Переведення з одного виду пенсії на інший

Матеріал з WikiLegalAid


Кожен має право вибрати один із видів пенсій, якщо за законом він має право одразу на кілька видів пенсійного забезпечення. Буває і так, що право на інший, більш вигідний вид пенсії, людина набуває з часом. Скажімо, отримуючи пенсію по інвалідності, набуває право на пенсію за віком, або пенсіонер за віком набуває право на пенсію по втраті годувальника. Як здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший?
Відповідно до ст. 10 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Виплати спеціальних видів пенсій (наукових, військових, пенсій чорнобильцям і т. д.) регулюються окремими спеціальними законами. Тут же і далі мова піде про пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший.


За нормами статті 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переході з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону №1058: тобто при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. При цьому застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком).
Також, при переході на інший вид пенсії застосовується норма статті 28 Закону №1058, а саме мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, а у жінок 30 років страхового стажу.
З аналізу наведених норм слідує, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розглянемо випадок, коли ОСОБА_1 з 16 липня 2009 року отримує пенсію за віком відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка є різновидом пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах зі зниженням загального пенсійного віку.
Розглянемо випадок, коли ОСОБА_1 з 16 липня 2009 року отримує пенсію за віком відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка є різновидом пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах зі зниженням загального пенсійного віку. В липні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України із заявою про переведення на пенсію відповідно до статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В даному випадку переведення з одного виду пенсії на інший відсутнє, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах, призначена відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та пенсія за віком багатодітним матерям і матерям інвалідів з дитинства, призначена відповідно до ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення", є різновидами пенсії за віком, які призначаються зі зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності підстав, встановлених однією з вказаних статтей.

Куди звертатися:


Заяву про переведення з одного виду пенсії на інший подають до органу Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) заявника. Можна подати заяву про перехід на інший вид пенсії через представника з наданням документа, що підтверджує його повноваження.
Згідно порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заствердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) пункту 1.5. Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
При цьому розмір пенсії визначатиметься (за бажанням особи, що подає заяву про переведення) або лише з урахуванням матеріалів пенсійної справи, або і з урахуванням додатково наданих документів (страховий стаж та заробіток, набутий після останнього перерахунку, враховуватиметься за даними персоніфікованого обліку). Днем звернення вважається день приймання заяви з усіма необхідними документами.

Перелік документів:

== До заяви про переведення на інший вид пенсії (див. додаток 1)потрібно додати:

  1. документ про стаж, який не врахований у пенсійній справі, за період до 1 січня 2004 р. (за період після 1 січня 2004 р. відділ персоніфікованого обліку подає довідку з бази даних системи персоніфікованого обліку);
  2. довідку про заробітну плату за період до 1 липня 2000 р., а з 1 липня 2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу надає відділ персоніфікованого обліку;
  3. документи про виникнення обставин, які впливають на розмір пенсії (наприклад, зміни кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні померлого годувальника, визнання заявника інвалідом або самотнім і таким, що потребує стороннього догляду, тощо).


За переходу на пенсію з інвалідності, орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи витяг з акта огляду МСЕК про відновлення, зняття або зміну групи інвалідності. За переходу на пенсію за втрати годувальника додатково подають: свідоцтво про смерть, довідку про склад сім’ї померлого годувальника, довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про навчання на стаціонарі, документи про перебування члена сім'ї на утриманні годувальника та ін.

Ухвалення рішення:


Не пізніше 10 днів після отримання заяви з усіма необхідними для переходу на інший вид пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи й ухвалює рішення про переведення на інший вид пенсії. При цьому періоди, за які відсутня інформація про сплату страхових внесків у Пенсійний фонд, не враховують. Після отримання даних про їхню оплату проводять перерахунок пенсії з моменту її призначення. Також проводять перерахунок пенсії у разі відсутності даних про середню заробітну плату по Україні за попередній рік. Якщо після проведення перерахунку розмір пенсії зменшився, пенсію в новому розмірі призначають з наступного місяця.
Виплату нової пенсії проводять не пізніше одного місяця від дня ухвалення рішення про переведення на інший вид пенсії. Згідно статті 105 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб у порядку підлеглості до вищого органу або посадової особи, а також у судовому порядку. Про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії Управління Пенсійного фонду України потрібно подати адміністративний позов. Згідно, ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.(Частина друга статті 87 в редакції Закону № 3674-VI від 08.07.2011).
Відповідно до,ст.4 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,- за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

ДОДАТКИ

до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (пункт 4.1 розділу ІV)


Пенсійний фонд України ____________________________ (область, місто)


Управлінню Пенсійного фонду України _____________ району

ЗАЯВА про призначення/перерахунок пенсії Гр. ___________________________________________________________________ (прізвище, ім’я, по батькові)

Дата народження: ____________________Тел:___________________

Адреса: Місце реєстрації


Місце проживання


Паспорт: Серія

Номер

Ким виданий

Дата видачі



Реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) _____________________

Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити) Вид пенсії


Кількість утриманців


Пенсія на іншій підставі, державна допомога, виплата на дитину, страхові виплати

не призначалась/призначалась

На сьогодні


працюю/не працюю/зареєстрований як фізична особа - підприємець

(непотрібне закреслити та завірити підписом) Пенсію прошу виплачувати: Поштою

№ рахунка _________________________________________________________________ в ________________________________________________________________

При призначенні пенсії прошу виключити із підрахунку заробітної плати період з _____ до __________ або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити). Мені відомо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором. Про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім’ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на моє пенсійне забезпечення, зобов’язуюсь своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію.

"___" ____________ 20___ року Підпис заявника _____________

Паспортні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) і подані документи звірено.

М.П. Спеціаліст _________________________

Начальник управління _______________