Порядок набуття права власності на нерухоме майно члена кооперативу в порядку спадкування: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Мітка: редагування коду 2017
(Не показані 12 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1087-15 Закон України «Про кооперацію»]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1087-15 Закон України «Про кооперацію»]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08 Постанова Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text Закон України "Про нотаріат"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12 Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08 Постанова Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»]


== Член  кооперативу ==
'''Увага!!!''' З 24 лютого 2022 року відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закону України "Про правовий режим воєнного стану"] в Україні введено '''режим воєнного стану'''!


Членами кооперативу можуть бути громадяни  України,  іноземці та  особи  без  громадянства,  юридичні особи України та іноземних держав,  що діють через своїх представників,  які внесли  вступний внесок  та  пай  у  розмірах,  визначених  статутом  кооперативу, додержуються  вимог  статуту  і  користуються  правом  ухвального
Відповідно до пункту 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/164-2022-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану"] перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття '''зупиняється''' на час дії воєнного стану, але '''не більше ніж на чотири місяці.''' Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
голосу (стаття 10 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1087-15 Закону України «Про кооперацію»])


Членом кооперативу  може  бути  фізична  особа,  яка  досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0325-22#Text Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату"] (набрав чинності 19.03.2022) внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5, відповідно до яких:


Кооператив зобов'язаний  вести  облік  своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство
* в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;
* в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;
* забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.


== Права членів кооперативу на його майно ==  
На виконання [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/164-2022-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»] наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено '''[https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-vid-03052022-yakimi-v-umovah-voennogo-stanu-vchinyayutsya-notarialni-dii-schodo-tsinnogo-mayna перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна].'''
== Член кооперативу ==
''Членами кооперативу'' можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу (стаття 10 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1087-15 Закону України «Про кооперацію»])


Член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового,  дачного,  гаражного  чи  іншого відповідного кооперативу має право володіння,  користування, а за згодою  кооперативу - і розпоряджання квартирою,  дачею,  гаражем,іншою будівлею,  спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно ( стаття 19-1 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1087-15 Закону України «Про кооперацію»])
Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності


У разі викупу квартири,  дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або  приміщення  член  житлово-будівельного,   дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності  на  таке  майно  у  члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону
''Кооператив зобов'язаний вести облік'' своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство
== Права членів кооперативу на його майно ==
Член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу ''має право'' володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем,іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно ( стаття 19<sup>1</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1087-15#Text Закону України «Про кооперацію»])


Згідно ст. 384 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України], будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю. Член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.
Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає ''з моменту державної реєстрації цього права'' відповідно до закону.
Квартира, дача, гараж, будинок  включається до складу спадщини, якщо спадкодавець за життя повністю вніс пайовий внесок. Якщо ж пайовий внесок не було сплачено повністю, нерухоме майно не входить до складу спадщини, відповідно визнати право власності на нерухоме майно неможливо.
Відповідно до роз’яснень, викладених в постанові [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08#Text Пленуму Верховного Суду України № 7від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування»] у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу,  члена садівницького товариства, яким  до  дня  смерті  не були внесені повністю пайові внески,  до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші  суми,  які підлягають поверненню,  а  не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Таким чином замість нерухомого майна спадкоємець набуває лише право на фактично сплачену спадкодавцем суму пайового внеску.
== Поняття спадкування ==
== Поняття спадкування ==
Відповідно до ст. 1216 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України], спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).


Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) ( стаття 1216 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України]).
Відповідно до ст. 1217 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України] спадкування здійснюється за заповітом та за законом.


Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.
== Склад спадщини члена кооперативу ==
== Склад спадщини члена кооперативу ==
Відповідно до ст. 1218 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України] до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до положень частини першої, третьої та п'ятої статті 1268 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України] спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного Кодексу України], він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Фактичний вступив управління або володіння будь-якою частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадкової маси.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов'язок спадкоємців, а їх право.
Відповідно до частини першої та другої статті 1296 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України], спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.
Згідно положень статті 1297 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільного кодексу України] спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Як передбачено у п. 216 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#Text Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України], який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року N 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, провадиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцю.


До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.  
Відповідно до ст. 67 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text Закону України "Про нотаріат"] свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.


Якщо будівництво здійснювалося згідно  із  законом,  то  у разі  смерті  забудовника  до завершення будівництва його права та
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.
   
У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу,  члена садівницького товариства, яким  до  дня  смерті  не були внесені повністю пайові внески,  до складу спадщини входять частина внесеного паю та  інші  суми,  які підлягають  поверненню,  а  не  квартира,  дача,  гараж,  садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок,  то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди ( пункт 8 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08 Постанова Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008  N 7 «Про судову практику у справах про спадкування»] )


До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті
Якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини
У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди ( пункт 8 П[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08#Text останова Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»]).
== Оформлення права на спадщину ==
== Оформлення права на спадщину ==
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (стаття 1296 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільний кодекс України]). Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців,- свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців
Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, ''зобов'язаний'' звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (стаття 1297 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільний кодекс України]). Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (стаття 1298 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільний кодекс України]).
Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини.


Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (стаття 1296 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]).Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців,- свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.
Відповідно до п. 4 Порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.


Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
ст. 49 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text Закону України «Про нотаріат»]
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (стаття 1297 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]).
Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.


Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (стаття 1298 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]).
Нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи,  необхідні для вчинення такої нотаріальної дії. Про відмову  у  вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох  робочих  днів  виносить відповідну постанову.


Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини.
Відмова нотаріуса не означає, що оформити право власності на спадщину неможливо.
 
Для того, аби завершити процедуру прийняття спадщини, необхідно визнати право власності на спадкове майно. Визнання права власності на спадкове майно здійснюється виключно в судовому порядку. Тому спадкоємцю необхідно звернутися до суду з відповідним позовом про визнання права власності на квартиру, будинок, дачу, гараж в порядку спадкування.
 
Звернутися до суду з позовною заявою можливо за наявності одночасно таких умов:
* нотаріусу подано заяви про прийняття спадщини та видачу свідоцтва,
* отримано постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії,
* наявна довідка про сплату спадкодавцем пайового внеску.  


Звертаємо увагу, що вимога про визнання права власності є майновою вимогою, а тому за подання позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1% від вартості нерухомого майна. Вартість нерухомого майна визначається на підставі звіту про незалежну оцінку його вартості. Якщо ж вартість квартири, будинку, гаража вказана у технічному паспорті, це не означає, що така вартість є дійсною та може бути використана при розрахунку судового збору. Суди не визнають технічні паспорти документами про вартість нерухомого майна і залишають позовні заяви без руху для усунення недоліків.
== Судова практика ==
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/79393076 Рішенння Дніпровського районного суду м. Києва від 22 січня 2019 року у справі № 755/17926/18]
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/79237967 Постанова Верховного Суду від 10 січня 2019 року у справі № 591/785/18]
* П[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-08#Text останова Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»]
== Див. також ==
*[[Особливості державної реєстрації права власності спадкодавця за заявою спадкоємця]]
*[[Спадкування за законом]]
*[[Спадкування за заповітом]]
[[Категорія: Спадкове право]]
[[Категорія: Спадкове право]]
[[Категорія:Нотаріальні дії]]
[[Категорія:Нотаріат]]

Версія за 14:32, 27 лютого 2023

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату" (набрав чинності 19.03.2022) внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5, відповідно до яких:

  • в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;
  • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;
  • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.

Член кооперативу

Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу (стаття 10 Закону України «Про кооперацію»)

Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності

Кооператив зобов'язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство

Права членів кооперативу на його майно

Член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем,іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно ( стаття 191 Закону України «Про кооперацію»)

Згідно ст. 384 Цивільного кодексу України, будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю. Член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Квартира, дача, гараж, будинок  включається до складу спадщини, якщо спадкодавець за життя повністю вніс пайовий внесок. Якщо ж пайовий внесок не було сплачено повністю, нерухоме майно не входить до складу спадщини, відповідно визнати право власності на нерухоме майно неможливо.

Відповідно до роз’яснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України № 7від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу,  члена садівницького товариства, яким  до  дня  смерті  не були внесені повністю пайові внески,  до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші  суми,  які підлягають поверненню,  а  не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Таким чином замість нерухомого майна спадкоємець набуває лише право на фактично сплачену спадкодавцем суму пайового внеску.

Поняття спадкування

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.

Склад спадщини члена кооперативу

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до положень частини першої, третьої та п'ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 Цивільного Кодексу України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Фактичний вступив управління або володіння будь-якою частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадкової маси.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов'язок спадкоємців, а їх право.

Відповідно до частини першої та другої статті 1296 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Як передбачено у п. 216 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року N 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, провадиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцю.

Відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті

Якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини

У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди ( пункт 8 Постанова Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»).

Оформлення права на спадщину

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (стаття 1296 Цивільний кодекс України). Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців,- свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (стаття 1297 Цивільний кодекс України). Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (стаття 1298 Цивільний кодекс України).

Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини.

Відповідно до п. 4 Порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

ст. 49 Закону України «Про нотаріат»

Нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи,  необхідні для вчинення такої нотаріальної дії. Про відмову  у  вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох  робочих  днів  виносить відповідну постанову.

Відмова нотаріуса не означає, що оформити право власності на спадщину неможливо.

Для того, аби завершити процедуру прийняття спадщини, необхідно визнати право власності на спадкове майно. Визнання права власності на спадкове майно здійснюється виключно в судовому порядку. Тому спадкоємцю необхідно звернутися до суду з відповідним позовом про визнання права власності на квартиру, будинок, дачу, гараж в порядку спадкування.

Звернутися до суду з позовною заявою можливо за наявності одночасно таких умов:

  • нотаріусу подано заяви про прийняття спадщини та видачу свідоцтва,
  • отримано постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії,
  • наявна довідка про сплату спадкодавцем пайового внеску.

Звертаємо увагу, що вимога про визнання права власності є майновою вимогою, а тому за подання позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1% від вартості нерухомого майна. Вартість нерухомого майна визначається на підставі звіту про незалежну оцінку його вартості. Якщо ж вартість квартири, будинку, гаража вказана у технічному паспорті, це не означає, що така вартість є дійсною та може бути використана при розрахунку судового збору. Суди не визнають технічні паспорти документами про вартість нерухомого майна і залишають позовні заяви без руху для усунення недоліків.

Судова практика

Див. також