Порядок монетизації пільг

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база:

Загальні положення

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі (абзац одинадцятий пункту 1 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, завтердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" (далі - Порядок).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг, ОСББ (ЖБК), розраховують суму пільги.

Дані розрахунки здіснюються виходячи із:

Згідно з постановою Кабінету міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», надання пільг визначено в таких формах:

- грошовій безготівковій формі;

- грошовій готівковій формі.

Виплати пільг у грошовій безготівковій формі

Перерахування коштів за послуги здійснюється згідно пріорітетів, а саме у такій послідовності:

  1. постачання теплової енергії
  2. постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення
  3. централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, - постачання та розподіл електричної енергії, - постачання та розподіл природного газу
  4. поводження з побутовими відходами
  5. послуги з управління багатоквартирним будинком
  6. внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

За заявою до управлінню соціального захиста населення пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги.

АТ “Ощадбанк” перераховує кошти не за пропорційним принципом, коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми платежу, а за пріоритетним принципом: за першу послугу – в повному обсязі, якщо залишилися кошти – за другу тощо. Поки дозволяє сума пільги. Ті послуги, на які не вистачило коштів, пільговик повинен сплатити самостійно.

Виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Згідно з Порядком надання пільг АТ «Ощадбанк» інформує пільговиків за допомогою смс- повідомлення про стан розрахунків за комунальні послуги протягом доби після перерахування коштів комунальним підприємствам.

Для отримання SMS про стан розрахунків за комунальні послуги та реєстрації в особистому кабінеті пільговика необхідно:

  1. Звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з проханням доповнити ваші персональні дані номером особистого мобільного телефону. Пільговику, котрий вже надавав номер мобільного телефону, звертатись повторно не потрібно.
  2. Зареєструватись в особистому кабінеті пільговика на нашому сайті.

Прегляд даних та реєстрацію в особистому кабінеті пільговика можна здійснити за електронною адресою:

ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ ПІЛЬГОВИКА - https://pkb.oschadbank.ua/login

Виплати пільг у грошовій готівковій формі

За заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунку, відкритого пільговиком в АТ „Ощадбанк” .

Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов’язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Під час перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг АТ „Ощадбанк” утримує із сум нарахованих пільг комісійну винагороду у розмірі 0,7 відсотка суми платежу (пункт 12 постанови Кабінету Міністрів України від від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі»).

Куди звертатися

Виплати пільг у грошовій безготівковій формі здійснюється в автоматичному режимі управлінням соціального захисту населення, необхідно подати контактний номер для отримання інформації перерахунку коштів за послуги.

Виплати пільг у грошовій готівковій формі із заявою до управлінням соціального захисту населення

Надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу

Для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу пільговики або їх законні представники звертаються за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), за фактичним місцем проживання з відповідною заявою, до якої додається довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та / або кухонного вогнища на твердому паливі.

Заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу приймаються від заявників структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу приймаються від заявників структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

До 1 липня 2021 р. посадова особа виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, яка приймає заяву з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, за наявності технічної можливості реєструє заяву та формує електронну справу (заповнює відповідні електронні форми з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення засобами електронного зв’язку через інформаційні системи Мінсоцполітики.

З 1 липня 2021 р. заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу (після формування електронної справи) у паперовому вигляді передаються відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, посадові особи виконавчого органу щомісяця складають списки осіб (із зазначенням пільгових категорій) для призначення пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу (далі - список). Список, підписаний сільським, селищним, міським головою (іншою уповноваженою особою) та завірений печаткою (у разі наявності), щомісяця до 23 числа подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення звіряє список з інформацією, внесеною до Реєстру. Звірений список затверджується керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Один примірник (копія) затвердженого списку передається відповідному структурному підрозділу з питань субсидій для використання під час призначення житлових субсидій.

У разі зміни реєстрації місця проживання з вибуттям за межі району (міста) протягом бюджетного періоду пільговик подає довідку щодо придбання твердого палива і скрапленого газу на пільгових умовах за попереднім зареєстрованим місцем проживання.

У разі смерті пільговика, якому нараховано пільги, зазначені у частині п’ятій статті 51 Бюджетного кодексу України, члени сім’ї померлого, які проживали разом з ним, можуть отримати кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу на підставі:

  • заяви одного з членів сім’ї, поданої не пізніше закінчення бюджетного періоду;
  • копії свідоцтва про смерть пільговика;
  • довідки про факт проживання членів сім’ї разом з пільговиком, виданої в установленому порядку.

ВАЖЛИВО

Згідно з п.19 постанови Кабінету Міністрів України від від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», пільговик зобов’язаний повідомляти управління праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільги, а саме:

- зміна умови надання послуги (встановлення/зняття лічильника, відключення/підключення послуги та інше);

- зміна адреси зареєстрованого/фактичного місця проживання;

- зміна складу сім’ї та сімейного становища;

- призначення житлової субсидії у разі наявності пільговиків, які користуються пільгами за фактичним місцем проживання, тощо.

Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати пільг, відображені на облікових записах пільговиків, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються пільговикам АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ “Ощадбанк” відповідно до абзацу сьомого пункту 9 цього Порядку, про що АТ “Ощадбанк” інформує пільговика шляхом надсилання смс-повідомлення або інформаційного повідомлення через електроні засоби зв’язку (у разі наявності інформації про номер мобільного телефону пільговика).

Див. також