Участь потерпілого у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Оновлено посилання та інформацію щодо особливостей участі в умовах адаптивного карантину)
(Не показані 10 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Участь потерпілого у судовому засіданні в режимі відеоконференції ==
== Нормативна база ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text Кримінальний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text Цивільний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#n1514 Закон України «Про судоустрій і статус суддів]
* [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0196750-20#Text Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 23 квітня 2020 року № 196 (далі – Порядок)]
* [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0155750-12#Text Інструкція про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження), затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 15 листопада 2012 року № 155 (далі - Інструкція)]
== Загальна інформація ==
'''Відеоконференція'''  –  це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних ([https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0155750-12#Text пункт 2.1. розділу ІІ Інструкції]).


Наказом ДСА України від 23.04.2020 року №196 затверджено Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду у новій редакції, водночас, наказ ДСА України від 08.04.2020 № 169 визнано таким, що втратив чинність.  
Учасники судового процесу (кримінального провадження) на підставі рішення суду беруть участь у процесуальній дії в режимі відеоконференції у порядку, встановленому процесуальним законодавством.


Відповідно до оновленого Порядку суди можуть використовувати не лише систему відеоконференцзв'язку Easycon, а інші доступні суду та учасниками судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку та відповідаютьвимогам законодавства.
На виконання [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-20#Text Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)"], відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#Text пункту 10 частини першої статті 152, частини п’ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"], та затвердженого [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0196750-20#Text Порядоку], є можливість брати участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.


Як показує судова практика, хоч у вище згаданому наказі відсутня згадка про кримінальний процес, деякі суди за аналогією закону, користуючись Порядоком роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, та зважаючи на дію карантинних обмежень, за заявою потерпілого виносять протокольні ухвали, якими дозволяють потерпілому у кримінальному провадженні брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, в тому числі з використанням власних технічних засобів ([http://кримінальна%20справа%20№305/277/20 http://reyestr.court.gov.ua/Review/91273693]).
== Порядок участі особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції ==
Відповідно до статті 212 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/ed20200813#Text Цивільного процесуального кодексу України] учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в <u>ухвалі про відкриття провадження у справі</u>, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.


Ознайомитися з Порядком роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду можна за посиланням:
Учасник справи подає '''заяву''' про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду <u>не пізніше ніж за п’ять днів</u> до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.


https://dsa.court.gov.ua/userfiles/media/dsa_pres_slujba_2019/dsa_pres_slujba_2020/N_196_20.pdf
Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду <u>з використанням власних технічних засобів та [[Порядок отримання кваліфікованого електронного підпису|електронного цифрового підпису]]</u>.


<https://dsa.court.gov.ua/userfiles/media/dsa_pres_slujba_2019/dsa_pres_slujba_2020/N_196_20.pdf>  
<u>Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.</u>


Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції <u>виключно в приміщенні суду</u>.


Зразок заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду:
У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано <u>не пізніш як за п’ять днів</u> до відповідного судового засідання. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.


http://www.voas.gov.ua/national/zrazki-zayav/ <http://www.voas.gov.ua/national/zrazki-zayav/>
Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.
 
Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.
 
Суд у порядку за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи.
 
== Особливості проведення провадження у режимі відеоконференції в умовах карантину ==
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5492-17#Text Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"] або Державною судовою адміністрацією України.
 
У зв’язку з введенням  карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, судам дозволили використовувати під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах не лише систему відеоконференцзв'язку Easycon, а інші доступні суду та учасниками судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку та відповідають вимогам законодавства (пункт 2 [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0196750-20#Text Порядку]).
Як показує судова практика, хоч у вище згаданому наказі відсутня згадка про кримінальний процес, деякі суди '''''за аналогією закону,''''' користуючись [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0196750-20#Text Порядком], та зважаючи на дію карантинних обмежень, '''''за заявою потерпілого''''' виносять протокольні ухвали, якими '''''дозволяють потерпілому у кримінальному провадженні брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, в тому числі з використанням власних технічних засобів''''' ([http://reyestr.court.gov.ua/Review/91273693 ухвала Тячівського районного суду Закарпатської областікримінальна від 02 вересня 2020 року у справі № 305/277/20]).
 
Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року. Відповідні зміни до Постанови №1236 ухвалили під час засідання Уряду 15 грудня 2021 року.
 
=== Корисні посилання: ===
* [https://oda.court.gov.ua/userfiles/media/sud4813/InstructionsForParticipationInTheCourtSession_1.pdf Інструкція участі в судовому засіданні за допомогою сервісу EASYCON]
* [https://vkz.court.gov.ua/site/manual Інструкціі використання сервісу EASYCON]
 
== Зразки документів ==
[http://www.voas.gov.ua/national/zrazki-zayav/ Зразок заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду]
 
== Див. також ==
* [[Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час кримінального провадження]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]

Версія за 16:03, 25 січня 2022

Нормативна база

Загальна інформація

Відеоконференція – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних (пункт 2.1. розділу ІІ Інструкції).

Учасники судового процесу (кримінального провадження) на підставі рішення суду беруть участь у процесуальній дії в режимі відеоконференції у порядку, встановленому процесуальним законодавством.

На виконання Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", відповідно до пункту 10 частини першої статті 152, частини п’ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", та затвердженого Порядоку, є можливість брати участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

Порядок участі особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції

Відповідно до статті 212 Цивільного процесуального кодексу України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.

Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису.

Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду.

У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п’ять днів до відповідного судового засідання. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.

Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.

Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.

Суд у порядку за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи.

Особливості проведення провадження у режимі відеоконференції в умовах карантину

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.

У зв’язку з введенням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, судам дозволили використовувати під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах не лише систему відеоконференцзв'язку Easycon, а інші доступні суду та учасниками судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку та відповідають вимогам законодавства (пункт 2 Порядку). Як показує судова практика, хоч у вище згаданому наказі відсутня згадка про кримінальний процес, деякі суди за аналогією закону, користуючись Порядком, та зважаючи на дію карантинних обмежень, за заявою потерпілого виносять протокольні ухвали, якими дозволяють потерпілому у кримінальному провадженні брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, в тому числі з використанням власних технічних засобів (ухвала Тячівського районного суду Закарпатської областікримінальна від 02 вересня 2020 року у справі № 305/277/20).

Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року. Відповідні зміни до Постанови №1236 ухвалили під час засідання Уряду 15 грудня 2021 року.

Корисні посилання:

Зразки документів

Зразок заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду

Див. також