Процесуальні аспекти онлайн-доступу до правосуддя

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

  • наказу ДСА України від 22.12.2018 №628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд»
  • Кодексу адміністративного судочинства України
  • цивільного процесуального кодексу України

Ознайомлення зі справою

Для того, аби ознайомитися із матеріалами судової справи в режимі онлайн, потрібно подбати про створення "Електронного кабінету". Адже саме за допомогою цього сервісу повинні надсилатись заяви про ознайомлення з матеріалами справи. Станом на квітень 2020 року відповідно до наказу ДСА України від 22.12.2018 №628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах система «Електронний суд» функціонує в тестовому режимі. Для реєстрації користувача в «Електронному кабінеті» необхідно перейти за посиланням https://id.court.gov.ua/ .

Суд не приймає та не реєструє процесуальні документи, що були надіслані з електронної пошти з доменним іменем «@mail.gov.ua» або з будь-яких інших доменних імен. Відповідно до вимог розділу XI Положення про автоматизовану систему документообігу суду, прийом та реєстрація надісланих до суду процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити, перейшовши за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного цифрового підпису, з метою обов’язкової ідентифікації за електронним цифровим підписом заявника, як учасника справи, або його представника (адвоката), щоб відбулося дотримання положень ст. 43 ЦПК, ст. 44 КАС та запобігання ознайомлення з матеріалами справи осіб, які не є учасниками провадження.

Важливо! Щоб зареєструватися на порталі «Електронний суд» необхідно мати електронний цифровий підпис.

Перевірка ходу розгляду справи

92021244 698630770970876 7511146555089354752 n.jpg

Для перевірки розгляду справи необхідно відвідати офіційну вебсторінку судової влади України https://court.gov.ua/fair/ . У стрічці “Номер справи” потрібно ввести номер судової справи. Якщо цього номера немає, то здійснити пошук можна наступним чином: ввести мінімум три символи назви суду, в якому розглядається справа, заповнити стрічку “Сторона по справі”, вказавши прізвище, ім‘я, по батькові позивача або відповідача. Здійснити “Пошук”. У графі “Єдиний унікальний номер справи” буде вказано номер справи. Необхідно клацнути по ньому курсором, одразу відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно вибрати “судові рішення”. Відбувається перехід на сторінку “єдиний державний реєстр судових рішень”. На сторінці відображатимуться усі рішення, які прийняті судом у справі: ухвали, постанови, рішення тощо.

92459140 2595805754038350 8925866575748136960 n.jpg

Як отримати судове рішення в умовах обмежувальних заходів

📌 Стаття 251 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає різні способи вручення судового рішення: шляхом надсилання засобами поштового зв’язку, в електронній формі, нарочно.

⚖️ Однак, в умовах обмежувальних заходів на час карантину, в Хмельницькому окружному адміністративному суді вручення судових рішень здійснюється через поштовий зв’язок та електронну пошту – шляхом надсилання.

Так, для отримання копії судового рішення, слід звертатися із письмовою заявою на офіційну адресу суду через: 📨засоби поштового зв’язку (вул. Козацька, 42, м. Хмельницький, 29009); 📧 електронну пошту ([email protected]); 🔏особистий кабінет користувача у системі «Електронний суд» – https://id.court.gov.ua/.

📌 Заява має містити такі реквізити:

✅ для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код ЄДРПОУ,

для фізичних осіб – ім’я (прізвище, ім’я та по батькові), місце проживання чи перебування, за потреби;

✅ найменування суду, до якого заява подається;

✅ номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів);

✅ зміст прохання заявника;

✅ дата, підпис, прізвище, ім’я, по батькові.

Копії судових рішень буде направлено на вказану у заяві поштову адресу. Додатково судове рішення може надсилатися і на електронну пошту – задля цього, заявнику варто вказати у заяві відповідне прохання та електронну адресу.

Наприклад, судом винесена ухвала про відкриття провадження у справі. В такому випадку відповідачеві може бути надано строк на подачу до суду відзиву на позов, що зазначається в ухвалі.

У цьому процесуальному документі відповідач викладає свої міркування з приводу позову, зазначає, чи визнає він позов, чи заперечує проти позовних вимог. Цей документ потрібно надіслати позивачеві, а потім і суду, додавши копію доказів про відправлення відзиву позивачеві. Такими доказами може бути квитанція про надсилання поштового відправлення або скріншот надсилання документа через електронну пошту.

Позивач в свою чергу може подати відповідь на відзив, в якій викладає свої міркування щодо доводів відповідача в справі.

Після того відповідач може скористатися правом подати заперечення на відповідь на відзив. Усі ці документи потрібно надсилати сторонам по справі й суду. До вказаних процесуальних документів можна додавати аудіо-, відео- й письмові докази

Адресу електронної пошти, як і інші контакти суду ви можете знайти на вебсайті суду, в якому розглядається справа. Для цього у стрічці “Користувацький пошук” потрібно ввести назву суду й перейти до вкладки “Про суд”, вибрати у меню “Контакти”. До речі, у вкладці “Громадянам” можна дізнатися реквізити судового збору, і також сплатити їх онлайн.

До того ж, щоб не їхати в суд в інше місто чи область ви можете скористатися послугою відеоконференцзв‘язку. Для цього на головній сторінці сайту “Судова влада України” потрібно вибрати вкладку “Реєстри та системи” й вибрати у спливаючому меню “Відеоконференцзв‘язок”. Так ви зможете перевірити, чи наявні у суді телекомунікаційні пристрої, що забезпечують можливість відеозв‘язку.

Так, статтею 212 цивільного процесуального кодексу України передбачено, що

Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.

Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Однак, варто пам‘ятати, що суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.

Корисні посилання

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) – "Електронний суд"

Порядок отримання електронного цифрового підпису