Безоплатна передача земельної ділянки громадянам із земель державної і комунальної власності

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:26, 10 жовтня 2016, створена Iryna.malanchuk (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * 1[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 .Конституція України] * 2.[http://zakon5...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Хто може звернутись

Згідно Земельного кодексу України кожен українець, якому виповнилось 18 років, може отримати безкоштовно землю для різних потреб.
Законодавством не передбачено обмежень у виборі місця розташування такої земельної ділянки.

Розміри земельних ділянок, що безоплатно передаються громадянам

Кожен громадянин може одночасно отримати та приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення, тобто передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • - для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
  • - для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
  • - для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
  • - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
  • - для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
  • - для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Куди звертатися для отримання земельної ділянки

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Таким органом щодо земель комунальної власності, переважно розташованих в межах населених пунктів, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а щодо земель державної власності, які, як правило, розташовані за межами населених пунктів, є:

  • - при наданні земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства - Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області;
  • - при наданні земельних ділянок в інших випадках - райдержадміністрація.

Вимоги до заяви (клопотання)

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри (в межах норм безоплатної приватизації). До клопотання потрібно додати:

  • - викопіювання з кадастрової карти (плану) (його можна замовити в районному (міському) управлінні земельних ресурсів) або інші графічні матеріали, на яких слід відзначити бажане місце розташування земельної ділянки;
  • - погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
  • - копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
  • - документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).
  • - За результатами розгляду клопотання, уповноважений орган повинен прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

Термін розгляду такої заяви (клопотання)

Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідним органом влади має бути прийнято в місячний термін.
За цей час його або задовольняють, тобто приймається рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або відмовляють. Якщо клопотання не задовольнили, то ця відповідь повинна бути чітко аргументована в письмовому вигляді.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації і т.д.


Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Щоб знайти таку організацію можна:

  • - звернутися до сусідів чи знайомих, які вже оформили документи на землю, і запитати їх, яка організація це робила;
  • - звернутися до місцевої ради - як правило, на території сільської чи міської ради працюють кілька землевпорядних організацій;
  • - звернутися в районний (міський) відділ (управління) Держгеокадастру України і дізнатися, які організації працюють на території Вашого району або населеного пункту;
  • - здійснити пошук в мережі Інтернет.

Виконавцем робіт у вибраній землевпорядній організації може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника. Складання документації із землеустрою передбачає, що інженер-землевпорядник повинен визначити точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати і скласти кадастровий план земельної ділянки. При необхідності, землевпорядник встановить прикордонні знаки. Це необхідно для того, щоб внести відомості про виділену земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Надалі це дозволить, при необхідності, відновлювати межі ділянки і краще захистити право на землю.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблятиметься виконавцем (землевпорядною організацією)на підставі укладеного з Вами договору.
Термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців. Проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню компетентними органами відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України

Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

Після погодження компетентними органами проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Таку реєстрацію здійснюють реєстратори в територіальному (районному, міському) органі Держгеокадастру України, проте заяву про державну реєстрацію земельної ділянки слід подавати центрів надання адміністративних послуг у відповідному регіоні.
До заяви додається документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
За результатами розгляду заяви, якщо подані документи складені правильно, а межі ділянки не порушують меж вже зареєстрованих ділянок, державний кадастровий реєстратор реєструє земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і видає Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера

Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

Після зазначених вище дій, необхідно подати до органу, уповноваженого розпоряджатися земельною ділянкою, клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

До клопотання слід додати:

  • - Екземпляр погодженого проекту, землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
  • - Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.


Реєстрація права власності на земельну ділянку

Після прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність новий власник реєструє право власності на земельну ділянку. Таку реєстрацію можна провести за вибором в центрах надання адміністративних послуг або в нотаріусів.

Після реєстрації права власності на земельну ділянку видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень. З цього часу право власності на земельну ділянку зареєстровано державою.