Право особи на освіту: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Мітка: редагування коду 2017
 
(Не показані 12 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативно-правова база: ==
== Нормативна база==
# [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/254к/96-вр Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР;]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/254к/96-вр Конституція України]
# [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1060-12 Закон України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII;]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_015 Загальна декларація прав людини]
# [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III;]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/995_042 Міжнародний пакт про економічні, соціальніта культурні права]
# [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/651-14 Закон України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV;]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 Закон України "Про освіту"]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/103/98-вр Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР ;]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 Закон України "Про дошкільну освіту"]
# [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/1556-18 Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII ;]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 Закон України "Про повну загальну середню освіту"]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_015 Загальна декларація прав людини від 10.12.1948;]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1841-14 Закон України "Про позашкільну освіту"]
# [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/995_042 Міжнародний пакт про економічні,  соціальні  та  культурні  права від 16.12.1966]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/103/98-вр Закон України "Про професійну (професійно-технічну) освіту"]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/1556-18 Закон України "Про вищу освіту"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1392-2011-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти"]


== Право на освіту в Україні ==
[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Статтею 53 Конституції України] встановлено, що '''кожен має право на освіту.'''<br>
Повна загальна середня освіта є обов'язковою. <br>
Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.


Держава створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.


== Право на освіту в Україні ==
Право на освіту не може бути обмежене законом. Закон може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії) ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 ст. 3 Закону України "Про освіту"]).
Освіта в Україні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями і народами.
 
=== Види освіти ===
Особа реалізує своє право на освіту впродовж життя шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти. Держава визнає ці види освіти, створює умови для розвитку суб’єктів освітньої діяльності, що надають відповідні освітні послуги, а також заохочує до здобуття освіти всіх видів.
 
'''''Формальна освіта''''' - це освіта, яка здобувається за освітніми програмами відповідно до визначених законодавством рівнів освіти, галузей знань, спеціальностей (професій) і передбачає досягнення здобувачами освіти визначених стандартами освіти результатів навчання відповідного рівня освіти та здобуття кваліфікацій, що визнаються державою.
 
'''''Неформальна освіта''''' - це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій.
 
'''''Інформальна освіта (самоосвіта)''''' - це освіта, яка передбачає самоорганізоване здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю, родиною чи дозвіллям.
=== Форми здобуття освіти ===
Особа має право здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх.<br>
 
'''Основними формами здобуття освіти є:'''
# інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);
# індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві);
# дуальна.
 
'''''Очна (денна, вечірня) форма здобуття освіти''''' - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, що передбачає їх безпосередню участь в освітньому процесі.
 
'''''Заочна форма здобуття освіти''''' - це спосіб організації навчання здобувачів освіти шляхом поєднання очної форми освіти під час короткочасних сесій і самостійного оволодіння освітньою програмою у проміжку між ними.
 
'''''Дистанційна форма здобуття освіти''''' - це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.
 
'''''Мережева форма здобуття освіти''''' - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, завдяки якому оволодіння освітньою програмою відбувається за участю різних суб’єктів освітньої діяльності, що взаємодіють між собою на договірних засадах.
 
'''''Екстернатна форма здобуття освіти (екстернат)''''' - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, за яким освітня програма повністю засвоюється здобувачем самостійно, а оцінювання результатів навчання та присудження освітньої кваліфікації здійснюються відповідно до законодавства.
 
'''''Сімейна (домашня) форма здобуття освіти''''' - це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття формальної (дошкільної, повної загальної середньої) та/або неформальної освіти. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки. Оцінювання результатів навчання та присудження освітніх кваліфікацій здійснюються відповідно до законодавства.
 
'''''Педагогічний патронаж''''' - це спосіб організації освітнього процесу педагогічними працівниками, що передбачає забезпечення ними засвоєння освітньої програми здобувачем освіти, який за психофізичним станом або з інших причин, визначених законодавством, зокрема з метою забезпечення доступності здобуття освіти, потребує такої форми.
 
'''''Здобуття освіти на робочому місці''''' - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, завдяки якому оволодіння освітньою програмою (як правило, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти) відбувається на виробництві шляхом практичного навчання, участі у виконанні трудових обов’язків і завдань під керівництвом фахівців-практиків, залучених до освітнього процесу.
 
'''''Дуальна форма здобуття освіти''''' - це спосіб здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання осіб у закладах освіти (в інших суб’єктів освітньої діяльності) з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації, як правило, на основі договору.
 
== Забезпечення права на безоплатну освіту==
'''Держава забезпечує:'''<br>
# безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти;
# розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої і післядипломної освіти відповідно до законодавства.
 
'''Право на безоплатну освіту забезпечується:'''
* <u>для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти</u> - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України;
* <u>для здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та післядипломної освіти</u> - у закладах освіти чи інших суб’єктів освітньої діяльності за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством;
* <u>для здобувачів вищої освіти </u>- у закладах освіти за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством.
 
Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1392-2011-%D0%BF стандартів освіти].
 
== Структура освіти ==
'''Невід’ємними складниками системи освіти є:'''<br>
# дошкільна освіта;
# повна загальна середня освіта;
# позашкільна освіта;
# спеціалізована освіта;
# професійна (професійно-технічна) освіта;
# фахова передвища освіта;
# вища освіта;
# освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
'''Рівнями освіти є:'''<br>
* дошкільна освіта, яка відповідає нульовому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* початкова освіта, яка відповідає першому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* базова середня освіта, яка відповідає другому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* профільна середня освіта, яка відповідає третьому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти, який відповідає другому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти, який відповідає третьому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти, який відповідає четвертому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* фахова передвища освіта, яка відповідає п’ятому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти, який відповідає шостому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, який відповідає сьомому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* другий (магістерський) рівень вищої освіти, який відповідає восьмому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти, який відповідає дев’ятому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій];
* науковий рівень вищої освіти, який відповідає десятому рівню [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій].
 
У системі позашкільної освіти та освіти дорослих (включно з післядипломною освітою) можуть здобуватися часткові кваліфікації відповідного рівня [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій].


Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і після дипломної освіти різних рівнів навчання. Гарантіями права на освіту є обов'язковість загальної середньої освіти, надання державних стипендій та пільг учням і студентам, право громадян безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах на конкурсній основі. Право на освіту в Україні забезпечується також розгалуженою мережею закладів освіти, заснованих на різних формах власності, наукових установ, закладів післядипломної освіти, відкритим характером закладів освіти, створенням умов для вибору профілю навчання і виховання відповідно до здібностей, інтересів громадянина, різними формами навчання (''очною, заочною, вечірньою, екстернатом, педагогічним патронажем'').
Часткові кваліфікації, які здобуваються в системі позашкільної освіти, можуть відповідати нульовому - третьому рівням [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій.]


=== Управління освітою ===
== Стандарти освіти ==
В Україні для управління освітою створюються система державних органів управління і органи громадського самоврядування.
[[Файл:Система управління змістом освіти через стандарт.png|міні|Система управління змістом освіти через стандарт]]
'''Стандарт освіти визначає:''' <br>
* вимоги до обов’язкових компетентностей та результатів навчання здобувача освіти відповідного рівня;
* загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти;
* інші складники, передбачені спеціальними законами.


До органів управління освітою в Україні належать:
Стандарти освіти розробляються відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF#n12 Національної рамки кваліфікацій].
# центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти;
# центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти;
# центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади;
# місцеві державні адміністрації і органи місцевого самоврядування, а також утворені місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування структурні підрозділи з питань освіти (місцеві органи управління освітою).


Органами громадського самоврядування в освіті є:
Наприклад, [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1392-2011-п Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти], який спрямований на виконання завдань загальноосвітніх навчальних закладів II і III ступеня і визначає вимоги до освіченості учнів основної і старшої школи.
# загальні збори (конференція) колективу навчального закладу;
# районна, міська, обласна конференції педагогічних працівників;
# Всеукраїнський з'їзд працівників освіти.


=== Державні стандарти освіти ===
== Категорії учасників освітнього процесу ==
Державні стандарти освіти встановлюють вимоги до змісту, обсягу і рівня освітньої та фахової підготовки в Україні. Вони є основою оцінки освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня громадян незалежно від форм одержання освіти.
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 ст. 52 Закону] учасниками освітнього процесу є:<br>
Державні стандарти освіти розробляються окремо для кожного освітнього рівня і затверджуються Кабінетом Міністрів України (крім стандартів у сфері вищої освіти). Вони підлягають перегляду та перезатвердженню не рідше ніж один раз на 10 років. Наприклад, [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1392-2011-п Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти.], який спрямований на виконання завдань загальноосвітніх навчальних закладів II і III ступеня і визначає вимоги до освіченості учнів основної і старшої школи.
* здобувачі освіти;
* педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники;
* батьки здобувачів освіти;
* фізичні особи, які провадять освітню діяльність;
* інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом освіти.


=== Структура освіти України ===
=== Права та обов’язки здобувачів освіти ===
Структура освіти включає:
Відповідно до статті 53 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 Закону]
# дошкільну освіту;
{| class="wikitable"
# загальну середню освіту;
|-
# позашкільну освіту;
| '''Здобувачі освіти мають право на:''' || '''Здобувачі освіти зобов’язані:'''
# професійно-технічну освіту;
|-
# вищу освіту;
|
# післядипломну освіту;
* навчання впродовж життя та академічну мобільність;
# самоосвіту.
* індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
* якісні освітні послуги;
* справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
* відзначення успіхів у своїй діяльності;
* свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;
* безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;
* повагу людської гідності;
* захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
* користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
* доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
* забезпечення стипендіями у [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1050-2016-%D0%BF порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України];
* трудову діяльність у позанавчальний час;
* збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом та/або під час мобілізації, на особливий період;
* особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;
* інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
||
* виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
* поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
* відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
* дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).
*повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
|}


== Органи управління у сфері освіти ==
В Україні для управління освітою створюються система державних органів управління і органи громадського самоврядування.
{| class="wikitable"
|-
!До органів управління у сфері освіти належать:
|-
| Кабінет Міністрів України;
|-
| центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки;
|-
| центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти;
|-
| постійно діючий колегіальний орган у сфері забезпечення якості вищої освіти;
|-
| державні органи, яким підпорядковані заклади освіти;
|-
|Верховна Рада Автономної Республіки Крим;
|-
|Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
|-
|органи місцевого самоврядування.;
|}
=== Громадське самоврядування у сфері освіти===
'''''Громадське самоврядування у сфері освіти''''' - це право учасників освітнього процесу та громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами, вирішувати питання у сфері освіти як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування, брати участь в управлінні закладом освіти, місцевими і державними справами у сфері освіти з питань, що належать до їх компетенції.


'''Громадське самоврядування у сфері освіти реалізується:'''
* у закладі освіти відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 статті 28 Закону];
* на місцевому (територіальному) рівні;
* на національному (всеукраїнському) рівні.


=== Учасники навчально-виховного процесу ===
'''Органи громадського самоврядування у сфері освіти створюються:'''
Учасниками навчально-виховного процесу є:
* у закладі освіти - за ініціативою учасників освітнього процесу;
# діти дошкільного віку, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти;
* на місцевому (територіальному) рівні - за ініціативою фізичних осіб та/або громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами відповідно до законодавства;
# керівні, педагогічні, наукові, науково-педагогічні працівники, спеціалісти;
* на національному (всеукраїнському) рівні - за ініціативою громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами відповідно до законодавства.
# батьки або особи, які їх замінюють, батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу;
# представники підприємств, установ, кооперативних, громадських організацій, які беруть участь у навчально-виховній роботі.


'''Органами громадського самоврядування у сфері освіти є:'''
* органи громадського самоврядування закладу освіти;
* конференції (форуми, з’їзди) учасників освітнього процесу, закладів освіти, їх об’єднань, що скликаються на території відповідного населеного пункту, об’єднаної територіальної громади, району, області, Автономної Республіки Крим, держави;
* Всеукраїнський з’їзд учасників освітнього процесу та їх об’єднань, що скликається у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
== Загальна характеристика відповідальності за порушення права на освіту ==
== Загальна характеристика відповідальності за порушення права на освіту ==
Конституційні норми є нормами прямої дії. Отже, якщо право на освіту порушується – є можливість звернення до суду навіть лише на підставі Конституції.<br>


Конституційні норми є нормами прямої дії. Отже, якщо право на освіту порушується – є можливість звернення до суду навіть лише на підставі Конституції.
Якщо учнів не влаштовує якість викладацьких послуг, часта та невиправдана зміна вчителів, довга відсутність вчителя, через що належним чином не викладається предмет, немає доступу до підручників, комп’ютерів та інших необхідних для навчання предметів та технологій є можливість:
Якщо учнів не влаштовує якість викладацьких послуг, часта та невиправдана зміна вчителів, довга відсутність вчителя, через що належним чином не викладається предмет, немає доступу до підручників, комп’ютерів та інших необхідних для навчання предметів та технологій є можливість:
# досудового;
# досудового;
# судового врегулювання таких спорів (цивільний, адміністративний процес).
# судового врегулювання таких спорів ([[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|цивільний]], [[Звернення до суду: провадження в адміністративній справі|адміністративний процес]]).
Досудове врегулювання може здійснюватися шляхом подання заяви або поставлення питання перед шкільними радами, дирекцією школи. Судове врегулювання може відбуватися в рамках адміністративного та цивільного процесів. Наприклад, якщо на погляд учня та/або його батьків, саме директор винний у негараздах, що заважають реалізувати право на освіту або суттєво обмежують це право – можна розпочинати адміністративний процес. Крім того, не варто забувати про дисциплінарне провадження. Якщо на погляд учня та/або батьків, директор школи чи викладачі не можуть впоратися зі своїми професійними обов’язками або нехтують ними – варто подавати заяви до відповідного управління освіти. Якщо у школі практикується насильство стосовно учнів, їх принижують чи вживають дискримінаційні дії; грубо порушується право на освіту – можна розпочинати цивільний процес, а також подавати заяву до відповідних відділів поліції та прокуратури.


Досудове врегулювання може здійснюватися шляхом подання заяви або поставлення питання перед шкільними радами, дирекцією школи.


[[Категорія: цивільне]]
Судове врегулювання може відбуватися в рамках адміністративного та  [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|цивільного процесів]]. Наприклад, якщо на погляд учня та/або його батьків, саме директор винний у негараздах, що заважають реалізувати право на освіту або суттєво обмежують це право – можна розпочинати адміністративний процес. Крім того, не варто забувати про дисциплінарне провадження. Якщо на погляд учня та/або батьків, директор школи чи викладачі не можуть впоратися зі своїми професійними обов’язками або нехтують ними – варто подавати заяви до відповідного управління освіти.<br>
Якщо у школі практикується [[Протидія булінгу в дитячому середовищі|насильство стосовно учнів, їх принижують чи вживають дискримінаційні дії]]; грубо порушується право на освіту – можна розпочинати цивільний процес, а також подавати заяву до відповідних відділів поліції.
== Див. також ==
* [[Екстернатна форма навчання]]
* [[Здобуття повної загальної середньої освіти в домашніх умовах]]
* [[Освіта дітей з особливими потребами (інклюзивне навчання)]]
* [[Пропуск учнями без поважних причин навчальних занять – адміністративна відповідальність]]
* [[Зарахування учнів до закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти та їх відрахування]]
[[Категорія:Цивільне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Органи місцевого самоврядування]]
[[Категорія:Місцеві державні адміністрації, інші органи державного управління в адміністративно-територіальних одиницях України]]
[[Категорія:Конституційне право]]
[[Категорія:Суди]]

Поточна версія на 14:51, 13 лютого 2023

Нормативна база

Право на освіту в Україні

Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту.
Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.

Держава створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.

Право на освіту не може бути обмежене законом. Закон може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії) (ст. 3 Закону України "Про освіту").

Види освіти

Особа реалізує своє право на освіту впродовж життя шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти. Держава визнає ці види освіти, створює умови для розвитку суб’єктів освітньої діяльності, що надають відповідні освітні послуги, а також заохочує до здобуття освіти всіх видів.

Формальна освіта - це освіта, яка здобувається за освітніми програмами відповідно до визначених законодавством рівнів освіти, галузей знань, спеціальностей (професій) і передбачає досягнення здобувачами освіти визначених стандартами освіти результатів навчання відповідного рівня освіти та здобуття кваліфікацій, що визнаються державою.

Неформальна освіта - це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій.

Інформальна освіта (самоосвіта) - це освіта, яка передбачає самоорганізоване здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю, родиною чи дозвіллям.

Форми здобуття освіти

Особа має право здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх.

Основними формами здобуття освіти є:

  1. інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);
  2. індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві);
  3. дуальна.

Очна (денна, вечірня) форма здобуття освіти - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, що передбачає їх безпосередню участь в освітньому процесі.

Заочна форма здобуття освіти - це спосіб організації навчання здобувачів освіти шляхом поєднання очної форми освіти під час короткочасних сесій і самостійного оволодіння освітньою програмою у проміжку між ними.

Дистанційна форма здобуття освіти - це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.

Мережева форма здобуття освіти - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, завдяки якому оволодіння освітньою програмою відбувається за участю різних суб’єктів освітньої діяльності, що взаємодіють між собою на договірних засадах.

Екстернатна форма здобуття освіти (екстернат) - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, за яким освітня програма повністю засвоюється здобувачем самостійно, а оцінювання результатів навчання та присудження освітньої кваліфікації здійснюються відповідно до законодавства.

Сімейна (домашня) форма здобуття освіти - це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття формальної (дошкільної, повної загальної середньої) та/або неформальної освіти. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки. Оцінювання результатів навчання та присудження освітніх кваліфікацій здійснюються відповідно до законодавства.

Педагогічний патронаж - це спосіб організації освітнього процесу педагогічними працівниками, що передбачає забезпечення ними засвоєння освітньої програми здобувачем освіти, який за психофізичним станом або з інших причин, визначених законодавством, зокрема з метою забезпечення доступності здобуття освіти, потребує такої форми.

Здобуття освіти на робочому місці - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, завдяки якому оволодіння освітньою програмою (як правило, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти) відбувається на виробництві шляхом практичного навчання, участі у виконанні трудових обов’язків і завдань під керівництвом фахівців-практиків, залучених до освітнього процесу.

Дуальна форма здобуття освіти - це спосіб здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання осіб у закладах освіти (в інших суб’єктів освітньої діяльності) з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації, як правило, на основі договору.

Забезпечення права на безоплатну освіту

Держава забезпечує:

  1. безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти;
  2. розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої і післядипломної освіти відповідно до законодавства.

Право на безоплатну освіту забезпечується:

  • для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України;
  • для здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та післядипломної освіти - у закладах освіти чи інших суб’єктів освітньої діяльності за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством;
  • для здобувачів вищої освіти - у закладах освіти за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством.

Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти.

Структура освіти

Невід’ємними складниками системи освіти є:

  1. дошкільна освіта;
  2. повна загальна середня освіта;
  3. позашкільна освіта;
  4. спеціалізована освіта;
  5. професійна (професійно-технічна) освіта;
  6. фахова передвища освіта;
  7. вища освіта;
  8. освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Рівнями освіти є:

У системі позашкільної освіти та освіти дорослих (включно з післядипломною освітою) можуть здобуватися часткові кваліфікації відповідного рівня Національної рамки кваліфікацій.

Часткові кваліфікації, які здобуваються в системі позашкільної освіти, можуть відповідати нульовому - третьому рівням Національної рамки кваліфікацій.

Стандарти освіти

Система управління змістом освіти через стандарт

Стандарт освіти визначає:

  • вимоги до обов’язкових компетентностей та результатів навчання здобувача освіти відповідного рівня;
  • загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти;
  • інші складники, передбачені спеціальними законами.

Стандарти освіти розробляються відповідно до Національної рамки кваліфікацій.

Наприклад, Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти, який спрямований на виконання завдань загальноосвітніх навчальних закладів II і III ступеня і визначає вимоги до освіченості учнів основної і старшої школи.

Категорії учасників освітнього процесу

Відповідно до ст. 52 Закону учасниками освітнього процесу є:

  • здобувачі освіти;
  • педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники;
  • батьки здобувачів освіти;
  • фізичні особи, які провадять освітню діяльність;
  • інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом освіти.

Права та обов’язки здобувачів освіти

Відповідно до статті 53 Закону

Здобувачі освіти мають право на: Здобувачі освіти зобов’язані:
  • навчання впродовж життя та академічну мобільність;
  • індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
  • якісні освітні послуги;
  • справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
  • відзначення успіхів у своїй діяльності;
  • свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;
  • безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;
  • повагу людської гідності;
  • захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
  • користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
  • доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
  • забезпечення стипендіями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
  • трудову діяльність у позанавчальний час;
  • збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом та/або під час мобілізації, на особливий період;
  • особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;
  • інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
  • виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
  • поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
  • відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
  • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).
  • повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Органи управління у сфері освіти

В Україні для управління освітою створюються система державних органів управління і органи громадського самоврядування.

До органів управління у сфері освіти належать:
Кабінет Міністрів України;
центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки;
центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти;
постійно діючий колегіальний орган у сфері забезпечення якості вищої освіти;
державні органи, яким підпорядковані заклади освіти;
Верховна Рада Автономної Республіки Крим;
Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
органи місцевого самоврядування.;

Громадське самоврядування у сфері освіти

Громадське самоврядування у сфері освіти - це право учасників освітнього процесу та громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами, вирішувати питання у сфері освіти як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування, брати участь в управлінні закладом освіти, місцевими і державними справами у сфері освіти з питань, що належать до їх компетенції.

Громадське самоврядування у сфері освіти реалізується:

  • у закладі освіти відповідно до статті 28 Закону;
  • на місцевому (територіальному) рівні;
  • на національному (всеукраїнському) рівні.

Органи громадського самоврядування у сфері освіти створюються:

  • у закладі освіти - за ініціативою учасників освітнього процесу;
  • на місцевому (територіальному) рівні - за ініціативою фізичних осіб та/або громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами відповідно до законодавства;
  • на національному (всеукраїнському) рівні - за ініціативою громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, установчими документами яких передбачена діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з особливими освітніми потребами відповідно до законодавства.

Органами громадського самоврядування у сфері освіти є:

  • органи громадського самоврядування закладу освіти;
  • конференції (форуми, з’їзди) учасників освітнього процесу, закладів освіти, їх об’єднань, що скликаються на території відповідного населеного пункту, об’єднаної територіальної громади, району, області, Автономної Республіки Крим, держави;
  • Всеукраїнський з’їзд учасників освітнього процесу та їх об’єднань, що скликається у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Загальна характеристика відповідальності за порушення права на освіту

Конституційні норми є нормами прямої дії. Отже, якщо право на освіту порушується – є можливість звернення до суду навіть лише на підставі Конституції.

Якщо учнів не влаштовує якість викладацьких послуг, часта та невиправдана зміна вчителів, довга відсутність вчителя, через що належним чином не викладається предмет, немає доступу до підручників, комп’ютерів та інших необхідних для навчання предметів та технологій є можливість:

  1. досудового;
  2. судового врегулювання таких спорів (цивільний, адміністративний процес).

Досудове врегулювання може здійснюватися шляхом подання заяви або поставлення питання перед шкільними радами, дирекцією школи.

Судове врегулювання може відбуватися в рамках адміністративного та цивільного процесів. Наприклад, якщо на погляд учня та/або його батьків, саме директор винний у негараздах, що заважають реалізувати право на освіту або суттєво обмежують це право – можна розпочинати адміністративний процес. Крім того, не варто забувати про дисциплінарне провадження. Якщо на погляд учня та/або батьків, директор школи чи викладачі не можуть впоратися зі своїми професійними обов’язками або нехтують ними – варто подавати заяви до відповідного управління освіти.
Якщо у школі практикується насильство стосовно учнів, їх принижують чи вживають дискримінаційні дії; грубо порушується право на освіту – можна розпочинати цивільний процес, а також подавати заяву до відповідних відділів поліції.

Див. також