Правила утримання сходових площадок і маршів: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
 
(Не показані 20 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
# [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 Житловий кодекс України]
* [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 Житловий кодекс України]
# [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1875-15 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України «Про житлово-комунальні послуги»]
# [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/45-2006-%D0%BF Постанова КМУ від 24 січня 2006 р. N 45 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/572-92-%D0%BF Правила користування приміщеннями жилих будинків і гуртожитків, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/572-92-%D0%BF Правила користування приміщеннями жилих будинків і гуртожитків, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572 Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 (далі - Правила)]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1046-04 Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 року № 150]
# [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1046-04 Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 року № 150]
* [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0151-14 Норми часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд та прибудинкових територій, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 грудня 2013 року № 603]
# [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0151-14 Норми часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд та прибудинкових територій, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 грудня 2013 року № 603]
* [http://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2016/11/DBN-V.2.2-15-2005.pdf Державні будівельні норми України "Житлові будинки. Основні положення" ДБН В.2.2-15-2005, затверджені наказом Держбуду України від 18 травня 2005 року № 80]
# [http://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2016/11/DBN-V.2.2-15-2005.pdf ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ "ЖИТЛОВІ БУДИНКИ ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ" ДБН В.2.2-15-2005, затверджені наказом Держбуду України від 18 травня 2005 р. № 80 та надано чинності наказом Держбуду України від 28 вересня 2005 р. № 175]
==Терміни, що використовуються==
'''Жилий будинок''' - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.  


==Терміни, що використовуються==
'''Допоміжні приміщення житлового будинку''' - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку.


'''Жилий  будинок''' - будівля  капітального  типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених  законом, іншими нормативно-правовими  актами,  і призначена  для постійного в ній проживання.  
'''Управитель''' - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.


'''Допоміжні приміщення  житлового  будинку''' - приміщення, призначені  для  забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку.
'''Утримання будинків і прибудинкових територій''' - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової)
території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.  
'''Управитель''' -  особа, яка  за  договором  з  власником  чи балансоутримувачем    здійснює  управління  будинком, спорудою, житловим комплексом  або комплексом  будинків  і  споруд  (далі  - управління  будинком)  і  забезпечує  його  належну  експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
== Утримання допоміжних приміщень ==
Відповідності до [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 статті 10 Житлового кодексу України] '''громадяни, зокрема зобов'язані дбайливо ставитись до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержуючись''' [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правил].  


'''Утримання будинків і прибудинкових територій''' -  господарська діяльність,   спрямована  на  задоволення  потреби  фізичної  чи юридичної особи  щодо  забезпечення  експлуатації  та/або  ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд,  а також утримання  прилеглої  до  них  (прибудинкової)  
'''Сходинкові площадки і марші житлового будинку''' є одним із багатьох конструктивних елементів багатоквартирного будинку, які потребують догляду і утримання їх в належному санітарному і технічному стані мешканцями (орендарями) будинку.
території  відповідно  до  вимог  нормативів,  норм,  стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.  


== Основні вимоги щодо розміщення сходових кліток ==
Згідно зі [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 статтею 179 Житлового кодексу України] користування будинками державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов’язковим додержанням вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05#Text Правил].


Сходові клітки багатоквартирних житлових будинків, за винятком сходових кліток типів СК2 і Н4, повинні розташовуватися всередині будинку біля зовнішніх стін.
Також громадяни зобов'язані додержуватись чистоти і порядку в під'їздах, кабінах ліфтів на сходинкових клітках і в інших місцях загального користування.


Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі з поручнями, котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок.
У випадку виникнення необіхності у проведення поточного ремонту сходинкових площадок та маршів житлового будинку викликана пошкодженням частин будинку, інженерного обладнання або зв'язана з капітальним ремонтом будинку чи його конструктивних частин, цей ремонт провадиться наймодавцем (житлово-будівельним кооперативом, Управителем) або за його рахунок.


На  висоті  2,2  м від поверхні проступів та сходових площадок  встановлюються  сміттєпроводи,    поверхові    сумісні електрощити,  поштові  скриньки  та пожежні крани за умови,  що це обладнання  не  зменшує  нормативної  ширини  проходу  сходовими площадками та маршами.
Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори,  проходи  та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм.
Вибір типу позаквартирних евакуаційних сходових кліток провадиться згідно з вимогами розділу 4 Державних будівельних норм України з урахуванням ДБН В.1.1-7.
Кількість підйомів в одному сходовому марші або на перепаді рівнів повинна бути не менше трьох і не більше 18. Найменша ширина маршу в секційних, коридорних і галерейних будинках 1,05...1,2 м; найбільший уклон маршів у секційних двоповерхових житлових будинках - 1:1,5; триповерхових і більше, а також коридорних і галерейних житлових будинках - 1:1,75.
Марші сходів, що ведуть у підвальні та цокольні поверхи, використовувані з технічною метою, допус¬каються шириною 0,9 м, а їх уклон - не більше 1:1,25.
В одноквартирних, двоквартирних і зблокованих житлових будинках заввишки до трьох по-верхів ширина маршу внутрішніх сходів повинна бути не менше 0,9 м, а найбільший його уклон - 1:1,25.
* Примітка 1. Ширина сходового маршу визначається, як відстань між стіною і його огорожею або між його огорожами. Така ширина не повинна перевищувати довжину проступів.
* Примітка 2. Ширина сходової площадки повинна бути не меншою від ширини маршу.
* Примітка 3. При реконструкції будинків допускається збереження існуючих уклону і ширини сходових маршів і площадок.
== Утримання допоміжних приміщень ==
У відповідності до [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 ст.10 Житлового кодексу України] громадяни зобовязані дбайливо ставитись до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержуючись [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правил користування жилими приміщеннями].
'''Сходинкові площадки і марші житлового будинку''' є одним із багатьох конструктивних елементів багатоквартирного будинку, які потребують догляду і утримання їх в належному санітарному і технічному стані всіма мешканцями (орендарями) будинку.
Згідно [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 ст.179 Житлового кодексу України], користування будинками державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов’язковим додержанням вимог [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/45-2006-%D0%BF Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджені  Поснововою КМУ від 24 січня 2006 р. N 45] зі змінами та доповненнями.
Також громадяни зобов'язані  додержуватись чистоти і порядку в під'їздах, кабінах ліфтів на сходинкових клітках і в інших місцях загального користування ( [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10 ст.177 ч.1 Житлового кодексу України]).
У випадку виникнення необіхності у проведення поточного ремонту сходинкових площадок та маршів житлового будинку  викликана  пошкодженням  частин  будинку, інженерного обладнання або зв'язана з капітальним  ремонтом  будинку  чи  його конструктивних  частин, цей  ремонт  провадиться  наймодавцем (житлово-будівельним кооперативом, Управителем) або за його рахунок.
'''Утримання допоміжних приміщень включає:'''
'''Утримання допоміжних приміщень включає:'''
 
* технічне обслуговування (планові, позапланові огляди, підготовку до сезонної експлуатації, поточний ремонт конструктивних елементів та інженерних систем і будинкового обладнання);
* технічне обслуговування (планові,   позапланові   огляди, підготовку   до   сезонної   експлуатації,   поточний   ремонт конструктивних елементів та інженерних систем і   будинкового обладнання);
* заходи, що забезпечують нормативно-вологісний режим допоміжних приміщень;
* заходи,   що   забезпечують   нормативно-вологісний   режим допоміжних приміщень;
* обслуговування сміттєпроводів;
* обслуговування сміттєпроводів;
* обслуговування автоматичних замикальних пристроїв, вхідних дверей;
* обслуговування автоматичних замикальних пристроїв, вхідних дверей;
* обслуговування ліфтового обладнання;
* обслуговування ліфтового обладнання;
* обслуговування   системи   протипожежного   водопроводу, пожежогасіння та димовидалення;
* обслуговування системи протипожежного водопроводу, пожежогасіння та димовидалення;
* обслуговування   допоміжних   приміщень,   спрямоване   на комфортне обслуговування мешканців.
* обслуговування допоміжних приміщень, спрямоване на комфортне обслуговування мешканців.
'''У допоміжних приміщеннях жилого будинку повинен забезпечуватися:'''
* справний стан будівельних конструкцій, опалювальних приладів і трубопроводів;


== Технічне обслуговування і ремонт сходових площадок і маршів ==
* належний санітарний, протипожежний стан;


* нормативний температурно-вологісний режим.
== Технічне обслуговування і ремонт сходових площадок і маршів ==
'''Під час експлуатації жилого будинку Управитель будинку повинен перевірятися стан таких елементів:'''
'''Під час експлуатації жилого будинку Управитель будинку повинен перевірятися стан таких елементів:'''
 
* сполучень площадок та маршів між собою і зі стінами,
* сполучень площадок та маршів між собою і зі стінами,
* сталевих закладних деталей, кріплення поручнів
* сталевих закладних деталей, кріплення поручнів
* поверхонь сходів
* поверхонь сходів
* стін металевих кліток
* стін металевих кліток
* внутрішніх панельних стін   із   закладеними   інженерними   комунікаціями (водопровід, каналізація, внутрішній водостік, електрокабель та ін.).
* внутрішніх панельних стін із закладеними інженерними комунікаціями (водопровід, каналізація, внутрішній водостік, електрокабель та ін.).
 
Використання допоміжних приміщень для розміщення майстерень, комор та інших завдань не допускається. Під маршем сходів у першому і цокольному поверхах допускається обладнання тільки приміщень для вузлів управління центрального опалення, водомірних вузлів і електрощитів, що захищаються неспаленними перегородками. Розміщення у допоміжних приміщеннях побутових речей, обладнання, інвентарю та інших предметів не допускається. Входи на сходові клітки і горища, а також підходи до пожежного обладнання й інвентарю не повинні бути захаращеними (пункти 3.1.13, 3.1.14 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правила]).  
Допускається  розміщення обладнання тільки приміщень для вузлів управління центрального опалення, водомірних вузлів і електрощитів,   що захищаються неспаленними перегородками під маршем сходів у першому і  цокольному  поверхах. Входи на сходові клітки не повинні бути захаращеними ( п.3.1.13, 3.1.14. [[zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 |Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій]]).
 
Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі з поручнями,  котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок ( п.3.7.15. [[zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 |Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій]]).


Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори,  проходи  та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм.
Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі з поручнями, котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок ( [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 п.3.7.15. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій] ).


Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм, та '''не дозволяється''' захаращувати шляхи евакуації (коридори,  проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину (пункти 3.7.17,3.7.18 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій] ).
== Санітарне утримання ==
== Санітарне утримання ==
Мешканці квартир багатоквартирного будинку по домовленості мають право встановлювати за узгодженням порядок і черговість прибирання сходинкових площадок і маршів в будинку.
Мешканці квартир багатоквартирного будинку по домовленості мають право встановлювати за узгодженням порядок і черговість прибирання сходинкових площадок і маршів в будинку.


Крім того, у відповідності до [[zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0151-14|Типових норм часу та норми обслуговування для робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду]], дані послуги можуть надавати робітники і виробничий персонал, який зайнятий виконанням робіт по санітарному утриманню домоволодінь ( працівники управителя будинку, ОСББ та інші).
Крім того, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0151-14#Text Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25 грудня 2013 року № 603], дані послуги можуть надавати робітники і виробничий персонал, який зайнятий виконанням робіт по санітарному утриманню домоволодінь ( працівники управителя будинку, ОСББ та інші).
 
Відповідно до Додатку № 2 до Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій (пункт 1.3), рекомендований перелік  і періодичність надання послуг з прибирання у житлових будинках, гуртожитках та службових приміщеннях
Приклад розрахунку чисельності робочих для прибирання сходинкових площадок і маршів в житлових будинках відображений в розділі II «Прибирання сходових площадок і маршів у жтлових будинках» [[zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0151-14|Типових норм часу та норми обслуговування для робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду]].
{| class="wikitable"
 
|№ з/п
'''Судова практика України щодо розгляду судових справ про порушення Правил утримання сходових площадок і маршів''' є мізерною, проте вартий уваги читачів Вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.11.2012 року у справі №0308/14916/12
|Назва робіт
|Періодичність
|-
|1
|Вологе підмітання  вестибюлів, сходових кліток і маршів перших трьох поверхів, місць перед  завантажувальними камерами сміттєпроводів і приміщень загального призначення  (дитячих кімнат, приміщень контор тощо). Прибирання дворових під'їздів,  очищення металевих решіток приямка
|Щодня
|-
|2
|Вологе підмітання  сходових кліток і маршів вище третього поверху
|3 рази на тиждень
|-
|3
|Миття вестибюлів,  сходових кліток і маршів, пофарбованих панелей
|2 рази на місяць
|-
|4
|Миття приміщень  загального призначення
|Щодня
|-
|5
|Миття вікон на сходових клітках і у вестибюлях, дверей
|2 рази на рік
|-
|6
|Обмітання пилу, павутиння  і бруду зі стін, стель, дверей, вікон, підвіконь, радіаторів, сітчастих  огорож ліфтів
|2 рази на місяць
|-
|7
|Вологе протирання  підвіконь, віконних решіток, поручнів, поштових скриньок, електрощитових,  сходів на горище
|1 раз на місяць
|}


[[Категорія: Житлове право]]
== Див. також ==
[[Категорія: Користування житловими приміщеннями]]
* [[Право власності на допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку]]
* [[Правовий порядок встановлення супутникових антен на дахах будинків]]
* [[Порядок користування прибудинковою територією багатоквартирного будинку]]
[[Категорія: Користування жилими приміщеннями ]]

Поточна версія на 13:23, 24 травня 2023

Нормативна база

Терміни, що використовуються

Жилий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.

Допоміжні приміщення житлового будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку.

Управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Утримання допоміжних приміщень

Відповідності до статті 10 Житлового кодексу України громадяни, зокрема зобов'язані дбайливо ставитись до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержуючись Правил.

Сходинкові площадки і марші житлового будинку є одним із багатьох конструктивних елементів багатоквартирного будинку, які потребують догляду і утримання їх в належному санітарному і технічному стані мешканцями (орендарями) будинку.

Згідно зі статтею 179 Житлового кодексу України користування будинками державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов’язковим додержанням вимог Правил.

Також громадяни зобов'язані додержуватись чистоти і порядку в під'їздах, кабінах ліфтів на сходинкових клітках і в інших місцях загального користування.

У випадку виникнення необіхності у проведення поточного ремонту сходинкових площадок та маршів житлового будинку викликана пошкодженням частин будинку, інженерного обладнання або зв'язана з капітальним ремонтом будинку чи його конструктивних частин, цей ремонт провадиться наймодавцем (житлово-будівельним кооперативом, Управителем) або за його рахунок.

Утримання допоміжних приміщень включає:

  • технічне обслуговування (планові, позапланові огляди, підготовку до сезонної експлуатації, поточний ремонт конструктивних елементів та інженерних систем і будинкового обладнання);
  • заходи, що забезпечують нормативно-вологісний режим допоміжних приміщень;
  • обслуговування сміттєпроводів;
  • обслуговування автоматичних замикальних пристроїв, вхідних дверей;
  • обслуговування ліфтового обладнання;
  • обслуговування системи протипожежного водопроводу, пожежогасіння та димовидалення;
  • обслуговування допоміжних приміщень, спрямоване на комфортне обслуговування мешканців.

У допоміжних приміщеннях жилого будинку повинен забезпечуватися:

  • справний стан будівельних конструкцій, опалювальних приладів і трубопроводів;
  • належний санітарний, протипожежний стан;
  • нормативний температурно-вологісний режим.

Технічне обслуговування і ремонт сходових площадок і маршів

Під час експлуатації жилого будинку Управитель будинку повинен перевірятися стан таких елементів:

  • сполучень площадок та маршів між собою і зі стінами,
  • сталевих закладних деталей, кріплення поручнів
  • поверхонь сходів
  • стін металевих кліток
  • внутрішніх панельних стін із закладеними інженерними комунікаціями (водопровід, каналізація, внутрішній водостік, електрокабель та ін.).

Використання допоміжних приміщень для розміщення майстерень, комор та інших завдань не допускається. Під маршем сходів у першому і цокольному поверхах допускається обладнання тільки приміщень для вузлів управління центрального опалення, водомірних вузлів і електрощитів, що захищаються неспаленними перегородками. Розміщення у допоміжних приміщеннях побутових речей, обладнання, інвентарю та інших предметів не допускається. Входи на сходові клітки і горища, а також підходи до пожежного обладнання й інвентарю не повинні бути захаращеними (пункти 3.1.13, 3.1.14 Правила).

Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі з поручнями, котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок ( п.3.7.15. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій ).

Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм, та не дозволяється захаращувати шляхи евакуації (коридори,  проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину (пункти 3.7.17,3.7.18 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій ).

Санітарне утримання

Мешканці квартир багатоквартирного будинку по домовленості мають право встановлювати за узгодженням порядок і черговість прибирання сходинкових площадок і маршів в будинку.

Крім того, відповідно до Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25 грудня 2013 року № 603, дані послуги можуть надавати робітники і виробничий персонал, який зайнятий виконанням робіт по санітарному утриманню домоволодінь ( працівники управителя будинку, ОСББ та інші). Відповідно до Додатку № 2 до Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій (пункт 1.3), рекомендований перелік  і періодичність надання послуг з прибирання у житлових будинках, гуртожитках та службових приміщеннях

№ з/п Назва робіт Періодичність
1 Вологе підмітання вестибюлів, сходових кліток і маршів перших трьох поверхів, місць перед завантажувальними камерами сміттєпроводів і приміщень загального призначення (дитячих кімнат, приміщень контор тощо). Прибирання дворових під'їздів, очищення металевих решіток приямка Щодня
2 Вологе підмітання сходових кліток і маршів вище третього поверху 3 рази на тиждень
3 Миття вестибюлів, сходових кліток і маршів, пофарбованих панелей 2 рази на місяць
4 Миття приміщень загального призначення Щодня
5 Миття вікон на сходових клітках і у вестибюлях, дверей 2 рази на рік
6 Обмітання пилу, павутиння і бруду зі стін, стель, дверей, вікон, підвіконь, радіаторів, сітчастих огорож ліфтів 2 рази на місяць
7 Вологе протирання підвіконь, віконних решіток, поручнів, поштових скриньок, електрощитових, сходів на горище 1 раз на місяць

Див. також