Посягання на територіальну цілісність та територіальну недоторканність держави: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Рядок 6: Рядок 6:
== Поняття ==
== Поняття ==


'''Територіальна цілісність або територіальна недоторканність держави''' — принцип міжнародного публічного права, згідно з яким територія держави є недоторканною від посягань з боку інших держав шляхом застосування військової сили або загрози силою.
'''Територіальна цілісність або територіальна недоторканність держави''' — принцип міжнародного публічного права, згідно з яким територія держави є недоторканною від посягань з боку інших держав шляхом застосування військової сили або загрози силою.<br>
'''Суб’єктом злочину''' може бути будь-яка особа, якій виповнилося 16 років.<br>
'''Об'єктом злочину''' є безпека держави у політичній і воєнній сферах, яка полягає у відсутності загрози порушення встановлених Конституцією, законами України і міжнародними правовими актами територіальної цілісності України та порядку визначення її території.<br>


== Об’єктивна сторона ==
== Об’єктивна сторона ==

Версія за 12:19, 30 серпня 2019

Нормативна база

Конституція України
Кримінальний кодекс України
Закон України “Про державний кордон України”

Поняття

Територіальна цілісність або територіальна недоторканність держави — принцип міжнародного публічного права, згідно з яким територія держави є недоторканною від посягань з боку інших держав шляхом застосування військової сили або загрози силою.
Суб’єктом злочину може бути будь-яка особа, якій виповнилося 16 років.
Об'єктом злочину є безпека держави у політичній і воєнній сферах, яка полягає у відсутності загрози порушення встановлених Конституцією, законами України і міжнародними правовими актами територіальної цілісності України та порядку визначення її території.

Об’єктивна сторона

Об’єктивна сторона злочину характеризується діями, які можуть виявитися у таких чотирьох формах:

  1. дії, спрямовані на зміну меж території України;
  2. дії, спрямовані на зміну меж державного кордону України;
  3. публічні заклики до вчинення таких дій;
  4. розповсюдження матеріалів із закликами до вказаних дій.

Державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України, а саме: межі суходолу, вод, надр, повітряного простору. Ця лінія проходить: на суходолі - по характерних точках і лініях рельєфу або ясно видимих орієнтирах, на морі по зовнішній межі територіального моря України, а також певним чином на річках, озерах та інших водоймах, на мостах, греблях, інших спорудах, і позначається на місцевості чітко видимими прикордонними знаками (демаркація). Перші дві форми дій можуть бути вчинені насильницьким (в тому числі і збройним) або іншим шляхом всупереч Конституції України або нормам міжнародного права (наприклад, спроба змінити межі території України на користь іншої держави; вчинення конфлікту на державному кордоні України, пов’язаного зі спробою змінити межі кордону, в тому числі шляхом збройного нападу на прикордонну заставу). Публічні заклики до вчинення вказаних дій означають усні ( на мітингу, зборах, по радіо тощо ) або письмові звернення до громадян (невизначеної або певної групи людей ). Заклики можуть бути пов’язані зі спробами схилити невизначену кількість людей або певні організації чи інші угруповання до виходу автономної республіки, області, району або міста зі складу України або до відокремлення частини території України і приєднання її до території іншої держави. Розповсюдження матеріалів до вчинення вказаних дій – це ознайомлення різними способами (розкидання, розклеювання, розсилання тощо) змісту матеріалів до відома невизначеної кількості осіб.

Суб’єктивна сторона

Суб’єктивна сторона злочину характеризується виною у формі прямого умислу. Обов’язковою ознакою злочину є наявність спеціальної мети – змінити межі території або державного кордону України.

Кваліфіковані види

  1. вчинені особою, яка є представником влади
  2. представник влади – це особа, яка постійно або тимчасово перебуває на службі в органах державної влади або управління чи місцевого самоврядування і здійснює функції зазначених органів. Така особа наділена правом в межах своєї компетенції давати як для громадян, так і для установ, незалежно від відомчої належності чи підлеглості, вказівки правового характеру, що підлягають обов’язковому виконанню, застосовувати примусові заходи і щодо громадян, які безпосередньо не підпорядковані їй по службі.
  3. за попередньою змовою групою осіб, якщо у ньому брали участь декілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку злочину, домовились про спільне його вчинення.
  4. поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі (полягають у явному вираженому (словесно, письмово чи за допомогою технічних засобів) неприязному ставленні до тієї чи іншої нації з метою створити серед людей національну ворожнечу, викликати у багатьох осіб почуття неприязні до способу життя, побуту, релігії, культури певної нації.
  5. які призвели до загибелі людей ( під загибеллю людей потрібно розуміти смерть хоча б однієї людини.
  6. «інші тяжкі наслідки» - заподіяння тяжких тілесних ушкоджень хоча б одній особі чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень двом і більше особам, зруйнування або пошкодження будівель тощо.