Свідоцтво на промисловий зразок: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
м (Natalia.zaitseva перейменував сторінку з Свідоцтво (Патент) на промисловий зразок на Свідоцтво на промисловий зразок без створення перенаправлення)

Версія за 15:25, 23 грудня 2021

Нормативна база

Поняття «промисловий зразок» та його види

Відбулася суттєва реформа у сфері інтелектуальної власності, зокрема, і по відношенню до промислових зразків. Такі зміни відбулися із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентними зловживаннями».

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про охорону прав на промислові зразки" промисловий зразок – результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання.
Набуття права інтелектуальної власності на промисловий зразок засвідчується свідоцтвом.
Право на одержання свідоцтва має автор та інші особи, які набули право на промисловий зразок за договором чи законом.
Об'єктом промислового зразка може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу й призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб. Також промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням.
Необхідно відмітити, що промислові зразки можуть бути:

  • пласкими (містять двомірну композицію, наприклад, текстури тканин, зображення на одязі, етикетки);
  • об'ємними (являють собою композицію, в основі якої лежить об'ємно-просторова структура, наприклад, зовнішній вигляд меблів, ручки, пляшки);
  • комбінованими (містять у собі ознаки, які мають форму, малюнок або розфарбування, наприклад, зовнішній вигляд взуття, в який вшитий який-небудь малюнок, або малюнок, який зображений на будівельній плитці).

Відповідно до Правил складання та подання заявки на промисловий зразок, затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України 18.02.2002 р. N 110 (далі - Правила)поняття "промисловий зразок" застосовується як до одного виробу, так і до набору (комплекту) виробів. Тобто з точки зору художнього конструювання всі вироби набору (комплекту) повинні мати спільність композиційного та стилістичного вирішення, наприклад чайний або столовий сервіз, набір інструментів, мебельний гарнітур тощо.
Поняття "один виріб" застосовується як до цілого виробу,наприклад автомобіля, так і до його частини, наприклад бампера, фари тощо. Патент надає його власнику право забороняти іншим особам використовувати промисловий зразок без його дозволу.
Власник свідоцтва може передавати на підставі договору право власності на промисловий зразок будь-якій особі, яка стає правонаступником власника свідоцтва.

Порядок набуття та обсяг правової охорони промислового зразка

В Україні відповідно до Закону України "Про охорону прав на промислові зразки" правова охорона надається промисловому зразку, що не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та відповідає умовам патентоздатності, тобто є новим. Зареєструвати можна тільки об'єкт в цілому, а не певну його частину.
Обсяг правової охорони, яка надається, визначається сукупністю суттєвих ознак промислового зразка, які заявник висвітлює найбільш доцільним способом на зображеннях промислового зразка, визначають обсяг правової охорони, що надається. Вони вносяться до Державного реєстру патентів України на промислові зразки (далі – Реєстр), а також дублюються у виданому документі. Промисловий зразок отримує правову охорону за таких умов:

  • в якості об’єкту, на який подається заявка, може виступати форма, малюнок чи колірна схема або ж їх сукупність. Вони визначають зовнішні ознаки виробу, задовольняють естетичні та ергономічні потреби; також об'єктом може виступати результат інтелектуальної, творчої діяльності в галузі художнього конструювання, втілений або застосований у виробі, що є частиною складеного виробу та є невидимим під час звичайного використання виробу; ознаки зовнішнього вигляду виробу, зумовлені виключно його технічними функціями; ознаки зовнішнього вигляду виробу, розмір та форма якого мають бути точно відтворені.
  • правову охорону може отримати лише той промисловий зразок, який не суперечить принципам гуманності та моралі, правилам публічного порядку та є патентоспроможним;
  • поданий на отримання патенту об’єкт повинен мати ознаки новизни, тобто нового оригінального дизайнерського рішення;
  • промисловий зразок може бути визнаний новим лише у тому випадку, коли відомості про нього не були розголошені у світі до дати подання офіційної заявки або до дати оголошення пріоритету.
  • ще одним критерієм охороноздатності промислового зразка – індивідуальний характер.

Промисловий зразок визнається таким, що має індивідуальний характер, якщо загальне враження, яке він справляє на інформованого користувача, відрізняється від загального враження, яке справляє на такого користувача будь-який інший промисловий зразок, доведений до загального відома щодо: зареєстрованого промислового зразка - до дати подання заявки або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету; незареєстрованого промислового зразка - до дати, на яку промисловий зразок, щодо якого вимагається охорона, вперше був доведений до загального відома.

Для оцінки індивідуального характеру береться до уваги ступінь свободи автора під час створення промислового зразка.

Об'єкти, які не можуть одержати правову охорону

Не можуть одержати правову охорону такі об'єкти:

  • об'єкти архітектури (крім малих архітектурних форм),промислові, гідротехнічні та інші стаціонарні споруди;
  • друкована продукція як така;
  • об'єкти нестійкої форми з рідких, газоподібних, сипких або подібних до них речовин тощо. (п. 3 ст. 5 ЗУ"Про охорону прав на промислові зразки").

Подання заявки на отримання свідоцтва на промисловий зразок та проведення експертизи

Заявки на одержання свідоцтва подаються в Український інститут промислової власності (далі- Укрпатент). Укрпатент відноситься до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України і є єдиним в Україні державним закладом експертизи, який здійснює розгляд і забезпечує (а де-факто здійснює) державну реєстрацію та видачу охоронних документів на зазначені об'єкти. Особа, яка бажає одержати свідоцтво і має на це право, подає до Укрпатенту заявку.
Відповідно до Правилзаявка – це сукупність документів, необхідних для видачі свідоцтва.
Вона складається українською мовою й повинна містити:

  • заяву про видачу свідоцтва;
  • комплект зображень виробу (власне виробу чи у вигляді його макета або малюнка), які дають повне уявлення про зовнішній вигляд виробу;
  • опис промислового зразка;
  • креслення, схему, карту (або в разі потреби пояснення суті промислового зразка, визначення габаритів та співвідношень між розмірами загального вигляду виробу чи його елементами, пояснення ергономічних особливостей зовнішнього вигляду виробу тощо).

Крім цього, повинен бути сплачений державний збір за подання заявки у встановленому Порядком сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності розмірі.
Заявником промислового зразка може бути його автор, роботодавець автора або їхній правонаступник. Подати заявку може як фізична, так і юридична особа (резидент і нерезидент) - як самостійно (тільки резиденти), так і через довірену особу. В останньому випадку до матеріалів заявки додається довіреність, видана заявником на ведення діловодства.
Якщо до складу заявників входить хоча б одна фізична особа, яка має постійне місце проживання на території України, чи юридична особа, яка має місцезнаходження на території України, то заявка подається без залучення патентного повіреного за умови зазначення адреси для листування на території України.
Якщо заявка подається через патентного повіреного або іншу довірену особу, то до заявки додається довіреність, яка засвідчує його (її) повноваження.
Заявник має право на пріоритет попередньої заявки на такий же промисловий зразок протягом шести місяців від дати подання попередньої заявки чи до відповідного органу держави - учасниці Паризької конвенції про охорону промислової власності, якщо на попередню заявку не заявлено пріоритет. (п. 1 ст. 13 ЗУ"Про охорону прав на промислові зразки").
Експертиза перевіряє правильність оформлення матеріалів заявки й відповідність їхнім вимогам Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», а також проводиться класифікація об'єкта по Міжнародній класифікації промислових зразків (МКПЗ). У випадку невідповідності матеріалів заявки якій-небудь із встановлених вимог, заявникові направляється повідомлення із зазначенням порушеної вимоги.
Протягом двох місяців заявник має можливість виправити помилку або внести уточнення в матеріали заявки. Якщо матеріали заявки відповідають всім установленим вимогам, заявник одержує рішення про видачу свідоцтва на промисловий зразок.

Видача свідоцтва та строк його дії

Після оплати відомості про видачу свідоцтва на промисловий зразок публікуються в офіційному бюлетені і одночасно заносяться у відповідний Державний реєстр. При цьому заявник промислового зразка одержує свідоцтво і статус власника виключних прав на промисловий зразок.
Видача свідоцтва здійснюється у місячний строк після державної реєстрації свідоцтва. Строк дії свідоцтва на промисловий зразок становить 5 років від дати подання заявки і продовжується за клопотанням власника промислового зразка повинен подовжувати строк його дії кожні 5 років від дати подання заявки та сплачувати відповідний збір.
Таким чином, строк чинності виключних майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок в Україні становить 25 років від дати подання заявки й цей строк не може бути перевищений.
Чинність свідоцтва підтримується шляхом сплати річного збору за кожний рік дії патенту.

Див. також