Відмінності між версіями «Умисне знищення або пошкодження майна»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(розрахунок заподіяної шкоди)
Рядок 2: Рядок 2:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінальний кодекс України (далі - КК України)]   
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінальний кодекс України (далі - КК України)]   
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України]  
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податкового кодексу України]


== Загальна інформація==
== Загальна інформація==
Відповідно до статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1295 194 КК України] злочином визначється умисне знищення або пошкодження майна.
Відповідно до ч.1  ст. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1295 194 КК України] злочином визначається умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах.
 
Відповідно до ч.2  ст. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1295 194 КК України] злочином визначається те саме діяння, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки.


== Склад злочину ==
== Склад злочину ==
Рядок 35: Рядок 38:


== Кваліфікуючі ознаки умисного знищення або пошкодження майна ==
== Кваліфікуючі ознаки умисного знищення або пошкодження майна ==
* вчинення його шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом;
Кваліфікуючі ознаки ч.1 чи ст. 194 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1295 КК України]:
* заподіяння майнової шкоди в особливо великих розмірах (кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в '''шістсот і більше разів''' перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення);
 
* спричинення загибелі людей чи інших тяжких наслідків (заподіяння тяжкого тілесного ушкодження одному чи кільком особам або тілесного шкодження середньої тяжкості двом чи більше особам). Форма вини у даному випадку стосовно наслідків необережна.
* '''заподіяння майнової шкоди в особливо великих розмірах''' (кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в '''250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян''' на момент вчинення кримінального правопорушення  
 
Неоподаткований мінімум доходів громадян становить 17 грн. проте згідно пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податкового кодексу України] '''<u>в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги</u>''', визначеної підпунктом 169.1.1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податкового кодексу України], а саме у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Станом на листопад 2021 р. 50 % прожиткового мінімуму становить 1189.5 грн. Таким чином станом на листопад 2021 р. 1189.5х250 = 297 375 грн.).
 
Кваліфікуючі ознаки ч.2 чи ст. 194 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1295 КК України]
*вчинення його шляхом підпалу, вибуху чи іншим загально-небезпечним способом;
* спричинення загибелі людей чи інших тяжких наслідків (заподіяння тяжкого тілесного ушкодження одному чи кільком особам або тілесного пошкодження середньої тяжкості двом чи більше особам). Форма вини у даному випадку стосовно наслідків необережна.


== Мотив і мета злочину ==
== Мотив і мета злочину ==
Рядок 43: Рядок 52:


== Санкція (покарання) ==
== Санкція (покарання) ==
# Умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах -  <br />карається <u>[[Виконання покарання у виді штрафу в кримінальному провадженні|штрафом]]</u> від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або <u>[[Порядок виконання покарання у виді громадських робіт|громадськими роботами]]</u> на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або <u>[[Виконання покарання у виді виправних робіт|виправними роботами]]</u> на строк до двох років, або <u>[[Обмеження волі, як вид кримінального покарання|обмеженням волі]]</u> на строк до трьох років, або <u>[[Порядок і умови покарання у виді позбавлення волі|позбавленням волі]]</u> на той самий строк.  
# '''Умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах -''' <br />карається <u>[[Виконання покарання у виді штрафу в кримінальному провадженні|штрафом]]</u> від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або <u>[[Порядок виконання покарання у виді громадських робіт|громадськими роботами]]</u> на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або <u>[[Виконання покарання у виді виправних робіт|виправними роботами]]</u> на строк до двох років, або <u>[[Обмеження волі, як вид кримінального покарання|обмеженням волі]]</u> на строк до трьох років, або <u>[[Порядок і умови покарання у виді позбавлення волі|позбавленням волі]]</u> на той самий строк.  
# Умисне знищення або пошкодження чужого майна, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -<br />карається п<u>озбавленням волі</u> на строк від трьох до десяти років.  
# '''Умисне знищення або пошкодження чужого майна, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загально небезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки''', -<br />карається <u>позбавленням волі</u> на строк від трьох до десяти років.  


== Судова практика ==
== Судова практика ==

Версія за 15:17, 22 листопада 2021

Нормативна база

Загальна інформація

Відповідно до ч.1 ст. 194 КК України злочином визначається умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах.

Відповідно до ч.2 ст. 194 КК України злочином визначається те саме діяння, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки.

Склад злочину

Об'єкт злочину

Безпосереднім об'єктом злочину є право власності.

Додатковими факультативними об'єктами можуть виступати громадський порядок, екологічна безпека, життя і здоров'я людини.

Предметом злочину може бути будь-яке майно, як рухоме, так і нерухоме будь-якої форми власності, крім окремих його видів, знищення чи пошкодження яких передбачено КК України як спеціальний вид знищення чи пошкодження майна.

Об'єктивна сторона

Об'єктивна сторона злочину характеризується суспільно небезпечними діями, які полягають у знищенні, або пошкодженні майна, наслідками у вигляді шкоди у великих розмірах і причинним зв'язком між вказаними діями і наслідками.

Знищення чужого майна – це доведення майна до повної непридатності, що унеможливлює його використання за призначенням і призводить до втрати спо­живчих властивостей та економічної цінності або до повного припинення існування (при цьому втрачені майном властивості не можуть бути відновлені). Наприклад, це спалення будівлі чи споруди, загибель худоби, отруєння напоїв, розтрощення коштовної антикварної речі тощо. У окремих випадках майно може бути знищене без фізичного зіпсування (зокрема, у разі виливання бензину у каналізацію).

Пошкодження чужого майна – це дії, спрямовані на погіршення якості майна, обмеження можливості його використання за при­значенням, при якому споживчі властивості та економічна цінність втрачається не в повному обсязі, а частково. При цьому пошкоджене майно може бути відновлене і знову набу­ти повістю або частково втрачених корисних якостей для вико­ристання його за призначенням, однак для цього необхідні значні витрати коштів і часу. Знищення чи пошкодження чужого майна можуть бути здійснені у будь-який спосіб (розбиття, розламування чи розрізання речі на шматки, дія на річ водою чи повітрям, повне чи часткове розчинення її у воді чи інших рідинах тощо).

Суспільно небезпечні наслідки як ознака об’єктивної сторони злочину полягають у спричиненні знищенням чи пошкодженням чужого майна шкоди у великих розмірах (кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення).

Умисне знищення чи пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом утворює кваліфікований склад цього злочину і потребує кваліфікації за частиною другою статті 194 КК України. Використання майна за його призначенням, що призвело до припинення його існування (наприклад, спалення палива), не може розглядатися як спосіб його знищення чи пошкодження, а тому не утворює складу розглядуваного злочину. За наявності для того підстав зазначені діяння можуть розглядатися як привласнення чи розтрата такого майна.

Суб'єктивна сторона злочину

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим або непрямим умислом. При цьому свідомістю винного охоплюється той факт, що в результаті його дій власникові майна заподіюється велика шкода.

Суб'єкт злочину

Суб'єктом злочину може бути осудна особа, яка досягла 16-річного (частина перша статті 194 КК України) або 14-річного (частина друга статті 194 КК України) віку.

Умисне знищення або пошкодження майна, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища, потребує додаткової кваліфікації за статтями 364 або 365 КК України.

Кваліфікуючі ознаки умисного знищення або пошкодження майна

Кваліфікуючі ознаки ч.1 чи ст. 194 КК України:

  • заподіяння майнової шкоди в особливо великих розмірах (кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення

Неоподаткований мінімум доходів громадян становить 17 грн. проте згідно пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, а саме у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Станом на листопад 2021 р. 50 % прожиткового мінімуму становить 1189.5 грн. Таким чином станом на листопад 2021 р. 1189.5х250 = 297 375 грн.).

Кваліфікуючі ознаки ч.2 чи ст. 194 КК України

  • вчинення його шляхом підпалу, вибуху чи іншим загально-небезпечним способом;
  • спричинення загибелі людей чи інших тяжких наслідків (заподіяння тяжкого тілесного ушкодження одному чи кільком особам або тілесного пошкодження середньої тяжкості двом чи більше особам). Форма вини у даному випадку стосовно наслідків необережна.

Мотив і мета злочину

Такі елементи складу як мотив і мета не є обов'язковими ознаками цього злочину, але їх встановлення є важливим в плані відмежування його від інших злочинів, вчинення яких може супроводжуватись знищенням чи пошкодженням чужого майна. Це, зокрема, стосується таких злочинів, як диверсія (стаття 113 КК України), вимагання (стаття189 КК України), терористичний акт (стаття 258 КК України), масові заворушення (стаття 294 КК України).

Санкція (покарання)

  1. Умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах -
    карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
  2. Умисне знищення або пошкодження чужого майна, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загально небезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -
    карається позбавленням волі на строк від трьох до десяти років.

Судова практика

Див. також