Відмінності між версіями «Порядок оскарження постанови слідчого про відмову у визнанні особи потерпілою»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
м (Редагування консультації, внесення поправок)
Рядок 112: Рядок 112:
3. '''Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги''' на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора '''не може бути оскаржена''', '''окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, про скасування повідомлення про підозру та відмову у задоволенні скарги на повідомлення про підозру'''.
3. '''Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги''' на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора '''не може бути оскаржена''', '''окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, про скасування повідомлення про підозру та відмову у задоволенні скарги на повідомлення про підозру'''.


== '''Шаблон скарги на  бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим''' ==
== '''Зразок скарги на  бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим''' ==
 
[[Файл:Зразок скарги на бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим.docx|міні|Зразок скарги на  бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим]]
<br />
'''ДО _____________ РАЙОНОГО СУДУ '''
<br />
______________________ОБЛАСТІ
<br />
вул. _____, буд. ____, м. ___________,
<br />
_________________ області, індекс
 
<br />
'''Іванов Іван Іванович''',
<br />
____.____.______ року народження,
<br />
уродженець ______________________
<br />
який зареєстрований та проживає за адресою: ________
<br />
Ідентифікаційний номер – __________
<br />
Засіб зв’язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
 
<br />
'''На бездіяльність  Старшого слідчого СВ __________ ВП  ГУ НП в '''
<br />
________ області старшого лейтенанту поліції
<br />
Петрова П.П.
<br />
Адреса: ______________________________
<br />
Засіб зв’язку +380 ___________
<br />
Електронна пошта: _________________
 
 
<br />
'''СКАРГА на бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим'''
 
<br />
У провадженні слідчого відділу ___________ ВП ГУНП в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № _________  від __.__.20__ за моїми заявами від __.__.20__ р. № ___ та № ____.
<br />
 
Згідно Ст. 55 КПК України від 13.04.2012 № 4651-VI
<br />
1. Постраждалим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, а також юридична особа, якій кримінальним злочином заподіяно майнову шкоду.
<br />
2. Права та обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подачі заяви про скоєння стосовно нього кримінальної злочину або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
<br />
 
Потерпілому вручається пам'ятка про процесуальні права та обов'язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального злочину.
Таким чином, згідно ст. 55 КПК я вже є потерпілим, як особа, яка подала заяву про скоєння стосовно нього кримінальної злочину але слідчий тривалий час не виконував вимоги КПК та не ознайомив мене про мої процесуальні права та обов'язки як потерпілого.
<br />
 
Тому __.___.20__ мною була додатково здана заява про визнання мене потерпілим у кримінальному провадженні № __________ від __.___.20__. р. (вх.№ ____ від __.___.20__.  р.)
<br />
 
__.___.20__. року я отримав постанову за підписом старшого слідчого СВ ______ ВП ГУНП в _______ області старшого лейтенанту поліції Петрова П.П.,  згідно якої мені відмовлено у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні № ___________  від __.___.20__.
<br />
 
'''ЗГІДНО КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ''':
<br />
'''Стаття 68'''. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
<br />
'''Стаття 21.''' Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
<br />
'''Стаття 50.''' Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
<br />
 
__.___.20__. року № ___ та № _____ я написав заяви про вчинене кримінальне правопорушення де чітко зазначив що: Об'єднання ОСББ "__________" за період своєї діяльності 20___ року, злочинним шляхом заволоділи грошовими коштами членів ОСББ "______" в сумі ________ гривень, та крім того, провели повірку вентиляційних каналів отримавши за це подвійну оплату від співвласників ОСББ "___________".
<br />
 
Будь-яка платна послуга, насамперед, пропонує угоду (договір), як підставу наявності зобов’язань між сторонами, що повинна відповідати вимогам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
<br />
 
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», відносини між власником квартири та Управлінням регулюються договором укладеним, між ними. Вимоги договору є обов’язковими для виконання та не залежать від членства в об'єднанні ОСББ. 
<br />
 
Станом на цей час, зі мною, як з власником квартири № ___ по вул. ______ буд. ___ у                                м. _________, _________ області, керівництво  ОСББ "________" договору про надання ними належних послуг так досі  і не уклало. Крім того, зазначений договір, протягом створення та існування ОСББ "__________" з 20___ року - по цей час, укладається вибірково з  власниками квартир у багатоквартирних будинках м. ___________. Зазначені дії є не зрозумілими, та необґрунтованими з боку керівництва ОСББ.
<br />
 
Однак, кожний місяць Управління ОСББ нараховує кожному власнику квартири рахунок, які останні повинні сплачувати своєчасно  в повному обсязі.
З моменту створення ОСББ, я, як власник квартири, сплачую рахунки за надання ОСББ послуг по утриманню житлового будинку, однак в зв’язку з хворобою моєї дружини, погіршенням стану її здоров’я, потреби в лікуванні, станом на цей час в мене виникла заборгованість, яку я відшкодовую по можливості частинами. Даний факт, я не заперечую та про ці складні обставини попереджав усно у добровільному порядку керівництво ОСББ.
 
<br />
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», формування тарифів (внесків) на послуги з утримання будинків та прибудинкової території відбувається відповідно до постанови КМУ від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житло-комунальні послуги».
<br />
 
До складу витрат на утримання житлового будинку та при будинкової території ОСББ  входить:
<br />
1. Прибирання при будинкових територій;
<br />
2. Обслуговування внутрішньо будинкових водопровідно-каналізаційних мереж загального користування;
<br />
3. Обслуговування внутрішньо будинкових теплових мереж загального користування;
<br />
4. Освітлення під’їздів та утримання внутрішньо будинкових електричних мереж загального користування;
<br />
5. Поточний ремонт під’їздів;
<br />
6. Витрати на підготовку житлових будинків до експлуатації в осінньо-зимовий період;
<br />
7. Обслуговування ліфтів для 9-ти поверхових будинків;
<br />
8. Вивезення та переробка сміття для 9-ти поверхових  будинків.
<br />
 
Вищевказані послуги, які зобов’язані виконувати управління ОСББ "____________" фактично не здійснюються протягом усього часу. Кошти, які власники квартир сплачують на рахунок ОСББ щомісяця  використовуються керівництвом ОСББ не за цільовим призначенням. Роботи, які проводяться не узгоджуються з власниками квартир, не скликаються відповідні збори. На вимогу, мене, як власника квартири ознайомитися з належними актами виконаних робіт, рахунками, витратами, понесеними при проведенні тих чи інших робіт, ремонтів, керівництвом повністю ігноруються та не надаються, в порушення вимог п. 7 ст. 14 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». З цього приводу мною було подано заяву до органів поліції від __.___.20__. р. (вх. № ___ від __.___.20__. р.).
<br />
 
Загальний стан багатоквартирних будинків знаходиться в поганому стані, що може привести в подальшому до серйозних наслідків, пов’язаних із безпекою, здоров’ям та життям людей, які проживають у багатоквартирних будинках м. ___________.
<br />
Така халатна поведінка та відношення керівництва ОСББ "___________" є не припустимою та підлягає понесенню належної  відповідальності за свої дії.
<br />
 
Відповідно до ст. 55 КПКУ від 13.04.2012 № 4651-VI
<br />
… Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
 
<br />
…За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
 
<br />
Звертаю увагу суду на той факт, що:
<br />
Постанова слідчого не є вмотивованою, тому як не містить ЖОДНОЇ підстави вважати мене особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій статті 55 КПК України.
<br />
Також постанова складена всупереч вимог 110 КПК, а саме ч.5 п.2, згідно якої Постанова слідчого, прокурора складається з
<br />
… мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу;
<br />
 
На підставі всього вищевикладеного зазначаю, що, мені як власнику квартири № ___ по вул. _________ буд. ___ у м. _______, _________ області, була завдана незаконними діями керівництва ОСББ "____________": привласненням грошових коштів членів ОСББ, фактично матеріальна шкода, так і істотна моральна шкода, яка полягає в тому, що керівництво ОСББ "_____________" протягом свого існування здійснювали наклеп відносно мене, не сприймали до уваги мої зауваження, вимоги та прохання, поширювали серед міста погані плітки про стан мого психічного здоров’я, чим спричиняли мені, як особистості незручності у спілкуванні з іншими людьми, значні хвилювання, тощо.
<br />
 
 
'''ПРОШУ СУД:'''
 
<br />
1. Визнати протиправну бездіяльність старшого слідчого СВ __________ ВП ГУНП в ___________ області лейтенанту поліції  Петрова П.П.    щодо не ознайомлення мене з правами та обов'язками потерпілого після подачі заяви про скоєння кримінального злочину.
<br />
 
2. Відмінити постанову старшого слідчого СВ _________ ВП ГУНП в Харківській області лейтенанту поліції  ______________  від __.___.20__. року в кримінальному провадженні № __________  від __.___.20__. про відмову у визнанні потерпілим Іванова І.І., як таку, що не відповідає нормам чинного законодавства (а саме – ст. 110. КПК України).
 
<br />
 
Додатки:
* копії заяв про вчинене кримінальне правопорушення від __.___.20__. року № ___ та № ___;
* копія витягу з ЄРДР __________ від __.___.20__. р.;
* копія заяви про визнання мене потерпілим у кримінальному провадженні з відміткою про прийняття та реєстрацію від __.___.20__. р. (вх. № ___ від __.___.20__. р.);
* копія листа вих. № ____ від __.___.20__. р.;
* копія постанови про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні  № _____________  від __.___.20__. р.;
* копія правовстановлюючого документу на квартиру _____.;
* копії фотокарток стану під’їзду в кількості 5 штук;
* копія виписаного епікризу №  ________;
* копії моїх звернень до керівництва ОСББ "__________________";
* копія мого паспорту
 
<br />
«____» ______________ 2019 р.                                                                  '''І.І. Іванов'''


[[Категорія: Суди]]   
[[Категорія: Суди]]   

Версія за 18:13, 2 вересня 2020

Нормативна база

Вирішення спору в судовому порядку


Так, п. 5 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні може бути оскаржено рішення слідчого про відмову у визнанні потерпілим.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

При цьому, права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про злочин або заяви про залучення її до провадження як потерпілого (ч. 2 ст. 55 КПК України).

Правилами частини 5 статті 55 КПК України визначено, що за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до кримінального провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної в частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.

Пунктами 5-6 статті 110 КПК України визначено, що постанова слідчого, прокурора складається з:

1) вступної частини, яка повинна містити відомості про:

  • місце і час прийняття постанови;
  • прізвище, ім’я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову;

2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про:

  • зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови;
  • мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу;

3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про:

  • зміст прийнятого процесуального рішення;
  • місце та час (строки) його виконання;
  • особу, якій належить виконати постанову;
  • можливість та порядок оскарження постанови.


Постанова слідчого, прокурора виготовляється на офіційному бланку та підписується службовою особою, яка прийняла відповідне процесуальне рішення.

Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

Згідно ст. 304 КПК України:

1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

2. Скарга повертається, якщо:
1) скаргу подала особа, яка не має права подавати скаргу;
2) скарга не підлягає розгляду в цьому суді;
3) скарга подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

3. Копія ухвали про повернення скарги невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

4. Слідчий суддя, суд відмовляє у відкритті провадження лише у разі, якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, прокурора, що не підлягає оскарженню.

5. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження невідкладно надсилається особі, яка подала скаргу, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

6. Ухвала про повернення скарги або відмову у відкритті провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.

7. Повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Правові наслідки подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування


Відповідно до вимог ст. 305 КПК України:

1. Подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування не зупиняє виконання рішення чи дію слідчого, прокурора.

2. Слідчий чи прокурор можуть самостійно скасувати рішення, передбачені пунктами 1, 2, 5 і 6 частини першої статті 303 цього Кодексу, припинити дію чи бездіяльність, які оскаржуються, що тягне за собою закриття провадження за скаргою.

Судовий збір


За подання скарги на бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим - судовий збір не сплачується. (пункт 13 частина 2 стаття 3 Закону України "Про судовий збір")

Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування


Згідно статті 306 КПК України:


1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

2. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги.

3. Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов’язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

Рішення слідчого судді за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування

Стаття 307 КПК України:
1. За результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.

2. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:
1) скасування рішення слідчого чи прокурора;
1-1) скасування повідомлення про підозру;
2) зобов’язання припинити дію;
3) зобов’язання вчинити певну дію;
4) відмову у задоволенні скарги.

3. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора не може бути оскаржена, окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, про скасування повідомлення про підозру та відмову у задоволенні скарги на повідомлення про підозру.

Зразок скарги на бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим

Файл:Зразок скарги на бездіяльність слідчого та постанову про відмову у визнанні потерпілим.docx