Проведення фото-, кіно-, теле-, відеозйомок фізичної особи

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Загальні поняття

Під поняттям "фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомка" слід розуміти процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле-, чи відеоносій. Законодавець визначає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку у випадку її згоди. Ця гарантія створена з тією метою, що процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи. Цивільний кодекс України (далі- ЦК України) не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, а також можлива мовчазна згода. При цьому така згода повинна бути отримана до моменту початку зйомки.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи у публічних місцях та на робочому місці

Під поняттям «публічні місця» слід розуміти по перше: • Місця, де можуть бути присутні особи, які не є членами чи близькими знайомими. • Де людина не може усамітниться або якимось чином розкривати своє приватне життя з упевненістю, що його ніхто не побачить. До таких місць можна віднести: вулиці, прощі, робочі кабінети, ринки, вокзали тощо. Відкрите проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок у громадських місцях абсолютно законні і для них не потрібна письмова згода громадян. Однак, є певні нюанси, а саме:  Не можна відкрито проводити фото- кіно- теле- відео- зйомок у місцях приватного користування таких як туалет, ванна кімната, роздягальня.  Не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду, урядових будівлях.  Не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок у громадських місцях має проводитись відкрито, камер спостереження у громадських місцях має бути видно.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи в місцях особистого користування

Під поняттям «місця особистого користування» слід розуміти приміщення або окремі кімнати в приміщенні. До них відносяться туалети, роздягальні, ванні кімнати, або інша приватна власність, що займає певну площу. В вище перерахованих місцях проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок без дозволу взагалі заборонено. Проте, існують деякі винятки:  Згідно Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», підрозділи, які уповноважені здійснювати оперативно-розшукову діяльність мають право негласно знімати інформацію з каналів зв’язку, застосовувати інші технічні засоби лише з рішенням суду.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи поліцією

П.9 ст.1 Закону України «Про національну поліцію» передбачено що поліція може застосовувати як один із превентивних заходів якраз саме застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. Згідно ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху. 2 Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.