Податкова знижка на навчання

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Поняття податкової знижки

Згідно з п. 14.1.170 ст. 14 Податкового кодексу України податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
Таким чином, дану суму може отримати сам студент або його родич першої лінії споріднення, який отримує офіційну заробітну плату і є платником податків.

Обмеження щодо надання податкової знижки на навчання

Пункт 166.4 ст.166 Податкового кодексу України встановлює обмеження права на нарахування податкової знижки.

  1. Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.
  2. Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу.
  3. Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Перелік документів, які необхідно подати для отримання податкової знижки на навчання

Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до Державної фіскальної служби за місцем реєстрації з наступними документами:

  • Паспорт.
  • Довідка про присвоєння ідентифікаційного податкового номера.
  • Довідка про заробітну плату, де буде вказана сума нарахованої заробітної плати, сума соціального внеску та сума податку на доходи фізичних осіб щомісячно та загальною сумою за рік.
  • Копія договору з навчальним закладом. В такій угоді має бути зазначено: хто надає послугу, хто її отримує, яка сума та термін надання послуги.
  • Угоди та розрахункові документи, які підтверджують сплату коштів, платник має зберігати протягом трьох років.
  • Документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, якщо оплата за дитину, свідоцтво про шлюб - якщо за чоловіка/дружину).
  • Декларація про доходи.
  • Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Терміни подання документів для отримання податкової знижки

Для отримання податкової знижки за 2018 рік громадяни мають подати декларацію про отримані доходи з 1 січня до 31 грудня 2019 року.

    Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, провадить безоплатні роз'яснення порядку документального підтвердження прав на податкову знижку та подання податкової декларації, у тому числі шляхом проведення відповідних навчань, семінарів тощо, забезпечує безоплатне надання бланків податкових декларацій з цього податку, інших розрахунків, передбачених цим розділом, контролюючими органами за першим запитом платника цього податку.