Оскарження незаконних дій/бездіяльності працівника поліції: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/80732-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закон України "Про національну поліцію"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3460-17 Закон України "Про безоплатну правову допомогу"]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України "Про судовий збір"]


* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний Кодекс України];
== Дії поліції, що можуть бути незаконними ==
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/80732-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення];
<u>Незаконними діями поліції можуть бути:</u>
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"];
* активні дії (неналежне спілкування — образи, лайки; незаконний огляд, незаконна перевірка документів, проведення опитування неповнолітніх (стаття 33 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закону України "Про Національну поліцію"]);
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3460-17 Закон України “Про безоплатну правову допомогу”];
* бездільність (ігнорування усної чи письмової заяви про правопорушення; відмова назвати прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення (частина третя стаття 18 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закону України "Про національну поліцію"]; ненадання допомоги у небезпечній ситуації). Такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, передбаченого статтею 365 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального кодексу України]).
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закон України “Про національну поліцію”];
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України “Про судовий збір”];
 
== Основні аспекти ==
<div align="justify">
Поліція не завжди виконує свої обовязки відповідно до закону або свідомої їх порушує. Незаконними можуть бути як АКТИВНІ ДІЇ (неналежне спілкування — образи, лайки; незаконний огляд, незаконна перевірка документів, проведення опитування неповнолітніх (ст. 33 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закону України “Про національну поліцію”]), а також БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ (ігнорування усної чи письмової заяви про правопорушення; відмова називати своє ПІБ (ч. 3 ст. 18 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закону України “Про національну поліцію”], посаду; ненадання допомоги у небезпечній ситуації). Такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину ( ст. 365 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний Кодекс України “Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу”])  
</div>
== Досудовий порядок ==
[[Файл:Порядок оскарження незаконних дій поліцейського. Зразок скарги.jpg|міні|Порядок оскарження незаконних дій поліцейського. Зразок скарги]]
[[Файл:Порядок оскарження незаконних дій поліцейського. Зразок скарги.jpg|міні|Порядок оскарження незаконних дій поліцейського. Зразок скарги]]
=== Куди звернутись ===
<div align="justify">
На осіб, які вчинили незаконні дії/бездіяльність (не злочин) по відношенню до особи, яка не є учасником процесу: не законний огляд, неналежне спілкування, ігнорування, то на таких осіб подається скарга. Така скарга подається у письмовій формі на керівника поліції або до служби безпеки відповідного територіального органу в порядку [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"].<br />
Також скарга може бути викладена усно за номером “102” або “0-800-50-02-02” (call-центр, куди можна повідомити про неправомірні дії поліції”). Також можна направити копію листа в місцеву прокуратуру, яка буде тримати справу на контролі.<br />
<br />
Якщо скоєно злочин, то така заява про скоєння злочину подається відповідно до КПКУ до місцевої прокуратури (в майбутньому — Державному бюро розслідувань).
</div>
=== Вартість ===


Вартість подання скарги або заяви — безкоштовно.
== Куди звернутись ==
Для оскарження незаконні дії/бездіяльність працівника поліції (незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування) особа, щодо якої вчинено такі дії, має право в письмовій формі направити '''скаргу''' на керівника поліції, до Служби безпеки відповідного територіального органу або прокуратури в порядку [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"]; повідомити усно за номером "102" або "0-800-50-02-02" (call-центр). <br />
У випадку, якщо дії/бездіяльність працівника поліції містять ознаки злочину, особа має право звернутися з відповідною заявою до [https://dbr.gov.ua/ Державного бюро розслідувань] або його [https://dbr.gov.ua/teritorialni-upravlinna територіальних управлінь].


=== Перелік та зразки необхідних документів. ===
=== Перелік та зразки необхідних документів. ===

Версія за 16:02, 20 березня 2019

Нормативна база

Дії поліції, що можуть бути незаконними

Незаконними діями поліції можуть бути:

  • активні дії (неналежне спілкування — образи, лайки; незаконний огляд, незаконна перевірка документів, проведення опитування неповнолітніх (стаття 33 Закону України "Про Національну поліцію");
  • бездільність (ігнорування усної чи письмової заяви про правопорушення; відмова назвати прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення (частина третя стаття 18 Закону України "Про національну поліцію"; ненадання допомоги у небезпечній ситуації). Такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, передбаченого статтею 365 Кримінального кодексу України).
Порядок оскарження незаконних дій поліцейського. Зразок скарги

Куди звернутись

Для оскарження незаконні дії/бездіяльність працівника поліції (незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування) особа, щодо якої вчинено такі дії, має право в письмовій формі направити скаргу на керівника поліції, до Служби безпеки відповідного територіального органу або прокуратури в порядку Закон України "Про звернення громадян"; повідомити усно за номером "102" або "0-800-50-02-02" (call-центр).
У випадку, якщо дії/бездіяльність працівника поліції містять ознаки злочину, особа має право звернутися з відповідною заявою до Державного бюро розслідувань або його територіальних управлінь.

Перелік та зразки необхідних документів.

Форма заяви на незаконні дії працівника поліції Файл:Зразок заяви на незаконні дії працівника поліції.docx

Строки розгляду питання.

Відповідно до Закон України "Про звернення громадян", термін розгляду — невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня надходження заяви. Цей термін може бути подовжено до 30 днів, про що повідомляють заявника.

Судовий порядок

Види судового розгляду питання порушення прав

На осіб, які вчинили незаконні дії/бездіяльність (не злочин) по відношенню до особи, яка є учасником процесу:
Адміністративного. Адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) відносно органу (посадової особи), який застосував ці заходи, або до суду. (ст. 267 Кодекс України про адміністративні правопорушення)


Кримінального. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Вартість

Вартість — безкоштовно. До суду, відповідно до Закону України “Про судовий збір”.

Строки розгляду питання

Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги.