Порядок оформлення довіреності: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] * [http://zakon2.rada.gov.ua/l...)
 
Немає опису редагування
 
(Не показані 15 проміжних версій 8 користувачів)
Рядок 2: Рядок 2:
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України «Про нотаріат»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України «Про нотаріат»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/419-94-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 419.]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/419-94-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 419 "Про порядок посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених"]
На сьогоднішній день досить актуальним є питання довіреності та порядок її оформлення. Для початку, потрібно чітко дати відповідь, що ж таке довіреність та для чого вона потрібна.
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1378-06#Text Наказ Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 року № 111/5 "Про запровадження Єдиного реєстру довіреностей та внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12 Наказ Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року 296/5 "Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України"]
{| class="wikitable sortable"
|-
| style="background-color:#98FB98;" |'''Увага!!!''' З 24 лютого 2022 року, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закону України "Про правовий режим воєнного стану"], в Україні введено '''режим воєнного стану'''!
Відповідно до [https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pitannya-derzhavnoyi-reyestraciyi-v-umovah-voyennogo-stanu-ta-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-28-lyutogo-2022-r-164-209 постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164"] для перевірки дійсності довіреності, яка була викладена '''без використання спеціальних бланків нотаріальних документів''' на білих аркушах паперу та посвідчена нотаріусом відповідно до законодавства, яке передбачало таке посвідчення, заінтересована особа звертається з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом ''двох робочих днів'' видати '''довідку про підтвердження''' або спростування посвідчення ним такої довіреності.


Згідно частини 3 статті 244 Цивільного кодексу України, довіреність є письмовим документом, який видається для представництва інтересів перед третіми особами і в якому фіксуються повноваження по здійсненню угод або інших правомірних дій. Таким чином, на підставі уповноважена на здійснення визначених юридично значущих дій, – довіреним.
В умовах воєнного стану довіреності, ''крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, та заповіти'' військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися '''командиром (начальником) цих формувань''' (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою з подальшим надсиланням таких заповітів, довіреностей через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей, Спадковому реєстрі. Начальник табору (установи, де створено дільницю) для військовополонених може посвідчувати заповіт військовополоненого.
Представництво за довіреністю відноситься до односторонніх угод і може виникати на підставі різних юридичних фактів, зокрема, на підставі договору (договір доручення) або акту органу юридичної особи (рішення загальних зборів учасників товариства тощо).  


Відповідно до [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ч. 1 ст. 245 Цивільного кодексу] «форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин». Виходячи з положень законодавства України угоди можна укладати лише в двох формах: усній і письмовій. Однак, проаналізувавши юридичне визначення поняття довіреності, можна дійти до висновку про те, що повноваження довіреного повинні бути задокументовані, тобто зафіксовані тільки письмово. Свої особливості має довіреність, що посвідчується юридичною особою. Даний документ в обов’язковому порядку має містити підпис уповноваженої особи та відбиток печатки. Крім цього у законодавстві чітко зафіксовані випадки, коли довіреність повинна нотаріально посвідчуватися. Наприклад, дана форма довіреності необхідна у випадку представництва інтересів фізичної особи в судових органах.
'''Для врахування!''' На виконання [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/164-2022-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»] наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено '''[https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-vid-03052022-yakimi-v-umovah-voennogo-stanu-vchinyayutsya-notarialni-dii-schodo-tsinnogo-mayna перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна].'''
|}
== Поняття довіреності ==
Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1341 статті 244 ЦК України] '''довіреністю''' є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.


Слід зауважити, що [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Законом України «Про нотаріат»] дається визначення такому поняттю, як «довіреності, прирівняні до нотаріально посвідчених». Їх посвідчення можливе лише уповноваженими особами, перерахованими у [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 статті 40 Закону України «Про нотаріат».] Наприклад, довіреність може посвідчуватися головою або секретарем сільської ради.
Довіритель обов'язково вказує коло повноважень, що передаються повіреній особі. '''Присутність довірителя є обов'язковою.'''
== Форма довіреності ==
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1345 статті 245 ЦК України] '''форма довіреності''' повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.<br>
Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті.<br>
Довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-лікувальному закладі, може бути посвідчена начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем.


Порядок видачі та посвідчення таких довіреностей регламентується [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ст. ст. 237-250, 1000-1010 Цивільного кодексу України], [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 ст. ст. 40, 58 Закону України «Про нотаріат»], Порядком посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених, затвердженого [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/419-94-%D0%BF Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 419.]
Довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з'єднання, установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також довіреність працівника, члена його сім'ї і члена сім'ї військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) цих частини, з'єднання, установи або закладу.
<br />
Разом з тим, є випадки коли нотаріальне посвідчення не потрібно: для отримання заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів та інших платежів, поштової кореспонденції (переказів, посилок тощо). Так, згідно ч[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 астини 4 статті 245 Цивільного кодексу] довіреність на здійснення таких дій може бути засвідчене посадовцем тієї організації, в якій навчається, працює або знаходиться на стаціонарному лікуванні довіритель, а також за місцем його реєстрації.
Відповідно до вимог законодавства у довіреності повинні зазначатися:
* місце та дата її складання (підписання);
* прізвища, імена, по батькові (повне найменування юридичної особи);
* місце проживання (місцезнаходження юридичної особи) представника та особи, яку представляють.


Якщо довіреність видається на ім’я адвоката, то у ній має вказуватися статус адвоката, а також у випадку його членства в адвокатському об’єднанні зазначатися окремо про даний факт.Окрім цього, у законодавстві відсутня пряма вимога щодо зазначення паспортних даних сторін довіреності у її тексті.
Довіреність особи, яка тримається в установі виконання покарань чи слідчому ізоляторі, може бути посвідчена начальником установи виконання покарань чи слідчого ізолятора.
Окремої уваги заслуговує поняття «передоручення». Зокрема довіреність в порядку передоручення, нотаріально посвідчується лише після отримання основної довіреності. При цьому в даній довіреності має зазначатися право на передоручення, або представник за основною довіреністю надасть належні докази, що він вимушений до таких дій в інтересах охорони прав довірителя.


Щодо своєї дії, то довіреність, яка видана за передоручення, є чинною в межах строку дії основної довіреності.
Довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами.
Слід звернути увагу на такий важливий елемент будь-якої довіреності як дата її складання (підписання). У випадку, коли такий реквізит буде відсутній, то відповідно до вимог законодавства України цей факт спричинить визнання її нечинною і відповідно не виникне жодних правових наслідків після її видачі. Щодо строку дії довіреності, то він може як зазначатися в її тексті, так і не вказуватися. У випадку відсутності вказівки на строк дії, довіреність є чинною до виникнення обставин, які припиняють представництво


Враховуючи вищевказане положення, у випадку відсутності строку дії в тексті основної довіреності нотаріус має право відмовити у посвідченні довіреності в порядку передоручення.
Довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.
Представництво за довіреністю може бути припинено з наступних підстав:
* у випадку закінчення строку довіреності;
* скасування довіреності особою, яка її видала;
* відмови представника від вчинення дій, передбачених довіреністю;
* припинення юридичної особи, яка видала довіреність або якій видана довіреність;
* смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності;
* смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.
У разі смерті довірителя представник має право виконувати свої повноваження для вчинення дій, невиконання яких може викликати настання збитків.


[[Категорія:Інші питання цивільного права]]
Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами
 
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1363 Стаття 247 ЦК України] визначає, що строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Строк довіреності, виданої в порядку передоручення, не може перевищувати строку основної довіреності, на підставі якої вона видана. У тому разі, якщо у довіреності не вказана дата її вчинення вона вважається нікчемною.
 
У тексті довіреності '''мають бути зазначені''' місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).
== Органи і особи, які мають право посвідчувати довіреності ==
* нотаріуси;
* уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування - довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами;
* начальники госпіталів, санаторіїв, інших військово-лікувальних закладів, їх заступники з медичної частини, старші або чергові лікарі - довіреності військовослужбовців або інших осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
* командири (начальники) військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів - заповіти і довіреності військовослужбовців, а в пунктах дислокації військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи посадової особи органу місцевого самоврядування, що вчиняють нотаріальні дії, - заповіти і довіреності працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців;
* головні лікарі, їх заступники з медичної частини або чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров'я, начальники госпіталів - заповіти осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
* директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та інвалідів - заповіти осіб, що проживають у таких будинках;
* начальники установ виконання покарань та слідчих ізоляторів - заповіти і довіреності осіб, що тримаються в таких установах;
* капітани морських або річкових суден, що плавають під прапором України, - заповіти осіб, що перебувають під час плавання на таких суднах;
* начальники пошукових або інших експедицій - заповіти осіб, що перебувають у таких експедиціях;
* начальники слідчих ізоляторів посвідчують заповіти і довіреності осіб, узятих під варту, та засуджених, стосовно яких вирок суду не набрав законної сили, за погодженням з посадовою, службою особою чи органом, у провадженні яких перебуває справа.
== Документи, які необхідні для оформлення довіреності ==
=== Для фізичної особи: ===
паспортний документ (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, національний паспорт іноземного громадянина, паспорт іноземного громадянина для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон);
=== Для юридичної особи: ===
установчі документи юридичної особи (тобто установчий акт, статут, засновницький договір, положення), свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, довідка про присвоєння юридичній особі ідентифікаційного коду (ЄДРПОУ);
== Припинення представництва за довіреністю ==
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1367 Стаття 248 ЦК України] передбачає підстави за яких представництво за довіреністю припиняється, а саме:
# закінчення строку довіреності;
# скасування довіреності особою, яка її видала;
# відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю;
# припинення юридичної особи, яка видала довіреність;
# припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
# смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка видала довіреність, представник зберігає своє повноваження за довіреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невиконання яких може призвести до виникнення збитків;
# смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.
За вищенаведених обставинах потрібно враховувати, що з припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. Крім того, законодавство зобов'язує представника, який здійснював представництво за довіреністю негайно повернути довіреність.
{| class="wikitable"
|-
| Довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності, прирівнювані до нотаріально посвідчених, а також відомості про припинення їх дії підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей у порядку, установленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1378-06 Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 року № 111/5.]
|}
[[Категорія: Цивільне право]]
[[Категорія: Інші питання цивільного права]]

Поточна версія на 06:19, 14 червня 2023

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164" для перевірки дійсності довіреності, яка була викладена без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчена нотаріусом відповідно до законодавства, яке передбачало таке посвідчення, заінтересована особа звертається з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом двох робочих днів видати довідку про підтвердження або спростування посвідчення ним такої довіреності.

В умовах воєнного стану довіреності, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою з подальшим надсиланням таких заповітів, довіреностей через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей, Спадковому реєстрі. Начальник табору (установи, де створено дільницю) для військовополонених може посвідчувати заповіт військовополоненого.

Для врахування! На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.

Поняття довіреності

Згідно статті 244 ЦК України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Довіритель обов'язково вказує коло повноважень, що передаються повіреній особі. Присутність довірителя є обов'язковою.

Форма довіреності

Відповідно до статті 245 ЦК України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.
Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті.
Довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-лікувальному закладі, може бути посвідчена начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем.

Довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з'єднання, установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також довіреність працівника, члена його сім'ї і члена сім'ї військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) цих частини, з'єднання, установи або закладу.

Довіреність особи, яка тримається в установі виконання покарань чи слідчому ізоляторі, може бути посвідчена начальником установи виконання покарань чи слідчого ізолятора.

Довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами.

Довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.

Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами

Стаття 247 ЦК України визначає, що строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Строк довіреності, виданої в порядку передоручення, не може перевищувати строку основної довіреності, на підставі якої вона видана. У тому разі, якщо у довіреності не вказана дата її вчинення вона вважається нікчемною.

У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

Органи і особи, які мають право посвідчувати довіреності

  • нотаріуси;
  • уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування - довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами;
  • начальники госпіталів, санаторіїв, інших військово-лікувальних закладів, їх заступники з медичної частини, старші або чергові лікарі - довіреності військовослужбовців або інших осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
  • командири (начальники) військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів - заповіти і довіреності військовослужбовців, а в пунктах дислокації військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи посадової особи органу місцевого самоврядування, що вчиняють нотаріальні дії, - заповіти і довіреності працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців;
  • головні лікарі, їх заступники з медичної частини або чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров'я, начальники госпіталів - заповіти осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
  • директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та інвалідів - заповіти осіб, що проживають у таких будинках;
  • начальники установ виконання покарань та слідчих ізоляторів - заповіти і довіреності осіб, що тримаються в таких установах;
  • капітани морських або річкових суден, що плавають під прапором України, - заповіти осіб, що перебувають під час плавання на таких суднах;
  • начальники пошукових або інших експедицій - заповіти осіб, що перебувають у таких експедиціях;
  • начальники слідчих ізоляторів посвідчують заповіти і довіреності осіб, узятих під варту, та засуджених, стосовно яких вирок суду не набрав законної сили, за погодженням з посадовою, службою особою чи органом, у провадженні яких перебуває справа.

Документи, які необхідні для оформлення довіреності

Для фізичної особи:

паспортний документ (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, національний паспорт іноземного громадянина, паспорт іноземного громадянина для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон);

Для юридичної особи:

установчі документи юридичної особи (тобто установчий акт, статут, засновницький договір, положення), свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, довідка про присвоєння юридичній особі ідентифікаційного коду (ЄДРПОУ);

Припинення представництва за довіреністю

Стаття 248 ЦК України передбачає підстави за яких представництво за довіреністю припиняється, а саме:

  1. закінчення строку довіреності;
  2. скасування довіреності особою, яка її видала;
  3. відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю;
  4. припинення юридичної особи, яка видала довіреність;
  5. припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
  6. смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка видала довіреність, представник зберігає своє повноваження за довіреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невиконання яких може призвести до виникнення збитків;
  7. смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

За вищенаведених обставинах потрібно враховувати, що з припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. Крім того, законодавство зобов'язує представника, який здійснював представництво за довіреністю негайно повернути довіреність.

Довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності, прирівнювані до нотаріально посвідчених, а також відомості про припинення їх дії підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей у порядку, установленому Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 року № 111/5.