Проведення фото-, кіно-, теле-, відеозйомок фізичної особи: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
(Не показані 25 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закон України про Національну поліцію]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2657-12 Закон України "Про інформацію"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2657-12 Закон України Про інформацію]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2135-12 Законі України "Про оперативно-розшукову діяльність"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закон України "Про Національну поліцію"]


== Загальна інформація ==
== Загальні поняття ==
Процес фото-, кіно-, теле- та відео зйомок фізичної особи може суттєво порушувати певні особисті немайнові права фізичної особи. У зв’язку з цим, статтею 307 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода фізичної особи може виражатись як у письмовій, так і в усній формі в залежності від обставин, при яких провадиться відповідна зйомка. <br />
"Фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомка" - процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле-, чи відеоносій.  


Стаття 32 Конституції України передбачає, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Законодавець визначає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку  у випадку  її згоди. Ця гарантія створена з тією метою, що процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи.  
Відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" під конфіденційною інформацією розуміється інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.<br />
== Використання фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи органами правопорядку ==
З іншого боку процес фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи також відображено у якості превентивного заходу у статті 31 Закону України «Про Національну поліцію». Зокрема пунктом підпунктом 9 пункту 1 згаданої статті визначено, що Поліція може застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. <br />


Водночас під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи. <br />
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, а також можлива мовчазна згода.  При цьому така згода повинна бути отримана до моменту початку зйомки:


Статтею 40 зазначеного закону відео зйомка поліцейськими може здійснюватись з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб, а також забезпечення дотримання правил дорожнього руху.<br />
♦ ясно виражена згода - згода, надана в письмовому вигляді;
== Висновки ==
Враховуючи викладене, проведення фото-, кіно-, теле- та відео зйомок конкретної фізичної особи (не масового скупчення осіб) не допускається без її згоди, за винятком необхідності застосування таких заходів компетентними органами задля забезпечення безпеки громадян та попередження правопорушень. Водночас допускається проведення фото-, кіно-, теле- та відео зйомок суб’єктів владних повноважень під час виконання ними своїх посадових обов’язків.


[[Категорія: Доробити]]
♦ усна згода - особа в усній формі перед камерою висловлює свою згоду на зйомки та транслювання зйомок у засобах масової інформації;
 
♦ мовчазна згода - особа знала й бачила, що її знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок.
 
== Використання фотографій, на яких зображена особа ==
Відповідно до статті 11 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2657-12 Закону України "Про інформацію"] збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
 
Відповідно до статті 308 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України] фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно '''показані, відтворені, розповсюджені''' лише за згодою цієї особи., а в разі її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), батьків, братів та сестер.
 
<u>Поширення (розповсюдження) фотографій</u> - люди мають необмежений доступ до фотографій в будь-який час і в будь-якому місці.
 
<u>Публічний показ</u> - демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться особи, що не належать до кругу сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї.
 
Фотографія може бути <u>розповсюджена без дозволу</u> фізичної особи, яка зображена на ній, якщо  це  викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб (частина третя статті 308 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1683 Цивільного кодексу України]).
 
== Відмова особи у проведенні зйомки ==
Якщо особа заперечила щодо своєї фіксації, то зйомку потрібно припинити, а фрагменти з її участю вилучити.
 
Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою (частина друга статті 307 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1683 Цивільного кодексу України]).
[[Файл:Проведення фото-, кіно-, теле чи відеозйомки.jpg|міні]]
 
== Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи у публічних місцях та на робочому місці ==
 
'''"Публічні місця"''' - це:
* місця, де можуть бути присутні особи, які не є членами чи близькими знайомими;
* де людина не може усамітниться або якимось чином розкривати своє приватне життя з упевненістю, що його ніхто не побачить.
До таких місць можна віднести: вулиці, прощі, робочі кабінети, ринки, вокзали тощо.
 
Публічні особи – це особи, які обіймають посади публічної служби та/або користуються публічними ресурсами, а також, кажучи в ширшому сенсі, особи, які відіграють певну роль у громадському житті – в політиці, економіці, мистецтві, соціальній сфері, спорті чи у будь-якій іншій сфері.
 
Відкрите проведення  фото- кіно- теле- відео- зйомок у громадських місцях абсолютно законні і для них не потрібна письмова згода громадян. Однак, є певні нюанси, а саме:
* Не можна відкрито проводити фото- кіно- теле- відеозйомок у місцях приватного користування таких як туалет, ванна кімната, роздягальня.
* Не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду (частина четверта та п'ята статті 11 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#n42 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"] в частині трансляції судового засідання та розгляду справи у закритому судовому засіданні), урядових будівлях.
* Не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.
 
Проведення фото- кіно- теле- відеозйомок у громадських місцях має проводитись відкрито, камери спостереження у громадських місцях має бути видно.
 
== Особливості проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок дитини ==
 
Відповідно до статті 32 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституції України], ніхто не може зазнавати втручань в особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією України]. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. <br>Згідно зі статтею 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України], правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітньою вважається дитина віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
 
Статті 30-32 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України], які регламентують питання цивільної дієздатності, містять вичерпний перелік правочинів, які можуть вчиняти діти. При цьому визначено, що інші правочинни неповнолітня особа може вчиняти лише за згодою її законних представників.
 
Згідно зі статтею 242 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України], батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Саме законні представники відповідальні за реалізацію права на безпеку, обігу персональних даних про дітей, в тому числі давати згоду на проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок дитини та розповсюдження їх результатів.
 
== Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи в місцях особистого користування ==
«Місця особистого користування» - приміщення або окремі кімнати в приміщенні. <br>До них відносяться туалети, роздягальні, ванні кімнати, або інша приватна власність, що займає певну  площу. 
 
В вище перерахованих місцях проведення  фото- кіно- теле- відеозйомок без дозволу взагалі заборонено.  <br>Проте, існують деякі винятки: наприклад, згідно з [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2135-12 Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність"], підрозділи, які уповноважені здійснювати оперативно-розшукову діяльність мають право негласно знімати інформацію з каналів зв’язку, застосовувати інші технічні засоби лише з рішенням суду.
 
== Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи поліцією ==
 
Поліція може застосовувати як один із превентивних заходів застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (пункт 9 частини другої статті 31 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 Закону України "Про Національну поліцію"]).<br>Згідно зі [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 статтею 40 Закону України "Про Національну поліцію"] поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, '''з метою''':
* попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;
*  забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
 
Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.
 
== Судова практика ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/980_324 Рішення Європейського суду з прав людини від 24 червня 2004 року у справі "Ганновер проти Німеччини"]
 
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/3138312 Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 03 червня 2007 року у справі № 2-973/07] (на зображенні позивач дивиться прямо в об'єктив, не подає жодних ознак протесту, своєю поведінкою демонструє цілковиту згоду на здійснення фотознімки. В такий спосіб, погоджуючись на фотозйомку, вважається, що позивач розумів наслідки та призначення фотографії на опублікування її в пресі, проте до виходу публікації в газеті не направив будь яких заперечень щодо недопущення такого публікування фото і доказів цьому не надав).
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/8413187 Рішення Міжгірського районного суду Закарпатської області від 28 грудня 2009 року у справі № 2-537/2009] (проведення фотозйомки у аптеці як господарській структурі є публічним і згоди продавців та покупців не потребується).  
[[Категорія: Інші питання цивільного права]]

Версія за 16:05, 20 листопада 2019

Нормативна база

Загальні поняття

"Фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомка" - процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле-, чи відеоносій.

Законодавець визначає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку у випадку її згоди. Ця гарантія створена з тією метою, що процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи.

Цивільний кодекс України не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, а також можлива мовчазна згода. При цьому така згода повинна бути отримана до моменту початку зйомки:

♦ ясно виражена згода - згода, надана в письмовому вигляді;

♦ усна згода - особа в усній формі перед камерою висловлює свою згоду на зйомки та транслювання зйомок у засобах масової інформації;

♦ мовчазна згода - особа знала й бачила, що її знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок.

Використання фотографій, на яких зображена особа

Відповідно до статті 11 Закону України "Про інформацію" збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Відповідно до статті 308 Цивільного кодексу України фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи., а в разі її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), батьків, братів та сестер.

Поширення (розповсюдження) фотографій - люди мають необмежений доступ до фотографій в будь-який час і в будь-якому місці.

Публічний показ - демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться особи, що не належать до кругу сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї.

Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб (частина третя статті 308 Цивільного кодексу України).

Відмова особи у проведенні зйомки

Якщо особа заперечила щодо своєї фіксації, то зйомку потрібно припинити, а фрагменти з її участю вилучити.

Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою (частина друга статті 307 Цивільного кодексу України).

Проведення фото-, кіно-, теле чи відеозйомки.jpg

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи у публічних місцях та на робочому місці

"Публічні місця" - це:

  • місця, де можуть бути присутні особи, які не є членами чи близькими знайомими;
  • де людина не може усамітниться або якимось чином розкривати своє приватне життя з упевненістю, що його ніхто не побачить.

До таких місць можна віднести: вулиці, прощі, робочі кабінети, ринки, вокзали тощо.

Публічні особи – це особи, які обіймають посади публічної служби та/або користуються публічними ресурсами, а також, кажучи в ширшому сенсі, особи, які відіграють певну роль у громадському житті – в політиці, економіці, мистецтві, соціальній сфері, спорті чи у будь-якій іншій сфері.

Відкрите проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок у громадських місцях абсолютно законні і для них не потрібна письмова згода громадян. Однак, є певні нюанси, а саме:

  • Не можна відкрито проводити фото- кіно- теле- відеозйомок у місцях приватного користування таких як туалет, ванна кімната, роздягальня.
  • Не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду (частина четверта та п'ята статті 11 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" в частині трансляції судового засідання та розгляду справи у закритому судовому засіданні), урядових будівлях.
  • Не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.

Проведення фото- кіно- теле- відеозйомок у громадських місцях має проводитись відкрито, камери спостереження у громадських місцях має бути видно.

Особливості проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок дитини

Відповідно до статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручань в особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно зі статтею 6 Сімейного кодексу України, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітньою вважається дитина віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Статті 30-32 Цивільного кодексу України, які регламентують питання цивільної дієздатності, містять вичерпний перелік правочинів, які можуть вчиняти діти. При цьому визначено, що інші правочинни неповнолітня особа може вчиняти лише за згодою її законних представників.

Згідно зі статтею 242 Цивільного кодексу України, батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Саме законні представники відповідальні за реалізацію права на безпеку, обігу персональних даних про дітей, в тому числі давати згоду на проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок дитини та розповсюдження їх результатів.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи в місцях особистого користування

«Місця особистого користування» - приміщення або окремі кімнати в приміщенні.
До них відносяться туалети, роздягальні, ванні кімнати, або інша приватна власність, що займає певну площу.

В вище перерахованих місцях проведення фото- кіно- теле- відеозйомок без дозволу взагалі заборонено.
Проте, існують деякі винятки: наприклад, згідно з Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність", підрозділи, які уповноважені здійснювати оперативно-розшукову діяльність мають право негласно знімати інформацію з каналів зв’язку, застосовувати інші технічні засоби лише з рішенням суду.

Проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи поліцією

Поліція може застосовувати як один із превентивних заходів застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (пункт 9 частини другої статті 31 Закону України "Про Національну поліцію").
Згідно зі статтею 40 Закону України "Про Національну поліцію" поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:

  • попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;
  • забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.

Судова практика