Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час кримінального провадження: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(додано зразок клопотання)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України (далі - КПК України)]   
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України від 13 квітня 2012 року № 4651-VI(далі - КПК України)]   
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1402-19 Закон України «Про судоустрій та статус суддів»] від 02.06.2016 року
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1402-19 Закон України «Про судоустрій та статус суддів»] від 02.06.2016 року № 1402-VIII
* [http://dsa.court.gov.ua/dsa/14/N1552012/ Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження), затвердженої Наказом ДСА України від 15.11.2012 р. №155 (далі - Інструкція)]
* [http://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0155750-12 Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження), затвердженої Наказом ДСА України від 15.11.2012 р. №155] (далі - Інструкція)]


== Визначення поняття ==
== Визначення поняття ==


'''Відеоконференція''' – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних (пункт 2.1. [http://dsa.court.gov.ua/dsa/14/N1552012/ Інструкції)]
'''Відеоконференція''' – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних (пункт 2.1.[http://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0155750-12 Інструкції])


== Порядок та умови проведення провадження у режимі відеоконференції ==
== Порядок та умови проведення провадження у режимі відеоконференції ==
Рядок 27: Рядок 27:
* наявності інших підстав, визначених слідчим, прокурором, слідчим суддею достатніми.
* наявності інших підстав, визначених слідчим, прокурором, слідчим суддею достатніми.


Відповідне рішення приймається '''слідчим, прокурором''', а в разі здійснення у режимі відеоконференції допиту згідно із ст.225 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК України)]  – '''слідчим суддею з власної ініціативи''' або '''за клопотанням''' сторони кримінального провадження чи інших учасників кримінального провадження.
Відповідне рішення приймається '''слідчим, прокурором''', а в разі здійснення у режимі відеоконференції допиту згідно із ст.225 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК України)]  – '''слідчим суддею з власної ініціативи''' або '''за клопотанням'''сторони кримінального провадження чи інших учасників кримінального провадження.<br />
 
  [[Файл:Зразок_клопотання_про_участь_у_судовому_засіданні_в_режимі_відеоконференції.docx]]<br />


У разі, якщо '''сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує''' проти здійснення дистанційного досудового розслідування, слідчий, прокурор, слідчий суддя може прийняти рішення про його здійснення лише вмотивованою постановою (ухвалою), обґрунтувавши в ній прийняте рішення.  
У разі, якщо '''сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує''' проти здійснення дистанційного досудового розслідування, слідчий, прокурор, слідчий суддя може прийняти рішення про його здійснення лише вмотивованою постановою (ухвалою), обґрунтувавши в ній прийняте рішення.  

Версія за 13:58, 5 жовтня 2018

Нормативна база

Визначення поняття

Відеоконференція – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних (пункт 2.1.Інструкції)

Порядок та умови проведення провадження у режимі відеоконференції

Учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.

Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення (частина 7 статті 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»).

Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції (дистанційно) здійснюється на стадіях досудового і досудового проваджень.

Дистанційне досудове розслідування

(стаття 232 КПК України)

Під таким способом проведення процесуальних дій під час досудового розслідування кримінальний процесуальний закон розуміє допит осіб, впізнання осіб чи речей у режимі відеоконференції при трансляції з іншого приміщення.

Дистанційне досудове розслідування проводиться у випадках:

  • неможливості безпосередньої участі певних осіб у досудовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;
  • необхідності забезпечення безпеки осіб;
  • проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
  • необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності досудового розслідування;
  • наявності інших підстав, визначених слідчим, прокурором, слідчим суддею достатніми.

Відповідне рішення приймається слідчим, прокурором, а в разі здійснення у режимі відеоконференції допиту згідно із ст.225 КПК України)слідчим суддею з власної ініціативи або за клопотаннямсторони кримінального провадження чи інших учасників кримінального провадження.

 Файл:Зразок клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.docx

У разі, якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного досудового розслідування, слідчий, прокурор, слідчий суддя може прийняти рішення про його здійснення лише вмотивованою постановою (ухвалою), обґрунтувавши в ній прийняте рішення.

Рішення про здійснення дистанційного досудового розслідування, в якому дистанційно перебуватиме підозрюваний, не може бути прийняте, якщо він проти цього заперечує.

Хід і результати слідчої (розшукової) дії, проведеної у режимі відеоконференції, фіксуються за допомогою технічних засобів відеозапису.

Особа, якій забезпечується захист, може бути допитана в режимі відеоконференції з такими змінами зовнішності і голосу, за яких її неможливо було б упізнати.

Слідчий, прокурор з метою забезпечення оперативності кримінального провадження має право провести у режимі відео- або телефонної конференції опитування особи, яка через знаходження у віддаленому від місця проведення досудового розслідування місці, хворобу, зайнятість або з інших причин не може без зайвих труднощів вчасно прибути до слідчого, прокурора.

За результатами опитування, проведеного у дистанційному режимі слідчий, прокурор складає рапорт, у якому зазначає, зокрема, ідентифікаційні ознаки засобу зв’язку, що використовувався опитуваним, а також обставини, які були ним повідомлені. За необхідності опитування фіксується за допомогою технічних засобів аудіо- чи відеозапису.

Слідчий, прокурор зобов’язаний вжити заходів з метою встановлення особи опитуваного у режимі відео- або телефонної конференції та зазначити в рапорті, яким чином була підтверджена особа опитуваного.

Дистанційне судове провадження

(стаття 336 КПК України)

Такий спосіб проведення процесуальних дії на стадії судового провадження може здійснюватися в судах усіх інстанцій, у т.ч. Верховному Суді України з будь-яких питань, розгляд яких віднесено до компетенції суду (частина 9 статті 336 КПК України).

Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження (частина 2 статті 336 КПК України).

Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:

  1. неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;
  2. необхідності забезпечення безпеки осіб;
  3. проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
  4. необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;
  5. наявності інших підстав, визначених судом достатніми (частина 1 статті 336 КПК України ).

Учасники судового процесу (кримінального провадження) можуть брати участь у процесуальних діях у режимі відеоконференції лише за наявності технічної можливості для її проведення у відповідних судах, державних органах чи установах (Пункт 1.2.1. Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження)).

Порядок фіксації ходу і результатів процесуальних дій проведених у режимі відео конференції

Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає справу (матеріали кримінального провадження), за допомогою технічних засобів відеозапису.

Здійснення фіксації забезпечується секретарем та починається з моменту оголошення головуючим про початок її проведення. (частина 7 статті 336 КПК України , пункт 3.2.1. Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження).

Застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку.

Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені цим Кодексом (частина 3 статті 336 КПК України, пункт 3.2.3. Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження).

Права та обов’язки учасників судового засідання під час дистанційного судового провадження

Особа, якій забезпечується захист, може бути допитана в режимі відеоконференції з такими змінами зовнішності і голосу, за яких її неможливо впізнати (частина 8 статті 336 КПК України, пункт 1.5. Інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження).

У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення (частина 2 статті 336 КПК України).

Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує (частина 2 статті 336 КПК України).

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов’язаний:

  • вручити такій особі пам’ятку про її процесуальні права;
  • перевірити її документи, що посвідчують особу,;
  • перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання (частина 4 статті 336 КПК України).

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та поза територією міста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на території юрисдикції якого перебуває така особа, здійснити дії, передбачені частиною 4 статті 336 КПК України. Копія ухвали може бути надіслана електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв’язку. Суд, що отримав доручення, за погодженням з судом, що надав доручення, зобов’язаний у визначений в ухвалі строк організувати виконання зазначеного доручення (частина 5 статті 336 КПК України).

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, тримається в установі попереднього ув’язнення або установі виконання покарань, дії, передбачені частиною 4 статті 336 КПК України, здійснюються службовою особою такої установи (частина 6 статті 336 КПК України).