Укладення рамкових угод при проведенні відкритих торгів

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 10:07, 2 березня 2021, створена Vasyl.basko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == Цивільний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text] <br> Господарськ...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Цивільний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text]
Господарський кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15]
Закон України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text]
Особливості закупівель за рамковими угодами та їх укладення, затверджені Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.09.2017р. №1372 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text]
Розʼяснення Мінекономрозвитку №3304-04/22470-06 від 29.05.2019р. «Щодо укладання і виконання рамкових угод» https://www.me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList?id=f2e30594-ba6c-420f-9c24-2a852415a884&tag=InforezKnowledgeDb&lang=uk-UA&fCtx=inName&fText

Загальні положення

Рамкова угода - правочин, що укладається одним чи кількома замовниками (у тому числі централізованою закупівельною організацією) в порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», з кількома учасниками процедури закупівлі з метою визначення основних умов закупівлі окремих товарів і послуг для укладення відповідних договорів про закупівлю протягом строку дії рамкової угоди.
Рамкова угода укладається відповідно до Цивільного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text] та Господарського кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15] з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text] та Особливостями закупівель за рамковими угодами та їх укладення, затверджені Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.09.2017р. №1372 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text].
Закупівля за рамковими угодами може здійснюватися:
- замовником;
- централізованою закупівельною організацією (далі - ЦЗО) в інтересах замовників. Рамкова угода укладається:
- у разі здійснення закупівлі за рамковою угодою замовником - замовником та учасниками-переможцями;
- у разі здійснення закупівлі за рамковою угодою ЦЗО - ЦЗО, усіма замовниками, в інтересах яких проводиться закупівля за рамковою угодою, а також усіма учасниками-переможцями.

Закупівля за рамковими угодами умовно поділяється на 2 етапи:
перший етап – проведення процедури відкритих торгів для укладання рамкової угоди;
другий етап – проведення відбору для укладення договору про закупівлю за рамковою угодою.

Для укладання рамкової угоди на першому етапі передбачається:
- оприлюднення оголошення ( у тому числі додатково англійською мовою);
- оприлюднення тендерної документації про проведення закупівлі не пізніше ніж за 30 днів до дня розкриття тендерних пропозицій;
- розкриття, розгляд та оцінка тендерних пропозицій учасників;
- визначення переможців торгів.

Отже, перший етап завершується укладанням рамкової угоди.

При цьому звертаємо увагу, що розгляд тендерних пропозицій на відповідність вимогам тендерної документації здійснюється до проведення автоматичної оцінки тендерних пропозицій (електронного аукціону).

На другому етапі передбачається проведення відбору для укладання договорів про закупівлю за рамковою угодою:
- з використанням електронного аукціону (у разі подання двох і більше пропозицій);
- без використання електронного аукціону (у разі подання однієї пропозиції);
- визначення переможця та укладення договору про закупівлю;
- проведення повторного відбору, у разі неподання жодним з учасників пропозицій, які є стороною рамкової угоди.

Отже, для здійснення придбання товару або послуги замовник, по-перше, проводить процедуру відкритих торгів, за результатами якої укладає рамкову угоду, а по-друге, здійснює відбір/відбори згідно з умовами укладеної рамкової угоди, за результатами якого/яких укладається власне договір/договори про закупівлю.
З огляду на викладене та ураховуючи, що механізм застосування рамкових угод в електронній системі закупівель є новим інструментом для замовників, для наочності та однозначного розуміння процесу здійснення таких закупівель у Додатках 1 та 2 до Рекомендацій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3304-04/22470-06 від 29.05.2019р. «Щодо укладання і виконання рамкових угод» https://www.me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList?id=f2e30594-ba6c-420f-9c24-2a852415a884&tag=InforezKnowledgeDb&lang=uk-UA&fCtx=inName&fText] схематично зображені етапи проведення відкритих торгів для укладання рамкової угоди та проведення відбору для укладення договору про закупівлю.

Рамкові угоди

Укладення рамкових угод здійснюється за результатами проведення відкритих торгів з урахуванням вимог статті 15 Закону України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text].
Оголошення про проведення закупівлі для укладення рамкової угоди повинно містити наступну інформацію:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником і назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі та частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
3) кількість та місце поставки товарів або надання послуг;
4) очікувана вартість предмета закупівлі;
5) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
6) умови оплати;
7) мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції;
8) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
9) дата та час розкриття тендерних пропозицій;
10) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки;
11) перелік критеріїв оцінки та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію;
12) строк, на який укладається рамкова угода, що не може перевищувати чотирьох років;
13) кількість учасників, з якими буде укладено рамкову угоду;
14) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в інтересах якого (яких) проводиться закупівля за рамковою угодою (у разі проведення закупівлі за рамковою угодою централізованою закупівельною організацією в інтересах замовника).
В оголошенні про проведення закупівлі для укладення рамкової угоди може зазначатися інша інформація.
Строк для подання тендерних пропозицій встановлюється відповідно до абзацу другого частини третьої статті 20 цього Закону https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text], розкриття тендерних пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацом третім частини першої статті 28 цього Закону https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text], розгляд та оцінка тендерних пропозицій відбуваються у порядку, передбаченому частинами другою і дванадцятою статті 29 цього Закону https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text].

Важливо! Рамкова угода укладається з кількома учасниками, які визнані переможцями відкритих торгів, за умови, що участь у ній беруть не менше трьох учасників.
У разі надходження тендерних пропозицій у кількості меншій, ніж заявлена кількість учасників, або відхилення отриманих тендерних пропозицій на підставах, установлених цим Законом, замовник має право укласти рамкову угоду з тими учасниками, пропозиції яких не відхилені, але не менше ніж з трьома.
Один замовник може бути стороною однієї або кількох рамкових угод. Замовник протягом семи робочих днів з дня укладення рамкової угоди оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text] оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду.

Зверніть увагу! Оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду повинно містити наступну інформацію:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником і назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі та частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
3) орієнтовна кількість та місце поставки товарів, надання послуг;
4) ціна за одиницю товару;
5) номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель;
6) дата укладення рамкової угоди;
7) строк, на який укладено рамкову угоду;
8) ідентифікаційний код кожного учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) постачальника товарів чи надавача послуг, з яким укладено рамкову угоду;
9) місцезнаходження (для юридичної особи) або місце проживання (для фізичної особи) учасників, з якими укладено рамкову угоду, номер телефону.

В оголошенні з відомостями про укладену рамкову угоду може зазначатися інша інформація.

Планування закупівель за рамковою угодою

Планування закупівель за рамковою угодою здійснюється відповідно до статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text] з урахуванням Особливостей закупівель за рамковими угодами та їх укладення, затверджені Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 15.09.2017р. №1372.
Під час зазначення розміру бюджетного призначення за кошторисом або очікуваної вартості предмета закупівлі в річному плані закупівель указується очікувана вартість предмета закупівлі в разі укладення рамкової угоди строком до одного року або очікувана вартість предмета закупівлі з урахуванням усього строку дії рамкової угоди - у разі укладення рамкової угоди на строк більше ніж один рік.
Закупівля за рамковою угодою ЦЗО в інтересах замовників оприлюднюється в річному плані закупівель ЦЗО та не відображається в річних планах замовників, в інтересах яких проводиться закупівля за рамковою угодою.
У разі здійснення закупівель за рамковою угодою ЦЗО в інтересах замовників у річному плані додатково зазначаються найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовників в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія, в інтересах яких проводиться закупівля за рамковою угодою.
У разі укладення рамкової угоди на строк більше ніж один рік у річному плані закупівель замовника/ЦЗО зазначається строк, на який планується укласти рамкову угоду.

Зміст рамкової угоди

Проект рамкової угоди, яка входить до складу тендерної документації, повинен містити:
- предмет закупівлі товарів (послуг);
- найменування, номенклатуру, асортимент товарів (послуг);
- технічні та якісні характеристики предмета закупівлі;
- вимоги щодо якості товарів (послуг);
- орієнтовну кількість товарів або кількість (обсяг) надання послуг та одиницю виміру, визначену в конкретних кількісних показниках (зазначається щодо кожного замовника окремо в разі проведення закупівлі за рамковою угодою ЦЗО в інтересах замовників);
- місце поставки товарів чи надання послуг (зазначається щодо кожного замовника окремо в разі проведення закупівлі за рамковою угодою ЦЗО в інтересах замовників);
- строк, на який укладається рамкова угода;
- умову визначення переможця для укладення договору про закупівлю за рамковою угодою, що буде застосовуватися під час проведення електронного аукціону - відбір або конкурентний відбір;
- критерії оцінки відповідно до статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text];
- порядок та строк укладення договору (договорів) про закупівлю за рамковою угодою;
- порядок та підстави припинення дії рамкової угоди;
- випадки та порядок зміни умов рамкової угоди.
Замовником/ЦЗО в рамковій угоді визначаються всі істотні умови договору про закупівлю, крім випадків, передбачених розділом IX Особливостей закупівель за рамковими угодами та їх укладення, затверджені Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 15.09.2017р. №1372 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text].

Увага! Умови рамкової угоди не повинні відрізнятися від змісту тендерних пропозицій за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможців процедури закупівлі. Істотні умови рамкової угоди не можуть змінюватися після її підписання, крім таких випадків:
● збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю,- не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується в разі зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;
● зміна встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміна курсу іноземної валюти, зміна біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в рамковій угоді, у разі встановлення порядку зміни ціни за одиницю товару (послуги) у рамковій угоді;
● зміна ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування.

У разі внесення змін до рамкової угоди у випадках, визначених абзацами шістнадцятим-вісімнадцятим цього пункту, замовник відображає зміну ціни за одиницю товару (послуги) в електронній системі закупівель шляхом коригування попередньої ціни за одиницю на відсоткове значення зміни ціни.
У разі внесення змін до рамкової угоди у випадку, визначеному абзацом вісімнадцятим цього пункту, якщо розмір ставки податків або зборів та/або пільг з оподаткування визначено в абсолютному значенні, замовник відображає зміну ціни за одиницю товару (послуги) в електронній системі закупівель шляхом коригування попередньої ціни за одиницю на різницю між значенням зміненої ставки податку або зборів та/або пільг з оподаткування та попереднім значенням такої ставки податку або зборів та/або пільг з оподаткування.
Випадки та порядок зміни умов рамкової угоди визначаються в рамковій угоді.
Замовник/ЦЗО розміщує зміни до рамкової угоди в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня унесення змін до рамкової угоди.

Проект рамкової угоди, яка входить до складу тендерної документації, може також містити:
- розмір, вид, умови надання, умови повернення і неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо замовник вимагає його надати;
- умову, згідно з якою учасник припиняє бути стороною рамкової угоди в разі, якщо він не подав свої пропозиції для проведення відбору. Замовник самостійно визначає кількість таких випадків, але не менше ніж три;
- умову, згідно з якою учасник припиняє бути стороною рамкової угоди в разі, якщо він двічі відмовився від підписання договору про закупівлю або не уклав договору про закупівлю у строки, установлені пунктом 1 розділу VII цих Особливостей https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text];
- іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник/ЦЗО вважає за необхідне до нього включити.

Укладання рамкової угоди

За результатами розгляду та оцінки тендерних пропозицій замовник/ЦЗО приймає рішення про намір укласти рамкову угоду та протягом одного дня після прийняття такого рішення розміщує в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти рамкову угоду із зазначенням інформації, передбаченої частиною другою статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text].

Рішення про намір укласти рамкову угоду приймається замовником/ЦЗО стосовно визначеної в оголошенні про проведення закупівлі для укладення рамкової угоди кількості учасників, тендерні пропозиції яких відповідають умовам тендерної документації та є найбільш економічно вигідними.

Якщо кількість учасників, тендерні пропозиції яких відповідають умовам тендерної документації, є меншою ніж кількість, визначена в оголошенні про проведення закупівлі для укладення рамкової угоди, рішення про намір укласти рамкову угоду приймається замовником/ЦЗО стосовно всіх таких учасників, але в разі, якщо їх не менше трьох. У рамковій угоді зазначається ціна за одиницю товару (послуги) запропонована кожним з учасників, яких визначено переможцями торгів.

Рамкова угода укладається відповідно до вимог тендерної документації і пропозицій учасників, яких визначено переможцями торгів та які оприлюднили інформацію про ціну за одиницю товару (послуги) відповідно до пункту 3 цього розділу, не пізніше ніж через 45 днів з дня прийняття рішення про намір укласти рамкову угоду. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника/ЦЗО рамкова угода не може бути укладена раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти рамкову угоду.

У разі неоприлюднення учасником-переможцем в електронній системі закупівель інформації про ціну за одиницю товару (послуги) або її оприлюднення з помилками щодо ціни у строки, установлені у пункті 3 розділу III Особливостей закупівель за рамковими угодами та їх укладення, затверджені Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.09.2017р.№1372 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text], рамкова угода з таким учасником не укладається.

Зверніть увагу! У разі непідписання рамкової угоди або відмови від її підписання одним або кількома учасниками-переможцями у строки, установлені цими Особливостями, рамкова угода вважається укладеною для тих учасників-переможців, які її підписали, але в кількості не менше ніж три учасники-переможці.
У разі непідписання рамкової угоди або відмови від її підписання одним або кількома замовниками, в інтересах яких проводиться закупівля ЦЗО за рамковою угодою, у строки, установлені цими Особливостями, рамкова угода вважається укладеною для тих сторін рамкової угоди, які її підписали, за умови, що рамкову угоду підписали ЦЗО, щонайменше один із замовників, в інтересах якого проводиться закупівля за рамковою угодою, а також щонайменше троє учасників-переможців.
Після підписання рамкової угоди всіма сторонами або із завершенням строків, установлених пунктом 4 розділу V цих Особливостей https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1236-17#Text], рамкова угода розміщується замовником/ЦЗО в електронній системі закупівель разом з оголошенням з відомостями про укладену рамкову угоду, звітом про результати проведення відкритих торгів та зведеною інформацією про ціни за одиниці товарів (послуг).