Податкова знижка на навчання: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показані 18 проміжних версій 8 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податковий кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податковий кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1797-19 Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1298-15#Text Наказ Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи"]
== Право на отримання податкової знижки на навчання==
Відповідно до [https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 ст.166 п.166.3 Податкового кодексу України] подати декларацію з метою отримання податкової знижки мають право громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
 
Тобто, право на отримання податкової знижки мають платник податку та/або члени сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені).
 
Якщо за навчання студента сплатили особи, які не є членами його сім’ї першого ступеня споріднення (дід, баба та інші особи), вони не мають права на податкову знижку.
{| class="wikitable"
|-
| '''Відшкодування розповсюджуються лише на послуги вітчизняних вищих навчальних закладів та не враховує оплату додаткових курсів чи навчання на військовій кафедрі.'''
|}
== Умови отримання податкової знижки на навчання==
<u>Особа, що хоче отримати виплату повинна відповідати наступним критеріям:</u>
* мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
* не бути приватним підприємцем;
* загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а у випадках передбачених законом – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду.
== Куди звертатися==
Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до [https://tax.gov.ua/pro-sts-ukraini/struktura-/teritorialni-organi/ територіального органу Державної податкової служби України] за місцем реєстрації платника податків.
[[Файл:Порядок отримання податкової знижки на навчання.jpg|міні|Порядок отримання податкової знижки на навчання]]
== Перелік необхідних документів==
<u>Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:</u>
* заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування;
* копія паспорта та РНОКПП особи, яка сплатила за навчання, крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (якщо за навчання сплачує член сім’ї);
* копія паспорта (свідоцтва про народження) особи, яка навчається;
* податкова декларація про майновий стан і доходи за формою, затвердженою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1298-15#Text наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859] (далі – податкова декларація);
* відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери щодо суми сплачених коштів за вказаний період;
* договір з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено вартість навчання та строк оплати;
* довідка про заробітну плату за звітний період з обов’язковим включенням сум утримуваних податків;
* документи, що підтверджують ступінь споріднення у разі компенсації вартості навчання членом сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).
Копії документів, які подані на підтвердження платником податків витрат та копії договорів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються територіальному органу Державної податкової служби України, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податковим кодексом України].
 
У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.


== Отримання податкової знижки на навчання ==
''З 23.05.2020 відповідні витрати платник може підтвердити електронним розрахунковим документом. При цьому, в податковій декларації він зазначатиме лише реквізити електронного розрахункового документа. Для підтвердження права такого платника на податкову знижку податкові органи використовуватимуть Державний сервіс перевірки квитанцій (check.gov.ua), який надає можливість перевірити факт оплати за кодом квитанції.''
Податкову знижку може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом, який оплачує середню спеціальну або вищу освіту за себе або не працюючого члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти).
== Розмір податкової знижки на навчання==
Якщо громадянин є СПД (суб'єкт підприємницької діяльності — приватний підприємець), то він НЕ може скористатися цією знижкою.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, договорами з навчальним закладом, довідкою про отримані у звітному році доходи; документами, які підтверджують ступінь споріднення тощо.
Якщо людина офіційно працює, отримує зарплату, але не сплачує податок на доходи фізичних осіб — то він теж НЕ може скористатися цим правом.


== '''Обмеження щодо надання податкової знижки на навчання''' ==
Звертаємо увагу на те, що податкова знижка нараховується на доходи, які отримані у вигляді заробітної плати, при цьому сума податкової знижки не повинна перевищувати розмір заробітної плати, яку платник отримав протягом року.
З 1 січня 2017 року скасовано обмеження щодо суми коштів та навчального періоду, за який здійснено таку сплату та враховуються фактично понесені платником податку витрати. При цьому, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.


== Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання ==
'''!!!Фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.'''
Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:
декларацію про майновий стан і доходи;
відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери;
договір з навчальним закладом;
довідку про отримані у звітному році доходи;
документи, що підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення).


Разом з тим, право на податкову знижку  має '''фізична особа-підприємець''', яка одночасно є найманою особою, виключно до доходів, одержаних у вигляді заробітної плати протягом  звітного податкового року.
== Терміни подання документів для отримання податкової знижки ==
== Терміни подання документів для отримання податкової знижки ==
Граничний термін подання декларації для реалізації права на податкову знижку за 2017 рік – 31 грудня 2018 року. Декларацію про майновий стан і доходи платникам податку необхідно подати до державної податкової інспекції за місцем податкової адреси (реєстрації). Право на отримання податкової знижки у 2018 році щодо витрат, понесених у 2017 році, на наступний рік не переноситься.  
Граничний термін подання податкової декларації для реалізації права на податкову знижку за 2022 рік – 31 грудня 2023 року. Податкову декларацію для отримання податкової знижки можна подати як особисто, так і в електронній формі, скориставшись [https://cabinet.tax.gov.ua/ електронним сервісом «Електронний кабінет платника»].
 
Згідно з підпунктом 166.4.3 пункту166.4 статті 166 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України], якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке <u>право на наступні податкові роки не переноситься</u>.
== Строк виплати коштів==
Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, '''протягом 60 календарних днів''' після надходження такої податкової декларації.
== Приклад розрахунку податкової знижки на навчання ==
Якщо заробітна плата за рік становила 66 тис. грн., з неї стягується ПДФО в розмірі 18 % (66 000*0,18 = 11 880 грн.). Вартість року навчання склала 32 тис. грн.
 
Далі проводяться наступні розрахунки:
 
66 000 – 32 000 = 34 000 грн.
 
34 000 * 0,18 = 6 120 грн.


11 880 – 6 120 = 5 760 грн. – розмір податкової знижки.
[[Категорія: Податкове право]]
[[Категорія: Податкове право]]
[[Категорія: Пільги у сфері освіти]]
[[Категорія: Пільги у сфері освіти]]

Поточна версія на 13:37, 15 лютого 2023

Нормативна база

Право на отримання податкової знижки на навчання

Відповідно до ст.166 п.166.3 Податкового кодексу України подати декларацію з метою отримання податкової знижки мають право громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

Тобто, право на отримання податкової знижки мають платник податку та/або члени сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Якщо за навчання студента сплатили особи, які не є членами його сім’ї першого ступеня споріднення (дід, баба та інші особи), вони не мають права на податкову знижку.

Відшкодування розповсюджуються лише на послуги вітчизняних вищих навчальних закладів та не враховує оплату додаткових курсів чи навчання на військовій кафедрі.

Умови отримання податкової знижки на навчання

Особа, що хоче отримати виплату повинна відповідати наступним критеріям:

  • мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
  • не бути приватним підприємцем;
  • загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а у випадках передбачених законом – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду.

Куди звертатися

Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до територіального органу Державної податкової служби України за місцем реєстрації платника податків.

Порядок отримання податкової знижки на навчання

Перелік необхідних документів

Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:

  • заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування;
  • копія паспорта та РНОКПП особи, яка сплатила за навчання, крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (якщо за навчання сплачує член сім’ї);
  • копія паспорта (свідоцтва про народження) особи, яка навчається;
  • податкова декларація про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (далі – податкова декларація);
  • відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери щодо суми сплачених коштів за вказаний період;
  • договір з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено вартість навчання та строк оплати;
  • довідка про заробітну плату за звітний період з обов’язковим включенням сум утримуваних податків;
  • документи, що підтверджують ступінь споріднення у разі компенсації вартості навчання членом сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).

Копії документів, які подані на підтвердження платником податків витрат та копії договорів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються територіальному органу Державної податкової служби України, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом України.

У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

З 23.05.2020 відповідні витрати платник може підтвердити електронним розрахунковим документом. При цьому, в податковій декларації він зазначатиме лише реквізити електронного розрахункового документа. Для підтвердження права такого платника на податкову знижку податкові органи використовуватимуть Державний сервіс перевірки квитанцій (check.gov.ua), який надає можливість перевірити факт оплати за кодом квитанції.

Розмір податкової знижки на навчання

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, договорами з навчальним закладом, довідкою про отримані у звітному році доходи; документами, які підтверджують ступінь споріднення тощо.

Звертаємо увагу на те, що податкова знижка нараховується на доходи, які отримані у вигляді заробітної плати, при цьому сума податкової знижки не повинна перевищувати розмір заробітної плати, яку платник отримав протягом року.

!!!Фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.

Разом з тим, право на податкову знижку  має фізична особа-підприємець, яка одночасно є найманою особою, виключно до доходів, одержаних у вигляді заробітної плати протягом  звітного податкового року.

Терміни подання документів для отримання податкової знижки

Граничний термін подання податкової декларації для реалізації права на податкову знижку за 2022 рік – 31 грудня 2023 року. Податкову декларацію для отримання податкової знижки можна подати як особисто, так і в електронній формі, скориставшись електронним сервісом «Електронний кабінет платника».

Згідно з підпунктом 166.4.3 пункту166.4 статті 166 Податкового кодексу України, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Строк виплати коштів

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Приклад розрахунку податкової знижки на навчання

Якщо заробітна плата за рік становила 66 тис. грн., з неї стягується ПДФО в розмірі 18 % (66 000*0,18 = 11 880 грн.). Вартість року навчання склала 32 тис. грн.

Далі проводяться наступні розрахунки:

66 000 – 32 000 = 34 000 грн.

34 000 * 0,18 = 6 120 грн.

11 880 – 6 120 = 5 760 грн. – розмір податкової знижки.