Поняття, особливості та порядок створення об'єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ)

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база:

Стаття

По закінченні календарного року для розгляду результатів діяльності правління об'єднання скликає загальні збори членів об'єднання. Позачергові загальні збори можуть бути скликані за вимогою членів правління або членів об'єднання, які мають більше 20% голосів від їх загальної кількості або за вимогою ревізійної комісії.
Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обирання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обирання встановлюються загальними зборами. Членами правління можуть бути обрані тільки члени об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. При виконанні обов'язків та реалізації своїх прав члени правління об'єднання, які своїми діями завдали майнових збитків об'єднанню або його членам, зобов'язані відшкодувати їх згідно з чинним законодавством. До компетенції правління об'єднання віднесено:

  1. Підготовку річного кошторису об'єднання, річного звіту та балансу;
  2. Здійснення контролю за своєчасною сплатою членами об'єднання внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з чинним законодавством;
  3. Розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами кошторису;
  4. Укладання договорів з підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, виконують будівельні роботи тощо, та здійснення контролю за їх виконанням;
  5. Ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання;
  6. Скликання та організацію проведення загальних зборів членів об'єднання.
  7. Правління об'єднання забезпечує схоронність річного кошторису, балансового звіту після висновків ревізійної комісії. Перелічені документи можуть бути надані для ознайомлення кожному члену об'єднання на його вимогу.

Правління об'єднання зі свого складу обирає Голову правління і його заступника. Голова правління забезпечує виконання рішень загальних зборів членів об'єднання та рішень правління, діє без довіреності від імені об'єднання, укладає в межах своєї компетенції угоди, розпоряджається коштами об'єднання відповідно до затвердженого кошторису.
Для здійснення контролю за фінансовою діяльністю правління об'єднання на загальних зборах обирається з числа членів об'єднання ревізійна комісія або приймається рішення про залучення аудитора. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджується загальними зборами. Рішення загальних зборів членів об'єднання про затвердження річного звіту, кошторису видатків і надходжень та розмірів платежів членів об'єднання приймаються з урахуванням висновків ревізійної комісії.
Ревізійна комісія зобов'язана вимагати позачергового скликання загальних зборів у разі виникнення загрози суттєвим інтересам об'єднання або виявлення зловживань, вчинених посадовими особами.
Крім основної діяльності, об'єднання може виконувати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладання договорів з фізичними і юридичними особами. Одним з найбільш розповсюджених видів господарської діяльності об'єднання є надання в оренду приміщень (житлових і нежитлових) в житловому комплексі.
Власник приміщення в багатоквартирному будинку, в якому створено об'єднання, може здати його в оренду для:

  1. проживання фізичної особи;
  2. здійснення господарської, підприємницької та іншої не забороненої законом діяльності фізичній або юридичній особі.

При цьому обов'язковою умовою такої діяльності є виконання всіх встановлених норм використання приміщень в житлових будинках. Крім цього, не повинен бути нанесений збиток інтересам власників (користувачів) і навколишньому середовищу.
Установчі документи об'єднання повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності. Якщо об'єднання здійснює діяльність, що є для нього основною, але не записана у Статуті, то прибутки від такої діяльності будуть оподатковуватись на загальних засадах.
Ліквідація об'єднання проводиться призначеною загальними зборами його членів ліквідаційною комісією, а у випадках припинення діяльності об'єднання - за рішенням суду - ліквідаційною комісією, що призначається цим органом.