Процесуальні строки в цивільному процесі: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Поняття цивільні процесуальні строки == '''Цивільні процесуальні строки''' — це встанов...)
 
Немає опису редагування
Рядок 12: Рядок 12:
* обумовлені судом або суддею.<br>
* обумовлені судом або суддею.<br>
До них слід віднести такі строки, як залишення заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 185 ЦПК], строк відкладення розгляду справи або перерва в судовому засіданні - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 240 ЦПК], виконання судових доручень - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 88 ЦПК] та ін.<br>
До них слід віднести такі строки, як залишення заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 185 ЦПК], строк відкладення розгляду справи або перерва в судовому засіданні - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 240 ЦПК], виконання судових доручень - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ст. 88 ЦПК] та ін.<br>
== Групи процесуальних строків залежно від суб’єкта ==
Залежно від суб’єкта процесуальні строки можна розподілити на 3 групи:<br>
=== Строки вчинення процесуальних дій судом ===
Процесуальні строки для здійснення дій суддею (судом) завжди встановлюються законом і охоплюють весь комплекс процесуальних дій, вчинюваних на різних стадіях судочинства.<br>
Наприклад, суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 1 ст. 210 ЦПК], суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 2 ст. 210 ЦПК] та ін.
=== Строки вчинення процесуальних дій особами, які беруть участь у справі ===
Процесуальні строки для здійснення дій учасниками процесу звичайно встановлюються законом, але в ряді випадків можуть встановлюватися судом.<br>
Наприклад, відповідач має право пред’явити зустрічний позов у строк для подання відзиву - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 1 ст. 193 ЦПК], відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 7 ст. 178 ЦПК] та ін.
=== Строки вчинення процесуальних дій іншими учасниками процесу ===
Процесуальні строки для здійснення дій іншими особами, зобов'язаними виконати приписи суду. Такі строки теж можуть бути законними та судовими.<br>
Наприклад, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 7 ст. 84 ЦПК], свідок зобов'язаний з'явитися до суду у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини - [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ч. 2 ст. 69 ЦПК] та ін.

Версія за 12:37, 11 червня 2019

Поняття цивільні процесуальні строки

Цивільні процесуальні строки — це встановлені Цивільним процесуальним кодексом України проміжки часу для вчинення процесуальних дій судом і учасниками процесу в цивільному судочинстві.

Види процесуальних строків за способом встановлення

За способом встановлення розрізняють два види процесуальних строків: встановлені законом та встановлені судом.
Згідно зі ст. 120 ЦПК строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Законні строки

Це ті строки, вказівка на які міститься в нормах ЦПК і які не можуть бути змінені з волі суб'єктів цивільного судочинства. До них належать: строки вручення судової повістки - ч. 5 ст. 128 ЦПК, строки розгляду справи по суті - ст. 210 ЦПК, відкриття провадження у справі - ч. 1 ст. 187 ЦПК, строк на апеляційне оскарження - ст. 354 ЦПК, строк на касаційне оскарження - ст. 390 ЦПК та ін.

Судовий строк

Строк, установлений за розсудом суду. До даного виду належать строки:

  • не встановлені законом;
  • обумовлені конкретними обставинами справи;
  • обумовлені судом або суддею.

До них слід віднести такі строки, як залишення заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви - ст. 185 ЦПК, строк відкладення розгляду справи або перерва в судовому засіданні - ст. 240 ЦПК, виконання судових доручень - ст. 88 ЦПК та ін.

Групи процесуальних строків залежно від суб’єкта

Залежно від суб’єкта процесуальні строки можна розподілити на 3 групи:

Строки вчинення процесуальних дій судом

Процесуальні строки для здійснення дій суддею (судом) завжди встановлюються законом і охоплюють весь комплекс процесуальних дій, вчинюваних на різних стадіях судочинства.
Наприклад, суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку - ч. 1 ст. 210 ЦПК, суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті - ч. 2 ст. 210 ЦПК та ін.

Строки вчинення процесуальних дій особами, які беруть участь у справі

Процесуальні строки для здійснення дій учасниками процесу звичайно встановлюються законом, але в ряді випадків можуть встановлюватися судом.
Наприклад, відповідач має право пред’явити зустрічний позов у строк для подання відзиву - ч. 1 ст. 193 ЦПК, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі - ч. 7 ст. 178 ЦПК та ін.

Строки вчинення процесуальних дій іншими учасниками процесу

Процесуальні строки для здійснення дій іншими особами, зобов'язаними виконати приписи суду. Такі строки теж можуть бути законними та судовими.
Наприклад, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали - ч. 7 ст. 84 ЦПК, свідок зобов'язаний з'явитися до суду у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини - ч. 2 ст. 69 ЦПК та ін.