Повернення коштів, викрадених з платіжних карток: відмінності між версіями
Немає опису редагування |
Немає опису редагування |
||
Рядок 26: | Рядок 26: | ||
* Ви хочете повернути товар та гроші за нього, а продавець відмовляється це робити. | * Ви хочете повернути товар та гроші за нього, а продавець відмовляється це робити. | ||
Для того, щоб повернути гроші на картку та ініціювати Chargeback, спочатку необхідно отримати виписку, де видно суму сплати, яка, наприклад, списалася двічі. Далі необхідно звернутися до банку, написати заяву про спірну транзакцію та надати відповідний чек. Зверніть увагу на обмеження в часі подання претензій щодо транзакцій (це може бути, наприклад, лише 45 днів). Відповідна інформація зазначається в договорі з банком.<br /> | Для того, щоб повернути гроші на картку та ініціювати Chargeback, спочатку необхідно отримати виписку, де видно суму сплати, яка, наприклад, списалася двічі. Далі необхідно звернутися до банку, написати заяву про спірну транзакцію та надати відповідний чек. Зверніть увагу на обмеження в часі подання претензій щодо транзакцій (це може бути, наприклад, лише 45 днів). Відповідна інформація зазначається в договорі з банком.<br /> | ||
[[Банківське право]] | [[Банківське право]] |
Версія за 12:18, 29 листопада 2016
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"
- Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014р. №705 ”Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів”
Злодії знаходять все нові способи для викрадення коштів з банківських карток. Проте, якщо трапилася неприємна ситуація та у Вас зникли кошти з картки, повернути їх, хоча б частково, ще є шанс. У цьому пластикові картки вигідно відрізняються від звичайного гаманця.
Порядок дій для повернення викрадених коштів
Якщо Ви втратили саму картку або її вкрали разом з гаманцем, одразу блокуйте картку! Звертайтеся до найближчого відділення банку з письмовою заявою або дзвоніть на гарячу лінію Вашого банку. Можливо зловмисники ще не встигли зняти кошти. При зверненні до банку, співробітниками установи перевіряються всі останні транзакції по Вашій карті. Іноді банк вимагає підтвердження того, що Ви самі не зняли ці кошти. Далі всі документи надсилаються до представництва міжнародної платіжної системи. Якщо там визнають, що операція була здійснена незаконно – гроші повернуть на картку. Проте якщо ні, то Ви маєте право оскаржити таке рішення. У разі повторної відмови залишається тільки звертатися до суду.
Судовий порядок
До правоохоронних органів, а саме в поліцію, потрібно звертатися обов`язково. Вам потрібно скласти і подати заяву в міліцію, в якій вказати всі обставини, що такого-то числа з Вашої банківської картки були незаконно списані (або зняті) грошові кошти, Ви зверталися в банк, але відповіді з цього питання так і не отримали. Тому Ви вважаєте, що грошові кошти якимось незаконним чином були списані і попросіть правоохоронні органи розібратися в даній ситуації і притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності. Зверніть увагу, що при цьому необхідно додати до заяви копію звернення до банку, де вказано, що воно прийнято до розгляду. Після відкриття кримінального провадження та встановлення слідством осіб винних у скоєні даного злочину Вам додатково потрібно буде пред`явити до вищевказаних осіб цивільний позов у кримінальній справі (ст.128 КПК України) Банки зобов'язані зі своїх коштів повертати клієнтам гроші, викрадені з їх карт шахраями, якщо немає доказів, що клієнти самі спровокували крадіжку своїми діями або бездіяльністю. Таку можливість дає правова позиція ВСУ, сформульована в ході розгляду справи № 6-71цс15 в рамках розгляду між банком і його клієнтом. Згідно з п. 37.2 ст. 37 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", потерпілому клієнту банк зобов'язаний повернути гроші за рахунок власних коштів плюс пеню. Крім того, п.п. 6.7 і 6.8 положення № 223 визначають, що якщо клієнт відразу ж повідомив банку про невирішеною операції, установа повинна відшкодувати йому суму такої операції. Власник картки не несе відповідальності за проведення платіжної операції, якщо карта була використана без його фізичної участі або електронної ідентифікації. Винятком є випадки, коли було доведено, що дії або бездіяльність власника картки, якими він сприяв втраті або незаконного використання картки, привели до списання грошей.
Вартість
Позивачі за подання до суду позовної заяви про повернення коштів, викрадених з платіжних карток звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»).
Особливі випадки
Крім різноманітних махінацій з картками, ще є ряд ситуацій, коли з картки зникають гроші та коли питання можна вирішити за допомогою так званого чарджбека. Chargeback – фінансова претензія, яка виставляється вашим банком банкові торговця, виходячи з написаної Вами заяви. До уваги! Найпоширеніші ситуації, коли можна ініціювати Chargeback:
- Ви оплатили товар у магазині, а сума списалася з картки двічі.
- Ви заказали та оплатили товар в Інтернеті, проте не отримали його, або Вас не задовольнила якість.
- Вас не влаштовує сума або дата списання грошей.
- Ви абсолютно впевнені, що не робили операцію з карткою.
- Ви хочете повернути товар та гроші за нього, а продавець відмовляється це робити.
Для того, щоб повернути гроші на картку та ініціювати Chargeback, спочатку необхідно отримати виписку, де видно суму сплати, яка, наприклад, списалася двічі. Далі необхідно звернутися до банку, написати заяву про спірну транзакцію та надати відповідний чек. Зверніть увагу на обмеження в часі подання претензій щодо транзакцій (це може бути, наприклад, лише 45 днів). Відповідна інформація зазначається в договорі з банком.
Банківське право