Правова позиція адвоката

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативні документи


Порядок узгодження правової позиції адвоката з клієнтом

Згідно ст. 28 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” Міністерство юстиції України затверджує стандарти якості надання безоплатної правової допомоги.

На виконання вказаної норми було затверджено Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі /Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2014 р. за № 337/25114/ та Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі /Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2017 р. за № 1554/31422/.

Пунктом 1 Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі визначено, що вказані стандарти є комплексом основних характеристик моделі гарантованого державою захисту, передбачених міжнародними правовими актами, законодавством України, у межах яких та з урахуванням узгодженої правової позиції сторони захисту захисник є незалежним в обранні стратегії і тактики захисту у кримінальному провадженні для здійснення активного та розумного захисту прав, свобод та законних інтересів клієнта всіма не забороненими законом засобами.
Підпунктом 1 п. 1 Загального стандарту надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі визначено, що після отримання доручення центру захисник у визначений законодавством або розумний строк ознайомлюється з матеріалами кримінального провадження, проводить конфіденційне побачення з клієнтом, під час якого роз’яснює йому його права із врученням відповідної пам’ятки (буклета), наданої(го) центром, з’ясовує обставини кримінального правопорушення у викладенні клієнта, отримує від нього інформацію, що має правове значення, узгоджує правову позицію з клієнтом....
Отже, для узгодження правової позиції захисту у кримінальному процесі адвокат повинен:

  • ознайомитись з матеріалами кримінального провадження;
  • провести конфіденційне побачення з клієнтом;
  • з’ясувати обставини кримінального правопорушення у викладенні клієнта;
  • отримати від нього інформацію, що має правове значення.


Окремим 4-им стандартом надання безоплатної вторинної правової допомоги при проведенні окремої процесуальної дії визначено, що захисник перед проведенням окремої процесуальної дії узгоджує правову позицію з раніше залученим захисником (захисниками).

Слід звернути увагу, що в відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” адвокату забороняється:

1) використовувати свої права всупереч правам, свободам та законним інтересам клієнта;

2) без згоди клієнта розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;

3) займати у справі позицію всупереч волі клієнта, крім випадків, якщо адвокат впевнений у самообмові клієнта;

4) відмовлятися від надання правової допомоги, крім випадків, установлених законом.

Згідно вимог установлених ст. 28 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” адвокату забороняється укладати договір про надання правової допомоги і він зобов'язаний відмовитися від виконання договору, у разі, якщо:

1) доручення на виконання дій виходять за межі професійних прав і обов'язків адвоката;

2) результат, досягнення якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких він наполягає, є протиправними, суперечать моральним засадам суспільства, присязі адвоката України, правилам адвокатської етики;

3) адвокат брав участь у відповідному провадженні, і це є підставою для його відводу згідно з процесуальним законом;

4) виконання договору про надання правової допомоги може призвести до розголошення адвокатської таємниці;

5) адвокат є членом сім'ї або близьким родичем посадової особи, яка брала або бере участь у господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справи про адміністративне правопорушення, щодо яких до адвоката звертаються з пропозицією укладення договору про надання правової допомоги;

6) виконання договору може суперечити інтересам адвоката, членів його сім'ї або близьких родичів, адвокатського бюро або адвокатського об'єднання, засновником (учасником) якого він є, професійним обов'язкам адвоката, а також у разі наявності інших обставин, що можуть призвести до конфлікту інтересів;

7) адвокат надає правову допомогу іншій особі, інтереси якої можуть суперечити інтересам особи, яка звернулася щодо укладення договору про надання правової допомоги.

Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі є комплексом основних характеристик моделі гарантованого державою захисту, передбачених міжнародними правовими актами, законодавством України, у межах яких та з урахуванням узгодженої правової позиції із суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу (далі - клієнт) адвокат є незалежним в обранні правової позиції для здійснення активного та розумного захисту прав, свобод та законних інтересів всіма не забороненими законом способами.

Пунктами 3, 4, 5 Розділу І Загального стандарту якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі визначено, що для узгодження правової позиції у справі адвокат повинен:

  • провести конфіденційне побачення з клієнтом;
  • з’ясувати обставини справи;
  • отримати від Клієнта інформацію, що має правове значення;
  • ознайомитись з наявними у клієнта документами;
  • з’ясувати бажаний для клієнта результат.


Після вивчення обставин справи адвокат переконується у наявності фактичних і правових підстав для виконання доручення та доводить їх до клієнта. Адвокат повідомляє клієнту, який час і обсяг роботи вимагатимуться для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт. При цьому адвокат не гарантує клієнтові досягнення певного результату виконання доручення та не сприяє прямо або опосередковано формуванню у нього необґрунтованих сподівань, а також уявлення, що адвокат може вплинути на результат іншими засобами, крім сумлінного виконання своїх професійних обов’язків. За результатами обговорення адвокат з клієнтом узгоджує правову позицію у справі.
У разі якщо адвокат дійде висновку про відсутність фактичних та правових підстав для виконання доручення, він невідкладно та з урахуванням процесуальних строків складає письмовий правовий висновок у трьох примірниках, перший з яких залишається у адвоката, другий надається (надсилається, передається) клієнту, третій -центру. Адвокат ознайомлює клієнта з правовим висновком, роз’яснює його суть та правові наслідки. У разі неможливості або відмови клієнта від ознайомлення з правовим висновком адвокат зазначає про це у правовому висновку.

Для узгодження правової позиції, ії зміни, додатком 1 до Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі передбачено форму Протоколу узгодження правових питань щодо представництва за дорученням.
Вказаний протокол оформлюється адвокатом за участі клієнта і підписується ними і містить основні домовленості, які відображають:

  • суть порушеного Клієнтом правового питання;
  • правову інформацію, яку вважає за потрібне повідомити клієнт;
  • очікуваний результат;
  • список копій документів, необхідних для виконання доручення.


В зазначеному протоколі міститься застереження про те, що клієнт стверджує, що вся надана ним інформація, викладена в цьому Протоколі, відповідає дійсності і те, що ним надано Адвокату повну та достовірну інформацію щодо справи під час конфіденційних побачень (зазначаються дати, час та місце).

В протоколі Адвокат, для належного виконання доручення, пропонує Клієнту ряд правових заходів і дій, необхідних для досягнення бажаного для Клієнта результату.

Клієнт та Адвокат в протоколі викладають сформовану позицію представництва Клієнта в межах виконання доручення.
Додатково, в протоколі Клієнт та Адвокат зазначають про необхідність взаємного інформування про перебіг виконання доручення, обставини справи тощо за необхідності, але не рідше одного разу на тиждень та час, місце і спосіб отримання такої інформації телефоном або під час конфіденційних побачень, узгоджених заздалегідь.

При оформленні протоколу Адвокат роз’яснює Клієнту наслідки подальшої зміни Клієнтом правової позиції без узгодження з Адвокатом.

У додатку до вказаного протоколу Адвокат фіксує перебіг виконання доручення.

Порядок оскарження якості правової допомоги/дій адвоката у разі незгоди клієнта