Ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі. Виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(внесла зміни у назву підпунктів; додала посилання на правову позицію КС ВСУ і визначення поняття описки в судовому рішенні)
(Не показані 14 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
   
   
== '''Нормативна база''' ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК України)]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанова Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 року ]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі"]  
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 Постанова Пленуму Верховного суду України № 12 від 24.10.2008 року]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 24 жвотня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку]
== Загальна інформація  ==
Виправлення описок чи арифметичних помилок, ухвалення додаткового рішення здійснюється за загальними правилами, визначеними статтями 269-270 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n8081 ЦПК України].


==== Галузь права ====
Рішення  суду, як  найважливіший  акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституцією України] прав  і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права.  У зв'язку з цим суди  повинні  неухильно  додержувати  вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 стаття 263 ЦПК України]).
''Цивільно-процесуальне право''


==== Суб'єкти звернення ====
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 2 ЦПК України], вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 10 ЦПК України], а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон,  що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
''Особи, які беруть участь у справі''


==== Суб'єкти розгляду звернень ====
Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.
''Суд,  що ухвалив рішення''
 
== Куди звернутися ==
<br />
До суду, який ухвалив рішення
 
== Підстави звернення ==
<br />
Наявність підстав, що відображено у [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 269 та ст. 270 ЦПК України].
<br />


Рішення  суду, як  найважливіший  акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав  і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права.  У зв'язку з цим суди  повинні  неухильно  додержувати  вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі ( [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 стаття 263 ЦПК України]).   
== Вирішення в судовому порядку питання про ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі ==
<br />
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Статтею 270 ЦПК України] визначено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
Рішення є  законним  тоді, коли суд, виконавши  всі вимоги цивільного судочинства відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 2  ЦПК], вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно  до  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті  10  ЦПК], а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом,  суд застосовує закон,  що регулює подібні  за  змістом  відносини  (аналогія закону),  а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).  
* стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
<br />
* суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;
Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.
* судом не вирішено питання про судові витрати;
* суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статтею 430 ЦПК України].
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано <u>до закінчення строку на виконання рішення</u>.


== '''Вирішення спору в судовому порядку про ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі''' ==
<br />
'''[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Статтею 270 ЦПК України] визначено, що'''
Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
* 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
* 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;
* 3) судом не вирішено питання про судові витрати;
* 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статтею 430 цього Кодексу].
<br />
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
<br />
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.


== Судовий збір ==
Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути [[Оскарження судового рішення в цивільній справі в суді апеляційної інстанції|оскаржено]].
За подання заяви про ухвалення додаткового рішення - судовий збір не сплачується.


== Строк розгляду справи ==
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 пункту 4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку"] рішення суду першої  інстанції, у тому числі додаткові, [[Заочний розгляд справи у цивільному процесі|заочні]], можуть бути оскаржені в апеляційному порядку як у цілому, так і в частині, а також щодо обставин (фактів), встановлених судом (незалежно від того, чи вплинули висновки суду про ці обставини (факти) на вирішення справи по суті), або резолютивної частини з питань розподілу судових витрат між сторонами, порядку та способу виконання рішення тощо.
Згідно [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 3 ст. 270 ЦПК України], Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.


== '''Зразок заяви про ухвалення додаткового рішення № 1''' ==
=== Судовий збір ===
                                                                                                                               
За подання заяви про ухвалення додаткового рішення - судовий збір не сплачується (пункт 5 частини другої статті 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#Text Закону України "Про судовий збір"]).
<br />
ДО _____________ РАЙОНОГО СУДУ
<br />
______________________ОБЛАСТІ
<br />
вул. _____, буд. ____, м. ___________,
<br />
_________________ області, індекс


<br />
=== Строк розгляду справи ===
Позивач: Іванов Іван Іванович,
Згідно з [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 частиною третьою статті 270 ЦПК України] суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі '''протягом десяти днів''' із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою: _______________________
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />


<br />
== Вирішення в судовому порядку питання про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні ==
Відповідач: _______________________,
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою:
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />


Справа №_____________________________
Згідно вимог [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 269 ЦПК України] суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.
<br />
Суддя_______________________________ 
 
<br />
                                                                            '''Заява'''
                                                              про ухвалення додаткового рішення''' '''


<br />
Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється '''ухвала'''. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.
„____”____________20__ року ___________________________  районний суд м. Кривого Рогу  задовольнив мій позов до ___________________ про стягнення боргу в сумі ________ грн.
<br />


Однак під час цього він не вирішив питання про судові витрати, які я поніс при розгляді справи і які складаються із сплачених мною судового збору в сумі ___грн.
Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.
<br />
 
У відповідності з [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК] України це є підставою для ухвалення додаткового рішення.
<br />
На підставі вищекладеного й у відповідності  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 270 ЦПК України], 
                                                                     
                                                                        '''ПРОШУ СУД:'''
<br />
1. Ухвалити додаткове рішення у справі №_________ про стягнення з _____________ на мою користь судового збору в сумі _____ грн.
<br />
 
Додаток: копія заяви про ухвалення додаткового рішення
 
 <br />
 
„____”____________20__р.                         Підпис                     ПІП      
 
 
== '''Вирішення спору в судовому порядку про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні''' ==
 
'''Згідно вимог [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 269 ЦПК України]''', Суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.
<br />


Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.
Відповідно до пункту 19 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі"] вирішуючи питання про виправлення описок чи  арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення його правосудності. Проте якщо неправильне визначення стягнутої суми було наслідком, наприклад, застосування закону, який  не підлягав застосуванню, то підстав для виправлення арифметичних помилок немає.  
<br />


Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.
Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом, що ухвалив рішення, як із власної ініціативи, так і за заявою осіб, які беруть участь у справі, і <u>незалежно від того, чи виконано рішення</u>, але в межах установленого законом строку, протягом якого воно може бути пред'явлено до примусового виконання. Внесення виправлень у судове рішення, яке не підлягає примусовому виконанню, строком не обмежено.
<br />


''Відповідно до  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 року  «Про судове рішення у цивільній справі»  п.19]'', вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення,  він лише усуває  такі неточності,  які  впливають  на  можливість  реалізації  судового рішення його правосудності.  Проте якщо неправильне  визначення стягнутої  суми  було наслідком, наприклад,  застосування закону, який  не підлягав  застосуванню, то  підстав  для  виправлення арифметичних помилок немає.      Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом,  що ухвалив рішення,  як із власної ініціативи,  так і за заявою осіб, які  беруть  участь  у справі,  і незалежно від того,  чи виконано рішення,  але в межах установленого законом строку, протягом якого воно може  бути  пред'явлено  до примусового виконання.  Внесення виправлень  у  судове  рішення,  яке  не  підлягає  примусовому виконанню, строком не обмежено.  
Після внесення виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.
<br />


Після внесення  виправлень  чи  арифметичних  помилок  текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі  наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.
21.07.2020 р. Першою судовою палатою Касаційного цивільного суду Верховного Суду України у справі № 521/1074/2020 (<nowiki>https://reyestr.court.gov.ua/Review/90498102</nowiki>) дано роз'ясненння, що описка - це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належать написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат та строків тощо.
<br />


''Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 п.4 Постанови Пленуму Верховного суду України № 12 від 24.10.2008 «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку»], рішення  суду  першої  інстанції, у тому числі додаткові, ''
Не є опискою граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його невірного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, невірні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо.
заочні,  можуть бути оскаржені в апеляційному порядку як у цілому, так  і  в  частині,  а також щодо обставин (фактів),  встановлених судом (незалежно від  того,  чи  вплинули  висновки  суду  про  ці обставини  (факти) на вирішення справи по суті),  або резолютивної частини з питань розподілу судових витрат між  сторонами,  порядку та способу виконання рішення тощо.


== Судовий збір ==
=== Судовий збір ===
За подання заяви про виправлення описки у судовому рішенні - судовий збір не сплачується.
За подання заяви про виправлення описки у судовому рішенні - судовий збір не сплачується.


== Строк розгляду справи ==
=== Строк розгляду справи ===
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 3 ст. 269 ЦПК України], заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження до суду.
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 частини третьої статті 269 ЦПК України] заява про внесення виправлень розглядається протягом '''десяти днів''' після її надходження до суду.
 
 
== '''Зразок заяви про виправлення описок у судовому рішенні № 1'''==
                                                                                                                         
ДО _____________ РАЙОНОГО СУДУ
<br />
______________________ОБЛАСТІ
<br />
вул. _____, буд. ____, м. ___________,
<br />
_________________ області, індекс
 
<br />
Позивач:  Іванов Іван Іванович,
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою: _______________________
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />
 
<br />
Відповідач: _______________________,
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою: _______________________
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />
 
Справа №_____________________________
<br />
Суддя_______________________________ 
 
                                                                                  '''ЗАЯВА'''
                                                              про виправлення описок у судовому рішенні
 
<br />
«_____»________  20___ року __________________районним судом м. ____________________ (суддя __________________) прийнято рішення у справі №______________  за позовом  ПІБ_______________ до__________________________________ «Зоря» про зобов’язання виконання
договору_________________________.
<br />
Вказаним рішенням позовні вимоги були задоволені повністю.
<br />
Проте при ознайомленні з текстом судового рішення  мною виявлено, що в ньому допущені описки. А саме:
* у даті прийняття рішення — «______________________ 20______ року»;
* у резолютивній частині рішення невірно зазначено по батькові позивача — «_______________________».
<br />
Зазначені описки унеможливлюють виконання судового рішення.
<br />
У зв’язку з цим та на підставі [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 269 Цивільного процесуального кодексу України],
 
                                                                                  '''ПРОШУ СУД:'''
<br />
1. Виправити описку, допущену в даті прийняття рішення __________________ районним судом м.______________ у справі № ______________, та вказати правильну дату_______________ 20______ року.
<br />
2. Виправити описку, допущену в резолютивній частині рішення, вказавши правильно по батькові позивача ПІБ___________________.
<br />
 
Додаток: копія заяви про виправлення описок у судовому рішенні
<br />
 
«_____»_____________ 20______ року                                підпис                      ПІБ
 
 
== '''Зразок заяви про виправлення описок у судовому рішенні № 2'''==
 
<br />
ДО _____________ РАЙОНОГО СУДУ
<br />
______________________ОБЛАСТІ
<br />
вул. _____, буд. ____, м. ___________,
<br />
_________________ області, індекс
 
<br />
Заявник:      Іванов Іван Іванович,
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою: _______________________
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />
 
<br />
Стягувач:  Петрова Оксана Петрівна,
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженка/уродженець ______________________
<br />
який/яка зареєстрований(-на) за адресою: _______________________
<br>
Фактично проживає за адресою:______________________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв'язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
<br />
 
                                                                      '''Заява'''
                                                          про виправлення описки у судовому рішенні
 
<br />
___.______ 2019 року ______ районним судом _________ області було винесено рішення по цивільній справі № ____/___/18, провадження № ____/____/____, за позовом ________________ до мене, _______________, про стягнення аліментів на утримання неповнолітнього сина Данила, 05.08.2010 року народження.
<br />
Справа знаходилась в провадженні судді ______________.
<br />
В рішенні суду було допущено описку, а саме в абзаці 2 резолютивної частини не вірно вказано період стягнення аліментів, а саме: замість вірного «…, починаючи з 05 лютого 2013 року і до повноліття дитини.» помилково вказано «…, починаючи з 05 лютого 2012 року і до повноліття дитини.».
<br />
Фактично стягувачем по справі Петрової О.П. було подано позовну заяву про стягнення з мене аліментів 05.02.2013 року, після винесення _______ районним судом ________ області рішення про розірвання між нами шлюбу.
<br />
Зазначена описка унеможливлює належне виконання судового рішення.
<br />
За період з лютого 2012 року по січень 2013 року державним виконавцем було нараховано мені для сплати аліментів відповідну суму 6 475,75 грн., яка станом на цей час перетворилася у заборгованість, завдавши  мені  істотні проблеми.
<br />
У зв’язку з цим та на підставі [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 269 Цивільного процесуального кодексу України],
<br />
                                                                            ПРОШУ СУД:
 
<br />
1. Виправити описку, допущену в рішенні ______ районного суду ______області  від «___» _______ 20___ року по цивільній справі № ___/___/___, провадження № ___/____/___  за позовом ______________ до мене, _________________ Павловича, про стягнення аліментів.
 
<br />
2 абз. резолютивної частини рішення викласти в такій редакції:
«Стягнути з Іванова Івана Івановича, ____.___.______ року народження, уродженця _________________, ідентифікаційний номер _______, зареєстрованого __________ аліменти на користь Петрової Оксани Петрівни на утримання сина Іванова Данила Івановича, 05.08.2010 р. народження, в розмірі ¼ частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з ____.____20___ року і до повноліття дитини.»
<br />
 
2. Розглянути заяву без моєї участі, в зв’язку з зайнятістю та відділеним місцем проживання, вимоги підтримую в повному обсязі.


<br />
== Зразки процесуальних документів ==
Додаток:  
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО УХВАЛЕННЯ ДОДАТКОВОГО РІШЕННЯ.docx|міні]]
* копія витягу з Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення _____району суду _______ області від __.___.20___ р., справа № ___/___/____ на 1 арк.;
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ВИПРАВЛЕННЯ ОПИСОК У СУДОВОМУ РІШЕННІ 1.docx|міні]]
* копія виконавчого листа ______ районного суду ______ області від ___.___.20__ року, справа № ___/___/___ на 1 арк.;
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ВИПРАВЛЕННЯ ОПИСОК У СУДОВОМУ РІШЕННІ 2.docx|міні]]
* копія рішення __________ районного суду _______ області від ___.___.20__ р. справа № ___/___/___, про розірвання шлюбу на 1 арк.;
* копія розрахунку заборгованості по аліментам з Іванова І.І. на користь Петрової О.П. від __.__.20__ р. на 1 арк.;
* копія паспорту на 1 арк.;
* копія ідентифікаційного номеру на 1 арк..


<br />
== Судова практика ==
«___» ____________ 20___ року                             підпис                                  І.І. Іванов
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/90111500 Постанова Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 759/9300/13-ц] (відсутність складу колегії суддів апеляційного суду, що ухвалювали у цій справі судове рішення, не є підставою для відмови у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення).
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/94490072?fbclid=IwAR2gJs9IlIEMew_AQPY2p4Evr9jIzhsnZSwOJuF0H5q7IdCNQ97OFvMJLY0 Постанова Верховного Суду від 29 січня 2021 року у справі № 22-ц/354/11] (Суд може виправити лише ті арифметичні помилки, яких він сам припустився. Якщо такі помилки наявні у висновку експерта або в наданих суду документах, вони судом не виправляються. Арифметичні помилки у висновку експерта усуваються шляхом допиту експерта та уточнення ним свого висновку або враховуються судом під час оцінки цього доказу).


== Див. також ==
* [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]
* [[Звернення до суду: окреме провадження]]
* [[Звернення до суду: наказне провадження]]
[[Категорія: Суди]]
[[Категорія: Суди]]


[[Категорія: Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія: Цивільне процесуальне право]]

Версія за 08:19, 2 червня 2021

Нормативна база

Загальна інформація

Виправлення описок чи арифметичних помилок, ухвалення додаткового рішення здійснюється за загальними правилами, визначеними статтями 269-270 ЦПК України.

Рішення суду, як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права. У зв'язку з цим суди повинні неухильно додержувати вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі (стаття 263 ЦПК України).

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 10 ЦПК України, а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.

Вирішення в судовому порядку питання про ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі

Статтею 270 ЦПК України визначено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

  • стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
  • суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;
  • судом не вирішено питання про судові витрати;
  • суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 ЦПК України.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.

Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку" рішення суду першої інстанції, у тому числі додаткові, заочні, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку як у цілому, так і в частині, а також щодо обставин (фактів), встановлених судом (незалежно від того, чи вплинули висновки суду про ці обставини (факти) на вирішення справи по суті), або резолютивної частини з питань розподілу судових витрат між сторонами, порядку та способу виконання рішення тощо.

Судовий збір

За подання заяви про ухвалення додаткового рішення - судовий збір не сплачується (пункт 5 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір").

Строк розгляду справи

Згідно з частиною третьою статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Вирішення в судовому порядку питання про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні

Згідно вимог статті 269 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.

Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.

Відповідно до пункту 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі" вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення його правосудності. Проте якщо неправильне визначення стягнутої суми було наслідком, наприклад, застосування закону, який не підлягав застосуванню, то підстав для виправлення арифметичних помилок немає.

Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом, що ухвалив рішення, як із власної ініціативи, так і за заявою осіб, які беруть участь у справі, і незалежно від того, чи виконано рішення, але в межах установленого законом строку, протягом якого воно може бути пред'явлено до примусового виконання. Внесення виправлень у судове рішення, яке не підлягає примусовому виконанню, строком не обмежено.

Після внесення виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.

21.07.2020 р. Першою судовою палатою Касаційного цивільного суду Верховного Суду України у справі № 521/1074/2020 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/90498102) дано роз'ясненння, що описка - це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належать написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат та строків тощо.

Не є опискою граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його невірного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, невірні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо.

Судовий збір

За подання заяви про виправлення описки у судовому рішенні - судовий збір не сплачується.

Строк розгляду справи

Відповідно до частини третьої статті 269 ЦПК України заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження до суду.

Зразки процесуальних документів

Судова практика

  • Постанова Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 759/9300/13-ц (відсутність складу колегії суддів апеляційного суду, що ухвалювали у цій справі судове рішення, не є підставою для відмови у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення).
  • Постанова Верховного Суду від 29 січня 2021 року у справі № 22-ц/354/11 (Суд може виправити лише ті арифметичні помилки, яких він сам припустився. Якщо такі помилки наявні у висновку експерта або в наданих суду документах, вони судом не виправляються. Арифметичні помилки у висновку експерта усуваються шляхом допиту експерта та уточнення ним свого висновку або враховуються судом під час оцінки цього доказу).

Див. також