Присвоєння почесного звання мати-героїня та виплата одноразової винагороди

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 12:58, 13 червня 2017, створена Nadiia.dosiievych (обговорення | внесок) (Створена сторінка: === Нормативна база === * [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/476/2001 Указ президента України “Про почесні...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)


Нормативна база

Поняття звання “Мати-героїня”

Відповідно до Закону України «Про державні нагороди» почесне звання України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною. Почесне звання “Мати-героїня” присвоюється жінкам, які народили та виховали до 8-ми річного віку 5-ох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Порядок присвоєння почесного звання “Мати-героїня”

Згідно з порядком представлення до почесних звань висунення кандидатур до присвоєння здійснюється за місцем роботи кандидатки, у трудових колективах установ, організацій, підприємств. Якщо жінка не працює, висунення кандидатури може проводити сільська (селищна) рада, організація багатодітних сімей чи місцева служба у справах дітей та сім'ї. Жінка подає заяву щодо підготовки потрібних документів на порушення клопотання органів місцевого самоврядування. Саме звідси починається збір, обробка інформації, підготовка і винесення основного рішення — підтримати кандидатуру на висунення на здобуття почесного звання “Мати-героїня” чи відмовити. Якщо ж жінці відмовили, то має бути зазначено причину такого рішення. Багатодітна мати до заяви також подає такі документи:

  • Копія паспорта багатодітної матері;
  • Копії свідоцтв про народження дітей;
  • Якщо дитина померла, копія свідоцтва про смерть;
  • Довідки-характеристики з місця навчання кожної дитини (шкільного і студентського віку);
  • Характеристики з місця роботи кожної дитини, яка працює.

На основі всіх зібраних документів органами місцевого самоврядування складається нагородний лист. У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стало підставою для порушення клопотання про присвоєння почесного звання.

Підстави для присвоєння почесного звання “Мати-героїня”

Оскільки підставою для клопотання про присвоєння зазначеного звання має бути відмінне виконання жінками свого материнського обов'язку щодо виховання дітей, піклування про їх здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток (знаходячись в однакових з іншими жінками територіальних умовах- село, район, область) виконавчі комітети сільських рад зобов'язані ґрунтовно вивчити ситуацію в родині з метою уникнення неправомірного присвоєння почесного звання. Районна державна адміністрація може утриматися від клопотання про присвоєння почесного звання у разі негативного висновку служби у справах дітей, відділу освіти, відділу у справах сім'ї та молоді, управління праці та соціального захисту населення, районного відділу внутрішніх справ. Враховуються також характеристики з місць навчання чи роботи дітей, їх спосіб життя, притягнення до відповідальності.

Перелік документів, які потрібно подати до відповідного центрального органу для подання присвоєння почесного звання “Мати-героїня”

  • Лист на ім'я керівника відповідного центрального органу про порушення клопотання про присвоєння почесного звання “Мати-героїня”;
  • Нагородний лист встановленої форми від організації, установи і району, який подає кандидатуру;
  • Протокол засідання, де порушуються питання висунення кандидатури на присвоєння почесного звання;
  • Копії свідоцтв про народження дітей;
  • Характеристики дітей зі шкіл;
  • Клопотання від громадської організації про присвоєння почесного звання (якщо подання здійснюється громадською організацією);
  • Копія свідоцтва про медаль материнства;
  • Довідка з ЖЕКу про склад сім'ї;
  • Копія паспорта матері;
  • Копія трудової книжки матері.

Ким присвоюється звання мати-героїні

Присвоєння почесних звань здійснюється указами Президента, які формуються Адміністрацією Президента України. Чинним законодавством не визначено термінів присвоєння почесного звання. Про підписання Президентом України відповідного указу про присвоєння почесного звання “Мати-героїня”, місце та час вручення нагрудного знака і посвідчення повідомляє місцева державна адміністрація. Після присвоєння указом Президента України почесного звання України “Мати-героїня” жінка набуває права на отримання одноразової грошової винагороди ( десятикратний розмір прожиткового мінімуму). Особі, удостоєній почесного звання, вручаються нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка.