Правовий статус полезахисних лісосмуг на землях сільськогосподарського призначення

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 21:54, 30 жовтня 2020, створена Yurii.chumak (обговорення | внесок) (додано посилання на норми законодавства у тексті статті)

Нормативна база

Земельний кодекс України

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Лісовий Кодекс України

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні»

Закон України «Про оренду землі»

Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі»

Постанова Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 р. № 303 «Про затвердження Правил відтворення лісів»

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 р. № 476 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»

Постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. № 650 «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення»

Правовий статус полезахисних лісосмуг на землях сільськогосподарського призначення

До недавна полезахисні лісові смуги відносились до земель лісогосподарського призначення, однак 10.07.2018 року Верховною радою України прийнято Закон №2498- VIII, яким було внесено зміни до ст. 5 Лісового кодексу України. Відповідно до яких з 1 січня 2019 року до земель лісогосподарського призначення більше не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.

Разом з цим, було доповнено Земельний кодекс України, ч. 7 ст. 37-1 якого встановлено, що земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення, передаються у постійне користування державним або комунальним спеціалізованим підприємствам або в оренду фізичним та юридичним особам з обов’язковим включенням до договору оренди землі умов щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.

Таким чином, вищезазначеним Законом визначено правовий статус полезахисних лісових смуг та врегульоване питання надання у постійне користування або оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення.

Відтепер земельні ділянки, на яких розташовані полезахисні лісові смуги, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення, не є землями лісного фонду, а є землями державної або комунальної власності.

Слід зазначити, що мова йде не про всі лісосмуги а тільки про ті, що обмежують масив земель сільськогосподарського призначення. Це не стосується лісосмуг, що розташовані вздовж доріг, річок, земель несільськогосподарського призначення.

Згідно зі ст. 22 Земельного кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Таким чином, полезахисні лісові смуги відносяться до земель сільськогосподарського призначення, що мають статус несільськогосподарських угідь.

Землі під полезахисними смугами перебувають у комунальній власності та можуть передаватися у постійне користування та оренду. У постійне користування землі під полезахисними лісовими смугами передаються спеціалізованим підприємствам комунальної та державної власності. В оренду земельну ділянку з полезахисними смугами може отримати фізична та юридична особа, з включенням у договір оренди умов, обов’язку утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.

У зв’язку з цим, постановою Кабінету Міністрів України № 650 від 22 липня 2020 року визначені правила утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення та внесено зміни до типового договору оренди землі. Також вищезазначені норми містяться у ст.15 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої договір оренди земельної ділянки під полезахисною лісовою смугою має також містити умови щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функції агролісотехнічної меліорації.

Відповідно до ст.134 Земельного кодексу України, передача земельної ділянки під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення, здійснюється без проведення земельних торгів.

Незалежно від суб’єкта, що буде використовувати земельні ділянки з полезахисними лісовими смугами, передбачається обов’язкова інвентаризації земельних ділянок. Порядок проведення інвентаризації земельних ділянок встановлено постановою Кабінету Міністрів України №476 від 05 червня 2019 року.

Відповідальність за знищення або пошкодження полезахисних лісосмуг

Статтею 65-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за знищення або пошкодження полезахисних лісосмуг: знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень,тягне за собою накладення штрафу на громадян від 30 до 45 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 60 до 90 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.