Порядок обрання депутатом місцевої ради, сільським, селищним, міським головою: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
(Не показані 7 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 6: Рядок 6:
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/157-19| Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/157-19| Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад]


== Хто має право бути кандидатом на місцевих виборах ==
== '''Хто має право бути кандидатом на місцевих виборах?''' ==
Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституції України] (громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років; не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними).
Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища '''може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 статті 70 Конституції України]'''


Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text (ст. 70 Конституції України)].
 
Депутатом, сільським, селищним, міським головою '''не може бути обраний громадянин України, який має судимість''' за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
 
== '''Місцеві вибори та їх види''' ==
Місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією України] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20 Виборчим кодексом України] загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.


== Місцеві вибори та їх види ==
Місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституцією України] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20 Виборчим кодексом України] загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.<br />
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20 Виборчого кодексу України], який набрав чинності 01.01.2020 року, місцеві вибори проводяться за двома виборчими системами.
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20 Виборчого кодексу України], який набрав чинності 01.01.2020 року, місцеві вибори проводяться за двома виборчими системами.


'''Вибори депутатів:'''
'''Вибори депутатів:'''
* в містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб - '''мажоритарна система відносної більшості''' з голосуванням у багатомандатних виборчих округах. За такою системою вибираються депутати сільських, селищних, міських і районних в містах рад, рад відповідних ОТГ, а також районних рад;
* в містах (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) - '''мажоритарна система відносної більшості''' з голосуванням у багатомандатних виборчих округах. За такою системою вибираються депутати сільських, селищних, міських рад, відповідних ОТГ;
* в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше - '''пропорційна система з відкритими партійними списками''' - для виборів депутатів обласних, міських рад, а також Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
* в містах (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) - '''пропорційна система з відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій''' - для виборів депутатів обласних, районних у місті рад, міських, сільських, селищних рад, а також Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
'''Вибори сільських, селищних, міських голів:'''
'''Вибори сільських, селищних, міських голів:'''
* в містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб - '''виборча система відносної більшості''' в єдиному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади.;
* в містах з кількістю виборців до 75 тисяч осіб - '''мажоритарна виборча система відносної більшості''' в єдиному одномандатному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією сільської, селищної, міської територіальної громади;
* в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше - '''мажоритарна система абсолютної більшості''' в єдиному міському виборчому окрузі, що збігається з територією міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної міської територіальної громади.
* в містах з кількістю виборців 75 тисяч і більше - '''мажоритарна виборча система абсолютної більшості''' в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі, що збігається з територією міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської територіальної громади.
'''Вибори старости села''', селища проводяться за '''виборчою системою відносної більшості''' в межах території села, селища у складі об’єднаної територіальної громади.
'''Виборча система''', за якою проводяться вибори депутатів міської, сільської, селищної ради та міського голови, визначається '''виходячи із кількості виборців, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, станом на перший день місяця, що передує місяцю, в якому розпочинається виборчий процес з відповідних місцевих виборів'''.
 
Інформація про кількість виборців, які мають право голосу на виборах депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови, а також про виборчу систему, за якою проводяться відповідні вибори, '''оприлюднюється Центральною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті не пізніш як за п'ять днів до дня початку виборчого процесу відповідних чергових, позачергових, перших виборів депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови'''.


Виборча система, за якою проводяться вибори депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови, '''не може бути змінена у зв'язку із зміною кількості виборців''', які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, до '''призначення наступних чергових або позачергових виборів''' у такому місті, селі, селищі або відповідній територіальній громаді.
=== Види місцевих виборів ===
'''Місцеві вибори можуть бути:'''
'''Місцеві вибори можуть бути:'''
* черговими,   
* <big>черговими,</big>  
* позачерговими,   
* <big>позачерговими,</big>  
* повторними,   
* <big>повторними,</big>  
* проміжними,   
* <big>проміжними,</big>  
* першими,
* <big>першими,</big>
* додатковими.
* <big>додатковими.</big>
 
== '''Чергові вибори''' ==
Чергові місцеві вибори призначаються у зв'язку із закінченням строку повноважень місцевих рад, сільських, селищних міських голів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах.
 
Такі вибори проводяться одночасно '''на всій території України в останню неділю жовтня п'ятого року''' '''повноважень''' рад, голів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах.
 
Чергові вибори районних у містах рад (у разі їх створення) проводяться одночасно з іншими черговими виборами на всій території України у терміни та відповідно до положень Виборчого кодексу України.
 
Рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.
 
Рішення про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституції України].


== Чергові вибори ==
Чергові місцеві вибори проводяться одночасно на всій території України в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень рад, голів, старост села, селища, обраних на попередніх чергових місцевих виборах.<br>
Рішення про проведення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища приймається Верховною Радою України.<br />
=== Строки проведення ===
=== Строки проведення ===
Відповідно до статті 195 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20#n2500 Виборчого кодексу України] чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 90 днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів.<br />
'''Чергові''' місцеві вибори призначаються '''не пізніше ніж за дев’яносто днів до дня виборів'''. Виборчий процес розпочинається за '''п’ятдесят днів''' до дня чергових виборів.
Виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
 
== '''Позачергові вибори''' ==
Позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених законами України.
 
Таке '''рішення приймається Верховною Радою України''' не пізніше ніж '''у дев’яностоденний строк''' з дня дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради, сільського, селищного, міського голови.
 
=== '''Строки проведення''' ===
'''Позачергові''' місцеві вибори призначаються '''не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів'''. Виборчий процес розпочинається за '''п’ятдесят днів''' до дня позачергових місцевих виборів.
 
== '''Повторні вибори''' ==
Повторні місцеві вибори призначаються територіальною виборчою комісією у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.
 
'''Підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів визначені у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20/comp20191219#n4061 статті 280 Виборчого кодексу України]''':
 
1.    Територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, '''що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо''':
 
1) до виборчого бюлетеня для голосування в день виборів або в день повторного голосування на виборах депутатів в багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови було включено лише одного кандидата, і кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, становить не більше 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;
 
2) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) в день виборів було включено два кандидати на посаду міського голови, і за результатами голосування жоден із кандидатів не отримав на свою підтримку більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні;
 
3) до виборчого бюлетеня для голосування в день повторного голосування було включено два або більше кандидати, і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів;
 
4) за результатами виборів депутатів в багатомандатному виборчому окрузі залишилися вакантні депутатські мандати (кількість осіб, обраних депутатами в багатомандатному окрузі, є меншою, ніж кількість мандатів, які розподілялися в цьому окрузі). Повторні вибори у такому окрузі призначаються з кількістю мандатів, які залишилися вакантними;
 
5) станом на день голосування у виборчому бюлетені не залишилося жодного кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
 
6) голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу;
 
7) особа після її обрання не набула депутатського мандата, повноважень сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, з підстав, зазначених у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20/conv#n3151 пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу];
 
8) особа, обрана сільським, селищним, міським головою, визнана такою, що відмовилася від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови;


== Позачергові вибори ==
9) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.
Позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про добровільне об’єднання територіальних громад".<br />


Таке '''рішення приймається Верховною Радою України''' не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради, сільського, селищного, міського голови.
2. Територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, '''що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо''':


'''Позачергові вибори старости села''', селища призначаються радою відповідної об’єднаної територіальної громади в разі дострокового припинення повноважень старости села, селища.<br />
1) у виборчому бюлетені в день голосування не залишилося жодного виборчого списку організації партії в єдиному багатомандатному виборчому окрузі;


== Повторні вибори ==
2) за результатами виборів неможливо сформувати 2/3 складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради;
Повторні вибори депутатів (депутата) сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови, старости села, селища призначаються відповідною територіальною виборчою комісією.


Повторні вибори проводяться у разі:
3) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.  
# визнання проведених виборів в окремому виборчому окрузі недійсними;
# визнання проведених виборів у цілому або в окремому виборчому окрузі такими, що не відбулися;
# визнання особи, обраної депутатом сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища, такою, що відмовилася від мандата чи не набула мандата;
# обрання у багатомандатному окрузі з виборів депутатів сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради депутатів у кількості, меншій за кількість мандатів у цьому окрузі.


=== Строки проведення ===
=== Строки проведення ===
Повторні місцеві вибори призначаються на '''останню неділю шістдесятиденного строку''' з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів.
Повторні місцеві вибори призначаються на '''останню неділю шістдесятиденного строку''' з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів.


== Проміжні вибори ==
== '''Проміжні вибори''' ==
Проміжні вибори депутата призначаються у відповідному багатомандатному окрузі у зв’язку з '''достроковим припиненням повноважень''' депутата відповідної ради, обраного у цьому окрузі, або у разі '''визнання особи, обраної депутатом відповідної ради у відповідному окрузі, такою, що відмовилася від мандата.'''
Проміжні вибори депутата сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) призначаються у відповідному багатомандатному окрузі у зв'язку з '''достроковим припиненням повноважень''' депутата відповідної ради, обраного у цьому окрузі. При призначенні виборів територіальна виборча комісія визначає кількість депутатських мандатів, які будуть розподілятися на таких виборах в багатомандатному виборчому окрузі.


Проміжні вибори депутатів (депутата) сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі призначаються на '''останню неділю шістдесятиденного строку''' з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня проміжних місцевих виборів.
Проміжні вибори депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) у багатомандатному окрузі призначаються з урахуванням положень [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20/conv#n33 статті 5 цього Кодексу] на '''найближчу останню неділю березня або останню неділю жовтня''' (крім року проведення чергових місцевих виборів), а виборчий процес розпочинається за '''п’ятдесят днів''' до дня проміжних місцевих виборів.


=== Строки проведення ===
=== Строки проведення ===
Рішення про призначення проміжних виборів депутатів (депутата) сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради приймається територіальною виборчою комісією '''не пізніш як у десятиденний строк''' з дня надходження до територіальної виборчої комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата, обраного у відповідному виборчому окрузі.<br>
Рішення про призначення проміжних виборів депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у '''десятиденний строк''' з дня надходження до територіальної виборчої комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата, обраного у відповідному виборчому окрузі, але '''не пізніш як за шістдесят днів''' до дня проведення найближчих проміжних виборів.
 
== '''Перші вибори'''  ==
'''Перші вибори''' депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських селищних, міських голів '''призначаються Центральною виборчою комісією''' за відповідним зверненням уповноваженого органу. Перші вибори депутатів обласних, районних рад призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу на підставі рішення про утворення обласних, районних рад.


== Перші вибори ==
У рік проведення чергових місцевих виборів додаткові вибори не призначаються та не проводяться, а перші місцеві вибори '''призначаються та проводяться разом з черговими місцевими виборами.'''
Перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом. Перші вибори старости села, селища призначаються відповідною радою об’єднаної територіальної громади.<br />


=== Строки проведення ===
=== Строки проведення ===
Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за '''сімдесят днів до дня виборів,''' а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за '''сімдесят днів до дня виборів,''' а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.


== Додаткові вибори ==
== '''Додаткові вибори''' ==
Додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади в порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", '''призначаються Центральною виборчою комісією.'''  
Додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до іншої територіальної громади, призначаються '''Центральною виборчою комісією.'''


Депутати сільських, селищних рад, обрані на додаткових виборах, здійснюють свої повноваження до обрання нового складу ради на наступних чергових місцевих виборах.
Депутати сільських, селищних рад, обрані на додаткових виборах, з'''дійснюють свої повноваження до обрання нового складу відповідної ради на наступних чергових або позачергових місцевих виборах.'''
 
!!!Протягом останніх шести місяців повноважень депутатів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах, додаткові вибори не призначаються та не проводяться.


Додаткові вибори призначаються '''не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів,''' а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня додаткових виборів.
Додаткові вибори призначаються '''не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів,''' а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня додаткових виборів.


== Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради ==
== '''Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради''' ==
Загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області.
'''Загальний склад''' (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради '''визначається залежно від кількості виборців''', які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області. Слід зазначити, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:  
Слід зазначити, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:  
 
1) до 1 тисячі виборців - 12 депутатів;
 
2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців - 14 депутатів;
 
3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців - 22 депутати;


4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців - 26 депутатів;
1) до 10 тисячі виборців - 22 депутата;


5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати;
2) від 10 тисяч до 30 тисяч виборців - 26 депутатів;;


6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 36 депутатів;
3) від 30 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати;


7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 42 депутати;
4) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 38 депутатів;


8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 54 депутати;
5) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 42 депутати;


9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 64 депутати;
6) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 54 депутати;


10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати;
7) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 64 депутати;


11) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.<br />
8) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати;


У разі якщо кількість депутатів районної ради, є меншою, ніж кількість сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, територіальні громади яких розташовані в межах відповідного району, загальний склад такої районної ради дорівнює кількості відповідних сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад.
9) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.


У разі якщо кількість депутатів є меншою, ніж кількість сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, територіальні громади яких розташовані в межах відповідного району, загальний склад такої районної ради дорівнює кількості відповідних сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад.
[[Категорія: Адміністративне право]]
[[Категорія: Адміністративне право]]
[[Категорія: Виборче право]]
[[Категорія: Органи місцевого самоврядування]]

Версія за 14:54, 25 червня 2021

Нормативна база

Хто має право бути кандидатом на місцевих виборах?

Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України

Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними (ст. 70 Конституції України).

Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Місцеві вибори та їх види

Місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та Виборчим кодексом України загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до Виборчого кодексу України, який набрав чинності 01.01.2020 року, місцеві вибори проводяться за двома виборчими системами.

Вибори депутатів:

  • в містах (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) - мажоритарна система відносної більшості з голосуванням у багатомандатних виборчих округах. За такою системою вибираються депутати сільських, селищних, міських рад, відповідних ОТГ;
  • в містах (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) - пропорційна система з відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій - для виборів депутатів обласних, районних у місті рад, міських, сільських, селищних рад, а також Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Вибори сільських, селищних, міських голів:

  • в містах з кількістю виборців до 75 тисяч осіб - мажоритарна виборча система відносної більшості в єдиному одномандатному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією сільської, селищної, міської територіальної громади;
  • в містах з кількістю виборців 75 тисяч і більше - мажоритарна виборча система абсолютної більшості в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі, що збігається з територією міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської територіальної громади.

Виборча система, за якою проводяться вибори депутатів міської, сільської, селищної ради та міського голови, визначається виходячи із кількості виборців, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, станом на перший день місяця, що передує місяцю, в якому розпочинається виборчий процес з відповідних місцевих виборів.

Інформація про кількість виборців, які мають право голосу на виборах депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови, а також про виборчу систему, за якою проводяться відповідні вибори, оприлюднюється Центральною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті не пізніш як за п'ять днів до дня початку виборчого процесу відповідних чергових, позачергових, перших виборів депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови.

Виборча система, за якою проводяться вибори депутатів міської, сільської, селищної ради та/або міського голови, не може бути змінена у зв'язку із зміною кількості виборців, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, до призначення наступних чергових або позачергових виборів у такому місті, селі, селищі або відповідній територіальній громаді.

Види місцевих виборів

Місцеві вибори можуть бути:

  • черговими,
  • позачерговими,
  • повторними,
  • проміжними,
  • першими,
  • додатковими.

Чергові вибори

Чергові місцеві вибори призначаються у зв'язку із закінченням строку повноважень місцевих рад, сільських, селищних міських голів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах.

Такі вибори проводяться одночасно на всій території України в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень рад, голів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах.

Чергові вибори районних у містах рад (у разі їх створення) проводяться одночасно з іншими черговими виборами на всій території України у терміни та відповідно до положень Виборчого кодексу України.

Рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.

Рішення про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим відповідно до Конституції України.

Строки проведення

Чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев’яносто днів до дня виборів. Виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня чергових виборів.

Позачергові вибори

Позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених законами України.

Таке рішення приймається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради, сільського, селищного, міського голови.

Строки проведення

Позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів. Виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня позачергових місцевих виборів.

Повторні вибори

Повторні місцеві вибори призначаються територіальною виборчою комісією у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.

Підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів визначені у статті 280 Виборчого кодексу України:

1.    Територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) до виборчого бюлетеня для голосування в день виборів або в день повторного голосування на виборах депутатів в багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови було включено лише одного кандидата, і кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, становить не більше 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;

2) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) в день виборів було включено два кандидати на посаду міського голови, і за результатами голосування жоден із кандидатів не отримав на свою підтримку більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні;

3) до виборчого бюлетеня для голосування в день повторного голосування було включено два або більше кандидати, і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів;

4) за результатами виборів депутатів в багатомандатному виборчому окрузі залишилися вакантні депутатські мандати (кількість осіб, обраних депутатами в багатомандатному окрузі, є меншою, ніж кількість мандатів, які розподілялися в цьому окрузі). Повторні вибори у такому окрузі призначаються з кількістю мандатів, які залишилися вакантними;

5) станом на день голосування у виборчому бюлетені не залишилося жодного кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу;

7) особа після її обрання не набула депутатського мандата, повноважень сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, з підстав, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу;

8) особа, обрана сільським, селищним, міським головою, визнана такою, що відмовилася від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови;

9) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

2. Територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) у виборчому бюлетені в день голосування не залишилося жодного виборчого списку організації партії в єдиному багатомандатному виборчому окрузі;

2) за результатами виборів неможливо сформувати 2/3 складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради;

3) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Строки проведення

Повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів.

Проміжні вибори

Проміжні вибори депутата сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) призначаються у відповідному багатомандатному окрузі у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутата відповідної ради, обраного у цьому окрузі. При призначенні виборів територіальна виборча комісія визначає кількість депутатських мандатів, які будуть розподілятися на таких виборах в багатомандатному виборчому окрузі.

Проміжні вибори депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) у багатомандатному окрузі призначаються з урахуванням положень статті 5 цього Кодексу на найближчу останню неділю березня або останню неділю жовтня (крім року проведення чергових місцевих виборів), а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня проміжних місцевих виборів.

Строки проведення

Рішення про призначення проміжних виборів депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня надходження до територіальної виборчої комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата, обраного у відповідному виборчому окрузі, але не пізніш як за шістдесят днів до дня проведення найближчих проміжних виборів.

Перші вибори

Перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу. Перші вибори депутатів обласних, районних рад призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу на підставі рішення про утворення обласних, районних рад.

У рік проведення чергових місцевих виборів додаткові вибори не призначаються та не проводяться, а перші місцеві вибори призначаються та проводяться разом з черговими місцевими виборами.

Строки проведення

Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

Додаткові вибори

Додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до іншої територіальної громади, призначаються Центральною виборчою комісією.

Депутати сільських, селищних рад, обрані на додаткових виборах, здійснюють свої повноваження до обрання нового складу відповідної ради на наступних чергових або позачергових місцевих виборах.

Додаткові вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня додаткових виборів.

Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради

Загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області. Слід зазначити, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:

1) до 10 тисячі виборців - 22 депутата;

2) від 10 тисяч до 30 тисяч виборців - 26 депутатів;;

3) від 30 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати;

4) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 38 депутатів;

5) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 42 депутати;

6) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 54 депутати;

7) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 64 депутати;

8) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати;

9) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.

У разі якщо кількість депутатів є меншою, ніж кількість сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, територіальні громади яких розташовані в межах відповідного району, загальний склад такої районної ради дорівнює кількості відповідних сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад.