Працевлаштування випускників закладів вищої освіти

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 12:46, 15 листопада 2017, створена Iryna.burcheniuk (обговореннявнесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1556-18 Закон України «Про вищу освіту»] * [http://zakon0...)

Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Обов’язок відпрацювання студентами, що навчаються за рахунок державних коштів

Ст. 64 закону «Про вищу освіту», прийнятого у 2014 р., декларує лише створення державою у співпраці з роботодавцями умов для реалізації випускниками вишів права на працю та рівних можливостей для вибору ними місця роботи й виду трудової діяльності. Єдиний акт, який визначає обов’язковість відпрацювання, – Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням (затверджений Постановою Кабміну ще від 22 серпня 1996 р.).

Даним Порядком установлено, що особи, які навчаються за рахунок державних коштів, укладають з адміністрацією вищого навчального закладу угоду, за якою вони зобов'язуються після закінчення навчання та одержання відповідної кваліфікації працювати в державному секторі народного господарства не менше ніж три роки. У разі відмови працювати в державному секторі народного господарства випускники відшкодовують в установленому порядку до державного бюджету повну вартість навчання.

Порядок працевлаштування випускників, які закінчили вищі навчальні заклади за рахунок коштів відповідних юридичних та фізичних осіб, визначається угодами між ними.

Випускники, які закінчили вищі навчальні заклади за власний рахунок, мають право обирати місце працевлаштування за особистим бажанням.

Фактичні підстави для відпрацювання випускниками

Існують 2 підстави для обов’язкового 3-річного відпрацювання випускником - бюджетником, коли його працевлаштовує університет:

 • угода, укладена між студентом і вишем в особі ректора. Вона передбачає взаємні обов’язки: студента – сумлінно здобувати знання, вишу – забезпечувати якісну теоретичну і практичну підготовку, працевлаштовувати фахівця після закінчення навчання в державному секторі народного господарства;
 • направлення на роботу, яке разом із дипломом видає керівник вишу.

Угода про підготовку фахівців із вищою освітою укладається після видання наказу про зарахування студента на навчання, відразу на першому курсі. 1 примірник обов’язково має бути у студента.

Коли випускник зобов’язаний відшкодувати вартість навчання?

Вимога відшкодувати вартість усього навчання на бюджеті можлива, якщо є підписана угода і направлення на роботу, а випускник:

 • не прибув на місце роботи за направленням;
 • відмовився приступити до роботи за призначенням, не маючи причини. Тут обов’язкова умова – наказ роботодавця про прийняття на роботу. Якщо його нема, ви – не працівник, тому вас не можуть змусити виконувати роботу чи звільнити;
 • був звільнений з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни;
 • звільнився за власним бажанням.

Розірвання випускником угоди з вищим навчальним закладом про навчання за державним замовленням допускається з таких поважних причин:

 1. Встановлення інвалідності 1 або 2 групи, внаслідок чого випускник не може виїхати на роботу за призначенням;
 2. Встановлення інвалідності 1 або 2 групи у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків (або осіб, які їх замінюють) випускника;
 3. Якщо випускник - вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку);
 4. Одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
 5. Проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Державній прикордонній службі, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;
 6. Вступу до вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації для випускників вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації.