Стажування учасників освітнього процесу у навчальних закладах та наукових установах за кордоном

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 11:38, 28 червня 2022, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок) (Нова консультація)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Загальна інформація

Стажування - набуття особою практичного досвіду виконання завдань та обов’язків у певній професійній діяльності або галузі знань (ч.6 ст.18 ЗаконуУкраїни "Про освіту").

Метою навчання та стажування є підвищення рівня теоретичної та практичної підготовки студентів, аспірантів, ад’юнктів, докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників, проведення авторських досліджень з використанням сучасного обладнання і технологій, опанування новітніми унікальними методами, набуття досвіду провадження науково-дослідної і викладацької діяльності, забезпечення інформаційного обміну та розширення наукових контактів.

Основними завданнями навчання та стажування є:

  1. оволодіння знаннями у галузях науки, техніки та вищої освіти;
  2. проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень;
  3. набуття практичного досвіду з трансферу технологій та управління інноваційною діяльністю.

Які особи направляються на навчання або стажування?

Згідно пункту 4 Положення про навчання студентів та стажування (наукове стажування) аспірантів, ад’юнктів і докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном на навчання та стажування направляються особи, що мають високі досягнення у навчанні, наукові здобутки, проводять на високому науковому рівні фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження та отримали рекомендацію вченої ради вищого навчального закладу або вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради науково-дослідної чи науково-технічної установи.

Направлення на наукове стажування може здійснюватися за ініціативою наукового (науково-педагогічного) працівника.

Умови для осіб, які претедують на проходження начання або стажування за кордоном

Відповідно до пункту 6 Положення про навчання студентів та стажування (наукове стажування) аспірантів, ад’юнктів і докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном з особами, які направляються на навчання або стажування, укладається договір про направлення їх на навчання або стажування до закордонного навчального закладу, наукової установи. Типовий договір про навчання студентів та стажування (наукове стажування) аспірантів, ад’юнктів, докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників у вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном затверджується Міністерством освіти і науки України.

Міністерство освіти і науки України оголошує щороку конкурс з відбору осіб на навчання та стажування, визначає порядок, умови і строки його проведення з урахуванням переліку пріоритетних напрямів освіти і науки та переліку провідних вищих навчальних закладів та наукових установ за кордоном.

Відбір осіб на навчання та стажування здійснюється конкурсною комісією, що утворюється Міністерством освіти і науки України.

Вимоги для осіб, які претендують на проходження навчання або стажування за кордоном

  • для студентів

Студент, що претендує на проходження навчання у провідному вищому навчальному закладі за кордоном, повинен відповідати таким вимогам:

  1. мати високі результати навчання за програмою підготовки бакалавра або магістра;
  2. мати досягнення у студентській науково-дослідній роботі;
  3. напрям підготовки (спеціальності) студента повинен відповідати переліку пріоритетних напрямів освіти і науки;
  4. володіти англійською мовою або мовою країни, в якій передбачається проходження навчання, на необхідному рівні.
  • для аспірантів та ад’юнктів

Аспірант, ад’юнкт, що претендує на проходження стажування у провідному вищому навчальному закладі чи науковій установі за кордоном, повинен відповідати таким вимогам:

  1. тематика наукового дослідження повинна відповідати переліку пріоритетних напрямів освіти і науки;
  2. мати наукові статті, опубліковані у зарубіжних, міжнародних та вітчизняних фахових виданнях, патенти;
  3. брати участь у зарубіжних, міжнародних та національних наукових і науково-практичних конференціях, симпозіумах;
  4. володіти англійською мовою або мовою країни, в якій передбачається проходження стажування, на необхідному рівні.
  • для докторантів, наукових або науково-педагогічних працівників

Докторант, науковий або науково-педагогічний працівник, що претендує на проходження стажування у провідному вищому навчальному закладі чи науковій установі за кордоном, повинен відповідати таким вимогам:

  1. мати науковий ступінь кандидата наук та стаж наукової або науково-педагогічної роботи не менш як три роки;
  2. тематика наукового дослідження повинна відповідати переліку пріоритетних напрямів освіти і науки;
  3. мати стаж роботи у вищому навчальному закладі чи науковій установі, що направляє на стажування, не менш як один рік;
  4. мати наукові статті, опубліковані у зарубіжних, міжнародних та вітчизняних фахових виданнях, патенти;
  5. брати участь у зарубіжних, міжнародних та національних наукових і науково-практичних конференціях, симпозіумах;
  6. володіти англійською мовою або мовою країни, в якій передбачається проходження стажування, на необхідному рівні.

Пропозиції стосовно осіб, що претендують на проходження навчання та стажування, подаються вищими навчальними закладами та науковими установами до конкурсної комісії.

Документи, які необхідно для навчання або стажування за кордоном

Особа, що претендує на проходження навчання або стажування, подає на ім'я керівника вищого навчального закладу чи наукової установи для розгляду на вченій раді вищого навчального закладу або вченій (науковій, науково-технічній, технічній) раді наукової установи:

  1. заяву з проханням про направлення на навчання або стажування;
  2. витяг з протоколу засідання кафедри вищого навчального закладу чи структурного підрозділу наукової установи з висновком про рекомендацію такої особи на навчання або стажування;
  3. довідку про результати навчання або звіт про результати провадження науково-дослідної (науково-технічної) та/або науково-педагогічної діяльності;
  4. проект індивідуального плану навчання або стажування, який повинен містити інформацію про мету, завдання, доцільність та строк навчання або стажування, програму навчання або види запланованої наукової роботи, очікувані результати, а також пропозиції щодо продовження проведення досліджень або впровадження їх результатів.

За результатами розгляду зазначених документів вчена рада вищого навчального закладу або вчена (наукова, науково-технічна, технічна) рада наукової установи приймає рішення щодо доцільності рекомендації даної особи на навчання або стажування.

Вищий навчальний заклад чи наукова установа подає конкурсній комісії такі документи особи, що претендує на проходження навчання або стажування:

  1. лист-рекомендацію за підписом керівника вищого навчального закладу чи наукової установи;
  2. витяг з протоколу засідання вченої ради вищого навчального закладу або вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради наукової установи;
  3. виписку з особової справи даної особи;
  4. копії документів, які подавала на ім'я керівника вищого навчального закладу чи наукової установи.

Строк навчання та стажування за кордоном

Строк навчання та стажування не може перевищувати двох років.

Результат проходження навчання або стажування

Студенти, аспіранти, ад’юнкти, докторанти, наукові та науково-педагогічні працівники подають протягом місяця після завершення навчання, стажування у закордонному навчальному закладі, науковій установі керівникові навчального закладу (наукової установи), що направив їх на навчання або стажування, письмовий звіт про результати навчання, стажування та виконання завдання, затвердженого в установленому порядку. Після розгляду на засіданні відповідної кафедри вищого навчального закладу чи структурного підрозділу наукової установи звіт підлягає затвердженню вченою радою вищого навчального закладу або вченою (науковою, науково-технічною, технічною) радою наукової установи (п.19 Положення про навчання студентів та стажування (наукове стажування) аспірантів, ад’юнктів і докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном).

Фінансування осіб, які проходять навчання або стажування

Особи, направлені на навчання або стажування до вищих навчальних закладів та наукових установ за кордоном, мають право на гарантії і грошові виплати, передбачені законодавством.

Фінансування витрат, пов’язаних з навчанням та стажуванням, може здійснюватися за рахунок коштів наукової установи (вищого навчального закладу), що направляє особу на навчання та стажування, коштів, передбачених у державному бюджеті за відповідною програмою, грантів, коштів сторони, що приймає, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Зразок примірного договору про направлення на навчання або стажування учасників освітнього процесу

Зразок примірного договору про направлення на навчання або стажування осіб за кордоном затвердженний Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 27.09.2011 № 1121 "Про затвердження Примірного договору про направлення на навчання студентів, стажування аспірантів та наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордономвищими навчальними закладами ІІІ-ІV рівнів акредитації".