Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
 
(Не показані 7 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Нормативна база''' ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]


* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV
== Загальні положення про зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави ==
* Коментар до Цивільного Кодексу України від 16 січня 2003 р Харитонов Є.О.
Згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5668 статтею 1212 ЦК України], '''зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави - це таке правовідношення, в силу якого одна сторона (набувач), яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої сторони (потерпілого) без достатньої правової підстави або на підставі, яка згодом відпала (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.'''
* Цивільне право України. Договірні та недоговірні зобов´язання. Навчальний посібник. - К.: КНТ, 2006.- 498 c.
<br />
Зазначена норма закону застосовується лише в тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуто з допомогою інших, спеціальних способів захисту.
Зокрема, у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5668 частини першої статті 1212 ЦК України], у тому числі й щодо зобов'язання повернути майно потерпілому ([https://reyestr.court.gov.ua/Review/40731224 постанова Верховного Суду України від 24.09.2014 у справі № 6-122 цс14]).
<br />
Виходячи зі змісту зазначеної норми можна виокремити особливості змісту та елементів кондиційного зобов’язання.  
''Кондикційне зобов’язання виникає за наявності таких умов:'' ''набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.  
''
=== Предмет зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави ===
Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з цим i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.  
<br />
'''Зобов'язання виникають за наявності трьох умов:'''
<br />
# Набуття або збереження майна;
# Набуття або збереження за рахунок іншої особи;
# Відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n63 статтею 11 ЦК України]).


== '''Зобов’язання з набуття, збереження майниа без достатньої правової підстави ==
== Повернення в натурі безпідставно набутого майна ==
Зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави - це таке правовідношення, в силу якого одна сторона (набувач), яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої сторони (потерпілого) без достатньої правової підстави або на підставі, яка згодом відпала (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
<br />
''Зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають при наявності наступних вимог:'' по-перше, необхідно, щоб одна особа набула (зберегла) майно за рахунок іншої; по-друге, необхідно, щоб набуття майна однією особою за рахунок іншої відбулося без достатньої правової підстави, передбаченої законом або угодою.
<br />
У залежності від змісту вимоги, яка пред'являється на підставі зобов'язання, яке виникає у потерпілого, законодавець передбачив можливість повернення набутого (збереженого) майна в натурі.
Майно, яке може бути розпізнане, повертається в натурі. Доходи також повертаються в натурі або у вигляді грошового еквіваленту.
<br />
Незважаючи на те, що в [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5676 статті 1213 ЦК України] мова йде про обов'язок набувача «повернути» набуте, враховуючи певні обставини, може бути повернена не та сама індивідуально визначена річ, а її рівноцінна заміна з числа однорідних.
<br />
'''Не підлягає поверненню безпідставно набуті:'''
<br />
# Заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
# Інше майно, якщо це встановлено законом ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5683 стаття 1215 ЦК України]).


=== '''Суб’єкти зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави''' ===
== Способи захисту набуття, збереження майна без достатньої правової підстави ==
Суб'єктами зобов'язань, що виникають з безпідставного збагачення (тобто набувачем і потерпілим), можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи, а також держави, територіальні громади, Автономна Республіка Крим. Особа, що безпідставно отримала (зберегла) майно, повинна повернути його потерпілому. У разі невиконання цього обов'язку майно підлягає стягненню з означеної особи в судовому порядку.
Права особи, яка вважає себе власником майна, підлягають захисту шляхом задоволення позову до володільця, з використанням правового механізму, установленого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5668 статтею 1212 ЦК України] у разі наявності правових відносин речово-правового характеру безпосередньо між власником та володільцем майна.  


=== '''Предмет зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави''' ===
<br />У разі наявності підстав, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5668 статтею 1212 ЦК України], які дають право витребувати в набувача це майно, можливо застосувати такий ''спосіб захисту як подання кондикційного позову.''
Предметом зобов´язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави є безпідставно набуте майно з усіма змінами, яких воно зазнало або може зазнати,крім:
Кондикція - це позадоговірний зобов’язальний спосіб захисту права власності, який може бути застосований самостійно на підставі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5668 статті 1212 ЦК України] шляхом подання кондикційного позову ([https://reyestr.court.gov.ua/Review/56280404 постанова Верховного Суду України у справі від 02.03.2016 № 6-3090 цс15]).
1) заробітної плати і платежів, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров´я або смертю, аліментів та інших грошових сум, наданих фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) іншого майна, якщо це встановлено законом (ст. 1215 ЦК України)


== '''Повернення в натурі безпідставно набутого майна''' ==
== Судова практика ==
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/56280404 Постанова Верховного Суду України від 02.03.2016 у справі № 6-3090цс15]
У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/40731224 Постанова Верховного Суду України від 24.09.2014 у справі № 6-122цс14]
Зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають при наявності наступних вимог:
По-перше, необхідно, щоб одна особа набула (зберегла) майно за рахунок іншої. Збільшення або збереження в попередньому розмірі майна на одній стороні є результатом відповідного зменшення майна на іншій.
По-друге, необхідно, щоб набуття майна однією особою за рахунок іншої відбулося без достатньої правової підстави, передбаченої законом або угодою.
У залежності від змісту вимоги, яка пред'являється на підставі зобов'язання, яке виникає у потерпілого, законодавець передбачив можливість повернення набутого (збереженого) майна в натурі.
Майно, яке може бути розпізнане, повертається в натурі. Доходи також повертаються в натурі або у вигляді грошового еквіваленту.
Незважаючи на те, що в статті, що коментується, мова йде про обов'язок набувача «повернути» набуте, враховуючи певні обставини, може бути повернена не та сама індивідуально визначена річ, а її рівноцінна заміна з числа однорідних.


[[Категорія: Доробити]]
[[Категорія: Цивільне право]]

Поточна версія на 07:02, 15 травня 2024

Нормативна база

Загальні положення про зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави

Згідно з статтею 1212 ЦК України, зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави - це таке правовідношення, в силу якого одна сторона (набувач), яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої сторони (потерпілого) без достатньої правової підстави або на підставі, яка згодом відпала (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
Зазначена норма закону застосовується лише в тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуто з допомогою інших, спеціальних способів захисту. Зокрема, у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень частини першої статті 1212 ЦК України, у тому числі й щодо зобов'язання повернути майно потерпілому (постанова Верховного Суду України від 24.09.2014 у справі № 6-122 цс14).
Виходячи зі змісту зазначеної норми можна виокремити особливості змісту та елементів кондиційного зобов’язання. Кондикційне зобов’язання виникає за наявності таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Предмет зобов’язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави

Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з цим i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Зобов'язання виникають за наявності трьох умов:

  1. Набуття або збереження майна;
  2. Набуття або збереження за рахунок іншої особи;
  3. Відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Повернення в натурі безпідставно набутого майна

Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають при наявності наступних вимог: по-перше, необхідно, щоб одна особа набула (зберегла) майно за рахунок іншої; по-друге, необхідно, щоб набуття майна однією особою за рахунок іншої відбулося без достатньої правової підстави, передбаченої законом або угодою.
У залежності від змісту вимоги, яка пред'являється на підставі зобов'язання, яке виникає у потерпілого, законодавець передбачив можливість повернення набутого (збереженого) майна в натурі. Майно, яке може бути розпізнане, повертається в натурі. Доходи також повертаються в натурі або у вигляді грошового еквіваленту.
Незважаючи на те, що в статті 1213 ЦК України мова йде про обов'язок набувача «повернути» набуте, враховуючи певні обставини, може бути повернена не та сама індивідуально визначена річ, а її рівноцінна заміна з числа однорідних.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті:

  1. Заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
  2. Інше майно, якщо це встановлено законом (стаття 1215 ЦК України).

Способи захисту набуття, збереження майна без достатньої правової підстави

Права особи, яка вважає себе власником майна, підлягають захисту шляхом задоволення позову до володільця, з використанням правового механізму, установленого статтею 1212 ЦК України у разі наявності правових відносин речово-правового характеру безпосередньо між власником та володільцем майна.


У разі наявності підстав, передбачених статтею 1212 ЦК України, які дають право витребувати в набувача це майно, можливо застосувати такий спосіб захисту як подання кондикційного позову. Кондикція - це позадоговірний зобов’язальний спосіб захисту права власності, який може бути застосований самостійно на підставі статті 1212 ЦК України шляхом подання кондикційного позову (постанова Верховного Суду України у справі від 02.03.2016 № 6-3090 цс15).

Судова практика