Працевлаштування випускників закладів вищої освіти

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Обов’язок відпрацювання студентами, що навчаються за рахунок державних коштів

Відповідно до 64 Закону України "Про вищу освіту" держава у співпраці з роботодавцями забезпечує створення умов для реалізації випускниками закладів вищої освіти права на працю, гарантує створення рівних можливостей для вибору місця роботи, виду трудової діяльності з урахуванням здобутої вищої освіти та суспільних потреб.

Раніше законодавством встановлювався обов'язок випускника відпрацювати у замовника не менше трьох років, однак така вимога втратила свою актуальність з втратою чинності Порядком працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, завтердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 року № 992.

Винятки: випускники вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), військових інститутів як підрозділів закладів вищої освіти з числа військовослужбовців (осіб начальницького складу) направляються для подальшого проходження служби відповідно до законодавства.

Порядок працевлаштування випускників, які закінчили вищі навчальні заклади (далі - ВНЗ) за рахунок коштів відповідних юридичних та фізичних осіб, визначається угодами між ними.

Випускники, які закінчили ВНЗ за власний рахунок, мають право обирати місце працевлаштування за особистим бажанням.

Фактичні підстави для відпрацювання випускниками

Існують 2 підстави для обов’язкового 3-річного відпрацювання випускником - бюджетником, коли його працевлаштовує університет:

  • угода, укладена між студентом і ВНЗ в особі ректора. Вона передбачає взаємні обов’язки: студента – сумлінно здобувати знання, вишу – забезпечувати якісну теоретичну і практичну підготовку, працевлаштовувати фахівця після закінчення навчання в державному секторі народного господарства;
  • направлення на роботу, яке разом із дипломом видає керівник вишу.

Угода про підготовку фахівців із вищою освітою укладається після видання наказу про зарахування студента на навчання, відразу на першому курсі. 1 примірник обов’язково має бути у студента.

Особливі випадки

Випускникам вищих медичних і педагогічних навчальних закладів, які уклали угоду про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищах міського типу, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.