Кримінальна відповідальність за посів або вирощування снотворного маку чи конопель

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 07:12, 23 червня 2017, створена Vitalii.solskyi (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України];<br /> Закон Ук...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Кримінальний кодекс України;

Закон України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори";

Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, Постанова Пленуму Верховного Суду України №4 від 26.04.2002 р.;

Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу, наказ Міністерства охорони здоров’я України № 188 від 01.08.2000 р.

За які дії настає кримінальна відповідальність

Згідно ч. 1 ст. 310 КК України кримінальній відповідальності підлягають особи, які здійснили незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин.

Кримінально-правове поняття посів означає незаконне внесення у відкритий або тимчасовий (закритий) ґрунт насіння снотворного маку чи конопель, а також висаджування у відкритий ґрунт придбаної, тобто вирощеної іншою особою, розсади цих рослин, культивування яких громадянами заборонено. Посів може бути здійснений у будь-якому місці - на присадибних ділянках, пустирищах, на полях державних чи колективних господарств тощо.

Поняття вирощування охоплює різні роботи з догляду за посівами (засіяною площею) і наркотиковмісними рослинами, культивування яких карається у кримінально-правовому порядку (обробка міжрядь, боротьба зі шкідниками і хворобами, знищення бур'янів, підживлення добривами, поливання та інші дії, у т.ч. догляд за розсадою в закритому ґрунті).

За ч. 1 ст. 310 КК України підлягають кваліфікації дії осіб, які незаконно здійснили посів або вирощування снотворного маку в кількості менше 500 рослин чи конопель у кількості менше 50 рослин. Проте зовсім незначна кількість посіяних та/або вирощуваних рослин снотворного маку чи конопель (кілька рослин) може бути підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 106-2 КУпАП.

При підрахунку кількості рослин потрібно брати лише ті, які мають самостійний корінь. Кількість стебел рослини в розрахунок не береться. Злочин вважається закінченим з моменту виконання дій, що утворюють посів (внесення насіння в ґрунт) чи вирощування (коли здійснюються заходи по догляду) рослинних культур, що містять наркотики, - незалежно від того, чи були вирощені снотворний мак або коноплі, чи був зібраний урожай і вироблено (виготовлені) наркотичні засоби.

Кваліфікуючі ознаки злочину

Кваліфікуючими ознаками злочину є незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель:

1) особою, яка була засуджена за цією статтею;

2) особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. ст. 307, 309, 311, 317 КК України;

3) за попередньою змовою групою осіб з метою збуту;

4) у кількості п'ятисот і більше рослин маку снотворного чи п’ятдесят і більше рослин конопель.