Відмінності між версіями «Право на спадкування співмешканця: цивільної жінки або цивільного чоловіка»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==


* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III]
== Можливості успадкування особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі ==
== Можливості успадкування особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі ==
При розгляді питання щодо можливості успадкування тими особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, потрібно враховувати кілька важливих моментів.
Відповідно до  [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15/stru/paran5691#n5691 статті 1217 ЦК України]спадкування здійснюється за заповітом або за законом:
Справа в тому, що за законом спадкування може бути як за законом ще й за заповітом. Це дві важливі підстави, від яких і треба виходити при відповіді на всі питання.
у разі залишення спадкодавцем заповіту на користь цивільної дружини або чоловіка означає, що він самостійно реалізував свою волю з приводу всього майна (як повністю, так і в частині), і права (а разом з ними і певні обов'язки) переходять у власність цивільної дружини або чоловіка. Заповіт - запорука того, що спадкоємець, дійсно, отримає певну частку, частину спадкового майна.<br />
<br />
Згідно [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/paran123#n123 ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України], встановлюється, що '''проживання жінки та чоловіка однією сім'єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб'єктів прав, а також обов'язків подружжя'''. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або дружину до спадкоємців '''першої черги''' (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний) '''взагалі неможливо''', тому вони можуть прийняти спадщину відповідно до [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15/stru/paran5792#n5792 пункту 1 статті 1264 ЦК України] як спадкоємці 4-тої черги шляхом проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Спадкодавець залишив ''заповіт''. Це означає, що він самостійно реалізував свою волю з приводу всього майна (як повністю, так і в частині). І за цим заповітом можна вказати, що права (а разом з ними і певні обов'язки, про що не можна забувати!) переходять у власність цивільної дружини або чоловіка. Заповіт - запорука того, що спадкоємець, дійсно, отримає певну частку, частину спадкового майна.
Правда, в представленій ситуації варто не забувати про положення, які фіксуються в ст. 1241 ЦК.
Цими нормами було встановлено право на наявність обов'язкової частки у спадщині деяких категорій.


== Обов'язкова частка у спадщині ==
== Обов'язкова частка у спадщині ==
Зокрема, це такі категорії:
До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця. <br />
* малолітні, непрацездатні повнолітні, неповнолітні діти;
Відповідно до [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 статті 1241 ЦК України] '''право на обов'язкову частку у спадщині''' мають:
* непрацездатні батьки.
 
Ці категорії можуть успадковувати незалежно від змісту самого заповіту. У разі, коли заповіт не мав місця, тоді спадкування здійснюється за законом. Обов'язково, при цьому дотримуватись порядку черговості, передбаченої у спеціальних нормах (норми)ст. 1261-1265 ЦК.
* малолітні
Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу, встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім'єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб'єктів прав, а також обов'язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний) взагалі неможливо.
*  неповнолітні
*  повнолітні непрацездатні діти спадкодавця
* непрацездатна вдова (вдівець)
 
Непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, '''половину частки''', яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
 
Розмір обов'язкової частки у спадщині '''може бути зменшений судом''' з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.<br />
 
 
 
Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.
Обов'язково, при цьому '''дотримуватись порядку черговості''', передбаченої у спеціальних нормах (норми)[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ст. 1261-1265 ЦК України].
 
<br />
<br />
Ці особи визнаються спадкоємцями 4-тої черги за ст. 1264 ЦК. І то не у всіх випадках, а тільки в тих, ''якщо з спадкодавцем вони проживали однією сім'єю не менше, як п'ять років до моменту відкриття спадщини (або ж до дня смерті спадкодавця).''
Ці особи визнаються спадкоємцями 4-тої черги за [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ст. 1264 ЦК України]. І то не у всіх випадках, а тільки в тих, ''якщо з спадкодавцем вони проживали однією сім'єю не менше, як п'ять років до моменту відкриття спадщини (або ж до дня смерті спадкодавця).''
Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім'єю без шлюбу встановлена може бути в судовому порядку.
Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім'єю без шлюбу встановлена може бути в судовому порядку.
   
   
Рядок 26: Рядок 35:


Доказом проживання можуть бути такі документи:
Доказом проживання можуть бути такі документи:
* довідка ЖЕКу,
* довідка з міської або сільської/селищної рад;
* наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком),
* наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);
* свідчення, які дають сусіди,
* свідчення мініму 2-х осіб;
* показання інших свідків.
 
Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України виходить так, що кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги.
Згідно [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ч. 2 ст. 1258 ЦК Україникожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги.
Спадкоємці 4-тої черги в рамках, передбачених законом, можуть отримати спадщину лише в разі відсутності дітей у померлого, а також відсутності у нього батьків, сестер, рідних братів, бабусі і дідусі та ін., зазначених у законі, родичів.
''Спадкоємці 4-тої черги в рамках, передбачених законом, можуть отримати спадщину лише в разі відсутності дітей у померлого, а також відсутності у нього батьків, сестер, рідних братів, бабусі і дідусі та ін., зазначених у законі, родичів.''
Але при цьому ст. 74 СК України вказує на те, що якщо жінка та чоловік однією сім'єю проживають (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому мета позову буде полягати у встановленні факту проживання сім'єю і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.
Але при цьому в [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/paran123#n123 статті 74 СК України] вказується, що якщо жінка та чоловік однією сім'єю проживають (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім'єю зі спадкодовцем і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.
[[Категорія:Цивільне право]]
[[Категорія:Цивільне право]]
[[Категорія:Спадкове право]]
[[Категорія:Спадкове право]]
[[Категорія:Сімейне право]]
[[Категорія:Сімейне право]]
[[Категорія:Суди]]
[[Категорія:Суди]]

Версія за 14:55, 26 липня 2018

Нормативна база


Можливості успадкування особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі

Відповідно до статті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом: у разі залишення спадкодавцем заповіту на користь цивільної дружини або чоловіка означає, що він самостійно реалізував свою волю з приводу всього майна (як повністю, так і в частині), і права (а разом з ними і певні обов'язки) переходять у власність цивільної дружини або чоловіка. Заповіт - запорука того, що спадкоємець, дійсно, отримає певну частку, частину спадкового майна.
Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України, встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім'єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб'єктів прав, а також обов'язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний) взагалі неможливо, тому вони можуть прийняти спадщину відповідно до пункту 1 статті 1264 ЦК України як спадкоємці 4-тої черги шляхом проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Обов'язкова частка у спадщині

До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.
Відповідно до статті 1241 ЦК України право на обов'язкову частку у спадщині мають:

  • малолітні
  • неповнолітні
  • повнолітні непрацездатні діти спадкодавця
  • непрацездатна вдова (вдівець)

Непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.


Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку. Обов'язково, при цьому дотримуватись порядку черговості, передбаченої у спеціальних нормах (норми)ст. 1261-1265 ЦК України.


Ці особи визнаються спадкоємцями 4-тої черги за ст. 1264 ЦК України. І то не у всіх випадках, а тільки в тих, якщо з спадкодавцем вони проживали однією сім'єю не менше, як п'ять років до моменту відкриття спадщини (або ж до дня смерті спадкодавця). Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім'єю без шлюбу встановлена може бути в судовому порядку.

Докази про встановлення факту проживання однією сім'єю

Доказом проживання можуть бути такі документи:

  • довідка з міської або сільської/селищної рад;
  • наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);
  • свідчення мініму 2-х осіб;

Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги. Спадкоємці 4-тої черги в рамках, передбачених законом, можуть отримати спадщину лише в разі відсутності дітей у померлого, а також відсутності у нього батьків, сестер, рідних братів, бабусі і дідусі та ін., зазначених у законі, родичів. Але при цьому в статті 74 СК України вказується, що якщо жінка та чоловік однією сім'єю проживають (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім'єю зі спадкодовцем і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.