Порядок повернення коштів поміщених в період до 02.01.1992 в установи Ощадбанку СРСР

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Хто може отримати компенсацію заощаджень:

1) Громадяни, які внаслідок знецінення втратили грошові заощадження, поміщені в період до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в установах Ощадбанку (в тому числі облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадбанку). 

2) Іноземні громадяни та особи без громадянства, які станом на 2 січня 1992 року мали заощадження в установах Ощадбанку та державного страхування СРСР, що діяли на території України.

3) Спадкоємці у разі смерті вкладника або інші особи, які взяли на себе організацію похорону, можуть за умови пред'явлення ощадної книжки або страхового свідоцтва вкладника та свідоцтва про його смерть одержати частину проіндексованого вкладу чи страхового внеску для організації похорону та проведення необхідних поминально-ритуальних заходів, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.

Кошти для компенсації заощаджень громадян визначаються в Державному бюджеті України окремою статтею.

Порядок проведення компенсації, у тому числі перерахування коштів, передбачених у Державному бюджеті України, установам Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху, визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів може залучати для проведення компенсаційних виплат позабюджетні кошти, в тому числі кошти, залучені до держбюджету через спеціальні податки, встановлені законами України, а також від здійснення операцій з державними цінними паперами.

Погашення відновлених заощаджень громадян, поміщених у цінні папери, здійснюється на загальних підставах відповідно до сум, визначених у Державному бюджеті.

Заощадження повертаються поетапно, залежно від віку вкладника, суми вкладу, інших обставин у межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік.

Перелік груп вкладників і черговість виплат проіндексованих грошових заощаджень, а також в разі смерті вкладника - обсяг виплат частини проіндексованого вкладу спадкоємцям або іншим особам, які взяла на себе організацію похорону, передбачених Державним бюджетом України, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок повернення компенсації заощаджень:

Компенсація коштів поміщених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в таких установах, проводиться їх власникам у готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України після внесення в інформаційно-аналітичну систему "Реєстр вкладників заощаджень громадян" відомостей про них, необхідних для ідентифікації вкладника під час відкриття рахунку.

Обслуговування громадян, пов'язане із внесенням зазначених відомостей, здійснюється безоплатно.

Для визначення часу і адреси установи Ощадбанку, де буде проводитись актуалізація, вкладнику потрібно виконати наступні дії:

Перший етап

1) Заповнити спеціальну форму на офіційному сайті Ощадбанку України. Заповнити вказану форму Вам допоможе голосова інструкція.

2) Зателефонувати на "гарячу телефонну лінію” і дочекатися з’єднання з оператором або скористатись допомогою автовідповідача.

3) Направити SMS–повідомлення. У повідомленні слід вказати цифрове значення номера паспорта вкладника (без серії) та дату його народження.

Після відправлення SMS-повідомлення вкладник того ж дня отримає відповідь-sms-повідомлення із зазначенням дати, часу та місця установи банку, де буде проведена актуалізація його даних. Якщо вкладник з різних причин не встиг дізнатися про місце і час актуалізації своїх даних у встановлені вище терміни, він зможе це зробити в будь-який зручний для нього час протягом 2012 року.

Другий етап

Вкладник повинен звернутися до Ощадбанку з наступними документами:

  1. Паспорт громадянина України та ксерокопії сторінок паспорта, які містять прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, відмітку про місце реєстрації, відмітку про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера (за наявності);
  2. Довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та її ксерокопію (не надається в разі наявності в паспорті відмітки про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера);
  3. Ощадні книжки за компенсаційним(и) рахунком(ками).

Після проведення актуалізації в установі Ощадбанку вкладнику буде повідомлено місце і час отримання компенсаційних коштів.