Лікарняний по догляду за дитиною під час карантину. Право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Що таке карантин?

Карантин – адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Кабінет Міністрів України запроваджує обмежувальні заходи на всій території України. Серед обмежувальних заходів: закриті садочки, школи, навчальні заклади. Для працюючих батьків, яким нема з ким залишити вдома на цей час дитину, карантин — складна проблема. Виникають питання: Чи можуть батьки взяли лікарняний по догляду за дитиною під час карантину? Чи мають батьки право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину? Що для цього потрібно зробити?

Чи відкривають лікарняний матері, якщо дитина перебуває вдома під час карантину в дитячому садку?

Нажаль, якщо дитина цілком здорова, то лікарняний батькам не відкриють. Це прямо прописано в п. 3.15 Інструкції № 455, де вказано: листок непрацездатності не видають для догляду за здоровою дитиною на період карантину. Лише у випадку догляду за хворою дитиною спрацьовують норми розділу 3 Інструкції № 455, коли відкриють листок непрацездатності одному із працюючих членів сім'ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд за дитиною.

Чи мають батьки право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину?

Щодо особливого режиму роботи, то можна говорити про неповний робочий час та гнучкий режим робочого часу. Щодо першого, тобто неповного робочого часу, то відповідно Кодексу Законів про працю (КЗпП), якщо працівник хоче працювати під час карантину, однак не має можливості протягом усього робочого дня перебувати на робочому місці, йому може бути встановлено режим роботи на умовах неповного робочого часу. Для цього необхідно написати заяву. На прохання вагітної жінки або жінки, яка має дітей віком до 14 років або дитину інваліда, та тих, хто виховує малолітніх дітей без матері, роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий час. Для інших категорій працівників неповний робочий час установлюється за угодою між працівником і роботодавцем. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Гнучкий режим робочого часу теж можна використати під час карантину. Чинне законодавство не визначає окремих аспектів застосування гнучкого режиму робочого часу. Тому Мінпраці України розробило Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу де прописані всі ці аспекти.

Що означає гнучкий режим робочого часу?

Це така форма організації праці, коли працівники можуть самостійно регулювати час початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня. Такий режим, зазвичай, передбачає підсумований облік робочого часу. Тобто працівник має повністю відпрацювати установлену законодавством кількість робочих годин (тиждень, місяць, квартал, рік тощо). За таких умов праці загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати 40-годинному робочому тижню.

Див.також Особливості дистанційної (надомної) роботи в умовах карантину