Порядок переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Поняття міжнародних поштових та експрес-відправлень

Міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв’язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв’язку (пункт 31 частини першої статті 4 Митного кодексу України).

Міжнародні експрес-відправлення - належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк (пункт 32 частини першої статті 4 Митного кодексу України).

Правила переміщення міжнародних поштових та експрес-відправлень

Ввезення експрес-перевізником міжнародних експрес-відправлень на митну територію України або їх вивезення за межі цієї території через пункти пропуску, розташовані у міжнародних аеропортах, а також їх перевантаження здійснюються безпосередньо під бортом повітряного судна або з зони митного контролю пункту пропуску. Перевантаження здійснюється в присутності посадової особи контролюючого органу та відповідних службових осіб аеропорту та перевізника (частина друга статті 233 Митного кодексу України).

Митний орган, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, здійснює пропуск вантажу експрес-перевізника на митну територію України на підставі поданих експрес-перевізником відповідно до вимог статті 194-1 Митного кодексу України загальної декларації прибуття та митної декларації, передбаченої частиною першою статті 94 Митного кодексу України, яка одночасно є документом контролю доставки з пункту пропуску через державний кордон України до центральної сортувальної станції, та направляє його під митним контролем до митного органу призначення.

Вивезення вантажу експрес-перевізника, а також його пропуск за межі митної території України та контроль доставки від центральної сортувальної станції до пункту пропуску через державний кордон України здійснюються на підставі поданої експрес-перевізником митної декларації, передбаченої частиною першою статті 94 Митного кодексу України(частина третя статті 233 Митного кодексу України).

У пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України до товарів, які переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, контроль за дотриманням заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності не здійснюється, а заходи офіційного контролю не проводяться. Митні формальності щодо таких товарів проводяться в найкоротший строк (частина п'ята статті 233 Митного кодексу України).

Міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях (частина восьма статті 233 Митного кодексу України).

Митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, здійснюються в місцях міжнародного поштового обміну, які визначаються операторами поштового зв’язку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або за місцем розташування (проживання) одержувача або відправника. (частина чотирнадцята статті 233 Митного кодексу України).

Митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника) (частина п'ятнадцята статті 233 Митного кодексу України).

Додаткова оплата за міжнародні поштові відправлення для фізичних осіб

Якщо сумарна фактурна вартість товарів міжнародного відправлення фізичній особі в Україну перевищує еквівалент 150 євро (що визначається за курсом валюти відповідно до статті 391.1. Податкового кодексу України), але не перевищує еквівалент 10000 євро, то такі товари оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 % (частина 6 статті 374 Митного кодексу України) та податком на додану вартість за ставкою 20 % (стаття 194 Податкового кодексу України). Базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 150 євро.

Вартість відправлення до 150 євро Вартість відправлення понад 150 євро
Додаткові платежі відсутні ввізне мито: 10% суми від перевищення €150  

ПДВ: 20% від суми перевищення + нараховане мито

Наприклад, вартість міжнародного пересилання в Україну від одного відправника для фізичної особи - одержувача згідно платіжних документів еквівалентна 170 євро. Одержувач має сплатити мито: (170 − 150) × 10% = 2 євро та ПДВ: ((170 − 150) + 2) × 20% = 4,4 євро, що загалом становить 6,4 євро в національній валюті.

Зверніть увагу! Відправлення, які прибули в один день від одного відправника і на одного одержувача об’єднуються і оформлюються залежно від їх загальної вартості.

Одержувач пересилання може за власним бажанням самостійно оформити митні документи, заповнивши стандартну форму М-16, скориставшись сервісом Державної митної служби України, та отримати пересилання після проведення митних процедур, чи довірити цю роботу агенту кур'єрської служби за окрему доплату. В останньому випадку процедура значно спрощується та не потребує особистого втручання, необхідно лише надіслати агенту електронною поштою скан-копії чи фотографії перших двох сторінок паспорту, ІНН та банківської квитанції або чеку про оплату товару, або іншого документу, що підтверджує вартість відправлення, і очікувати пересилання, як зазвичай, а додаткові кошти сплатити під час отримання. Деякі поштові оператори нараховують митні платежі автоматично при формуванні реєстрів на підставі інформації, наданої відправником в електронному вигляді.

Корисно! Вебсайт Державної податкової служби України