Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміще...)
 
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку є необхідністю вирішення гострих житлових проблем, таких як несплата житлово-комунальних послуг усіма повнолітніми квартиронаймачами, утворення заборгованість за такі послуги та наявність судового рішення про її стягнення.
== Нормативно-правова база ==
Бажання розділити особового рахунку на оплату комунальних послуг може виникнути за різних обставин:
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 Житловий кодекс УРСР]
- в одному помешканні живуть декілька сімей або осіб, які не бажають залежати один від одного при оплаті комунальних платежів;
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1875-15 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»]
- між мешканцями відсутня згода на розподіл комунальних платежів чи один із пожильців взагалі не надає кошти на таку оплату.
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/45-2006-%D0%BF Правила користування приміщеннями житлових будинків]
У зв’язку із цим може складатися парадоксальна ситуація, оскільки обов’язок по сплаті комунальних платежів несуть всі власники та особи, що проживають у квартирі або будинку. Обслуговуючі організації хвилює лише факт надходження коштів на їх рахунки. Якщо хтось із мешканців не бажає надавати кошти на оплату, виходить, що інші мешканці мають оплачувати рахунки і за себе, і «за сусіда». Оскільки особовий рахунок єдиний і невчасна оплата може тягнути за собою застосування санкцій (пеня, штрафи тощо). Розподіл особових рахунків дає можливість кожному, за ким такий рахунок закріплений, оплачувати виключно за ті послуги, які були спожиті саме ним.
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/630-2005-%D0%BF Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення]
Особовий рахунок - це «ідентифікатор» («умови») доставки рахунку на здійснення виплат за комунальними послугами. При розрахунку вказується конкретний платник, до якого (при несвоєчасному здійсненні виплат) буде пред'явлений судовий позов з боку органів житлово-комунального господарства (далі - ЖКГ).
<br />
Перед розділенням особових рахунків в приватизованих квартирах необхідно врахувати ряд важливих моментів. Так, за законом, постачання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі укладеного з власником квартири договору про обслуговування прибудинкової території та оплату комунальних послуг. Даний документ тісно пов'язаний з порядком користування житлом (в якості основних параметрів виступає кількість зареєстрованих і площа квартири). Вищезазначена угода укладається з одним із мешканців квартири, який повинен проводити щомісячну оплату послуг ЖКГ. Інші члени сім'ї мають рівні права на користування житлом.
<br />
Дана особливість докладно описана у чинній статті 156 Житлового кодексу УРСР, якою встановлюються права і обов'язки членів сім'ї власника жилого будинку (квартири) та передбачено, що  члени  сім'ї  власника жилого будинку (квартири),  які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку(квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. За згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним  жиле приміщення  інших  членів  сім'ї, при цьому на вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.
Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку є необхідністю вирішення гострих житлових проблем, таких як несплата житлово-комунальних послуг усіма повнолітніми квартиронаймачами, утворення заборгованість за такі послуги та наявність судового рішення про її стягнення.<br /><br />
Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані  дбайливо ставитися до жилого будинку  (квартири). Повнолітні  члени  сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню  будинку (квартири) і прибудинкової території  та  проведенню  ремонту.
        Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі  в  витратах вирішуються в судовому порядку.
У випадку, якщо мешканці дійшли згоди щодо необхідності розподілу особових рахунків, вони можуть подати заяви до обслуговуючої організації та отримати кожен окремо особовий рахунок на сплату комунальних платежів. Суттєвим для цього є наявність згоди усіх проживаючих у квартирі осіб та власників між собою. Поділ особового рахунку має здійснюватися на прохання наймача. В результаті змінюється суть договору найму, і квартира стає комунальною. Члени сім'ї «перетворюються» у сусідів. Право на поділ особового рахунку має дієздатний і повнолітній громадянин України, що зареєстрований та проживає в квартирі. Для поділу рахунків до ЖЕК повинні бути здані заяви від усіх співвласників житла. При цьому оплата за комунальні послуги проводитися з урахуванням кількості зареєстрованих мешканців у квартирі. При відсутності лічильників розмір платежів багато в чому залежить від площі приміщення.
Проблема ж може виникнути у випадку, якщо такої згоди немає і один із мешканців не зважає та відверто ігнорує правила співжиття та думку інших мешканців. В такому випадку виникає необхідність примусового розподілу особових рахунків у судовому порядку.
Пунктом 10 Правил користування приміщеннями житлових будинків (в редакції, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р. №45) встановлено, що у разі коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг плата розподіляється:
- за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря);
- за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сім'ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
- за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар).
Разом із тим, вирішити питання про поділ особових рахунків як це передбачено Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, можливо лише у випадку визначення конкретної житлової площі, якою користується кожна з осіб, яка претендує на оформлення особового рахунку на своє ім'я, та визначення площі приміщень, що перебуватимуть у спільному користуванні.


При подачі позовної заяви, питання про необхідність поділу особових рахунків, має бути поставлено чітко і коректно. Важливо визначитися з порядком користування житлом (кому і яка кімната буде належати). Варто звертати увагу, що після поділу житлові умови членів сім'ї не повинні погіршитися. Після винесення позитивного рішення про поділ особового рахунку, квартира або будинок, залишається у загальному користуванні, але кожен власник стає власником своєї частини житла та здійснює оплату за неї. Як вже згадувалося, одна частина квартири (кімнати) виділяється в окреме користування, а друга - в загальне. Якщо квартира занадто маленька, то для чіткого визначення порядку користування може проводитися будівельна експертиза.
Бажання розділити особового рахунку на оплату комунальних послуг може виникнути за різних обставин: <br />
Успішний розділ особового рахунку дає реальну можливість мешканцеві приватизувати свою кімнату (якщо квартира не була приватизована). Це, в свою чергу, дозволить розпоряджатися житлом на свій розсуд, не цікавлячись думкою «сусідів». У ситуації, коли квартира перебуває у приватній власності, мешканець може оплачувати тільки ту частину приміщення, яка відійшла йому за рішенням суду. Для цього проводиться перерахунок, відкривається новий особовий рахунок і складається договір.
Оскільки цивільним законодавством України не встановлено прямої норми, яка б врегульовувала правовідносини з приводу поділу особового рахунку з оплати житлово-комунальних послуг між спільними сумісними власниками квартири, то у даному випадку з метою врегулювання даного цивільно-правового спору необхідно використовувати норму ч.2 ст.373 ЦК України за правилами аналогії закону, встановленої ч.1 ст.8 ЦК України.
Така ж правова позиція відображена в рішенні Червонозаводського районного суду м. Харкова від 07.02.2013 р. у справі про розділ особового рахунку на оплату комунальних послуг. Дане рішення в апеляційному порядку не оскражувалось та наводиться нижче.


* в одному помешканні живуть декілька сімей або осіб, які не бажають залежати один від одного при оплаті комунальних платежів; 
* між мешканцями відсутня згода на розподіл комунальних платежів чи один із пожильців взагалі не надає кошти на таку оплату. <br /><br />


Справа № 2035/5980/2012
У зв’язку із цим може складатися парадоксальна ситуація, оскільки обов’язок по сплаті комунальних платежів несуть всі власники та особи, що проживають у квартирі або будинку. Обслуговуючі організації хвилює лише факт надходження коштів на їх рахунки. Якщо хтось із мешканців не бажає надавати кошти на оплату, виходить, що інші мешканці мають оплачувати рахунки і за себе, і «за сусіда». Оскільки особовий рахунок єдиний і невчасна оплата може тягнути за собою застосування санкцій (пеня, штрафи тощо). Розподіл особових рахунків дає можливість кожному, за ким такий рахунок закріплений, оплачувати виключно за ті послуги, які були спожиті саме ним.<br />
№ производства 2/646/149/2013
<br /><br />
Р І Ш Е Н Н Я
 
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Особовий рахунок - це «ідентифікатор» («умови») доставки рахунку на здійснення виплат за комунальними послугами. При розрахунку вказується конкретний платник, до якого (при несвоєчасному здійсненні виплат) буде пред'явлений судовий позов з боку органів житлово-комунального господарства (далі - ЖКГ).<br /><br />
07.02.2013 року Червонозаводський районний суд м.Харкова у складі: головуючого судді - Благої І.С., при секретарі - Струк Я.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», - про поділ особового рахунку, -
 
       
Перед розділенням особових рахунків в приватизованих квартирах необхідно врахувати ряд важливих моментів. Так, за законом, постачання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі укладеного з власником квартири договору про обслуговування прибудинкової території та оплату комунальних послуг. Даний документ тісно пов'язаний з порядком користування житлом (в якості основних параметрів виступає кількість зареєстрованих і площа квартири). Вищезазначена угода укладається з одним із мешканців квартири, який повинен проводити щомісячну оплату послуг ЖКГ. Інші члени сім'ї мають рівні права на користування житлом. <br /><br />
в с т а н о в и в:
 
Позивачі звернулися до суду з вищевказаним позовом, яким просять:
Дана особливість докладно описана у чинній статті 156 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 Житлового кодексу УРСР], якою встановлюються права і обов'язки членів сім'ї власника жилого будинку (квартири) та передбачено, що  члени  сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку(квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. За згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним  жиле приміщення  інших  членів  сім'ї, при цьому на вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.<br /><br />
- розділити особовий рахунок квартири АДРЕСА_1 на два окремих особових рахунка у відповідності з порядком користування житловими кімнатами, який склався, розділив при цьому оплату за площу загального користування між особовими рахунками відповідно до частки кожного співвласника;
 
- закріпити один особовий рахунок на площу 30,85 кв.м за ОСОБА_1, другий особовий рахунок на площу 14,15 кв.м - з ОСОБА_4.
Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані  дбайливо ставитися до жилого будинку  (квартири). Повнолітні  члени  сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню  будинку (квартири) і прибудинкової території  та  проведенню  ремонту.<br />
Позов обґрунтовано тим, що позивачі та відповідач проживають у квартирі АДРЕСА_1. Співпозивач ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з відповідачем, який 27.04.1999р. було розірвано. В період цього шлюбу у них народилися діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3, співпозивачі у цій справі. 26.03.1998р. квартира була приватизована, і сім'я отримала спірну квартиру у спільну власність. Після розірвання шлюбу позивач та відповідач, а також їх діти залишилися проживати у спірній квартирі. За цей час між ними склався наступний порядок користування квартирою: відповідач проживає у кімнаті площею 9,7 кв.м., а співпозивачі - у кімнаті площею 17,5 кв.м. Кухня, коридор та служби знаходяться у спільному сумісному користуванні всіма співвласниками. Особові рахунки з оплати комунальних послуг оформлені на співпозивачку ОСОБА_1, а особовий рахунок з оплати за спожиту електроенергію - на відповідача. Але між нею та відповідачем постійно виникають протиріччя з питання оплати комунальних платежів, оскільки відповідач нерегулярно надає їх грошові кошти за його частку в користуванні комунальними послугами. У зв'язку з цим постійно утворюється заборгованість з оплати комунальних послуг. Прохання позивачки ОСОБА_1 переоформити особовий рахунок з оплати за спожиту електроенергію відповідач ігнорує. Позивачі вважають, що поділ особових рахунків, в тому числі, з урахуванням часток позивачів та відповідача щодо місць загального користування у розмірах 3 / 4 (три четвертих) - позивачам та 1 / 4 (одну четверту) - відповідача, не порушить прав та інтересів відповідача.
 
Позивачі, належним чином повідомлені про час та місце слухання справи, в судове засідання не з'явилися, подали заяви з проханням розглянути справу у їх відсутність.
<big>'''Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі  в витратах вирішуються в судовому порядку'''</big><big></big>.<br />
Відповідач, який був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечує.
 
Представник третьої особи, яка була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явся з невідомих суду причин.
У випадку, якщо мешканці дійшли згоди щодо необхідності розподілу особових рахунків, вони можуть подати заяви до обслуговуючої організації та отримати кожен окремо особовий рахунок на сплату комунальних платежів. Суттєвим для цього є наявність згоди усіх проживаючих у квартирі осіб та власників між собою. Поділ особового рахунку має здійснюватися на прохання наймача. В результаті змінюється суть договору найму, і квартира стає комунальною. Члени сім'ї «перетворюються» у сусідів. Право на поділ особового рахунку має дієздатний і повнолітній громадянин України, що зареєстрований та проживає в квартирі. Для поділу рахунків до ЖЕК повинні бути здані заяви від усіх співвласників житла. При цьому оплата за комунальні послуги проводитися з урахуванням кількості зареєстрованих мешканців у квартирі. При відсутності лічильників розмір платежів багато в чому залежить від площі приміщення.<br /><br />
За таких обставин суд розглядає справу без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, що відповідає вимогам ч.2 ст.197 КПК України.
 
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Проблема ж може виникнути у випадку, якщо такої згоди немає і один із мешканців не зважає та відверто ігнорує правила співжиття та думку інших мешканців. В такому випадку виникає необхідність примусового розподілу особових рахунків у судовому порядку.<br /><br />
Судом встановлено, що позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_2 та відповідачу ОСОБА_4 належить на праві спільної сумісної власності квартира квартири АДРЕСА_1, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло від 26.03.1998р. №9-98-110306, виданого Харківським міським центром приватизації державного житлового фонду (а.с.5).
 
Згідно з копією технічного паспорту на спірну квартиру цей об'єкт нерухомості загальною площею 45,0 кв.м та житловою площею 24,2 кв.м складається з двох кімнат житловою площею 9,7 кв.м та 17,5 кв.м, а також з кухні площею 6,5 кв.м, ванної кімнати площею 2,0 кв.м, вбиральні площею 1,1 кв.м, коридору площею 6,5 кв.м, вбудованої шафи площею 0,2 та 0,8 кв.м ; квартира обладана балконом площею 2,4 кв.м (а.с.6-7).
Пунктом 10 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/45-2006-%D0%BF Правил користування приміщеннями житлових будинків] (в редакції, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р. №45) встановлено, що у разі коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг плата розподіляється: <br />
Довідкою з місця проживання про склад сім'ї від 19.06.2012р. №1363, виданою дільницею №61 КП «Жилкомсервіс», підтверджується, що у спірній квартирі проживають ОСОБА_1 (з 1966 року), ОСОБА_4 (з 1960 року), ОСОБА_2 (з 1987 року) та ОСОБА_3 (з 1988 року) (а.с.8).
 
27.04.1999 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 було розірвано, про що Червонозаводським відділом реєстрації актів громадянського стану м.Харкова видане відповідне свідоцтво серії НОМЕР_1 (а.с.11).
* за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря);
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є дітьми ОСОБА_1 та ОСОБА_4, про що свідчать копії відповідних свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3, видані Червонозаводським відділом РАГС м.Харкова (а.с.12,13).
* за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сім'ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
Копіями квитанцій на сплату послуг, наданих АК «Харківобленерго» за спожиту електроенергію, а також копією попередження від 14.05.2012р. підтверджується наявність заборгованості за цим видом комунальної послуги (а.с.9-10).
* за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар).
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч.1 ст.316 Цивільного кодексу України).
* Елемент маркованого списку
Статтею 317 ЦК України встановлено зміст права власності: власнику належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
<br /><br />
Квартира, яка є ізольованим помешканням в житловому будинку, призначеним та придатним для постійного проживання в ньому, є об'єктом права власності (ч.1 ст.382 ЦК України).
 
Відповідно до ст.150 Житлового кодексу України громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Разом із тим, вирішити питання про поділ особових рахунків як це передбачено [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1875-15 Законом України «Про житлово-комунальні послуги»], Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, можливо лише у випадку визначення конкретної житлової площі, якою користується кожна з осіб, яка претендує на оформлення особового рахунку на своє ім'я, та визначення площі приміщень, що перебуватимуть у спільному користуванні.<br /><br />
Визначення права спільної власності надане у ст.355 Цивільного кодексу України: майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
 
Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (ч.1 ст.369 ЦК України).
При подачі позовної заяви, питання про необхідність поділу особових рахунків, має бути поставлено чітко і коректно. Важливо визначитися з порядком користування житлом (кому і яка кімната буде належати). Варто звертати увагу, що після поділу житлові умови членів сім'ї не повинні погіршитися. Після винесення позитивного рішення про поділ особового рахунку, квартира або будинок, залишається у загальному користуванні, але кожен власник стає власником своєї частини житла та здійснює оплату за неї. Як вже згадувалося, одна частина квартири (кімнати) виділяється в окреме користування, а друга - в загальне. Якщо квартира занадто маленька, то для чіткого визначення порядку користування може проводитися будівельна експертиза.<br /><br />
Згідно з ч.2 372 ЦК України у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
 
Статею 162 ЖК України передбачено, що плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Успішний розділ особового рахунку дає реальну можливість мешканцеві приватизувати свою кімнату (якщо квартира не була приватизована). Це, в свою чергу, дозволить розпоряджатися житлом на свій розсуд, не цікавлячись думкою «сусідів». У ситуації, коли квартира перебуває у приватній власності, мешканець може оплачувати тільки ту частину приміщення, яка відійшла йому за рішенням суду. Для цього проводиться перерахунок, відкривається новий особовий рахунок і складається договір.<br /><br />
Згідно з п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків (в редакції, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р. №45) власник та наймач (орендар) квартири зобовязаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
 
Мешканці квартири, в якій проживає два і більше співвласники, наймачі (орендарі), мають рівні права на користування підсобними приміщеннями і
Оскільки цивільним законодавством України не встановлено прямої норми, яка б врегульовувала правовідносини з приводу поділу особового рахунку з оплати житлово-комунальних послуг між спільними сумісними власниками квартири, то у даному випадку з метою врегулювання даного цивільно-правового спору необхідно використовувати норму ч.2 ст.373 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ЦК України] за правилами аналогії закону, встановленої ч.1 ст.8 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ЦК України].<br />
обладнанням (п.10 Правил).
<br />
Пуктом 10 Правил також встановлено, що у разі коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг плата розподіляється:
 
- за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря);
Така ж правова позиція відображена в [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/29234889 рішенні Червонозаводського районного суду м. Харкова від 07.02.2013 р.] у справі № 2035/5980/2012 про розділ особового рахунку на оплату комунальних послуг. Дане рішення в апеляційному порядку не оскаржувалось та наводиться нижче.
- за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сімї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
- за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар).
Таким чином, оскільки цивільним законодавством України не встановлено прямої норми, яка б врегульовувала правовідносини з приводу поділу особового рахунку з оплати житлово-комунальних послуг між спільними сумісними власниками квартири, суд вважає, що у даному випадку з метою врегулювання даного цивільно-правового спору необхідно використовувати норму ч.2 ст.373 ЦК України за правилами аналогії закону, встановленої ч.1 ст.8 ЦК України.
Одним зі способів захисту порушеного, оспорюваного або невизнаного цивільного права є зміна правовідношення (ст.16 ЦК України).
Враховуючи наявність цивільно-правового спору між співвласниками спірної квартири щодо оплати житлово-комунальних послуг, з урахуванням порядку користування квартирою між її співвласниками, суд вважає за необхідне розділити особовий рахунок з оплати житлово-комунальних послуг між співпозивачами та відповідачем, з оформленням одного особового рахунку - на ім'я ОСОБА_1 на 30,83 кв.м (які складаються з 17,5 кв.м. - житлової площі кімнати, якою фактично користуються співпозивачі, та 13,35 кв.м - пропорційної частки нежитлової площі на трьох співвласників квартири), а другого особового рахунку - на ім'я ОСОБА_4 на 14,15 кв.м (які складаються з 9,7 кв.м - житлової площі кімнати, якою фактично користується відповідач, та 14,15 кв.м - пропорційної частки нежитлової площі на одного співвласника квартири).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.11, 15, 16, 316, 317, 372, 382 ЦК України, 150, 162 ЖК України, ст.ст.1-11, 58-61, 208, 209, 212-214 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», - про поділ особового рахунку.
Розділити особовий рахунок квартири АДРЕСА_1 на два окремих особових рахунка у відповідності з порядком користування житловими кімнатами, який склався, розділив при цьому оплату за площу загального користування між особовими рахунками відповідно до частки кожного співвласника.
Закріпити один особовий рахунок на площу 30,85 кв.м за ОСОБА_1, другий особовий рахунок на площу 14,15 кв.м - за ОСОБА_4.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Червонозаводський районний суд м.Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.С.Блага

Версія за 15:15, 8 лютого 2017

Нормативно-правова база



Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку є необхідністю вирішення гострих житлових проблем, таких як несплата житлово-комунальних послуг усіма повнолітніми квартиронаймачами, утворення заборгованість за такі послуги та наявність судового рішення про її стягнення.

Бажання розділити особового рахунку на оплату комунальних послуг може виникнути за різних обставин:

  • в одному помешканні живуть декілька сімей або осіб, які не бажають залежати один від одного при оплаті комунальних платежів;
  • між мешканцями відсутня згода на розподіл комунальних платежів чи один із пожильців взагалі не надає кошти на таку оплату.

У зв’язку із цим може складатися парадоксальна ситуація, оскільки обов’язок по сплаті комунальних платежів несуть всі власники та особи, що проживають у квартирі або будинку. Обслуговуючі організації хвилює лише факт надходження коштів на їх рахунки. Якщо хтось із мешканців не бажає надавати кошти на оплату, виходить, що інші мешканці мають оплачувати рахунки і за себе, і «за сусіда». Оскільки особовий рахунок єдиний і невчасна оплата може тягнути за собою застосування санкцій (пеня, штрафи тощо). Розподіл особових рахунків дає можливість кожному, за ким такий рахунок закріплений, оплачувати виключно за ті послуги, які були спожиті саме ним.


Особовий рахунок - це «ідентифікатор» («умови») доставки рахунку на здійснення виплат за комунальними послугами. При розрахунку вказується конкретний платник, до якого (при несвоєчасному здійсненні виплат) буде пред'явлений судовий позов з боку органів житлово-комунального господарства (далі - ЖКГ).

Перед розділенням особових рахунків в приватизованих квартирах необхідно врахувати ряд важливих моментів. Так, за законом, постачання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі укладеного з власником квартири договору про обслуговування прибудинкової території та оплату комунальних послуг. Даний документ тісно пов'язаний з порядком користування житлом (в якості основних параметрів виступає кількість зареєстрованих і площа квартири). Вищезазначена угода укладається з одним із мешканців квартири, який повинен проводити щомісячну оплату послуг ЖКГ. Інші члени сім'ї мають рівні права на користування житлом.

Дана особливість докладно описана у чинній статті 156 Житлового кодексу УРСР, якою встановлюються права і обов'язки членів сім'ї власника жилого будинку (квартири) та передбачено, що члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку(квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. За згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім'ї, при цьому на вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.

Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і прибудинкової території та проведенню ремонту.

Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі в витратах вирішуються в судовому порядку.

У випадку, якщо мешканці дійшли згоди щодо необхідності розподілу особових рахунків, вони можуть подати заяви до обслуговуючої організації та отримати кожен окремо особовий рахунок на сплату комунальних платежів. Суттєвим для цього є наявність згоди усіх проживаючих у квартирі осіб та власників між собою. Поділ особового рахунку має здійснюватися на прохання наймача. В результаті змінюється суть договору найму, і квартира стає комунальною. Члени сім'ї «перетворюються» у сусідів. Право на поділ особового рахунку має дієздатний і повнолітній громадянин України, що зареєстрований та проживає в квартирі. Для поділу рахунків до ЖЕК повинні бути здані заяви від усіх співвласників житла. При цьому оплата за комунальні послуги проводитися з урахуванням кількості зареєстрованих мешканців у квартирі. При відсутності лічильників розмір платежів багато в чому залежить від площі приміщення.

Проблема ж може виникнути у випадку, якщо такої згоди немає і один із мешканців не зважає та відверто ігнорує правила співжиття та думку інших мешканців. В такому випадку виникає необхідність примусового розподілу особових рахунків у судовому порядку.

Пунктом 10 Правил користування приміщеннями житлових будинків (в редакції, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р. №45) встановлено, що у разі коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг плата розподіляється:

  • за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря);
  • за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сім'ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
  • за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар).
  • Елемент маркованого списку


Разом із тим, вирішити питання про поділ особових рахунків як це передбачено Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, можливо лише у випадку визначення конкретної житлової площі, якою користується кожна з осіб, яка претендує на оформлення особового рахунку на своє ім'я, та визначення площі приміщень, що перебуватимуть у спільному користуванні.

При подачі позовної заяви, питання про необхідність поділу особових рахунків, має бути поставлено чітко і коректно. Важливо визначитися з порядком користування житлом (кому і яка кімната буде належати). Варто звертати увагу, що після поділу житлові умови членів сім'ї не повинні погіршитися. Після винесення позитивного рішення про поділ особового рахунку, квартира або будинок, залишається у загальному користуванні, але кожен власник стає власником своєї частини житла та здійснює оплату за неї. Як вже згадувалося, одна частина квартири (кімнати) виділяється в окреме користування, а друга - в загальне. Якщо квартира занадто маленька, то для чіткого визначення порядку користування може проводитися будівельна експертиза.

Успішний розділ особового рахунку дає реальну можливість мешканцеві приватизувати свою кімнату (якщо квартира не була приватизована). Це, в свою чергу, дозволить розпоряджатися житлом на свій розсуд, не цікавлячись думкою «сусідів». У ситуації, коли квартира перебуває у приватній власності, мешканець може оплачувати тільки ту частину приміщення, яка відійшла йому за рішенням суду. Для цього проводиться перерахунок, відкривається новий особовий рахунок і складається договір.

Оскільки цивільним законодавством України не встановлено прямої норми, яка б врегульовувала правовідносини з приводу поділу особового рахунку з оплати житлово-комунальних послуг між спільними сумісними власниками квартири, то у даному випадку з метою врегулювання даного цивільно-правового спору необхідно використовувати норму ч.2 ст.373 ЦК України за правилами аналогії закону, встановленої ч.1 ст.8 ЦК України.

Така ж правова позиція відображена в рішенні Червонозаводського районного суду м. Харкова від 07.02.2013 р. у справі № 2035/5980/2012 про розділ особового рахунку на оплату комунальних послуг. Дане рішення в апеляційному порядку не оскаржувалось та наводиться нижче.