Право баби та діда, прабаби та прадіда на спілкування з онуками, правнуками: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
(Не показані 5 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 2: Рядок 2:
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n610 Закон України «Про виконавче провадження»]


== Право на спілкування з онуками ==
== Право на спілкування з онуками ==
Рядок 8: Рядок 7:


== Чи мають право батьки перешкоджати спілкуванню та вихованню ==
== Чи мають право батьки перешкоджати спілкуванню та вихованню ==
Згідно до ч. 1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n721 ст. 151 Сімейного кодексу України], батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.  
 
''При цьому слід пам’ятати, що батьки дитини не мають права самостійно встановлювати,  чи відповідає спілкування з онуком нормам сімейного права, це має право робити лише суд за допомогою сімейного адвоката (ст. 263 СКУ). Тому якщо бабусям та дідусям не дають спілкуватися з онуками та проводити виховні роботи, вони мають повне право звернутися з позовом до суду.''
Відповідно ч. 2 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1373 ст. 257 Сімейного кодексу України] батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.  


== Способи захисту цивільних прав при перешкоджанню спілкуванню з онуками ==
== Способи захисту цивільних прав при перешкоджанню спілкуванню з онуками ==
Рядок 25: Рядок 23:


== Порядок усунення перешкод у спілкуванні з онуком ==
== Порядок усунення перешкод у спілкуванні з онуком ==
Дід чи баба мають право звернутися із заявою до органу опіки та піклування про захист прав та інтересів малолітніх або неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних онуків (ст. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1377 258 Сімейного кодексу України]). В свою чергу орган опіки і піклування визначає способи участі діда та/або баби у виховані чи просто спілкуванні з дитиною (визначать години відвідування). Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим для виконання, якщо протягом десяти днів від часу винесення такого рішення зацікавлена особа не звернуться за захистом своїх прав або інтересів до суду (ч. 2 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n109 ст. 19 Сімейного кодексу України]). Проте якщо спілкування діда чи баби з неповнолітніми онуками, на думку органу опіки та піклування, негативно впливає на дітей, то спілкування можуть заборонити тимчасово чи постійно.
Якщо чиняться перешкоди на спілкування баби, діда, прабаби, прадіда на спілкування з внуками, вони мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
 
Також можна звернутися з позовом до суду щодо захисту прав та інтересів малолітніх або неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних онуків або ж із [[:Файл:Позовна заява про усунення перешкод у здійсненні своїх прав щодо виховання онука.docx|позовом]] про усунення перешкод у спілкуванні з онуком та/або щодо участі у вихованні дитини (ч. 2 ст. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1373 257 Сімейного кодексу України]). чиняться перешкоди на спілкування баби, діда, прабаби, прадіда на спілкування з внуками, вони мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.


== Підсудність розгляду справи ==
== Підсудність розгляду справи ==
Заява про усунення перешкод спілкуванню з онуком, подається до суду за місцем проживання онуків.  
Заява про усунення перешкод спілкуванню з онуком, подається до суду за місцем проживання онуків.


== Обставини які враховує суд при прийнятті рішення ==
== Обставини які враховує суд при прийнятті рішення ==
Відповідно до статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1393 263 Сімейного кодексу України] спір щодо участі баби та діда у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n757 159 Сімейного кодексу України.]
Суд визначає способи участі одного (залежно від того, скільки звернулося до суду родичів і до скількох) з дідів, бабів, сестер тощо на спілкування і виховання дитини (періодичне чи систематичне побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця їх проживання, черговість між бабою, дідом, прабабою, прадідом, братами, сестрами, мачухою, вітчимом на спілкування з дитиною в присутності кого, якщо це необхідно в інтересах дитини тощо.
 
При цьому також ураховується:  
У статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n757 159 Сімейного кодексу України] зазначено суд визначає способи участі одного (залежно від того, скільки звернулося до суду родичів і до скількох) з дідів, бабів, сестер тощо на спілкування і виховання дитини (періодичне чи систематичне побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця їх проживання, черговість між бабою, дідом, прабабою, прадідом, братами, сестрами, мачухою, вітчимом на спілкування з дитиною в присутності кого, якщо це необхідно в інтересах дитини тощо.
При цьому також ураховується:
* вік, стан здоров'я дитини;  
* вік, стан здоров'я дитини;  
* поведінка родичів у минулому і теперішньому часі;  
* поведінка родичів у минулому і теперішньому часі;  
* інші обставини, що мають істотне значення для дитини.
* інші обставини, що мають істотне значення для дитини.<br>
'''Суд''' з урахуванням поведінки в сім'ї позивача, його характеристики, стану здоров'я, інших обставин, які можуть загрожувати життю, здоров'ю дитини, '''може відмовити в позові''' про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною і її вихованні.


'''Суд''' з урахуванням поведінки в сім'ї позивача, його характеристики, стану здоров'я, інших обставин, які можуть загрожувати життю, здоров'ю дитини, '''може відмовити в позові''' про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною і її вихованні.  Суд визначає способи участі баби і діда, прабаби і прадіда у вихованні дитини. Це можуть бути періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця проживання баби і діда, тощо. Крім того, суд у своєму рішенні визначає місце та час спілкування баби, діда (прабаби, прадіда) зі своїми внуками (правнуками). Рішення суду з даного питання виноситься з урахуванням письмового висновку органу опіки та піклування та думки представника органу опіки та піклування, який приймає участь у судовому засіданні.
== [[Виконання рішення суду: дії стягувача|Виконання рішення суду]] ==
 
== Виконання рішення суду ==
У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, треба звертатися до державної виконавчої служби.
У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, треба звертатися до державної виконавчої служби.


Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n610 ст. 64<sup>-1</sup> Закону України «Про виконавче провадження»] виконання рішення про встановлення побачення  з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.
Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, то перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, визначеному частиною першою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n715 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження»]. У постанові зазначаються вимога виконувати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт, виносить постанову про накладення на боржника штрафу в подвійному розмірі, надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби, виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами (із врахуванням обмежень, передбачених частиною десятою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n658 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»]) та вживає інші заходи примусового виконання рішення.
У разі виконання рішення боржником виконавець складає акт та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Якщо боржник у подальшому перешкоджає побаченням стягувача з дитиною, стягувач має право звернутися до державного виконавця із заявою про відновлення виконавчого провадження. Після відновлення виконавчого провадження державний виконавець повторно здійснює заходи, передбачені цією статтею.
== Судова практика ==
[https://reyestr.court.gov.ua/Review/97828968 Постанова Верховного суду № 317/206/20      https://reyestr.court.gov.ua/Review/978289]
Постанова Верховного суду № 295/13297/18  https://reyestr.court.gov.ua/Review/90714225
[[Категорія: Сімейне право]]
[[Категорія: Сімейне право]]
[[Категорія: Суди]]
[[Категорія: Суди]]

Версія за 08:30, 10 липня 2020

Нормативна база

Право на спілкування з онуками

В ч.1 ст. 257 Сімейного кодексу України визначено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Чи мають право батьки перешкоджати спілкуванню та вихованню

Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. При цьому слід пам’ятати, що батьки дитини не мають права самостійно встановлювати, чи відповідає спілкування з онуком нормам сімейного права, це має право робити лише суд за допомогою сімейного адвоката (ст. 263 СКУ). Тому якщо бабусям та дідусям не дають спілкуватися з онуками та проводити виховні роботи, вони мають повне право звернутися з позовом до суду.

Способи захисту цивільних прав при перешкоджанню спілкуванню з онуками

  • визнання права;
  • визнання угоди недійсною;
  • припинення дії, яка порушує право;
  • відновлення становища, яке існувало до порушення;
  • примусове виконання обов'язку в натурі;
  • зміна правовідношення;
  • припинення правовідносин;
  • відшкодування збитків;
  • відшкодування моральної шкоди;
  • визнання незаконним акта державного органу або органу місцевого самоврядування, а також інші способи захисту.

Порядок усунення перешкод у спілкуванні з онуком

Якщо чиняться перешкоди на спілкування баби, діда, прабаби, прадіда на спілкування з внуками, вони мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.

Підсудність розгляду справи

Заява про усунення перешкод спілкуванню з онуком, подається до суду за місцем проживання онуків.

Обставини які враховує суд при прийнятті рішення

Суд визначає способи участі одного (залежно від того, скільки звернулося до суду родичів і до скількох) з дідів, бабів, сестер тощо на спілкування і виховання дитини (періодичне чи систематичне побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця їх проживання, черговість між бабою, дідом, прабабою, прадідом, братами, сестрами, мачухою, вітчимом на спілкування з дитиною в присутності кого, якщо це необхідно в інтересах дитини тощо. При цьому також ураховується:

  • вік, стан здоров'я дитини;
  • поведінка родичів у минулому і теперішньому часі;
  • інші обставини, що мають істотне значення для дитини.

Суд з урахуванням поведінки в сім'ї позивача, його характеристики, стану здоров'я, інших обставин, які можуть загрожувати життю, здоров'ю дитини, може відмовити в позові про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною і її вихованні.

Виконання рішення суду

У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, треба звертатися до державної виконавчої служби.