пов'язана з особистістю підозрюваного, його службовим становищем, особливим правовим статусом в державі (наприклад, слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених Головою Національного банку України, його першим заступником чи заступником, членом Ради національної безпеки і оборони України, суддею чи працівником правоохоронного органу, тощо);


За зв'язком кримінальних проваджень - застосовується тоді, коли розслідування одного кримінального правопорушення пов'язане з розслідуванням іншого;
'''За зв'язком кримінальних проваджень''' - застосовується тоді, коли розслідування одного кримінального правопорушення пов'язане з розслідуванням іншого (наприклад, якщо під час розслідування кримінального правопорушення будуть встановлені злочини, передбачені статтями 384, 385, 386, 387, 388, 396 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України] досудове розслідування провадиться тим органом, до підслідності якого відноситься кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким почато досудове розслідування);


'''Територіальна (місцева)''' - досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 218 КПК).
'''Територіальна (місцева)''' - досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина перша статті 218 КПК України]).


[http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2054#n2054 Ст. 216 КПК України] визначено п’ять органів, що здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень. Зокрема, досудове розслідування здійснюють:  
Визначено п’ять органів, що здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень  [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2054#n2054 (стаття 216 КПК України]):  
* слідчі органів Національної поліції;   
* слідчі органів Національної поліції;   
* слідчі органів безпеки;   
* слідчі органів безпеки;   
* слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства;  
* детективи органів Бюро економічної безпеки;
* слідчі органів державного бюро розслідувань;  
* слідчі органів державного бюро розслідувань;  
* детективи Національного антикорупційного бюро України;
* детективи Національного антикорупційного бюро України.
* слідчі органів Державної кримінально-виконавчої служби України. <br />
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Підсудність провадження або справи та підслідність кримінального правопорушення]]
== Об'єднання і виділення матеріалів досудового розслідування ==
Матеріали кримінального провадження, у тому числі матеріали щодо кримінального проступку та щодо злочину, можуть об’єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2063 статтею 217 КПК України].
 
У разі якщо на розгляд суду першої інстанції надійшли матеріали кримінального провадження щодо особи, стосовно якої цим судом вже здійснюється судове провадження, воно передається складу суду, що його здійснює, для вирішення питання про їх об’єднання ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 2 статті 334 КПК України]).
 
<u>В одному провадженні можуть бути об’єднані матеріали досудових розслідувань:</u>
* щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення;
* щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень;
* якщо не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами).
Не можуть бути об’єднані в одне провадження матеріали досудових розслідувань щодо кримінального проступку та щодо злочину, крім випадків, коли це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
 
У разі необхідності матеріали досудового розслідування щодо одного або кількох кримінальних правопорушень можуть бути виділені в окреме провадження, якщо одна особа підозрюється у вчиненні кількох кримінальних правопорушень або дві чи більше особи підозрюються у вчиненні одного чи більше кримінальних правопорушень ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2063:~:text=3.%20%D0%A3%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%96%20%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%85%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96,%D1%87%D0%B8%20%D0%B1%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B5%20%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%85%20%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D1%8C. частина 3 статті 217 КПК України] ).
 
<u>Виділення матеріалів досудового розслідування відбувається у разі:</u>
* якщо у кримінальному провадженні є два або декілька підозрюваних, а підстави для зупинення стосуються не всіх, прокурор має право виділити досудове розслідування і зупинити його стосовно окремих підозрюваних ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 3 статті 280 КПК України]);
* якщо кримінальне провадження здійснюється щодо кількох осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні одного або кількох кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма підозрюваними чи обвинуваченими. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), з якими досягнуто згоди, підлягає виділенню в окреме провадження ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 8 статті 469 КПК України]);
* якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від різних кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма потерпілими, угода може бути укладена з одним (кількома) з підозрюваних чи обвинувачених.  Кримінальне провадження щодо особи (осіб), яка досягла згоди, підлягає виділенню в окреме провадження ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 8 статті 469 КПК України]);
* якщо неповнолітній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення разом із повнолітнім, повинна бути з’ясована можливість виділення в окреме цього кримінального провадження щодо неповнолітнього під час досудового розслідування ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n3773:~:text=%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F%20494.%20%D0%92%D0%B8%D0%B4%D1%96%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B2%20%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE%20%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%2C%20%D0%B2%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%BC стаття 494 КПК України]).
Матеріали досудового розслідування не можуть бути виділені в окреме провадження, якщо це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2063 частина 4 статті 217 КПК України]).
 
Рішення про об’єднання чи виділення матеріалів досудового розслідування приймається прокурором та не може бути оскаржене ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2063:~:text=6.%20%D0%A0%D1%96%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%20%D0%BE%D0%B1%E2%80%99%D1%94%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D1%87%D0%B8%20%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D1%96%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B2%20%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BD%D0%B5%20%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%20%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B8%20%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B5. частина 6 статті 217 КПК України)].
== Місце провадження досудового розслідування ==
Відповідно до  [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2078#n2078 статті 218 КПК України]досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
 
Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він зобов’язаний '''протягом п’яти днів''' з дня встановлення таких обставин письмово повідомити про них прокурора та проводити розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.
 
Прокурор розглядає письмове повідомлення слідчого '''протягом десяти днів''' з дня його отримання та в разі підтвердження наведених у ньому обставин зобов’язаний прийняти постанову про визначення підслідності.


Даний перелік є вичерпним. Вказана стаття також передбачає до підслідності якого з вказаних органів відноситься відповідне кримінальне правопорушення, передбачене [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/paran2#n2 Кримінальним кодексом України] (далі КК України).
Прокурор у разі самостійного встановлення обставин, що свідчать про необхідність визначення іншої підслідності, '''протягом десяти днів''' з дня встановлення таких обставин зобов’язаний прийняти постанову про визначення підслідності.


Відповідно до [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran4150#n4150 абз. 3 п. 1 Розділу Х «Прикінцеві положення» КПК України] положення [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2054#n2054 ч. 4 ст. 216 КПК України] щодо підслідності вводяться в дію з дня початку діяльності Державного бюро розслідувань України (але не пізніше п’яти років з дня набрання чинності КПК України), до початку діяльності ДБР України провадження у вказаних справах здійснюються слідчими органів прокуратури.  
Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо.


У кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених ст.ст. 84, 385, 386, 387, 388, 396 ([http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/paran2655#n2655 глава 18 «Злочини проти правосуддя»]) КК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу, до підслідності якого відноситься злочин, у зв’язку з яким почато досудове розслідування  ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/page9 ч. 7 ст. 216 КПК України]).
На початку розслідування слідчий перевіряє наявність вже розпочатих досудових розслідувань щодо того ж кримінального правопорушення.


== Строки досудового розслідування ==
У разі якщо буде встановлено, що іншим слідчим органу досудового розслідування або слідчим іншого органу досудового розслідування розпочато кримінальне провадження щодо того ж кримінального правопорушення, слідчий передає слідчому, який здійснює досудове розслідування, наявні у нього матеріали та відомості, повідомляє про це прокурора, потерпілого або заявника та вносить відповідні відомості до ЄРДР.
 
Якщо під час досудового слідства буде встановлено, що особа вчинила кримінальний проступок за відсутності в її діях складу злочину, слідчий за погодженням із прокурором надсилає матеріали кримінального провадження керівнику органу дізнання з урахуванням підслідності.
 
Якщо при здійсненні дізнання буде встановлено, що особа вчинила злочин, дізнавач за погодженням із прокурором надсилає матеріали кримінального провадження керівнику органу досудового розслідування з урахуванням підслідності.


Згідно [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2078#n2078 ст. 219 КПК України] строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.<br />
Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня.  


Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:<br />
Слідчий, прокурор має право провадити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії на території, яка знаходиться під юрисдикцією іншого органу досудового розслідування, або своєю постановою доручити їх проведення такому органу досудового розслідування, який зобов’язаний її виконати.
== Строки досудового розслідування ==
Згідно зі [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2078#n2078 статтею 219 КПК України] строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.


# шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
<u>З дня повідомлення особі про підозру</u> <u>досудове розслідування повинно бути закінчено:</u>
# дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
* протягом 72 годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n3773 частиною четвертою статті 298<sup>2</sup> КПК України];
# вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.<br />
*протягом 20 діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім;
Досудове розслідування повинно бути закінчено:<br />
*протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n3773 частиною другою статті 298<sup>4</sup> КПК України];
# протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
* протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
# протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.<br />
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2631#n2631 параграфом 4 глави 24 КПК України]. При цьому <u>загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:</u>
* одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n3773 пунктами 1 і 2 частини третьої статті 219 КПК України];
* шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
* дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2078 статтею 290 КПК України], не включається у строки, передбачені цією статтею, крім дня прийняття відповідної постанови та дня повідомлення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.


Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2631#n2631 параграфом 4 глави 24 КПК України]. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:<br />
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені цією статтею, крім випадків винесення такої постанови у порядку, встановленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2078 статтею 615 КПК України].
# двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
# шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;
# дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.<br />


Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2593#n2593 ст. 290 КПК України], не включається у строки досудового розслідування.<br />
<u>Загальний строк досудового розслідування при об’єднанні кримінальних проваджень</u> у порядку, передбаченому статтею 217 цього Кодексу, визначається:


Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки досудового розслідування.
1) у провадженнях, які розслідувалися в один проміжок часу, - шляхом поглинання меншого строку більшим;
Загальний строк досудового розслідування при об’єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2063#n2063 ст. 217 КПК України], визначається:
# у провадженнях, які розслідувалися в один проміжок часу, - шляхом поглинання меншого строку більшим;
# у провадженнях, які розслідувалися в різні проміжки часу, - шляхом додавання строків досудового розслідування по кожному із таких проваджень, які не пересікаються, в межах строків досудового розслідування злочину, який передбачає найбільш тривалий строк досудового розслідування з урахуванням можливості його продовження, передбаченої частиною другою цієї статті.<br />


Обрахований загальний строк досудового розслідування в об’єднаному кримінальному провадженні визначається прокурором, зазначеним у [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2639#n2639 ч. 4 ст. 295 КПК України], про що ним виноситься відповідна постанова. У разі необхідності одночасно з обрахуванням загального строку в об’єднаному кримінальному провадженні може бути вирішено питання його продовження.
2) у провадженнях, які розслідувалися в різні проміжки часу, - шляхом додавання строків досудового розслідування по кожному із таких проваджень, які не пересікаються, в межах строків досудового розслідування злочину, який передбачає найбільш тривалий строк досудового розслідування з урахуванням можливості його продовження, передбаченої [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2078 частиною другою статті 219 КПК України].


Продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.
Строк досудового розслідування може бути продовжено з підстав, передбачених у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2632 статті 294 КПК України].


Копія клопотання вручається слідчим або прокурором, що здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування, підозрюваному та його захиснику не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання клопотання прокурору, що уповноважений на розгляд питання про продовження строку досудового розслідування.
Продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення здійснюється за '''клопотанням''' слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.


Підозрюваний, його захисник мають право до подання клопотання про продовження строку досудового розслідування подати слідчому або прокурору, який ініціює це питання, письмові заперечення, які обов’язково долучаються до клопотання і разом з ним подаються прокурору, уповноваженому на його розгляд.
Копія клопотання вручається слідчим або прокурором, що здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування, підозрюваному та його захиснику <u>не пізніше ніж за п’ять днів</u> до дня подання клопотання прокурору, що уповноважений на розгляд питання про продовження строку досудового розслідування.


Прокурор, уповноважений розглядати питання продовження строку досудового розслідування, зобов’язаний розглянути клопотання не пізніше трьох днів з дня його отримання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування.
Підозрюваний, його захисник мають право до подання клопотання про продовження строку досудового розслідування подати слідчому або прокурору, який ініціює це питання, '''письмові заперечення''', які обов’язково долучаються до клопотання і разом з ним подаються прокурору, уповноваженому на його розгляд.


Рішення прокурора про продовження строку досудового розслідування або про відмову у такому продовженні приймається у формі постанови ([http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2639#n2639 ст. 295 КПК України]).<br />
Прокурор, уповноважений розглядати питання продовження строку досудового розслідування, зобов’язаний розглянути клопотання <u>не пізніше трьох днів</u> з дня його отримання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування.
Якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, такий строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2078#n2078 п.п. 1-3 ч. 2 ст. 219 КПК України].


Рішення прокурора про продовження строку досудового розслідування або про відмову у такому продовженні приймається у формі '''постанови''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n3773 частина 5 статті 295 КПК України]).
== Розгляд клопотань під час досудового розслідування ==
== Розгляд клопотань під час досудового розслідування ==
Розгляд клопотань під час досудового розслідування здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 статті 220 КПК України].


Під час досудового розслідування сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вправі подавати слідчому, прокурору клопотання про виконання будь-яких процесуальних дій, а останні зобов’язані розглянути такі клопотання в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.
Клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.


Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин - надсилається їй ([http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2087#n2087 ст. 220 КПК України]).
Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин - надсилається їй.
== Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування ==
Слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язаний за '''клопотанням''' сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм для ознайомлення матеріали досудового розслідування до його завершення, за виключенням матеріалів про застосування [[Забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві|заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві]], а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.


Слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм для ознайомлення матеріали досудового розслідування до його завершення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.
Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій чи примірників таких матеріалів ([http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2090#n2090 стаття 221 КПК України]).
== Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування ==
Відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 1 статті 222 КПК України]).


Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії ([http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/paran2090#n2090 ст. 221 КПК України]).
Слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв’язку з участю в ньому, про їх обов’язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2087 частина 2 статті 222 КПК України]).


== Див. також ==
* [[Досудове розслідування кримінального провадження та судовий розгляд в умовах воєнного стану]]
*[[Зупинення досудового розслідування. Тактика захисту]]
* [[Особливості проведення спеціального досудового розслідування]]
* [[Форми закінчення досудового розслідування]]
* [[Відкриття матеріалів досудового розслідування іншій стороні в кримінальному провадженні]]
* [[Продовження строку досудового розслідування]]
* [[Оскарження бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування]]
* [[Особливості досудового розслідування кримінальних проваджень щодо застосування примусових заходів медичного характеру]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]

Поточна версія на 08:30, 18 липня 2024

Нормативна база

Загальні положення

Досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження (пункт 5 частини першої статті З Кримінального процесуального кодексу України) (далі - КПК України).

Одним із суб'єктів, які реалізують завдання кримінального судочинства, є слідчий, котрий у своїй професійній діяльності застосовує положення кримінального процесуального законодавства.

Слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень (пункт 17 частини першої статті З КПК України).

Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому КПК України (частина перша статті 215 КПК України).

Ключовим суб'єктом з боку обвинувачення також є прокурор, який згідно з пунктом 15 частини першої статті З КПК України визнається особа, яка обіймає посаду, передбачену статтею 15 Закону України «Про прокуратуру», та діє у межах своїх повноважень.

Умови досудового розслідування регулюють норми КПК України, що визначають:

  1. початок досудового розслідування;
  2. підслідність;
  3. об’єднання і виділення матеріалів досудового розслідування;
  4. місце проведення досудового розслідування;
  5. строки досудового розслідування;
  6. розгляд клопотань під час досудового розслідування;
  7. ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення;
  8. недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування тощо.

Початок досудового розслідування

Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (частина перша статті 214 КПК України).

Слідчий, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог КПК України, починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення від заявника до правоохоронного органу, що фактично і є передумовою для початку досудового розслідування. Ця інформація подається у вигляді заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення як в усній формі (викладена фізичною особою і оформлена в письмовій формі посадовою особою), так і письмово (надіслана поштою або передана фізичною особою до відповідного органу, установи особисто).

Детальніше див.: Порядок та підстави звернення до поліції за фактами вчинення кримінальних правопорушень

Якщо особа безпосередньо звертається до слідчого, прокурора або іншої службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, - приймається заява про вчинене кримінальне правопорушення або складається протокол прийняття усної заяви про вчинення кримінального правопорушення.

Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим (стаття 60 КПК України).

Заявник має право (частина друга статті 60 КПК України):

  • отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;
  • отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР);
  • подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;
  • отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди (частина перша статті 55 КПК України). Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого (частина друга статті 55 КПК України). Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого (частина третя статті 55 КПК України).

Детальніше див.: Визнання особи потерпілою, її права та обов’язки

Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР)

Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) визначає момент початку досудового розслідування.

ЄРДР - це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, які використовуються для формування звітності та надання інформації про відомості, внесені до ЄРДР.

ЄРДР утворено та ведеться відповідно до вимог КПК України, Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298.

Реєстрація кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення (стаття 218 КПК України).

У разі виникнення процесуальної необхідності (обрання запобіжного заходу, видання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій тощо) відомості з ЄРДР надаються у вигляді витягу з ЄРДР.

Витяг з ЄРДР - це документ про внесення певних відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або про відсутність таких у ЄРДР, отриманих за параметрами пошуку. Витяги надаються на спеціальних бланках та засвідчуються підписом уповноваженої особи.

Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою передбачену законом юридичну відповідальність (частина третя статті 214 КПК України). З огляду на те, що жодних відомостей про відповідальність за невнесення, несвоєчасне внесення відомостей до ЄРДР, а також про проведення будь-яких процесуальних дій до його внесення у кримінальному, адміністративному законодавстві немає, вважається, що дієвим заходом в такому випадку буде притягнення винної особи до дисциплінарної відповідальності.

Єдиною слідчою дією, яку КПК України дозволяє проводити у невідкладних випадках до моменту внесення відомостей до ЄРДР, є огляд місця події (частина третя статті 214 КПК України). Під невідкладними випадками розуміється ситуація, за якої зволікання з проведенням огляду місця події може призвести до втрати матеріальних слідів кримінального правопорушення, знарядь та засобів його вчинення, втрати інформації про осіб, що його вчинили.

Законом передбачено обов'язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається (частина четверта статті 214 КПК України).

До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:

  1. дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
  2. прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
  3. інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
  4. короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;
  5. попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
  6. прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
  7. інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань (частина п'ята статті 214 КПК України).

У ЄРДР автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.

Отримавши відповідні матеріали, слідчий невідкладно у повідомленні про початок досудового розслідування доводить про це до відома прокурора, зазначаючи підставу початку провадження та інші відомості, передбачені частиною п'ятою статті 214 КПК України, а також направляє повідомлення заявнику та потерпілому про початок досудового розслідування, відповідно до вимог статті 111 КПК України.

Складання процесуальних документів під час досудового розслідування

Кожна слідча (розшукова) чи інша процесуальна дія фіксується в одному або кількох процесуальних документах, форма яких визначена кримінально-процесуальним законодавством.

Основні види кримінально-процесуальних документів під час досудового розслідування: постанова, протокол, обвинувальний акт.

Постанова - це процесуальний документ, у якому мотивуються та формулюються рішення слідчого, дізнавача, прокурора, прийняті відповідно до вимог КПК України. Постанова виноситься у випадках, передбачених КПК України (наприклад, про зупинення досудового розслідування), а також коли слідчий, дізнавач, прокурор визнає це за необхідне.

Постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з: 1) вступної частини, яка повинна містити відомості про: місце і час прийняття постанови; прізвище, ім’я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову; 2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу; 3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про: зміст прийнятого процесуального рішення; місце та час (строки) його виконання; особу, якій належить виконати постанову; можливість та порядок оскарження постанови (частина п'ята статті 110 КПК України).

Протокол - це процесуальний документ, у якому фіксується хід і результати проведення процесуальної дії. Відповідно до частини третьої статті 104 КПК України протокол складається із: вступної, описової та заключної частини.

Додатками до протоколу можуть бути:

  1. спеціально виготовлені копії, зразки об’єктів, речей і документів;
  2. письмові пояснення спеціалістів, які брали участь у проведенні відповідної процесуальної дії;
  3. стенограма, аудіо-, відеозапис процесуальної дії;
  4. фототаблиці, схеми, зліпки, носії комп’ютерної інформації та інші матеріали, які пояснюють зміст протоколу (частина друга статті 105 КПК України).

Обвинувальний акт - це процесуальний документ, який складається за результатами досудового розслідування у разі, якщо слідчим встановлені достатні підстави для розгляду матеріалів кримінального провадження в судовому засіданні та вирішення питання про винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення (частина четверта статті 110 КПК України).

Підслідність та її види

Предметна (родова) - означає, що орган, який буде розслідувати визначається за характером вчиненого кримінального правопорушення, тобто його кваліфікацією. Відповідно в законі для органів досудового розслідування визначені переліки кримінальних правопорушень, віднесених до їх компетенції (наприклад, слідчі органів поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування).

Персональна (спеціальна, суб'єктна) - визначається суб'єктом кримінального правопорушення, тобто пов'язана з особистістю підозрюваного, його службовим становищем, особливим правовим статусом в державі (наприклад, слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених Головою Національного банку України, його першим заступником чи заступником, членом Ради національної безпеки і оборони України, суддею чи працівником правоохоронного органу, тощо);

За зв'язком кримінальних проваджень - застосовується тоді, коли розслідування одного кримінального правопорушення пов'язане з розслідуванням іншого (наприклад, якщо під час розслідування кримінального правопорушення будуть встановлені злочини, передбачені статтями 384, 385, 386, 387, 388, 396 Кримінального кодексу України досудове розслідування провадиться тим органом, до підслідності якого відноситься кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким почато досудове розслідування);

Територіальна (місцева) - досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення (частина перша статті 218 КПК України).

Визначено п’ять органів, що здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень (стаття 216 КПК України):

  • слідчі органів Національної поліції;
  • слідчі органів безпеки;
  • детективи органів Бюро економічної безпеки;
  • слідчі органів державного бюро розслідувань;
  • детективи Національного антикорупційного бюро України.

Детальніше див.: Підсудність провадження або справи та підслідність кримінального правопорушення

Об'єднання і виділення матеріалів досудового розслідування

Матеріали кримінального провадження, у тому числі матеріали щодо кримінального проступку та щодо злочину, можуть об’єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими статтею 217 КПК України.

У разі якщо на розгляд суду першої інстанції надійшли матеріали кримінального провадження щодо особи, стосовно якої цим судом вже здійснюється судове провадження, воно передається складу суду, що його здійснює, для вирішення питання про їх об’єднання (частина 2 статті 334 КПК України).

В одному провадженні можуть бути об’єднані матеріали досудових розслідувань:

  • щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення;
  • щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень;
  • якщо не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами).

Не можуть бути об’єднані в одне провадження матеріали досудових розслідувань щодо кримінального проступку та щодо злочину, крім випадків, коли це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

У разі необхідності матеріали досудового розслідування щодо одного або кількох кримінальних правопорушень можуть бути виділені в окреме провадження, якщо одна особа підозрюється у вчиненні кількох кримінальних правопорушень або дві чи більше особи підозрюються у вчиненні одного чи більше кримінальних правопорушень (частина 3 статті 217 КПК України ).

Виділення матеріалів досудового розслідування відбувається у разі:

  • якщо у кримінальному провадженні є два або декілька підозрюваних, а підстави для зупинення стосуються не всіх, прокурор має право виділити досудове розслідування і зупинити його стосовно окремих підозрюваних (частина 3 статті 280 КПК України);
  • якщо кримінальне провадження здійснюється щодо кількох осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні одного або кількох кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма підозрюваними чи обвинуваченими. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), з якими досягнуто згоди, підлягає виділенню в окреме провадження (частина 8 статті 469 КПК України);
  • якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від різних кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма потерпілими, угода може бути укладена з одним (кількома) з підозрюваних чи обвинувачених. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), яка досягла згоди, підлягає виділенню в окреме провадження (частина 8 статті 469 КПК України);
  • якщо неповнолітній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення разом із повнолітнім, повинна бути з’ясована можливість виділення в окреме цього кримінального провадження щодо неповнолітнього під час досудового розслідування (стаття 494 КПК України).

Матеріали досудового розслідування не можуть бути виділені в окреме провадження, якщо це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду (частина 4 статті 217 КПК України).

Рішення про об’єднання чи виділення матеріалів досудового розслідування приймається прокурором та не може бути оскаржене (частина 6 статті 217 КПК України).

Місце провадження досудового розслідування

Відповідно до статті 218 КПК Українидосудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.

Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він зобов’язаний протягом п’яти днів з дня встановлення таких обставин письмово повідомити про них прокурора та проводити розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.

Прокурор розглядає письмове повідомлення слідчого протягом десяти днів з дня його отримання та в разі підтвердження наведених у ньому обставин зобов’язаний прийняти постанову про визначення підслідності.

Прокурор у разі самостійного встановлення обставин, що свідчать про необхідність визначення іншої підслідності, протягом десяти днів з дня встановлення таких обставин зобов’язаний прийняти постанову про визначення підслідності.

Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо.

На початку розслідування слідчий перевіряє наявність вже розпочатих досудових розслідувань щодо того ж кримінального правопорушення.

У разі якщо буде встановлено, що іншим слідчим органу досудового розслідування або слідчим іншого органу досудового розслідування розпочато кримінальне провадження щодо того ж кримінального правопорушення, слідчий передає слідчому, який здійснює досудове розслідування, наявні у нього матеріали та відомості, повідомляє про це прокурора, потерпілого або заявника та вносить відповідні відомості до ЄРДР.

Якщо під час досудового слідства буде встановлено, що особа вчинила кримінальний проступок за відсутності в її діях складу злочину, слідчий за погодженням із прокурором надсилає матеріали кримінального провадження керівнику органу дізнання з урахуванням підслідності.

Якщо при здійсненні дізнання буде встановлено, що особа вчинила злочин, дізнавач за погодженням із прокурором надсилає матеріали кримінального провадження керівнику органу досудового розслідування з урахуванням підслідності.

Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня.

Слідчий, прокурор має право провадити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії на території, яка знаходиться під юрисдикцією іншого органу досудового розслідування, або своєю постановою доручити їх проведення такому органу досудового розслідування, який зобов’язаний її виконати.

Строки досудового розслідування

Згідно зі статтею 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчено:

  • протягом 72 годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 2982 КПК України;
  • протягом 20 діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім;
  • протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 2984 КПК України;
  • протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК України. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

  • одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої статті 219 КПК України;
  • шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
  • дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 КПК України, не включається у строки, передбачені цією статтею, крім дня прийняття відповідної постанови та дня повідомлення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені цією статтею, крім випадків винесення такої постанови у порядку, встановленому статтею 615 КПК України.

Загальний строк досудового розслідування при об’єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому статтею 217 цього Кодексу, визначається:

1) у провадженнях, які розслідувалися в один проміжок часу, - шляхом поглинання меншого строку більшим;

2) у провадженнях, які розслідувалися в різні проміжки часу, - шляхом додавання строків досудового розслідування по кожному із таких проваджень, які не пересікаються, в межах строків досудового розслідування злочину, який передбачає найбільш тривалий строк досудового розслідування з урахуванням можливості його продовження, передбаченої частиною другою статті 219 КПК України.

Строк досудового розслідування може бути продовжено з підстав, передбачених у статті 294 КПК України.

Продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.

Копія клопотання вручається слідчим або прокурором, що здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування, підозрюваному та його захиснику не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання клопотання прокурору, що уповноважений на розгляд питання про продовження строку досудового розслідування.

Підозрюваний, його захисник мають право до подання клопотання про продовження строку досудового розслідування подати слідчому або прокурору, який ініціює це питання, письмові заперечення, які обов’язково долучаються до клопотання і разом з ним подаються прокурору, уповноваженому на його розгляд.

Прокурор, уповноважений розглядати питання продовження строку досудового розслідування, зобов’язаний розглянути клопотання не пізніше трьох днів з дня його отримання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування.

Рішення прокурора про продовження строку досудового розслідування або про відмову у такому продовженні приймається у формі постанови (частина 5 статті 295 КПК України).

Розгляд клопотань під час досудового розслідування

Розгляд клопотань під час досудового розслідування здійснюється відповідно до статті 220 КПК України.

Клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.

Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин - надсилається їй.

Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування

Слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм для ознайомлення матеріали досудового розслідування до його завершення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій чи примірників таких матеріалів (стаття 221 КПК України).

Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування

Відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим (частина 1 статті 222 КПК України).

Слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв’язку з участю в ньому, про їх обов’язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом (частина 2 статті 222 КПК України).

Див. також