Призначення на посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(Склад конкурсної комісії, рішення про конкурс)
(Не показано 3 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
==ЗМІСТ==


# Нормативна база.
== Нормативна база ==
# Хто може бути керівником.
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закон України "Про повну загальну середню освіту" (далі - Закон)]
# Хто призначає керівників  загальноосвітнього навчального закладу.
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1109-2015-%D0%BF Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 року № 1109]
# На підставі чого призначають керівників ЗНЗ.
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1417-13 Типове положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 08 серпня 2013 року № 1135]
# Строк подання документів.
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0454-18 Типове положення  про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року № 291]
# Утворення конкурсної комісії.
* [https://mon.gov.ua/ua/npa/shodo-nagalnih-pitan-vprovadzhennya-zakonu-ukrayini-pro-povnu-zagalnu-serednyu-osvitu Лист Міністерства освіти і науки України від 08 квітня 2020 року № 1/9-201 "Щодо нагальних питань впровадження Закону України "Про повну занальну середню освіту"]
# Конкурсний відбір.
# Яка процедура прийняття рішення.
# Визнання конкурсного відбору таким, що не відбувся.
# Оприлюднення результату конкурсного відбору.


== 1. Нормативна база. ==
== Хто може бути керівником закладу загальної середньої освіти ==
<u>Керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка:</u>
# є громадянином України, вільно володіє державною мовою;
# має вищу освіту ступеня не нижче магістра;
# стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти);
# організаторські здібності;
# стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків;
# пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону] (частина перша статті 38 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону]).
<u>Не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти особа, яка:</u>
# є недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена;
# має судимість за вчинення злочину;
# позбавлена права обіймати відповідну посаду;
# за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення;
# за рішенням суду визнана винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією;
# підпадає під заборону, встановлену [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1682-18 Законом України "Про очищення влади"].


* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/651-14 Закон України “Про загальну середню освіту]
== Хто призначає керівника  загальноосвітнього навчального закладу ==
* Положення про загальноосвітній навчальний заклад ([http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/778-2010-%D0%BF постанова Кабінету Міністрів від 27.08.2010р. №778]).
Керівник <u>державного, комунального закладу</u> загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами '''конкурсу''', що проводиться відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону] та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою) (частина перша статті 39 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону]).  
* Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності ([http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/827-2015-%D0%BF постанова Кабінету Міністрів від 13.10.2015 року  №827]).
* “[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1417-13 Про затвердження змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників]” (наказ МОН від 08.08.2013 року №1135, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.08.2013 року за №1417/23949).
* Постанова Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 року №1109 “[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1109-2015-%D0%BF Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння]”.
* [http://zakon.kadrovik01.com.ua/regulations/1521/8456/8458/468669/ Лист МОН від 13.12.2013 року №2/5-13-3018].


== 2.  Хто може бути керівником. ==
Конкурсна комісія має складати від 6 до 15 людей на паритетних засадах:
* Особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою.
*  Має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра.
*  Має стаж педагогічної роботи не менш як 3 (три) роки, успішно пройшов атестацію керівних кадрів навчальних закладів у порядку, встановленому МОН.
*  Має високі моральні якості та стан здоров'я, що дозволяє виконувати професійні обов'язки.


== 3. Хто призначає керівника  загальноосвітнього навчального закладу. ==
•        представник або представники засновника;
* Керівник державного та комунального закладу і його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою згідно із законодавством.
* Керівник приватного закладу та його заступники призначаються засновником  (власником за погодженням з відповідним органом управління освітою.


== 4. На підставі чого призначають керівників ЗНЗ. ==
•        представник місцевої державної адміністрації або управління ДСЯО;
* Підставою для проведення конкурсного відбору є рішення органу, що призначає керівника навчального закладу.
* Підставами для прийняття відповідного рішення є:
** утворення нового навчального закладу;
** наявність вакантної посади керівника навчального закладу;
**прийняття рішення щодо припинення (розірвання) трудового договору (контракту) з керівником навчального закладу.
* Рішення та оголошення про проведення конкурсного відбору оприлюднюються в місцевих ЗМІ або на офіційному веб-сайті органу, що призначає керівника навчального закладу ( в разі наявності такого веб-сайту) не пізніше ніж за один місяць до початку проведення конкурсного відбору.


== 5. Строк подання документів. ==
•        представники інститутів громадянського суспільства. Наприклад, професійні спілки, експерти в загальній середній освіті, об’єднання директорів тощо.
* Строк подання документів для участі в конкурсному відборі не може становити менше 20 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсного відбору.    


   Не може бути включена людина, яка визнана недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення; є близькою людиною учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.


Керівник <u>приватного, корпоративного закладу</u> загальної середньої освіти обирається та призначається на посаду засновником (засновниками) відповідно до установчих документів закладу освіти.


== 6. Утворення конкурсної комісії. ==
== Порядок проведення конкурсу ==
*Для проведення конкурсного відбору орган, що призначає керівника навчального закладу, утворює конкурсну комісію, до складу якої включаються представники засновника, педагогічного колективу, громадського об'єднання батьків учнів навчального закладу, а також органу місцевого самоврядування та громадського об'єднання керівників навчальних закладів відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені представники інших громадських об'єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти. Засідання конкурсної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менше  двох третин усіх членів комісії. Рішення конкурсної комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.
Рішення про проведення конкурсу приймається '''засновником''' державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою).  


== 7. Конкурсний відбір. ==
Рішення про конкурс потрібно ухвалити не менше ніж за два місяці до закінчення контракту попереднього директора. Або разом із затвердженням статуту нового закладу. Або протягом 10 робочих днів із дня, коли визнали, що конкурс не відбувся чи з дня дострокового припинення трудового договору попереднього керівника. Оголосити про конкурс на сайті засновника й закладу освіти треба на наступний робочий день після ухвалення рішення про конкурс.   В оголошенні обов'язково зазначаються: місцем знаходження закладу, назву, умови оплати праці, процедуру проведення конкурсу, які документи має надати кандидат, контактну особу.
Конкурсний відбір полягає у:
* Поданні претендентом документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам;
* Поданні претендентом мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу та проведенні ним відкритої публічної презентації;
* Вивченні конкурсною комісією поданих документів, мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу, що триває не більше  5-ти робочих днів.
     
== 8 . Яка процедура прийняття рішення. ==
* Конкурсна комісія протягом одного робочого дня після завершення вивчення поданих документів, мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу надає претендентам та органу, що здійснює конкурсний відбір, висновок щодо результатів конкурсного відбору.
* Кожен претендент може надати обґрунтовані заперечення щодо висновку до органу що призначає керівника навчального закладу, не пізніше ніж через 5 робочих днів з дати його отримання.
* На підставі висновку та заперечень,(за наявності) не раніше ніж через 5 робочих днів та не пізніше ніж через 10 робочих днів з дати їх отримання орган, що призначає керівника навчального закладу, укладає контракт з визначеним конкурсною комісією претендентом з дотриманням вимог законодавства про працю.


== 9. Визнання конкурсного відбору таким, що не відбувся. ==
<u>Конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:</u>
* Конкурсний відбір визнається таким, що не відбувся в разі, коли:
* перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 Закону України "Про освіту"] та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;
відсутні заяви про участь у конкурсному відборі;
* перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;
жоден з претендентів не пройшов конкурсного відбору;
* публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.
конкурсною комісією не визначено претендента.
* Підставою для визнання конкурсного відбору таким, що не відбувся, є рішення органу, що призначає керівника навчального закладу. Якщо конкурсний відбір не відбувся, проводиться повторний конкурсний відбір відповідно до Порядку призначення на посаду керівників ЗНЗ державної форми власності.


== 10. Оприлюднення результату конкурсного відбору. ==
=== Перелік документів необхідних для участі у конкурсі ===
* Результати конкурсного відбору оприлюднюються в місцевих ЗМІ або на офіційному веб-сайті органу, що призначає керівника навчального закладу, та навчального закладу ( в разі наявності такого веб-сайту).
<u>Для участі в конкурсі подаються такі документи:</u>
# заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
# автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);
# копія паспорта громадянина України;
# копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід’ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста);
# документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою;
# копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання (крім приватних та корпоративних закладів освіти);
# довідка про відсутність судимості;
# довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;
# мотиваційний лист, складений у довільній формі (частина п'ята статті 39 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону]).
Особа може надати інші документи, що підтверджують її професійні та/або моральні якості.
 
Визначені документи подаються '''особисто''' (або уповноваженою згідно з довіреністю особою) до конкурсної комісії у визначений в оголошенні строк, що <u>може становити від 20 до 30 календарних днів</u> з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.
 
'''До участі у конкурсі не можуть бути допущені особи, які:'''
* не можуть обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону];
* подали не всі документи, визначені цим Законом, для участі в конкурсі;
* подали документи після завершення строку їх подання.
Засновник зобов’язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше п’яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
 
=== Визначення переможця конкурсу ===
Конкурсна комісія протягом '''двох робочих днів''' з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника (частина дев'ята статті 39 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону]).
 
== Укладення трудового договору з переможцем конкурсу ==
Протягом '''трьох робочих днів''' з дня оприлюднення рішення про переможця конкурсу посадова особа засновника (голова відповідної ради чи керівник державного органу) або керівник уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти) призначає переможця конкурсу на посаду та укладає з ним [[строковий трудовий договір]].
 
Трудовий договір укладається '''на шість років''' на підставі рішення конкурсної комісії. З особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти <u>вперше</u>, укладається трудовий договір строком на '''два роки'''. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на '''чотири роки''' без проведення конкурсу (частина дванадцятий статті 39 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закону]).
 
Особа не може бути керівником одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше <u>ніж два строки підряд</u> (крім тих, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти).  
[[Категорія:Трудовий договір. Призначення на посаду/прийняття на роботу]]
[[Категорія:Працевлаштування окремих категорій працівників]]

Версія за 08:27, 9 вересня 2021

Нормативна база

Хто може бути керівником закладу загальної середньої освіти

Керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка:

  1. є громадянином України, вільно володіє державною мовою;
  2. має вищу освіту ступеня не нижче магістра;
  3. стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти);
  4. організаторські здібності;
  5. стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків;
  6. пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до Закону (частина перша статті 38 Закону).

Не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти особа, яка:

  1. є недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена;
  2. має судимість за вчинення злочину;
  3. позбавлена права обіймати відповідну посаду;
  4. за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення;
  5. за рішенням суду визнана винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією;
  6. підпадає під заборону, встановлену Законом України "Про очищення влади".

Хто призначає керівника загальноосвітнього навчального закладу

Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою) (частина перша статті 39 Закону).

Конкурсна комісія має складати від 6 до 15 людей на паритетних засадах:

•        представник або представники засновника;

•        представник місцевої державної адміністрації або управління ДСЯО;

•        представники інститутів громадянського суспільства. Наприклад, професійні спілки, експерти в загальній середній освіті, об’єднання директорів тощо.

   Не може бути включена людина, яка визнана недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення; є близькою людиною учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.

Керівник приватного, корпоративного закладу загальної середньої освіти обирається та призначається на посаду засновником (засновниками) відповідно до установчих документів закладу освіти.

Порядок проведення конкурсу

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Рішення про конкурс потрібно ухвалити не менше ніж за два місяці до закінчення контракту попереднього директора. Або разом із затвердженням статуту нового закладу. Або протягом 10 робочих днів із дня, коли визнали, що конкурс не відбувся чи з дня дострокового припинення трудового договору попереднього керівника. Оголосити про конкурс на сайті засновника й закладу освіти треба на наступний робочий день після ухвалення рішення про конкурс.   В оголошенні обов'язково зазначаються: місцем знаходження закладу, назву, умови оплати праці, процедуру проведення конкурсу, які документи має надати кандидат, контактну особу.

Конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:

  • перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема Закону, Закону України "Про освіту" та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;
  • перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;
  • публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.

Перелік документів необхідних для участі у конкурсі

Для участі в конкурсі подаються такі документи:

  1. заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
  2. автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);
  3. копія паспорта громадянина України;
  4. копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід’ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста);
  5. документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою;
  6. копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання (крім приватних та корпоративних закладів освіти);
  7. довідка про відсутність судимості;
  8. довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;
  9. мотиваційний лист, складений у довільній формі (частина п'ята статті 39 Закону).

Особа може надати інші документи, що підтверджують її професійні та/або моральні якості.

Визначені документи подаються особисто (або уповноваженою згідно з довіреністю особою) до конкурсної комісії у визначений в оголошенні строк, що може становити від 20 до 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.

До участі у конкурсі не можуть бути допущені особи, які:

  • не можуть обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону;
  • подали не всі документи, визначені цим Законом, для участі в конкурсі;
  • подали документи після завершення строку їх подання.

Засновник зобов’язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше п’яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.

Визначення переможця конкурсу

Конкурсна комісія протягом двох робочих днів з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника (частина дев'ята статті 39 Закону).

Укладення трудового договору з переможцем конкурсу

Протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення рішення про переможця конкурсу посадова особа засновника (голова відповідної ради чи керівник державного органу) або керівник уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти) призначає переможця конкурсу на посаду та укладає з ним строковий трудовий договір.

Трудовий договір укладається на шість років на підставі рішення конкурсної комісії. З особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу (частина дванадцятий статті 39 Закону).

Особа не може бути керівником одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (крім тих, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти).